آیا آنها حق داشتند از حضرت زهرا(س) شاهد بخواهند؟

خدا می خواهد پلیدی را از شما دورکند و شما را چنان که باید پاک دارد.

کد خبر: 18912
تاریخ انتشار : فروردین ۴, ۱۳۹۴

در مطالب گذشته بیان شد که خلیفه اول ده روز پس از رحلت پیامبر(ص) اقدام به غصب فدک نمود. اما سوال اینجاست که آیا طبق قوانین اسلامی دستگاه خلافت اجازه دارد که این ملک را غصب کند و برای پس گرفتنش از ایشان شاهد بخواهد؟

ما در حقوق اسلامی که در فقه ما مطرح است یک مدعی و یک منکر داریم. مدعی کسی است که ادعا می کند و منکر کسی است که این ادعا را رد می کند. کسی که ادعا می کند باید دلیل و مدرک حاضر کند. این یک قاعده عقلانی است که شرع هم آن را تأید کرده است.

اما در دادگاه اهل سقیفه آن چیزی که اتفاق افتاده این است که دستگاه خلافت ادعا می کند که فدک جزو اموال حضرت زهرا(س) نیست. ولی به جای اینکه برای اثبات ادعای خودش سند آماده کند، از حضرت زهرا(س) میخواهد که سند بیاورند. چرا آنها حق نداشتند از حضرت زهرا(س) شاهد بخواهند؟

۱- در علل الشرایع از امام صادق (ع) نقل می شود که وقتی وکیل حضرت زهرا(س) به وسیله خلیفه اول از فدک خارج شد، حضرت علی(ع) به مسجد نزد ابوبکر رفتند و فرمودند:

*چرا فاطمه(س) را از مالی که رسول خدا(ص) به ایشان داده بود و وکلیش در آنجا بود ممنوع کردی؟ وکیل فاطمه چند سالی است که آنجاست. برای ما بر خلاف مسلمین حکم می کنی؟

*ابوبکرپاسخ داد: خیر.

*حضرت فرمودند: اگر در دست مسلمانی چیزی باشد و من ادعا کنم که آن چیز از آن من است تو از چه کسی شاهد می خواهی؟

*ابوبکر گفت: از تو چون مدعی شدی.

*حضرت فرمودند: اگر دست من چیزی باشد و مسلمانان ادعا کنند آن چیز برای آن هاست تو از چه کسی تقاضای مدرک میکنی؟

در قسمت بالا امیر المومنین(ع) اشاره به قاعده ذوالید می کنند و ذوالید بودن فاطمه زهرا(س) را اثبات می کنند و هیچ کدام از اهل سقیفه در مقام پاسخ، ذوالید بودن حضرت زهرا(س) را انکار نکردند. این یکی از ادله ایست که آنها حق نداشتند از فاطمه زهرا(س) مدرک و دلیل بخواهند.

۲- اما دلیل دیگر مبنی بر اینکه آنها نمی توانستند از حضرت صدیقه طاهره(س) شاهد بخواهند، آیه تطهیر است.

*امام علی(ع) به ابوبکر فرمودند: قرآن می خوانی؟

*ابوبکر پاسخ داد: بله می خوانم.

*حضرت فرمودند: به من بگو آیه « إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا» (احزاب/۳۳) درباره چه کسی نازل شده است؟

*ابوبکر گفت: در مورد شما نازل شده است.

*امیرالمونین(ع) پرسیدند: با اینکه این آیه درباره ما نازل شده است، اگر کسی بیاید و بگوید فاطمه خلافی را انجام داده است و شاهد هم بیاورد تو چه کار میکنی؟

*پاسخ داد: هر آینه بر فاطمه حد را جاری می کنم.

*حضرت فرمودند: اگر این کار را بکنی کافر خواهی بود.

*ابوبکر پرسید : چرا؟

*حضرت پاسخ دادند: تو شهادت خدا به طهارت و عصمت فاطمه را رد کردی و شهادت مردم را علیه او پذیرفتی. تو مردم را بر خدا مقدم کردی.

خداوند در قرآن کریم و در ذیل آیه تطهیر عصمت و طهارت اهل بیت(ع) را اثبات می کند. کسی که عصمتش توسط خداوند بیان شده است یعنی گناه نمی کند. دروغ هم یکی از مصادیق گناه است. وقتی حضرت زهرا(س) می فرمایند که مالک فدک هستد، دروغ نمی گویند و خداوند هم بر این موضوع گواهی می دهد. اما آنها با حضرت زهرا(س) همان گونه رفتار نمودند که با عامه مردم رفتار می کردند.

۳- سومین دلیلی که اثبات می کند آنها حق نداشتند از حضرت زهرا(س) شاهد بخواهند این است که شاهد برای اثبات یک مطلب است زمانی که که قاضی علم نداشته باشد. اگر قاضی علم داشته باشد بر اساس علم خودش عمل می کند و این مسأله را پیامبر(ص) هم تأیید نمودند. اگر آن ها به واقع، جانشینان پیامبر (ص) بودند و به عالم به قرآن بودند نباید از حضرت فاطمه(س) شاهد می خواستند چون مطابق با آیه تطهیر آنها علم داشتند که حضرت فاطمه(س) دروغ نمی گویند و علم قاضی به تنهایی کفایت می کند.

۴- چهارمین دلیل این است که آن ها در موردی که مشابه جریان فدک بوده است رفتاری دوگانه از خود نشان دادند. وقتی رسول خدا(ص) از دار دنیا رفتند، خلیفه اول اعلام کرد که هر کسی دینی از رسول خدا(ص) دارد بیاید تا آن را بدهد. دو برادر به نام های جریربن عبدالله و جابر بن عبدالله ادعا کردند که مقداری پول از رسول خدا(ص) طلب دارند. ابوبکر هم بدون در خواست شاهد و مدرک کل مبلغ بدهی راپرداخت کرد.

وقتی حضرت زهرا(س) همین مطلب را به دستگاه خلافت یادآور شدند، عمر جوابی داد که نشانه بی تدبیری او بود. او گفت که ادعای آنها درمورد مال کمی بوده است. اما ادعای شما درباره یک مال زیاد است. این عملکرد دوگانه دستگاه خلافت درباره یک موضوع نشان دهنده بی کفایتی آنها در اجرای دستورات اسلام است.

بنابراین طبق چهار دلیلی که در بالا ذکر شد دستگاه خلافت حق نداشتند که از حضرت زهرا(س) درباره مسأله فدک شاهد بخواهند..

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.