مخاطب شناسی موفق شبکه های فارسی زبان ماهواره+عکس

در زمانی که شبکه های ماهواره ای تمام تمرکز خود را بر پخش برنامه های سیاسی و موزیک گذاشته بودند ناگهان شبکه ای از راه رسید که تصمیم گرفت خلأ ای را پر کند...

کد خبر: 19576
تاریخ انتشار : فروردین ۳۰, ۱۳۹۴

گروه دین و فرهنگ باحجاب/ دقیقا ۱۰ سال پیش، زمانی که شبکه های ماهواره ای در تسخیر افرادی مانند امیر قاسمی و شب خیز بودند یک شبکه ۲۴ ساعته موسیقی خیلی بی سر و صدا پا به عرصه رقابت گذاشت. تا پیش از این، روال این بود که مجری های شبکه هایی مانند طپش و پن ساعت ها کنار مهمانانشان بنشینند، از هر دری حرف بزنند، خاطره بازی کنند، بینندگان با آن ها تماس تلفنی بگیرند و صحبت های آن ها به صورت زنده روی «ایر» برود. در این میان گاهی هم کلیپ های بی کیفیت موسیقی پخش می شد و بقیه ساعت روز هم همان برنامه ها تکرار می شد.

 

ماهواره

اما شبکه پی ام سی بدون استفاده از هیچگونه مجری با الگو برداری از شبکه های معروفی مانند MTV برنامه های خود را به پخش کلیپ های داخلی و کلیپ های روز خارجی (که تا پیش از آن، عملا در شبکه های ایرانی پخش نمی شد) اختصاص داد. شکستن برخی هنجارهای اجتماعی و فرهنگی، توسط شبکه های ماهواره ای جامعه ایران، دقیقا از همین زمان آغاز شد. تا پیش از تأسیس این شبکه، نمایش شکل هایی خاص از پوشش و برخی صحنه ها، تابویی بزرگ به حساب می آمد که در کلیپ های ایرانی وجود نداشت و کلیپ های خارجی هم تقریبا از شبکه های فارسی زبان پخش نمی شد. اما این شبکه با نمایش کلیپ های خارجی قبح شکنی خود را آغاز کرد و پس از مدتی کلیپ های ایرانی، حتی از نمونه های خارجی نیز سبقت گرفت!

 

ماهواره

این شبکه، هم با خوانندگان به اصطلاح زیر زمینی ایران ارتباط داشت و هم به عنوان یکی از شریک های تجاری موسسه آونگ که در لس آنجلس واقع شده با خوانندگان لس آنجلسی کار می کرد و در واقع نبض موسیقی غیر رسمی داخل و خارج از کشور در دستان این شبکه قرار گرفت و مخاطبان جوان بسیاری را به سمت خود جلب کرد.

در کنار شبکه PMC  شبکه سیاسی صدای آمریکا (VOA) نیز فعالیت می کرد. بخش فارسی این شبکه که یکی از قدیمی ترین شبکه های سیاسی فارسی زبان محسوب می شد، از سال ۷۵ آغاز به کار کرد و با وجود تلاش های بی شماری که انجام داد، همچنان در محدوده مخاطبان سنتی خود محصور و در جذب سایر مخاطبان ناکام ماند. این شبکه در چند سال اخیر با مشکلات درونی زیاد مواجه بوده و همین موضوع سبب شده تا ریزش شدیدی در مخاطبانش احساس کند.

 

ماهواره

در زمانی که شبکه های ماهواره ای تمام تمرکز خود را بر پخش برنامه های سیاسی و موزیک گذاشته بودند ناگهان شبکه ای از راه رسید که تصمیم گرفت خلأ وجود فیلم و سریال در شبکه های ماهواره ای را پر کند. تا پیش از این شبکه ام بی سی پرشیا با پخش فیلم با زیرنویس فارسی بخشی از این مخاطبان را از آن خودش کرده بود اما فارسی وان(FARSI1) با تمرکز بر دوبله سریال ها و فیلم ها، مخاطبان زیادی را به سمت خود روانه ساخت. این شبکه پخش سریال های درجه ۲ و ۳ را در دستور کار خود قرار داد و ساختارشکنی در زمینه روابط اجتماعی، شاه بیت تمامی برنامه های این شبکه شد. فارسی وان این هنجارشکنی را قدم به قدم انجام داد. این شبکه هر چه جلوتر رفت نمایش سریال های دارای مثلث و مربع های عشقی، روابط زنان و مردان متأهل و فرزندان نامشروع در آن پررنگ و پررنگ تر شد.

 

ماهواره

گروه دین و فرهنگ باحجاب/ دوبله های این شبکه در ابتدا بسیار ضعیف بودند و در افغانستان انجام می شد، اما پس از مدتی بر مهارت دوبلورهای آن نیز افزوده شد و همین امر موجب شد تا مخاطبان بیشتری را خصوصا از بین زنان خانه دار به خود جلب کند.

 

ماهواره

دقیقا در زمانی که هیاهوی شبکه های سیاسی ماهواره ای محدود به شبکه های کُند و خسته کننده ای مانند صدای آمریکا، کانال وان، پارس می شد، ناگهان شبکه تازه نفس بی بی سی فارسی در دیماه سال ۸۷ از راه رسید. این شبکه تلاش کرد از نقاط ضعف شبکه هایی مانند VOA استفاده کرده و تا آنجا که ممکن است خود را به مردم ایران نزدیک نشان دهد و از این طریق اثرگذاری این شبکه نیز بالاتر رفت و تا حدی هم موفق شد. اما خوشبختانه سیاه نمایی این شبکه و اغراق در خبرهایش به مرور زمان مشخص شد و همین امر موجب شد بخشی از مخاطبانش را از دست دهد.

 

ماهواره

در آبان سال ۸۹ شبکه ای روی ایر رفت که خیلی زود به عنوان یکی از مهاجمان پر قدرت شبکه های ماهواره ای ایران شناخته شد. من و تو، انرژی خود را روی برنامه های سرگرمی گذاشت. در برنامه های این شبکه از نشان دادن مستقیم روابط بی بند و بار و شکستن افراطی هنجارهای اجتماعی مانند شبکه های فارسی وان و جم خبری نبود و همه چیز در لایه های زیرین دنبال می شد. شبکه من و تو زیرکانه می کوشید اعتماد مخاطبانش را به عنوان یک شبکه خانوادگی مفرح کسب کند.

در هیچ کدام از برنامه های این شبکه، سبک دیگر زندگی به صورت مستقیم تبلیغ نمی شد اما برنامه هایی مانند بفرمایید شام، من و تو پلاس و آکادمی موسیقی و… نوعی دیگر از سبک زندگی و در تعارض کامل با آن چیزی که در رسانه های رسمی ما عرضه می گشت، تبلیغ می شد. موسیقی پاپ، سینمای روز، مجری های جوان و خوش لباس، نمایش جاذبه های زندگی مدرن و غربی و نمایش هدفدار از نوستالژی های دهه ۵۰ مهمات این شبکه برای تاثیرگذاری بر طبقه متوسط هستند. اما نکته جالب، بال و پر گرفتن تدریجی برنامه های سیاسی از اتاق خبر گرفته تا تک برنامه های مرتبط با تاریخ سیاسی و اقتصاد سیاسی است. اتاق خبر من و تو به صورت تدریجی از سایه بیرون آمد و با خط فکری خاص و نیم نگاهی به سلطنت طلبان جهت گیری خودش را نشان داد.

 

ماهواره

ماهواره

آنچه در بین اهداف و برنامه های تمام این شبکه ها مشهود است جذب مخاطب از گروه های سنی مختلف و پوشش دادن همه سلیقه هاست. آن ها برای تمامی مخاطبان برنامه های متنوع تهیه و بخش می کنند تا بتوانند بسیار آرام و نامحسوس در سبک زندگی افراد تغییر ایجاد کنند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه