دومین جامعه دینی بزرگ آمریکا در چند سال آینده

در فرودگاه چمدان مسلمانان را علاوه بر این که از دستگاه رد می کنند، خوب می گردند و اگر لب تابی با خود به همراه داشته باشد تمام برنامه ها و فایل های سیستم او را بررسی می کنند و ذخیره می کنند.

کد خبر: 19083
تاریخ انتشار : فروردین ۱۶, ۱۳۹۴

اسلام ناشناخته و غیر مستند در آمریکا

 

اگرچه اسلام در آمریکا تا حدود زیادی ناشناخته و غیرمستند باقی مانده است، با این حال عقاید مذهبی مسلمانان مشارکت عمیقی در زندگی آمریکایی ها داشته است.

رسومی مانند برده داری، مهاجرت و گسترش سیاهان در آمریکا مهمترین عامل وارد کننده ی مسلمانان و رسوم و مذهبشان به ایالات متحده بوده است. مسلمانان در آمریکا فرآیندهایی از انطباق و انزوا را از سر گذرانده و تجارب مذهبی منحصر به فردی به دست آورده اند.

وضعیت مسلمانان در آمریکا و اروپا کاملا متفاوت است، برخلاف مسلمانان اروپایی، آنها بیشتر بخشی از طبقه متوسط هستند و تا حدود زیادی همگرا شده اند. با این حال حوادث یازده سپتامبر ۲۰۰۱، جامعه آمریکایی را با موضوعات تازه ای مواجه ساخت. حملات تروریستی یازده سپتامبر منجر به تغییر در سیاست های ضد تروریسم و مهاجرت شد و اجرایی شدن سیاست های جدید، مسلمانان آمریکا را با تبعیض مواجه ساخت. مسلمانان آمریکا در مواجهه با چالش فوق، به واسطه ی درک درست از شرایط، نشان داده اند که قادر هستند از شرایط پیش آمده استفاده کنند و به سوی یک هویت جمعی مثبت، تشکیل شبکه های اجتماعی و سیاسی وسیع و تعهد به حفظ وحدت با جامعه، حرکت نمایند.

 

مسلمانان در آمریکا

 

جمعیت مسلمانان آمریکایی

 

اندازه ی جامعه ی مسلمانان در آمریکا که موضوع مناقشات چندساله ای است، در محدوده دو تا ده میلیون نفر ارزیابی شده است. رهبران گروه های مسلمانان و نهادهای مدافع، عموما جمعیت مسلمانان را در انتهای این طیف و نزدیک به ده میلیون نفر ارزیابی می کنند. این مراجع افزایش مهاجرت مسلمانان از دهه ی ۱۹۶۰، تازه مسلمان شده ها و میزان بالای موالید را دلیلی بر تعداد بالای جمعیت ذکر می کنند. جمعیت زیاد برای مسلمانان، قدرت توده ای زیاد، نمایندگی موثر و قدرت اجتماعی بالاتر با نتایج سیاسی بیشتر به همراه می آورد.

در مقابل گروه های دیگر، شمار مسلمانان را نزدیک به سر دیگر طیف می بینند؛ برای مثال، مطالعه ای که در سال ۲۰۰۱ از سوی جامعه ی یهودیان آمریکا انجام شد، این عدد را بین یک تا دو میلیون برآورد کرد. ارزیابی دیگری نیز از سوی مرکز پیو انجام شد که بر اساس این ارزیابی، جمعیت مسلمانان آمریکا ۱/۵۳۵  نفر را شامل می شد، با اضافه کردن تعداد موالید فرزندان مسلمان، پیو این عدد را در سال ۲۰۱۱ به ۲/۷۵ میلیون نفر رساند.

اگر برآورد پیو به عنوان ملاک، انتخاب گردد جمعیت مسلمان درصد بسیار پایینی از جمعیت آمریکا را تشکیل می دهد با این حال، قابل ذکر است که این درصد با سرعت بیشتری نسبت به سایر اقلیت ها در حال رشد است تا جایی که برخی از محققان معتقدند، مسلمانان در آینده ای نزدیک دومین جامعه ی دینی بزرگ آمریکا را تشکیل خواهند داد.

 

تنوع جمعیتی

 

با توجه به تنوع قومی و نژادی جهان اسلام، انتظار می رود مسلمانان مهاجر آمریکایی نیز از این تنوع برخوردار باشند، به خصوص اینکه دو سوم از مسلمانان آمریکا را مهاجران نسل اول تشکیل می دهند که عمدتا از خاورمیانه، شمال آفریقا و جنوب آسیا به آمریکا آمده اند. یک سوم مسلمانان نیز (۳۷ درصد) در خود آمریکا متولد شده اند. این تنوع نژادی شامل ۳۰ درصد سفید (پوست)، ۲۳ درصد آفریقایی آمریکایی ۲۱ درصد آسیایی ۶ درصد اسپانیایی و ۱۹ درصد سایر نژادها می باشد.

مسلمانان مهاجر، به راحتی وارد آمریکا می شوند و با خطوط اصلی اجتماع همگرا می شوند، در مقابل، مسلمانان اروپایی تمایل دارند تفاوت ها و فاصله ی خود را از لحاظ فرهنگی و اقتصادی با جامعه میزبان حفظ کنند که این شکاف عمده در آموزش و درآمد می تواند به ناآرامی هایی منجر شود.

جمعیت مسلمانان آمریکایی نسبتا جوان هستند و تقریبا ۶۰ درصد آنان بین سنین ۱۸ تا ۳۹ سال سن دارند (در مقایسه با ۴۰ درصد کل جمعیت آمریکا). این جمعیت جوان بیشتر دانش آموزان و دانشجویان را در بر می گیرد.

در میان ایالت های آمریکا برخی از ایالت ها بیشترین تمرکز مسلمانان را دارند.

 

مسلمانان در آمریکا

 

ارزشهای دینی و فرهنگ آمریکایی

 

در رابطه با این سوال که آیا مسلمانان می توانند هم اعتقادات خود را داشته باشند و هم شهروندان یک جامعه مدرن باشند، باید پاسخ داد که اکثریت مسلمانان آمریکایی بر این باورند که تعارضی بین مسلمان بودن و زندگی در یک جامعه مدرن وجود ندارد. همچنین بیشتر مسلمانان آمریکایی معتقدند که آن ها باید فرهنگ آمریکایی را بپذیرند و خود را با آن تطبیق بدهند. اما مسلمانان آفریقایی-آمریکایی بر این باورند که مسلمانان نباید فرهنگ آمریکایی را بپذیرند. با این حال مسلمانان عمدتا در جامعه ی آمریکا فرهنگ پذیر شده اند و خود را با زندگی آمریکایی تطبیق داده اند.

 

مساجد مسلمانان آمریکا

 

اولین مساجد در آمریکا در دو دهه اول قرن بیستم بنیان‌گذاری شدند؛ در ۱۹۱۵ میلادی مهاجران آلبانی از اروپا، اولین مسجد را در ایالت مین در شمال شرقی آمریکا بنا نهادند. با افزایش جمعیت مهاجران مسلمان در آمریکا، تعداد مساجد در همه ایالات توسعه و افزایش پیدا کرد، به طوری‌که در‌ آغاز قرن بیستم، بیش از ۱۲۰۰ مسجد در شهرها و ایالات مختلف آمریکا پایه‌گذاری شد.

در تاریخ یکم اوت ۲۰۰۵، روزنامه واشنگتن پست، در گزارش مفصلی راجع به فعالیت مساجد و مراکز اسلامی دو ایالت مجاور پایتخت آمریکا (ویرجینیا و مریلند) از افزایش تعداد مساجد جدید بزرگ که هر کدام بین ۲ تا ۳ میلیون دلار هزینه داشته‌اند، خبر داد. بیش از ۳۰۰ هزار مسلمان آمریکایی، در حومه واشنگتن زندگی می‌کنند و هر یک از مساجد جدید التأسیس این منطقه، ظرفیت عبادت بیش از هزار نفر را در یک زمان دارا می‌باشد.

 

مسلمانان در آمریکا

 

سازمانهای اسلامی آمریکایی

 

از آنجا که در آمریکا سازمان های بسیاری هستند که از حقوق اقلیت ها دفاع می‌کنند، برای مسلمانان آمریکایی نیز چنین موسساتی در نظر گرفته شده که نقش مهمی در جامعه درونی آمریکا دارند. این موسسات شامل موسسات حقوقی، سیاسی و خیریه می‌باشند.

◄یکی از این قبیل موسسات “انجمن اسلامی مسلمانان” است که از بزرگترین و موفق‌ترین موسسات اسلامی در آمریکا بشمار می‌رود. هدف این سازمان معرفی اسلام به غیر مسلمانان و از بین بردن نگاه منفی آنان نسبت به اسلام است و نیز تلاش دارد تا اسلام در جامعه آمریکا افزایش یابد.

◄سازمان دیگری که از بزرگترین سازمان های اسلامی است «انجمن اسلامی آمریکای شمالی» نام دارد که بیشتر اعضای آن را مسلمانان مهاجر تشکیل می‌دهند و کنفرانس های سالیانه این سازمان بزرگترین اجتماع مسلمانان آمریکا بشمار می‌رود؛ “مرکز اسلامی آمریکای شمالی” خود را موسسه‌ای غیرنژادی معرفی می‌کند که عضویت در آن مختص به نژاد خاصی نبوده بلکه به روی همگان باز است و در عین استقلال، با سایر سازمان های ملی هم در تماس است. بنابراین گزارش، بیشتر اعضای این مرکز، مسلمانان مهاجر و فرزندان آنها هستند. این مرکز با استناد به رای یک هیات مشاور، مشتمل بر متخصصان اسلامی از تمامی نقاط جهان اسلام ، پاسخگوی مسائلی است که مسلمانان با آن مواجه هستند.

هدف مجمع اسلامی آمریکای شمالی یکپارچگی و هماهنگ ساختن تلاش سازمان های حقوقی اسلامی و هدایت مسلمانان آمریکا به شناخت دین اسلام می‌باشد.

◄ برخی موسسات خیریه و حقوقی نیز در داخل دانشگاه های آمریکایی وجود دارند از جمله: “انجمن دانشجویان مسلمان” که یکی از مهمترین موسسات اسلامی آمریکا در ساختار دانشگاهی این کشور بشمار میرود و نقش آن شامل هدایت به اسلام، جهت دادن به فعالیتهای اجتماعی دانشجویان مسلمان بویژه در مناسبت های دینی مانند ماه مبارک رمضان و آگاه ساختن دانشجویان دانشگاه های آمریکا به حقیقت اسلام، متفاوت با سایر سازمان های اسلامی نیست.

“مرکز اطلاعات اسلامی” نیز که از طریق رسانه‌ها و ارائه تصویر حقیقی از اسلام و مسلمین می کوشد به افکار عمومی آمریکا شکل دهد.

◄همچنین یک سری موسسات سیاسی مانند “شورای روابط آمریکایی- اسلامی” نیز وجود دارد که از حقوق مسلمانان آمریکا دفاع می‌کند. این شورا نقش مهمی در رساندن نگاه میانه روی اسلام به سطوح اجرایی بالای آمریکا بویژه اعضای کنگره، وزارت خارجه، وزارت دفاع و کاخ سفید دارد.

هر حادثه ای که اوضاع مسلمانان آمریکا را دراین کشور تهدید می کند، این شورا با این بیان که این مسئله خارج از تعالیم اسلام میانه رو است، اقدام به محکوم کردن آن حادثه می‌نماید. علاوه بر آن تلاش در جهت ارئه تصویری دقیق از اسلام و مسلمانان در رسانه‌های این کشور و بهره مندی همه آمریکایی ها ( مسلمان و غیر مسلمان ) از اسلام و تقویت روابط با افکار عمومی و قانون گذار آمریکا از دیگر وظایف این موسسه است.

◄صرف نظر از سازمان ها‌ی خیریه‌ای که کارهای خود را در داخل آمریکا آغاز کرده اند، “کنگره اسلامی آمریکا” و “پیمان مسلمانان آزاد” نیز در تلاش برای اجرایی کردن این قبیل اهداف هستند.

 

رفتارهای سیاسی مسلمانان آمریکایی

 

اکثریت مسلمانان آمریکایی بیشتر اوقات نسبت به امور سیاسی جامعه حساس هستند و اخبار مرتبط را پی گیری می کنند.

مسلمانان آمریکایی همانقدر به سیاست اهمیت و توجه نشان می دهند که عموم جامعه آمریکایی به آن می پردازد. بیش از نیمی از مسلمانان آمریکایی به مسائل بین المللی و موضوعات سیاست خارجی توجه می کنند.

برخی از ویژگی ها و گرایشات سیاسی مسلمانان آمریکایی عبارتند از:

◄اکثریت مسلمانان آمریکایی خواهان بحث و درگیر شدن در سیاست هستند.

◄هویت اسلامی مهمترین عامل در تصمیمات انتخاباتی و رای دهی است.

◄مشارکت های خیریه و مدنی اولویت اول بیشتر آمریکایی های مسلمان است.

◄مساجد میانه روی و مشارکت سیاسی را تشویق می کنند.

◄مسلمانان آمریکایی بیشتر به اقتصاد و مسائل داخلی اهمیت می دهند.

 

مسلمانان در آمریکا

 

مشکلات مشارکت سیاسی و اجتماعی مسلمانان

 

علی رغم وجود خواست و تلاش هایی که برای ارتقای درگیری و مشارکت سیاسی و اجتماعی مسلمانان در جامعه ی آمریکا صورت می گیرد، این امر با مشکلاتی مواجه است. این مشکلات را به دو دسته ی داخلی و خارجی تقسیم می کنیم و در زیر بیان می کنیم:

 

مشکلات داخلی

◄نبود برنامه ی بلند مدت وگسترده:

علی رغم تعداد گروه ها، سازمان ها و مراکز موفق اسلامی که در حال افزایش است، به ادعای رهبران خود آنها، برنامه ی بلند مدت و چهارچوبی فراگیر در کل جامعه ی مسلمانان برای همگرایی با جامعه و سیاست آمریکا وجود ندارد.

◄محدودیت های منابع انسانی و مالی:

با وجود مساجد و فعالیت های داوطلبانه ای که مسلمانان انجام می دهند، برای سازماندهی و اقدام هماهنگ به ویژه در امور مربوط به انتخابات، نیروی انسانی آموزش دیده که از توان عمل موثر در جامعه ی مدرن برخوردار باشد، بسیار محدود است و منابع مالی مورد نیاز نیز وجود ندارد. کمبود در این دو حوزه، سازمان دهی و نهادسازی موثر در جامعه ی مسلمانان را تحت الشعاع قرار داده است.

 

مسلمانان در آمریکا

◄محدودیت مشارکت و همراهی با غیرمسلمان ها:

علی رغم خواستی که برای چنین همکاری هایی وجود دارد با این حال مسلمانان که اکثر آنها مهاجر و از نژادها و ملیت های مختلفی هستند در عمل، بیشتر ترجیح می دهند که با زیرگروه های خود مراوده و ارتباط داشته باشند و رفت و آمد آن ها با غیر مسلمانان بسیار محدود است.

◄موانع فرهنگی و مذهبی:

خاستگاه مهاجری بسیاری از مسلمانان آنها را با تنوع فراوان فرهنگ ها و دیدگاه ها مواجه ساخته است. چنین تنوعی باعث می شود علی رغم تمایل کلیت جامعه ی مسلمان به همگرایی فرهنگی و سیاسی با جامعه ی آمریکا، بخش ها و گروه های مختلف آنان در عمل با مشکل مواجه شوند. این مشکل در پذیرش تفاوت های فرهنگی و اجتماعی، در اموری که در تعارض با باورهای دینی آنان قرار دارد، چشم گیرتر است.

 

مشکلات خارجی

◄چالش اسلام هراسی:

مسلمانان به طور کلی و با هر سطحی از مشارکت و درگیری اجتماعی – سیاسی با چالشی به نام اسلام هراسی در جامعه ی آمریکا مواجه هستند. این پدیده محدودیت های زیاد و تبعات فراوانی را برای مسلمانان به بار آورده است.

◄مسائل مربوط به کشورهای مبدا مهاجرت:

اقدامات ضدتروریستی ایالات متحده در برخی از کشورهای خاورمیانه و مبدا مهاجرت مهاجران مسلمان از دیگر موانعی است که باعث دشواری همگرایی مسلمانان با جامعه ی میزبان و مشارکت های سیاسی اجتماعی آنها می شود. همچنین گاه اختلافاتی که بین کشورهای مبدا بروز می یابد، در میان مهاجران نیز نمود پیدا می کند.

این امر ممکن است زمانی که یک مسلمان از کشور دیگر به آمریکا می رود خود رانشان دهد. به عنوان مثال در فرودگاه چمدان مسلمان مهاجر را علاوه بر این که از دستگاه رد می کنند، خوب می گردند و اگر لب تابی با خود به همراه داشته باشد تمام برنامه ها و فایل های سیستم او را بررسی می کنند.

◄مسلمانان به عنوان اقلیت های دوگانه:

بسیاری از مسلمانان با وضعیت اقلیت دوگانه مواجه هستند، آنها علاوه بر اینکه از لحاظ مذهبی در اقلیت هستند، به دلیل تنوع نژادی، اقلیت نژادی نیز محسوب می شوند. چنین وضعیتی برقراری و توسعه ی ارتباطات سیاسی، اجتماعی و مذهبی را با غیر مسلمانان بیش از پیش دشوار می سازد.

 

مسلمانان در آمریکا

 

در آخر باید بیان کرد که، علی رغم اینکه بخش عمده ای از مسلمانان آمریکایی مهاجر هستند، تعداد فزاینده ای از آنها خود را آمریکایی می دانند و خواهان این هستند که بیش از گذشته در امور سیاسی فعال باشند. درحالی که نسل های دوم و سوم مهاجران در حال بزرگ شدن و رسیدن به سن مجاز برای شرکت در انتخابات می باشند، جامعه ی مسلمانان بیش از گذشته در حال تلاش برای تاثیرگذاری در تغییرات سیاسی است و در این رابطه مسلمانان آمریکایی به عنوان یک گروه در حال دستیابی به هویت سیاسی و تقویت بازوهای سیاسی اجتماعی خود است. آنها در ایالات متحده سرمایه گذاری کرده اند، به طور فزاینده در فعالیت های سیاسی مشارکت می کنند و نقش عمده ای در آینده ی آمریکا خواهند داشت.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.