هرچیزی رانباید دید(دو کلید طلایی کنترل نگاه)

والاترین نوع نگاه، مخصوص انسانهای خردمند و عاقل است که جایگاه نگاه ها را می شناسند و در هر موقعیتی که قرار می گیرند ، به نحوی رفتار خواهند کرد که پرده های حیا را ندرند.این چشمان دیدگان اصیل باحیایی هستند که به جا و با دلیل به زمین دوخته می شوند.اگر بخواهیم از دریچه ی عقل با دنیای بشر ارتباط برقرار کنیم ، ناگزیریم حیای چشم را رعایت نماییم.

کد خبر: 16793
تاریخ انتشار : دی ۲۹, ۱۳۹۳

بیزاری و انزجار از کسانی که مستقیماً به چشم دیگران خیره می شوند و گستاخی و پرده دری را می توان به راحتی در نگاهشان خواند، امری است که اکثریت مردم آن را تجربه کرده اند.آنچه روشن و واضح است ، این که خداوند متعال حس خاصی را در دیدگان قرار داده است که تنها با کمک همین حس می توان با دیگران ارتباط برقرار کرد؛ بدون آن که حتی با زبان آن ها آشنایی داشته باشیم و خداوند قادر است به واسطه ی همین حس و با همین چشم ها بسیاری از انسانها را در بوته ی آزمایش قرار دهد. با نوع نگاه افراد علاوه بر میزان حیای آنان، می توان میزان خرد و معرفتشان را نیز سنجید؛ چرا که حیای چشم ناشی از عقل و معرفت است و به قول معروف «حیا در چشم است».

 

چشم های ناآرام

 

چشم عضو مهم و سرنوشت ساز در انسان است که با آن وضعیت و موقعیت قضایا را مشاهده می کند و علاوه بر عقل و خرد که گناه بودن یا نبودن مسائل و اعمال را تایید می کند، چشم شرایط و موقعیت ظاهری آن ها را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد. دیده ای که عادت دارد به هر جا و هر کس و هر چیزی بنگرد ، پرده های حیا را از فرا رویش می درد و چشم بی حیا مورد تنفر همگان خواهد بود. در واقع انسان وقتی میخواهد حیای خود را نمایان کند، سرش را زیر و چشمش را پایین می اندازد.

برخی از افراد چنین عادت کرده اند که نظاره گر هر چیزی باشند و برای نگاه کردن نیازمند دلیل و انگیزه ای نیستند. به چهره ی تمامی افرادی که در کوی و خیابان از کنار آنان می گذرند نگاه می کنند خیره می شوند ، به هر فیلمی می نگرند و به آثار و پیامدهای ناگوار آن در روح و روان انسان توجهی ندارند. فیلم هایی که تابلوهایی ترسیم می کنند که رنگ و بوی آن ها یادآور هیچ حقیقت و خاطره ی آسمانی نیست؟!

کم ترین آسیب این فیلم ها و تابلو های تحریک زا این است که قبح و زشتی گناه در نظر انسان از بین می رود و موجب دوری از خداوند و غفلت از او می گردد و تاثیرات ناگواری را در جسم و روح انسان برجای می گذارد. پس از مدت کوتاهی آثار گستاخی و بی شرمی که زاییده ی همین نگاه های نادرست و ناشایست است در او پدیدار خواهد شد.

 

دو تکنیک کاربردی برای کنترل نگاه

 

والاترین نوع نگاه ، مخصوص انسان های خردمند و عاقل است که جایگاه نگاه ها را می شناسند و می دانند در کجا، کی و چگونه باید نگاه کنند و در هر موقعیتی که قرار می گیرند، به نحوی رفتار خواهند کرد که پرده های حیا را ندرند و در ضمن چیزی از نظرشان دور نماند .این چشمان دیدگان اصیل با حیایی هستند که به جا و با دلیل به زمین دوخته می شوند. اگر بخواهیم از دریچه ی عقل با دنیای بشر ارتباط برقرار کنیم، ناگزیریم حیای چشم را رعایت نماییم.

 

نگاه

 

 ◄تحت قلمرو سلطان آگاه هستیم

حیای چشم در صورتی حاصل می شود که به این باور رسیده باشیم “ما در همه حال تحت قلمرو سلطان آگاه قرار داریم و تسلیم او هستیم”.اینکه بدانیم آثار و فوائدی که در چشم پوشی مترتب است بیش از شیرینی لحظه ای گناه بر دل می نشیند و ماندگار خواهد بود. بدانیم درصد بیشمار آرامشی که ما به جهت رسیدن به آن پول های گزاف کلاس های یوگا و غیره را متحمل می شویم با حیای چشم و کنترل نگاه بدست می آید.

اگر فرض کنیم ذهن و فضای ذهن به مثابه ظرف آبی هست که آرام و ساکن است و با فرو بردن چوبی در آن یک بهم خوردگی سطحی در آن رخ میدهد و با تکان دادن بیشتر موج بزرگتری پیدا میشود که بالطبع دیرتر آرام میگیرد. هر نگاه ما نظیر تکان بیشتر در برکه آرام ذهن را دارد بنابراین اگر خوب دقت کنیم نه تنها نگاه ها به ما آرامش نمی دهد بلکه برعکس لحظات بیشتری را در حسرت بسر می بریم. به قول باطاهر:

ز دست دیده و دل هر دو فریاد

که هر چه دیده بیند دل کند یاد

بسازم خنجری نیشش ز فولاد

زنم بر دیده تا دل گردد آزاد

 

◄تقویت اراده با برنامه روزانه

تقویت اراده و استفاده از یک برنامه اخلاقی محاسبه نفس (تشویق و تنبیه) خواهد توانست به تدریج به کنترل دقیق و کامل چشم بیانجامد بنابراین هر روز صبح با خود عهد کنیم امروز به نامحرم نگاه نمی کنم ولی اگر نگاه شهوت آلود کردم خود را جریمه خواهم کرد. در طی روز نیز مراقب همین عهد با خود باشیم. در پایان روز نیز به محاسبه رفتار و نگاه های خود بپردازیم، اگر موفق بودیم خود را تشویق کنیم و شکر خدا کنیم و اگر در مواردی مرتکب خلاف شدیم از خداوند عذرخواهی کنیم و برنامه تنبیهی مان را به اجرا گذاریم. این برنامه عملی را هر روز پیاده کنیم و پیگیری کنیم. مطمئن باشیم به تدریج خواهیم توانست چشم مان را کنترل کرده و موارد خطا را کاهش دهیم و زیبایی های واقعی و ماندگار را شاهد باشیم.

 

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.