اسلام بر فراز مناره های تورنتو

زندگی به عنوان یک غیر مسلمان برایم همراه با بی‌هویتی بود پیش از انتخاب دین اسلام احساس انزوا داشتم. و فکر می‌کردم ریشه و بنیانی ندارم...

کد خبر: 18626
تاریخ انتشار : اسفند ۲۰, ۱۳۹۳

آمار مسلمانان کانادا

 

بر اساس سرشماری سال ۱۸۷۱، در مجموع دوازده نفر مسلمان در کانادا زندگی می‏‌کرده‌‏اند. این آمار در سال ۱۹۰۱ به ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر که متشکل از ترک‌ها و اعراب بودند رسید. بعدها دولت‌های حاکم بر کانادا از افزایش تعداد مسلمانان که به واسطه مهاجرت‌های جدید صورت می‏‌گرفت، جلوگیری کردند.

 

اسلام در کانادا

 

به همین جهت، آمار مسلمانان در سال‌های ۱۹۱۱ تا ۱۹۱۵ بسیار کاهش یافت. تعداد مسلمانان در سال ۱۹۵۱، ۱۸۰۰ نفر؛ در سال ۱۹۶۱، ۵۸۰۰ نفر؛ در سال ۱۹۷۱، ۳۴۴۳۰ نفر و در سال ۱۹۸۲، ۱۲۰۰۰۰ نفر بوده است.

آمارهای جدید نشان می‌دهد هم اکنون بین ۱ تا ۱٫۵ میلیون مسلمان در این کشور زندگی می‌کنند و ۲/۳ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند که این آمار تا سال ۲۰۰۱ در حدود ۲ درصد بود.

 

اسلام در کانادا

 

رشد اسلام در کانادا

 

در سرتاسر کانادا جمعیت مسلمانان به نسبت سایر ادیان به سرعت در حال افزایش است. حتی تعداد مسلمانان این کشور بیش از تعداد کانادایی‌هایی است که می‌گویند هیچ دینی ندارند.

 

اسلام در کانادا

 

دو سوم مسلمانان کانادا در شهرهای بزرگ این کشور یعنی تورنتو، مونترال و ونکوور سکونت دارند و در میان این شهرها، تورنتو بیشترین جمعیت مسلمانان را در خود جای داده است. مونترال و ونکوور به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

بسیاری از کانادایی‌ها تاکنون به دین اسلام گرایش پیدا کرده‌اند. تعداد مساجد و نماز خانه‌ها در این کشور در حال افزایش است و انجمن‌ها و گروه‌های اسلامی زیادی در این کشور به فعالیت مشغول‌اند. این‌ موارد نشان از گسترش اسلام در این کشور دارد. گفتنی است دین مبین اسلام نسبت به سایر ادیان نیز با سرعت بیشتری در حال رشد و گسترش است.

 

اسلام در کانادا

 

دو بانو تازه مسلمان کانادایی

 

تانیا” دختر کانادایی درباره نحوه گرایش خود به اسلام و احساسش پس از روی آوردن به این دین آسمانی می‌گوید: «زندگی به عنوان یک غیر مسلمان برایم همراه با بی‌هویتی بود پیش از انتخاب دین اسلام احساس انزوا داشتم. و فکر می‌کردم ریشه و بنیانی ندارم؛ اما بعد از اینکه مسلمان شدم زندگی‌ام رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و دیگر احساس تنهایی و بی‌هویتی نمی‌کنم.»

 

اسلام در کانادا

ماندا ریموند، بانوی تازه‌مسلمان فعال کانادایی برای ترویج حجاب و آسان کردن جستجوی لباس اسلامی برای بانوان مسلمان فروشگاه پوشاک راه اندازی کرده است.

 

اسلام در کانادا

 

مسلمانان در کانادا

 

مسلمانان کانادا گروه بسیار متنوعی را تشکیل می‌دهند و با پیش زمینه‌های قومی متعدد در این کشور ساکن هستند. اکثر مسلمانان کانادا افرادی هستند که از سرزمین‌ها و کشورهای دیگر به کانادا مهاجرت کرده‌اند. مسلمانانی از کشورهای پاکستان، کشورهای منطقه خاورمیانه و اندونزی. بر این اساس تنها حدود یک پنجم مسلمانان کانادا در این کشور متولد شده‌اند.

مسلمانان حتی قبل از تشکیل کنفدراسیون کانادا در این کشور حضور داشتند. اولین مسلمانان این کشور، مهاجران بودند؛ اما نه از کشورهای اسلامی. “اگنس و جیمز لاو” جزء اولین مسلمانان کانادا محسوب می‌شوند که از اهالی اسکاتلند بودند. جیمز که در سال ۱۸۵۴ به دنیا آمد، اولین مسلمان کانادایی بود که در انتاریو متولد شد.

تقریبا نیمی از مسلمانان آمریکای شمالی در کانادا زندگی می کنند و در سالهای اخیر عمدتا از تحصیلات عالی برخوردار هستند.

 

اسلام در کانادا

 

انجمن های اسلامی در کانادا

 

مسلمانان کانادا از نظر تشکلهای اسلامی، در مقایسه با مسلمانان ایالات متحده آمریکا، برزیل و آرژانتین، در وضع مطلوب تری قرار دارند. نخستین انجمن اسلامی در سال ۱۹۲۰ در «ادمونتون»  تاسیس شد و در همانجا مسجدی نیز بنا گردید و در حال حاضر، حداقل پنجاه انجمن و جمعیت اسلامی در کانادا مشغول فعالیت می باشند که از جمله فعالیت های اساسی این انجمن ها، برگزاری گردهمایی های اجتماعی، آموزشی، تاسیس مرکز اطلاع رسانی، راه اندازی شبکه بیداری دانشجویان مسلمان و ایجاد کتابخانه هایی با بیش از ۱۰۰۰ عنوان کتاب اسلامی به زبان های مختلف است.

همچنین انجمن مسلمانان دانشگاه تورنتو و دانشگاه آلبرتا و انجمن اسلامی زنان کانادا از این مرکز اسلامی هستند.

سازمان‌های مردمی اسلامی متعددی در کانادا مشغول فعالیت هستند. انجمن‌های اسلامی در ویندوسور، لوندن، تورنتو، و لاک لابیش و دیگر مناطق کانادا فعال است. نخستین انجمن اسلامی کانادا در سال ۱۹۲۰ در ادمونتون تاسیس شد.

در سال ‏۱۹۵۳ در دانشگاه مک گیل و پس از آن در دانشگاه تورنتو «انیستیتوی تحقیقاتی اسلام‏» تاسیس گردید.

در این کشور اقدامات متعددی در راستای گسترش اسلام به دست این سازمان‌ها صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، آشنا کردن شهروندان کانادایی با اسلام از طریق نصب آگهی‌ها و پوسترهای تبلیغاتی است.

 

مسجد و اماکن مذهبی

 

از لحاظ مسجد و اماکن مذهبی، تعداد مساجد این کشور حدود پنجاه تا است که هر یک از آنها به عنوان یک مرکز اسلامی و محلی برای آموزش قرآن شناخته می شوند چراکه در مدارس کانادا دروس دینی آموزش داده نمی شود.

 

اسلام در کانادا

 

در مساجد کانادا  بعد از هر نماز یک فرد در مورد اسلام و شبهات وارد شده سخن می گوید. و در این مساجد هم سنی و هم شیعه حضور دارند که سوالات متعددی می پرسند باید بیان کرد که روز به روز بر تعداد مساجد کانادا افزوده می‌شود. اولین مسجد در این کشور در سال ۱۹۳۸ در ادمونتون ساخته شد که هم‌اکنون به یک مکان تاریخی تبدیل شده است. در حال حاضر نیز هر ایالت شهری دارای مراکز اسلامی است، به ویژه تورنتو که با دارا بودن ۲۵۰ هزار مسلمان بیش از ۲۰ مسجد را دارد، گرفته است.

 

اسلام در کانادا

بسیاری از مساجد درهای خود را به روی عموم باز می‌گذارند و از مردم مختلف برای بازدید و عبادت و کسب اطلاعات بیشتر درباره اسلام، دعوت به عمل می‌آورند.

 

اسلام در کانادا

 

مشکلات مسلمانان در کانادا

 

اما با همه این ها مسلمانان کانادا هم مثل دیگر مسلمانان ساکن در سایر کشورهای اروپایی به ویژه اروپای غربی و کشورهایی که صاحبان قدرت خصومتی طولانی با اسلام و مسلمانان دارند، به خاطر سیاست های نادرست و خصمانه این حاکمان مدعی دموکراسی با چالش های فراوانی روبرو هستند.

از جمله این چالش ها می توان به سیاست های صاحبان قدرت در کوتاه کردن دست مسلمانان از عرصه سیاست اشاره کرد. در کانادا مسلمانان نقش چندانی در تصمیم گیری های سیاسی ندارند. از لحاظ فرهنگی کمبود مدارس اسلامی ویژه مسلمانان و  ممنوعیت آموزش دروس دینی در مدارس کانادایی و از لحاظ رسانه ای و تبلیغاتی وجود تبلیغات مغرضانه علیه اسلام و مسلمانان و تلاش برخی از اصحاب رسانه ها برای انتشار تبلیغات سوء درباره اسلام از جمله دیگر چالش های اقلیت مسلمان کانادا است.

هنگام ورود یک مرد ایرانی به این کشور، اگر اندکی ریش داشته باشد و یا ریش پرفسوری داشته باشد؛ او را نگه می دارند و خوب می گردند. و اگر همین ایرانی ریش خود را از ته زده باشد به راحتی رد می شود.

بر اساس آنچه گفته شد، اسلام در کانادا به نسبت سایر ادیان با سرعت بیشتری در حال گسترش است و پس از مسیحیت دومین دین رسمی در کانادا محسوب می‌شود. با افزایش فعالیت های تبلیغی گروه های مختلف اسلامی در این کشور، شاید روزی فرارسد که اسلام به اولین دین در کانادا تبدیل شود.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه