در این کشور رای دادن مسلمانان ممنوع است

رفتار خشونت آميز عليه مسلمانان، مشكلات فراوان براي دريافت مجوز ساخت مسجد و همچنين ارائه نشدن دروس اسلامي در مدارس آلمان به رغم حضور دانش آموزان مسلمان بوجود آورده است.

کد خبر: 19004
تاریخ انتشار : فروردین ۱۱, ۱۳۹۴

جمعیت مسلمانان در آلمان

 

مسلمانان پس از پروتستانها و کاتولیکها، سومین گروه مذهبى آلمان را تشکیل مى ‏دهند. پس از مسلمانان، بودائیان و یهودیان، به ترتیب چهارمین و پنجمین گروه و جمعیت مذهبى این کشور را تشکیل مى ‏دهند.

جمعیت مسلمانان از بیشترین سرعت رشد بین این گروهها برخوردار است، به گونه‏اى که در حال حاضر، حدود چهل درصد مسلمانان ساکن آلمان، زیر ۱۸ سال سن دارند. این رشد سریع، صرفا به معناى افزایش تعداد مسلمانان نیست، بلکه مبین افزایش آن بخش از جمعیت است که از فرهنگ اسلامى متأثر مى‏ باشند. تمام جوامع مسلمان در سراسر اروپا نیز از چنین رشدى برخوردار مى‏ باشند.

بیش از ۹۵ درصد مسلمانان آلمان، خارجیان هستند که از این تعداد، ۷۶ درصد ترک بوده و ایرانیان در رده دوم و مسلمانان آلمانى با ۴ درصد کل مسلمانان آلمان، سومین گروه مسلمانان مى‏ باشند.امروزه مسلمانان نیروى مهمى را تشکیل مى ‏دهند که هیچ‏کس نمى ‏تواند آنان را نادیده بگیرد.

 

وضعیت مساجد

 

ترس از خالى شدن کلیساها و بى‏ تفاوتى مردم نسبت‏ به دین مسیحیت، شاید یکى از علل مهم رشد مساجد بود، زیرا کلیساها روز به روز خالیتر مى‏شوند، ولى مساجد به عنوان خانه دیگر خدا، هر روز بیشتر معتقدین را به خود جذب مى‏ کنند.

 

مسلمانان در آلمان

 

در حال حاضر در آلمان ۱۸ مسجد رسمى وجود دارد که از ابتدا به عنوان مسجد ساخته شدند. اماکن مذهبى مسلمانان، نه الزاما به صورت مسجد، بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ باب برآورد شده است. اکثر این مساجد به صورت موقت احداث گردیده و بیشتر، در اماکن اجاره‏ اى، کارخانجات و یا انبارها قرار گرفته‏ اند.

در آلمان، مسلمانانى وجود دارند که یا تکالیف مذهبى خود را عمل نمى ‏کنند و یا فقط رسمهاى قدیمى دین اسلام را بکار مى‏ برند به عنوان مثال، خانواده ‏هایى وجود دارند که نوشیدن مشروبات الکلى را حرام مى‏ دانند ولى افتخار مى‏ کنند که دخترشان در آلمان حجاب ندارد و یا اینکه فقط در ماه رمضان و عید قربان به مسجد مى ‏روند.

از جمله مراکز مهم اسلامى که در آلمان وجود دارد، مرکز اسلامى هامبورگ (مسجد امام على (ع)) مى‏باشد. این شهر با بیش از ۸۰۰۰۰ نفر مسلمان، مرکز اسلامى هامبورگ را به زیباترین و مهمترین مرکز اجتماع مسلمانان با نژادهاى گوناگون تبدیل کرده است. این مرکز اسلامى یک مرکز بین‏ المللى است که بخصوص ایرانیها، افغانیها، عربها، پاکستانیها و آلمانیهاى مسلمان در آن برنامه دارند و داراى یک شبستان بزرگ جهت اقامه نماز، سالن سخنرانى و نمایش فیلم، کتابخانه و سالن پذیرایى مى‏ باشد. هزینه‏ هاى این مرکز از امور خیریه تامین مى‏ شود.

 

مسلمانان در آلمان

حقوق سیاسی

 

در مورد حقوق سیاسی اقلیت مسلمان در آلمان باید گفت، اکثر مسلمانان در آلمان از آنجا که تبعه این کشور نیستند، حق رأی نداشته و مشارکتی در سرنوشت سیاسی این کشور ندارند. همچنین حضور مسلمانان در مشاغل رده بالای دولتی کمرنگ است.

 

حقوق مسلمانان

 

سازمانهاى ملى اسلامى و انجمن ها و مساجد در نزد نوجوانان و جوانان از جذابیت ‏بیشترى برخوردار گردیده ‏اند، ولى تا به حال، مسلمانان در آلمان با وجود فعالیت‏هاى سازماندهى شده در طول سالهاى متمادى، موفق نشده ‏اند که به مانند کلیساى کاتولیک و پروتستانها، مجوز تشکیلات حقوقى و عمومى را کسب نمایند. این نوع حقوق، مسلمانان را قادر خواهد ساخت نمایندگانى در شوراى مطبوعات، رادیو و دیگر اتحادیه‏ ها داشته باشند.

اکثر مسلمانان در آلمان یا در این کشور متولد شده‏ اند و یا سالهاى طولانى در اینجا ساکن هستند و مالیات و بازنشستگى مى ‏پردازند، اما همیشه به عنوان خارجى محسوب مى‏شوند و از تصمیمات سیاسى بدورند.

مسلمانان در این کشور هنوز حق رأى ندارند. «دولتمردان آلمانى اگر در بسیارى از موارد اختلاف نظر داشته باشند، در یک مورد کاملا هم عقیده هستند و آن، به حساب نیاوردن مهاجران در جمع خود به عنوان یک شهروند آلمانى است. براى مثال، مهاجران، على‏ رغم اقامت طولانى در کشور، هنوز صاحب راى در انتخابات عمومى نبوده و به عنوان یک شهروند درجه ۲ محسوب مى‏ شوند».

 

مسلمانان در آلمان

 

آموزش تعلیمات دینى اسلامى در مدارس آلمان

 

والدین مسلمان مایل به فرستادن کودکان خود به مدارس قرآنى مى‏باشند; چرا که این کار با انگیزه‏هاى گوناگونى همراه مى‏باشد. عدم وجود کلاسهاى مذهبى دیگر، آموزش هنجارهاى سنتى همچون نظم، آموزش و اخلاقیات جنسى به کودکانشان و نیز مراقبت از آنها در طى کلاسهاى قرآن و قرار نگرفتن در معرض فشارهاى محیط خارج. از انگیزه‏هاى دیگر والدین مى ‏توان از فشار گروهى و اینکه آموزش کودکان با روش سنتى منجر به ایجاد ثبات هویت ترک اسلامى در فرزندانشان و کاهش درگیریهاى نسلى و فامیلى [مى‏ شود]، نام برد.

در سال ۱۹۹۱ در آلمان به طور آزمایشى درس تعلیمات دینى به عنوان یک رشته درسى در مدارس تدریس گردید که به دنبال این ابتکار، دیگر ایالتهاى آلمان از آن پیروى نمودند. هدف اصلى از این عمل، خنثى نمودن هزاران کلاس درس قرآنى بود که در مساجد و هیاتها ارائه مى‏ گردید و در اغلب آنها، تعلیمات ضد آلمانى و رفتار غیردموکراتیک، در نظر آلمانیها، آموزش داده مى‏ شد و شناسایى و کنترل آنها از طرف ادارات آلمانى نیز مشکل مى ‏نمود.

 

مسلمانان در آلمان

 

دیدگاه آلمانیها نسبت ‏به اسلام

 

در خصوص حجاب زنان در آلمان باید گفت، آلمان از جمله کشورهای اروپایی است که زنان از داشتن حجاب منعی نداشتند. ولی مجلس در آنجا قانونی تصویب کرد که زنان با پوشش اسلامی، نمی توانند معلم آموزشگاه ها و مدارس دینی و غیر دینی باشند.

 

مسلمانان در آلمان

 

به طور کلی نرخ بیکاری در بین مسلمانان این کشور بالاست و ۳۰ درصد تخمین زده شده است و اغلب به دلیل نداشتن تابعیت آلمان در مشاغلی که نیاز به تخصص خاصی ندارد، به کار گمارده می‌شوند و تحت تبعیض غیر رسمی دولت آلمان قرار می‌گیرند.

 قسمت اعظم مسلمانان آلمان، در عمل به مسائل مذهبى آزاد هستند و تقریبا نیمى از آنها، پایبندى شدید خود را به تکالیف و وظایف مذهبى اعلام مى‏ دارند و گفته ‏اند که در روزهاى جمعه و سایر مراسم مذهبى به مسجد مى ‏روند.

اغلب مردم آلمان اسلام را نمى شناسند و فقط به دلیل اخبارى که از رسانه‏ ها در مورد مسلمانان تندروى کشورهاى خاور نزدیک، الجزایر و سودان و غیره مى ‏شنوند، از آن واهمه داشته، کلمه بنیادگرا را در مورد آنها بکار مى ‏برند. در نظر آنها، روسرى و مانتوهاى بلند خانمهاى مسلمان، نشانگر نابرابرى مرد و زن است. این دیدگاهها، با عدم اجازه خانواده‏ ها به دخترها براى شرکت در ورزشها، بخصوص شنا و همچنین نخوردن غذاها بخصوص گوشت‏خوک که براى آلمانیها غیرقابل فهم است، بیشتر متجلى مى‏شود.

در آنجا تشکلی به نام تشکیلات «ملى گروش‏»، وجود دارد، که: «تشکیلات ملى گروش وضع مالى خوبى دارد و آنان در آلمان، تقریبا ۵۰۰ مسجد را اداره مى‏ کنند، آنان پول فراوانى در اختیار دارند. [این پولها] در آلمان جمع‏ آورى مى‏شود. از اعضاء مى‏خواهند کمک کنند. اگرچه خشونت فیزیکى در کار نیست، ولى فشارهاى روانى زیادى اعمال مى‏ شود …. ملى گروش براى پر کردن اوقات فراغت افراد، فعالیتهاى بسیارى انجام مى‏ دهد که شامل برگزارى دوره‏هاى آموزش کامپیوتر تا مسابقات ورزشى است; اما هدف اصلى آن است که از ارتباط افراد با آلمانیها جلوگیرى شود تا به اصطلاح، مانع از نفوذ فساد و ابتذال بر روى کودکان شوند. ملى گروش در داخل آلمان، حفظ هویت اسلامى مسلمانان و گفت و گوى مسالمت‏ آمیز آنان با یکدیگر و با پیروان سایر ادیان را سر لوحه شعار خود قرار داده است. و مواضع ضد اسرائیلى دارد. تشکیلات ملى گروش دوره‏هاى آموزش قرآن، کلاسهاى ورزش و سمینارهایى در مورد مباحث روز تشکیل مى‏ دهد و سازماندهى سفر حج، تشکیل نمایشگاههاى کتاب و آموزش مقدماتى طلاب، فعالیت گسترده‏اى را دنبال مى‏ کند. این تشکیلات یک مدرسه شبانه‏ روزى آموزش دینى براى دختران دایر نموده و مقدمات تاسیس یک آکادمى را فراهم کرده است.

به طور کلی می توان گفت، علیرغم اظهارات و ادعاهای مقامات و سیاست مداران که بدان ها اشاره شد، مسلمانان آلمان در این کشور به شکل مستقیم و غیرمستقیم با تبعیض‌های زیادی در زمینه استخدام، تحصیلات، مسکن، حتی استفاده از رستوران‌ها و … مواجهند و از این نظر ابراز نارضایتی می‌کنند.

اسلام هراسی، رفتار خشونت آمیز علیه مسلمانان ،مشکلات فراوان برای دریافت مجوز ساخت مسجد و همچنین ارائه نشدن دروس اسلامی در مدارس آلمان به رغم حضور دانش آموزان مسلمان و… همگی از جمله مسائل و مشکلاتی هستند که شرایط زندگی و فعالیت برای مسلمانان این کشور را سخت می کند.

 

مسلمانان در آلمان

 

کاری از گروه دین و فرهنگ با حجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.