زمینی که مسیح در آنجا حس شد

دراسفند 92 و فروردین 93 قریب به 5 هزار زائر خارجی در راهیان نور جنوب شرکت داشتند که استقبال آنها از مفاهیم مربوط به دفاع مقدس ما بی‌نظیر بود. در دلنوشته هایشان می خواندم که نوشته بودند ما معنویت حضرت مسیح را در اینجا حس کردیم.

کد خبر: 17701
تاریخ انتشار : اسفند ۱۹, ۱۳۹۴

“راهیان نور” نام کاروان های زیارتی در ایران است که به بازدید از مناطق عملیاتی جنگ ایران و عراق می پردازند. اوج این سفرها در ماه اسفند و ایام نوروز به مناطق جنوب و در تابستان به مناطق غرب کشور شکل می گیرد. به اذعان مسئولین و دغدغه مندان عرصه فرهنگی، راهیان نور یکی از مأثرترین ابزارهای فرهنگی کشور برای مقابله با تهاجم فرهنگی است. در سال های اخیر مردم عزیزیمان از این کاروانها استقبال چشمگیری داشته اند و حتی زائرانی را نیز از کشورهای دیگر بخود جلب کرده است. استقبال گسترده اقشار مختلف مردم از زن و مرد و پیر و جوان با اعتقادات و نگرش های مختلف حاکی از آن است که این سفرها تأثیر زیادی بر اعتقادات دینی و باورهای ملی آنان داشته است.

 

راهیان نور

راهیان نور

 

این پدیده فرهنگی از چه زمانی و چگونه شروع شد؟

 

اولین بار در سال ۱۳۶۱ تعدادی از خانواده های شهدا برای بازدید از مناطقی که فرزندانشان در آنجا مبارزه کرده و به شهادت رسیده بودند به مناطق عملیاتی آزاد شده سفر می کردند . پس از پایان جنگ  تا سال ۷۶ گروه هایی بصورت خودجوش با راهنمایی رزمندگان و ایثارگران برای بازدید از مناطق عملیاتی و آشنا شدن با دلاوری ها و مجاهدت های رزمندگان به این مناطق سفر می کردند. پس از سال ۷۶ بسیج دانشجویی شروع به اعزام دانشجویان به این مناطق نمود و پس از آن بسیج محلات به این کار همت گمارد.

در تاریخ ۱۳۷۸/۰۸/۰۱ مقام معظم رهبری در یادمان شلمچه حضور پیدا کردند. ایشان ضمن تکریم رشادت ها و مجاهدت های رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس و بیان برکات این حرکت مقدس، درپایان بیانات خود فرمودند:” من این سرزمین را یک سرزمین مقدس میدانم. این جا نقطه ای است که ملائکه الهی که شاهد فداکاری مخلصانه ی این شهدای عزیز بودند، به آن تبرک میجویند. این جا متعلق به هر کسی است که دلش برای اسلام و برای قرآن میتپد. این جا متعلق به همه ملت ایران است. دلهای همه ملت ایران متوجه این نقطه، این بیابان و همه ی این مناطقی است که شاهد فداکاری های جوانان بوده است. شما که اینجا را گرامی میدارید ،خوب میکنید، آمدن شما و احترام به این نقطه، بسیار بجا و بسیار کار صحیحی است. بنده هم خواستم به ارواح طیبه شهیدان و یه نفس های معطر جوانان مؤمن تبرک بجویم و به این عزیزان احترام کنم لذا آمدم در جمع شما شرکت کردم”

 

 

راهیان نور

 

حضور ایشان موجب استقبال بیشتر مردم از راهیان نور و توجه ویژه مسئولین به این امر شد بطوریکه در تاریخ ۱۳۷۸/۱۲/۱۲ دستورالعملی مبنی بر تشکیل ستاد هماهنگی راهیان نور با مسئولیت و ریاست بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ گردید.

همچنین بار دیگر حضور مقام معظم رهبری در تاریخ  ۱۳۸۱/۰۱/۰۹  در میان زائران راهیان نور، موجب توجه بیشتر مردم و مسئولین به ” راهیان نور” شد بطوریکه وجود تشکیلاتی منسجم برای ساماندهی و نظارت و پشتیبانی از این حماسه عظیم فرهنگی ضروری بنظر می رسید . به همین منظور ستاد مرکزی راهیان نور با هدف ساماندهی به وضعیت راهیان نور در سال ۱۳۸۳ ذیل ساختار بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس تعریف و در سال ۱۳۸۴ ستاد مرکزی راهیان نور تأسیس شد و ریاست ستاد مرکزی راهیان نور به عهده سردار و برادر بسیجی حاج حسین یکتا ،ریاست بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس قرار گرفت .

مقام معظم رهبری در تاریخ های  ۱۳۸۱/۰۱/۰۹ در یادمان دوکوهه، ۱۳۸۵/۰۱/۰۵ در یادمان دهلاویه، ۱۳۸۹/۰۱/۱۱ در یادمان فتح المبین و ۱۳۹۳/۰۱/۰۶ در یادمان شهدای شرق کارون حضور یافتند و …

 

راهیان نور

 

تأثیرات فرهنگی راهیان نور بر نسل جوان کشور و آَشنایی ایشان با آموزه های دفاع مقدس موجب شد تا اردوهای راهیان نور از سال ۱۳۹۰ در قالب محتوای آموزشی وارد مدارس کشور شود و به عنوان دوره عملی درس آمادگی دفاعی دبیرستان قرار گیرد.

 

 

راهیان نور
راهیان نور

 

استقبال زائران خارجی از راهیان نور

 

راهیان نور نه تنها بر مردم کشور خودمان تأثیرگذار بوده است بلکه افرادی از خارج مرزهای ایران را نیز به خود جلب کرده است. دکتر کوشکی، استاد دانشگاه تهران به تاثیر گذاری اردوهای راهیان نور در دانشجویان غیرمسلمان و خارجی اشاره می کند و می گوید:” دانشجویان خارجی و غیرمسلمان زیادی بودند که از مناطق عملیاتی ما دیدن کردند. در دلنوشته هایشان می خواندم که نوشته بودند ما معنویت حضرت مسیح را در اینجا حس کردیم. دانشجویانی از اروپا به این مناطق آمده بودند و اظهار داشتند که ما معنویت خاصی را در اینجا حس کردیم و این نشان از تاثیرگذاری مناطق جنگی است.”

 

راهیان نور

 

سرهنگ نادر ادیبی، دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور فروردین امسال با حضور در خبرگذاری تسنیم در مورد زائران خارجی راهیان نور گفت :

“خوشبختانه معارف راهیان نور به خارج از کشور هم امتداد یافته است. در اسفند ۹۲ و فروردین ۹۳ قریب به ۵ هزار زائر خارجی در راهیان نور جنوب داشتیم که استقبال انها از مفاهیم مربوط به دفاع مقدس ما بی‌نظیر بود. گاهی من خودم در کاروان‌هایشان حضور می‌یافتم و می‌دیدم که مشتاقانه به دنبال این بودند که چه اتفاقی افتاده است. این‌ها از بیرون، قدرت دشمن و مظلومیت ملت ما را دیده‌اند. پاسخ به این سوال که ملت با این مظلومیت چطور در مقابل تمام دنیا ایستاد و پیروز شد برایشان جالب بود. آنها وقتی در این مناطق حضور می‌یابند، پاسخ خود را در می‌یابند که مردم با چه اصولی توانستند موفق شوند.

 

راهیان نور

راهیان نور

 

سال گذشته از حدود ۳۸ کشور زائر داشتیم. از آفریقا، آسیا و اروپا؛ کشورهای بسیاری حضور یافتند. برخی از زائران خارجی به صورت کاروانی حضور یافتند و برخی چند نفره. برای ما هم خیلی جالب بود که این استقبال را می‌دیدیم. آن‌ها عین مردم ما حضور می‌یافتند.

رویکرد این زائران خارجی عمدتاً به‌خاطر بیداری اسلامی در منطقه است. منشأ جریان عظیم بیداری اسلامی در دنیا، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بود. به همین دلیل زائران خارجی از کشورهای مختلف به‌دنبال آن هستند که رمز و راز پیروزی و موفقیت مردم ایران را در انقلاب اسلامی در مبارزه با استکبار فهمیده، با آن آشنا شوند و روش‌های آن را به دست آورند. آن‌ها برای استحکام درونی خود به‌دنبال گم‌شده‌شان هستند.”

 

راهیان نور

جالب است بدانیم که بازدید از مناطق جنگی تنها مختص کشور ما نیست بلکه در برخی از کشورهای دیگر نیز یاد و خاطره سربازان و حتی مناطق جنگی خودشان را زنده نگه داشته‌اند به عنوان مثال فرانسه در قالب تورهای گردشگری افرادی را برای بازدید به منطقه “نورماندی” که در جنگ جهانی دوم از مناطق حساس درگیری بوده و موزه‌هایی در آنجا ساخته شده است، می‌برد.

دستاوردهای بزرگ راهیان نور دغدغه مندان عرصه فرهنگی را ملزم می کند تا موشکافانه به بررسی نقاط قوت و ضعف این پدیده فرهنگی پرداخته و با پیش بینی و رفع آسیب های احتمالی ، از آن بعنوان یک فرصت بزرگ و استثنایی برای انتقال ارزش های دفاع مقدس و انقلاب، به مردم ایران و سایر نقاط جهان استفاده نمایند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه