18000 شبکه ماهواره ایی در خدمت شما+عکس

برنامه ریزی و اولویت بندی گردانندگان و مدیران ارشد این شبکه ها در امر حیاء زدایی از جامعه ایران اسلامی و قباحت زدایی به گونه ای است که از مجموع سریال های پخش شده از این شبکه ها بیشترین درصد فراوانی محتوای سریال ها به...

کد خبر: 19783
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۳, ۱۳۹۴

گروه دین و فرهنگ باحجاب/ شبکه های ماهواره ای را باید در یک مجموعه رسانه ای و شامل تمام شبکه های قابل دریافت، مورد مطالعه قرار داد. با این حال جدا از تأثیرات برنامه‌های عمومی شبکه های ‌ماهواره ای که تعدادشان به صدها شبکه در زبان های مختلف می رسد، نمی توان نقش اساسی شبکه‌های فارسی‌زبان را نادیده گرفت و به مطالعه موردی آن ها نپرداخت. تعداد این شبکه ها اکنون بیش از صد شبکه است و اگر چه اولین شبکه‌های فارسی زبان که با حمایت مالی آمریکا و اروپا راه اندازی شدند بیشتر به گروه های سیاسی تعلق داشتند، اما دامنه حضور و کارکرد آن ها در حال حاضر بسیار متنوع و گسترده شده است. ما در ادامه سعی خواهیم کرد بر اساس یک طبقه بندی محتوایی به مطالعه سریع و اجمالی مهم ترین شبکه های ماهواره ای فارسی زبان بپردازیم.

تعداد شبکه های ماهواره ای قابل دریافت در ایران : ۱۸۰۰۰ شبکه است.

– ۳۸۰ کانال موزیکال

– ۲۵۰ کانال در حوزه کودک و نوجوان

– ۸۰ کانال در حوزه ترویج مصرف گرایی و فرهنگ سازی پوشش و مد

علاوه بر این شبکه های اختصاصی موسیقی، حدود ۱۲۰۰ شبکه هم در خلال برنامه های خود کلیپ ها و شوهای موزیکال پخش می کنند.

در حوزه کودک و نوجوان نیز بیش از ۲۵۰ کانال ماهواره ای در ایران قابل دریافت است. ضمن آنکه بخش مهمی از برنامه های کانال های عمومی ماهواره ای نیز به پخش برنامه های کودک و نوجوان اختصاص دارد. شبکه های کودک علاوه بر پخش کارتون هایی که عموما در تضاد با مبانی اخلاق جامعه ایرانی است به فرهنگ سازی با الگوهای ارزش های لیبرالی و اومانیستی غرب در ذهنیت اطفال ایرانی اقدام می کنند و آنان را شیفته سبک زندگی آمریکایی و غربی می نمایند. برنامه های کودک و نوجوان، ابزاری برای انحراف و تسخیر ذهن کودکان جوامع است. فیلم ها و کارتون های پخش شده از این شبکه ها لب ریز از صحنه های عشق بازی، روابط نامشروع و خشونت است. این برنامه ها بیشتر در قالب های انیمیشن، کارتون، برنامه های رقص، فیلم های نامناسب و… پخش می شود.

در حوزه مصرف زدگی و فرهنگ سازی پوشش و مد نیز حدود ۸۰ شبکه وجود دارد که اختصاص به نمایش مد و لباس دارد، لباس هایی که رسما تبلیغ فرهنگ عریانی را می نماید. بایستی بدانیم که تبلیغ پوشش غربی صرفا به این کانال ها منتهی نمی شود و سایر شبکه های ماهواره ای نیز در خلال برنامه های خویش بدان اقدام می ورزند.

 

ماهواره

 

شبکه های فارسی زبان در راستای جذب مخاطب، ضمن پخش برنامه های ناسیونالیستی افراطی به ایجاد شکاف های قومی، ملی و دینی دست می زنند تا اقتدار ملی کشور را تضعیف نموده و آن را در شرایطی از التهاب و اضطرار نگه دارند. در جریان انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری کشور ایران، شبکه های ماهواره ای با استفاده از انواع تاکتیک های خبر رسانی سعی در تاثیرگذاری در تصمیم ملت ایران داشتند. در این میان نقش برخی شبکه ها از جمله VOA  و BBC Persian  بارزتر بود.

 

ماهواره

 

گروه دین و فرهنگ باحجاب/ بررسی و ارزیابی شکل و محتوای برنامه های پخش شده در شبکه های فارسی زبان ماهواره، از بدو تاسیس تا به امروز چند نکته اساسی را به وضوح نشان می دهد:

 

◄اول آنکه مشخص می سازد برنامه ریزی و اولویت بندی گردانندگان و مدیران ارشد این شبکه ها در امر حیاء زدایی از جامعه ایران اسلامی و قبح زدایی به گونه ای است که از مجموع سریال های پخش شده از این شبکه ها بیشترین درصد فراوانی محتوای سریال ها به:

۱- القاء و عادی سازی رابطه های جنسی قبل از ازدواج

۲- داشتن فرزند نامشروع

۳- تجاوزات جنسی

۴- خیانت زن و شوهر به یکدیگر

۵- سقط جنین

۶- دوستی با جنس مخالف

به عنوان مثال شبکه GEM که در زمینه پخش سریال موازی با شبکه فارسی وان حرکت می کند، در تمام سریال هایی که پخش می کند ۴ نقطه مشترک را دارد. این سریال ها، به دلیل داشتن این چهار ویژگی معمولا از سریال های ترکیه ایی انتخاب می شوند:

۱- زندگی اشرافی

۲- خیانت

۳- فرزند نامشروع

۴- مثلث عشقی

 جمع بندی فضای روانی ایجاد شده توسط این شبکه ها و القای غیر مستقیم این گونه مطالب، آن هم برای جامعه با حیاء و عفیف فارسی زبان، به وضوح ماهیت این شبکه را جهت تسخیر قلب، فکر و کانون خانواده های مسلمان ایرانی نشان می دهد. نکته قابل توجه اینجاست که ساعت پخش این برنامه ها در ساعاتی است که معمولا اعضای خانواده برای صرف شام و یا کنارهم بودن بعد از یک روز کاری دور هم جمع می شوند. به طور واضح مشخص است که اهداف گردانندگان این شبکه این است که با پخش صحنه های نامناسب در جمع های خانوادگی حیای کودکان و نوجوانان ما را از بین ببرند و کارهایی را که از نظر خانواده ها زشت و ناپسند تلقی می شود را عادی جلوه دهند.

 

ماهواره

 

◄ دوم اینکه مشخص می کند که برنامه ریزی مدیران ارشد این رسانه ها در القای غیر مستقیم «سبک زندگی غربی» در چه سطحی است و تا چه اندازه در دستور کار قرار دارد.

در برنامه های پخش شده از شبکه های ماهواره ای به طور تدریجی و معکوس، رفتارهای به شدت منفور و حرام از نگاه شرع و حتی عرف، در نگاه جامعه و خانواده ایرانی به اعمال مباح و گاه پسندیده و حتی ضروری جامعه تبدیل می شود. به عنوان مثال زیر سوال بردن ازدواج و ایجاد شبهه و تردید مکرر درباره افرادی که به زعم آن ها، از روی اشتباه به ازدواج تن می دهند و یا به زندگی مشترک خود پایبندند و در مقابل ارائه دیدگاه های شبهه افکنانه در خصوص تغییرات زمانه و لزوم فاصله گیری از جامعه سنتی، از برجسته ترین مضامین سریال های این شبکه ها است. روابط عاشقانه دختر و پسر جوان، نمایش می گساری، هرزه گویی های هنگام مستی، نمایش روابط خارج از چارچوب های اخلاقی ، ابراز علاقه های شهوانی اغواکننده ، عدم وفاداری زنان و مردان متأهل به همسران خود ، روابط نامتوازن بین افراد دارای اختلاف سنی زیاد و بی احترامی به والدین و … از این جمله اند.

این شبکه ها اهداف خویش را در دو حوزه متفاوت پیگیری می کنند:

حوزه نخست را باید در لایه بیرونی شبکه ها یعنی برنامه های سرگرم کننده ای چون آشپزی، طنز و حتی رقص جست. که سطحی ترین مخاطبان را نیز جذب می کند. برای تنوع و تکمیل این برنامه ها، مستندهای علمی و برنامه های ورزشی نیز به فهرست برنامه ها افزوده شده است. همچنین در جهت اثرگذاری و اقناع مخاطب خاص، برنامه هایی چون اتاق خبر و … تدارک دیده شده است. بدین ترتیب یک شبکه تلویزیونی طرق و روش های مرموزی را برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب ایرانی انتخاب کرده است.

سویه دیگر این شبکه ها بهره گیری از پتانسیل برخی چهره های مشهور نظیر خوانندگان لس آنجلسی، تأمین امکانات برای ارتباط آسان مخاطب با این شبکه ها و هم چنین استفاده از مجریان جوان و خوش سیما و … به منظور تاثیر گذاری هر چه بیشتر و جذب مخاطبان افزون تر می باشد. در تلاشی مضاعف، گردانندگان این شبکه ها با تمرکز ویژه بر زندگی ایرانیان خارج از کشور و معرفی زندگی آنان به عنوان یک سبک زندگی موفق می کوشند تا حلقه برنامه ریزی موذیانه خود را کامل تر کنند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه