فاطمه هوشینو: « قلبت را خالی و بزرگ کن و به آغوششان برو…»

«وقتی قدم‌گاه شهیدان را زیارت می‌کنی، قلبت را خالی و بزرگ کن و به آغوششان برو... آن‌ها حتما راه را به تو نشان می‌دهند و به آن‌ها سلام مرا برسان... »

کد خبر: 17878
تاریخ انتشار : اسفند ۹, ۱۳۹۳

هر ساله تعداد زیادی توریست و دانشجویان خارجی از کشورهای دیگر برای بازدید از یادمان ها و مناطق عملیاتی جنوب به این مناطق سفر می کنند و در خاطرات خود و مصاحبه ها اغلب به بعد معنوی این سرزمین ها اشاره می کنند. در این جا نظرات دو تن از زائران خارجی راهیان نور را  که در حال حاضر در ایران زندگی می کنند ذکر می کنیم:

 

بانوی ژاپنی در سفر راهیان نور

 

خانم آتسوکو هوشینو، بانوی ژاپنی است که پس از واقعه ۱۱سپتامبر با اسلام آشنا می شود. وی که قبلا بودایی بوده پس از  شش ماه مطالعه و تحقیق در مورد اسلام و مطالعه قرآن کریم تصمیم می گیرد مسلمان و شیعه شود.

 

راهیان نور

 

او که اکنون نام فاطمه را برای خود برگزیده است می گوید : “…. من چهار سال پیش به تهران آمدم. قبل از آشنا شدن با همسرم من آرزو داشتم که به یک سرزمین اسلامی مهاجرت کنم؛ چون در قرآن هم آمده، هر کس مهاجرت کند به خاطر خدا و پیامبر، میبیند که گشایش و گستردگی در کارش خواهد شد و این که بعد از آن بجنگد و جهاد کند می بیند که خدا چقدر بخشنده است، و من آرزو داشتم که مهاجرت کنم.

من به ایران مهاجرت کردم و خدا را شکر می کنم. این کشور ولایت فقیه را دارد و دلیل ماندگاری این کشور ولایت فقیه است و اگر کشور دیگری به اینجا حمله کند من از اینجا نمی روم. ژاپن هم برای من عزیز است، اما اینجا وطن معنوی من است.” (۱)

 

راهیان نور

 

فاطمه هوشینو که برای اولین بار به سفر راهیان نور رفته بود در بازگشت اینطور نوشت :

 

راهیان نور

به نام خدا

قبل از این که به این سفر بیایم، شهید برایم وجودی بود با جایگاهی بیش از حد بالا و دور که به سختی می‌توانستم دستم را به او برسانم؛ اما الان چیزی که احساس می‌کنم این است که آن‌ها زنده‌دل و همراه هستند که در عین جایگاه بلند و شأن رفیعشان، کنار ما زندگی می‌کنند و تمام احساسات خود را با ما قسمت کرده و با سبک زندگی‌شان، با ما صحبت می‌کنند . . .

وقتی قدم‌گاه شهیدان را زیارت می‌کنی، قلبت را خالی و بزرگ کن و به آغوششان برو… آن‌ها حتما راه را به تو نشان می‌دهند و به آن‌ها سلام مرا برسان… فاطمه هوشینو

یادداشت این بانو را، همسر ایرانی ایشان، جناب آقای محسن ابراهیم‌نژاد ترجمه کرده‌اند. (۲)

 

راهیان نور

 

عبدالعزیز پاز،روحانی آرژانتینی در راهیان نور

 

عبد الکریم پاز، روحانی ۵۴ ساله،اهل آرژانتین است. ۲۴ سال در پایتخت این کشور زندگی کرده است و اکنون به همراه خانواده خود در شهر قم ساکن است و سالی چند ماه برای تبلیغ به آرژانتین می رود.

 

راهیان نور

 

او که برای پنجمین بار است به سفر راهیان نور رفته است اینطور می گوید:

“خدا رو شکر می‌کنم که توفیق پیدا کردم و در این سفر معنوی حضور پیدا کردم. من همیشه به دوستان و نزدیکانم توصیه می‌کنم که اگر فرصتی پیدا کردند آن فرصت را برای شناخت شهدا و راه شهدا صرف کنند.امسال توفیق داشتم که هم قدمگاه شهدا را زیارت کنم و هم دانشجویان و طلاب جامعه المصطفی را همراهی کنم.”

او در این سفر دانشجویان و طلبه هایی را از کشورهای آمریکای لاتین، کوبا، کلمبیا، برزیل، پرو، آرژانتین و حتی از کشورهای آفریقای جنوبی مثل سودان و نیجریه و اندونزی با خود همراه کرده است . عبدالکریم پاز در مورد تأثیر راهیان نور بر همراهان خود می گوید :

“همینطور که شهدا واسطه ای بین ما و خدا و ائمه هستند. خب این سفر راهیان نور نیز واسطه ای بین ما و شهداست و این برکات این سفر است که می تواند ما را به شهدا برساند. رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست. این دانشجویان هم اینها را می دانند و اعتقاد دارند. ما احساس می کنیم که باید در این سفر بیشتر به شهدا نزدیک بشویم و بیشتر از حماسه آفرینی آنها درس بگیریم.

این سفر راهیان نور فرصتی است برای آشنایی بیشتر مردم ایران و حتی شیعیان جهان با حماسه آفرینی ها و مجاهدت های کسانی که در راه خدا از همه چیز خود گذشتند .”

 

 

راهیان نور

 

 عبدالکریم پاز در توضیح اینکه راهیان نور چه دستاوردی برای او داشته است می گوید:

“آمدن به این سرزمین ها کمک می‌کند به اینکه شما راحت تر حماسه های عاشورا را درک کنید. آشنایی با حماسه آفرینی شهدا و چگونگی رفتار آنها و عملیات هایی که انجام داده‌اند خیلی می‌تواند در زندگی شما موثر باشد .

شما در اینجا راحت درک می‌کنید که شهدا چه محبتی به امام حسین(ع) داشتند. کلید موفقیت شهدا در تقوا و خودسازی بوده است و توسل به اینها کمک می‌کند به اینکه اینها دست ما را بگیرند و کمک کنند و ما را شفاعت کنند .

من احساس می کنم که شهدا آدم ها را تک تک دعوت می‌کنند و شما می‌بینید که جمعیت راهیان نور هر ساله بیشتر از سال قبل می‌شود. معلوم است که شهدا با ما دعوت شدگان کار دارند آنها ما را دعوت کردند پس حتما با ما کار دارند و مهمتر از آن این است که ما خیلی محتاج به شهدا و کمک آنها هستیم.”

 

راهیان نور

 

گفته های زائران خارجی راهیان نور و بسیاری از زائران داخلی که راه هدایت را از طریق شهدا یافته اند مؤید این سخن رهبر فرزانه انقلاب است که فرمودند :

« مجاهدت بی نظیر ملت ایران الگویی شد برای همه ی امت اسلامی که رمز عزت واستقلال و سعادت را که همان جهاد فداکارانه است، در عمل به همه نشان داد. شهیدان نقاط مشعشع در این صفحه ی درخشان اند که مانند ستاره ی راهنما، راه را به همه نشان می دهند. رحمت و صلوات خدا بر آنان باد.» (۳)

 

راهیان نور

 کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

 منابع

۱- پایگاه اطلاع رسانی رهیافته

۲-وبلاگ همقدم راوی

۳-سیّدعلی خامنه ای- مهر ماه/۱۳۸۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه