همراهی که همیشه همراه نیست…

کودکان و نوجوانان وقتی با تکنولوژی تلفن همراه که دارای ویژگی‌هایی مانند پیامک، بلوتوث، عکس‌برداری و فیلم‌برداری است، آشنا می‌شوند دیگر کمتر حوصله در‌س ‌خواندن را دارند و این بی‌توجهی افت تحصیلی را به دنبال دارد. تلفن ثابت و سیار یک وسیله ارتباطی ضروری است که نمی‌توان واقعیت ضرورت آن را مورد تردید قرار داد […]

کد خبر: 1677
تاریخ انتشار : مهر ۲, ۱۳۹۲

کودکان و نوجوانان وقتی با تکنولوژی تلفن همراه که دارای ویژگی‌هایی مانند پیامک، بلوتوث، عکس‌برداری و فیلم‌برداری است، آشنا می‌شوند دیگر کمتر حوصله در‌س ‌خواندن را دارند و این بی‌توجهی افت تحصیلی را به دنبال دارد.

تلفن ثابت و سیار یک وسیله ارتباطی ضروری است که نمی‌توان واقعیت ضرورت آن را مورد تردید قرار داد و نحوه استفاده صحیح از تلفن همراه باید در زمان و مکان‌های گوناگون به دانش‌آموزان آموزش داده شود.

کارشناسان معتقدند با ورود هر پدیده نوینی در جامعه باید فرهنگ استفاده از آن وسیله نیز ترویج و نهادینه شود اما واردکنندگان پدیده‌های نوین اغلب به دنبال مصالح اقتصادی بوده و از آثار فرهنگی و تبعات آن غافل هستند.

* خانواده‌ها در مقابل درخواست فرزندان تسلیم نشوند. عدم توجه به استفاده بهینه و صحیح از تکنولوژی تلفن همراه موجب بروز مشکلات و آسیب‌های جدی اجتماعی و فرهنگی میان این گروه سنی شده است که قطعا می‌تواند تبعات منفی را در آینده برای جامعه به همراه داشته باشد.

هم اکنون بسیاری از خانواده‌ها بدون توجه به تبعات منفی این تکنولوژی برای فرزندان خود تلفن همراه تهیه می‌کنند و حتی بسیاری از آنها در مقابل درخواست فرزندان خود در خرید گوشی‌های مدرن‌تر تسلیم می‌شوند.

* دانش‌آموزان سرکلاس درس بازی می‌کنند

زهرا درخشان راد معلم ۳۳ ساله می‌گوید: استفاده دانش‌آموزان از تلفن همراه اصلاً کار پسندیده‌ای نیست و سبب می‌شود بچه‌ها در کلاس حواسشان پرت شود و به فکر موردی که با آن ارتباط برقرار کرده‌اند، باشند.

وی اضافه می‌کند: استفاده از تلفن همراه به سبب سن کم دانش‌آموزان و اینکه به راحتی به اطلاعات غلط و نامناسب مانند پیامک‌های منفی و عکس‌های نا‌بهنجار دسترسی پیدا می‌کنند اصلا مورد تأیید نیست و باید وزارت آموزش و پرورش قانون محکم‌تری را در این زمینه وضع کند.

زینب فتح الهی مادر یک دانش‌آموز دبستانی اظهار می‌دارد: هنگامی که نگران سلامتی فرزندمان می‌شویم، تلفن همراه بهترین وسیله‌ای است که ما را از وضعیت فرزندمان باخبر می‌کند.

1333526618ipad_students

* چشم و هم چشمی دانش‌آموزان در خرید گوشی‌های گران‌قیمت

فاطمه کربلایی ۴۲ ساله معلم اظهار می‌کند: تلفن همراه کاربردهای بسیار فراوانی را چه مثبت و چه منفی دارد اما سن کم دانش‌آموزان در تشخیص خوب یا بد بودن این کاربردها ممکن است دچار انحراف شود و آنان به طور ناخودآگاه به اطلاعات غلط و غیرفرهنگی دست یابند.

مریم موسوی مادر یک دانش‌آموز دبیرستانی می‌گوید: متأسفانه استفاده دانش‌آموزان دیگر از تلفن همراه باعث شده است که دانش‌آموزان در این زمینه چشم و هم‌چشمی کنند و والدین را مجبور کنند تا برایشان گوشی‌های گران قیمت بخرند.

سپیده کاشانی ۵۵ ساله مادر یک دانش‌آموز راهنمایی می‌افزاید: مدیران مدارس باید برای ارتباط آزادانه دانش‌آموز با والدین شان تدابیری مانند کار گذاشتن تلفن همگانی در مدارس یا استفاده از تلفن مدرسه را اتخاد کنند تا بچه‌ها آرامش بیشتری را در محیط مدرسه و کلاس داشته باشند.

student-mobile

* استفاده درست از تلفن همراه به نوجوانان آموزش داده شود

علی فلاح، پدر یک دانش‌آموز بیان می‌کند: معلمان در این زمینه می‌توانند نقش پررنگی داشته باشند و استفاده درست از این پدیده ارتباطی را به دانش‌آموزان آموزش دهند.

محمدرضا ستایش معلم دبستان اظهار می‌دارد: تلفن همراه به صورت بالقوه یک وسیله آموزشی است و اگر خوب هدایت و مدیریت شود؛ می‌توا‌ن آن را جزو فناوری‌های جدید آموزشی در مدارس قرار داد زیرا یک وسیله تشریفاتی، زینتی و غیرضروری محسوب نمی‌شود.

سعید عین‌الهی مدیر مدرسه راهنمایی می‌گوید: ایجاد حساسیت در خانواده‌ها یکی دیگر از راه‌های کنترل تلفن همراه دانش‌آموزان است و علاوه بر آموزش و پرورش نهادهای فرهنگی دیگر نیز باید در مورد استفاده از گوشی همراه برای کودکان و نوجونان برنامه‌ریزی کنند.

* ارتباط با معلمان از طریق پیامک

دانش آموزان مدرسه هوریکاوا در کیوتو ژاپن از تلفن‌های همراهشان برای انجام تحقیقات علمی خود استفاده می‌کنند و با اتصال به اینترنت درباره موضوع مورد تدریس معلم جستجو کرده و منابع تازه را جمع‌آوری می‌کنند و از این طریق به پویایی تدریس معلم و بهره‌وری از کلاس می‌افزایند.

مدیران برخی از مدارس نیویورک نیز با ایجاد یک سامانه پیام کوتاه توانسته‌اند در هر مدت از شبانه‌ روز محتوای آموزشی خود را به دانش‌آموزان منتقل کرده و حتی انجام تکالیف و ساعت‌های برگزاری امتحانات را به آنها گوشزد کنند.

* استفاده از موبایل برای نوجوانان اعتیادآور است

وی بیان می‌کند: کودکان و نوجوانان زیر ۱۷ سال، در مقابل امواجی که از گوشی‌ها ساطع می‌شود، بسیار ‌آسیب‌پذیرند زیرا در فرآیند رشد جسمی آنان تاثیر منفی می‌گذارد و حتی سبب کم اشتهایی و عوارض ناشی از آن می‌شود.

امیری عنوان می‌کند: استفاده از موبایل برای دانش‌آموزان اعتیاد آور است و بسیاری از نوجوانان زمان زیادی را به صحبت کردن با موبایل، ارسال پیام کوتاه، انجام بازی‌ها و ارسال پیامک‌ها دارند و این امر به علت آنکه ممکن است در روز طولانی شود گاهی سبب بروز اختلالات روانی در دانش آموزان می‌شود.

lpyx3ps4

* استفاده از تلفن همراه افت تحصیلی را به دنبال دارد

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش یکی دیگر از عوارض استفاده از موبایل را افت تحصیلی دانش‌آموزان می‌داند و تأکید می‌کند: متأسفانه تلفن همراه تبدیل به وسیله‌ای برای حواس‌پرتی دانش‌آموزان در سر کلاس و عدم تمرکز آنان است که در نهایت موجب یاد نگرفتن دروس و افت تحصیلی و نیز مشکل تعامل با معلم و دانش‌آموزان می‌شود.

وی می‌گوید: هنگامی که یک پیام کوتاه یا یک تصویر غیراخلاقی از طریق بلوتوث برای دانش‌آموز ارسال می‌شود، ممکن است در همین نقل و انتقال‌ها زمینه انحراف و مشکلات اخلاقی دانش‌آموز ایجاد شود.

امیری تصریح می‌کند: این مشکل با عکس‌برداری و فیلم‌برداری به خصوص در مدارس دخترانه به سبب سوء‌ استفاده‌های مختلف از شرایط داخل کلاس و مدرسه بیشتر می‌شود.

* بسترهای استفاده درست از تلفن همراه را فراهم کنید

وی می‌افزاید: استفاده از گوشی موبایل با توجه به سن دانش‌آموزان در دوران نوجوانی و هیجانات و تنوع اطلاعات که مورد توجه‌شان قرار می‌گیرد، سبب انحراف و لطمه آموزشی می‌شود که اگر بسترهای آن را به خوبی فراهم نکنیم دامنه این موضوع غیرقابل کنترل می‌شود.

آرامی اضافه می‌کند: متاسفانه بسیاری نوجوانان وقت خود را برای انتقال اطلاعات غیرشخصی و فیلم‌های نامناسب قرار می‌دهند که دچار آسیب‌های روانی می‌شوند و به طور قطع این کار عوارض نامناسبی را به دنبال دارد و موجب گرایش آنان به رفتارهای نامناسب می‌شود.

* دانش‌آموزان به تکنولوژی روز احتیاج دارند

این روانشناس ادامه می‌دهد: در حال حاضر با وجود ممنوعیت تلفن همراه در مدارس، دانش‌آموزان از آن استفاده می‌کنند که اگر با زور و تهدید بخواهیم روبروی این کار بایستیم، دانش‌آموز به صورت غیرمنطقی عمل کرده و پنهانی این کار را انجام می‌دهد.

آرامی می‌گوید: نیاز دانش‌آموزان به تکنولوژی جدید را باید در مدارس بیشتر کنیم و در فکر تقویت جایگاه معلم و سیستم آموزشی باشیم.

نتیجه گیری:

با توجه به مواردی که در این گزارش به آنها اشاره شده است باید گفت که والدین باید درمورد این مضوع دقت نظر بیشتری به خرج دهند و از حالت های افراط و تفریط فاصله بگیرند. بدین معنا که والدین آگاه در سنین پایین فرزند خود را درگیر حاشیه های تلفن همراه داشتن نمی کنند و همینطور در سنینی که فرزند می تواند تلفن همراه داشته باشد بیش از حد لازم سخت گیری نمی کنند.

از راه حل های پیشنهادی برای این مسئله می توان به منطقی صحبت کردن با کودک یا نوجوان در این مورد، فراهم کردن سرگرمی های مناسب برای آنها، صمیمی شدن ارتباط والدین با فرزندانشان اشاره کرد.

منبع: www.migna.ir

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.