کفش های مطلوب پیشوایان دین در ویترین های امروزی

ویترین مغازه های شیک امروزی پر از کفش های رنگ و وارنگ است. از نوع پولکی تا طرح های تزئین شده به پَر و پشم، چشم را به شدت درگیر می کند. حتما اقسام آن را تا به حال مشاهده کرده اید. شما به راحتی می توانید کفشها را در همه رنگ بیابید و این […]

کد خبر: 1994
تاریخ انتشار : مهر ۱۴, ۱۳۹۲

22

ویترین مغازه های شیک امروزی پر از کفش های رنگ و وارنگ است. از نوع پولکی تا طرح های تزئین شده به پَر و پشم، چشم را به شدت درگیر می کند. حتما اقسام آن را تا به حال مشاهده کرده اید. شما به راحتی می توانید کفشها را در همه رنگ بیابید و این قطعا به خاطر سلیقه های مختلف خریداران است.

ولی از نظر تفکراسلامی برای زمانی که پشت ویترین های رنگی برای انتخاب کفش می‏روید چه توصیه‌هایی شده است؟

سیره رفتاری و عملکرد معصومین در این باره تا حدی نشانگر راه است:

“روزی یکی از یاران امام صادق(ع) در حالیکه کفش سیاه رنگی به پا داشت نزد امام می رود، امام (ع) در برخورد با وی می فرمایند: کفش سیاه رنگ نور چشم را کم، قوت مردانگی را کم، و باعث غمناک شدن است و نشانی از گردنکشان؛ در عوض کفش زرد‏‏‏ رنگ نور چشم را زیاد کرده و سبب از بین رفتن غم واندوه می‏شود و نشانی از پوشش انبیاست”.

اینکه این توصیه امام صادق(ع) را این روزها چگونه می توان در پشت ویترین گالری های لوکس کفش پیاده کنیم،کار چندان سختی نیست.

به قول سرکار خانم ارشدی که کارشناس در حوزه علوم و معارف اسلامی هستند، و سالهاست که در اصفهان در ارتباط با مسائل دختران و زنان کار مشاوره ای انجام میدهند یک تفسیر بدون غرض این دستور استحبابی را  قابل اجرا می سازد.

ایشان در خلال صحبت هاشون در ارتباط با نوع پوشش پاها در تفسیر این حدیث می گویند:

” قطعا هماهنگ شدن با سبک زندگی بزرگان دین کار ساده ای نیست، ولی دور از دسترس هم نخواهد بود. ایشان در ادامه با تکیه به داستان بالا ادامه می دهند؛ توصیه بالا هرچند جنبه استحبابی دارد ولی تطبیق آن با شرایط حال و اینکه بسیاری از روشنفکران سکولار این توصیه ها را برای سالها قبل می دانند و ادعا می‏کنند در زمان حال قابل اجرا نیست نکاتی رو عرض می‏کنم.

 اینکه چرا رنگ کفش ما این روزها تبدیل به رنگ سیاه شده جای بحث دارد..ما متاسفانه عموما بر عکس عمل میکنیم و نتیجه آن امروزه، عدم تطبیق ظاهر مردان و زنان ما با دستورات در ارتباط با پوشش اسلامی است.

در اینجا طبق بیان امام، رنگ زرد سبب افزایش شادی و از بین رفتن غم واندوه می شود قابل درک است و امری اثبات شده است.

شهید دکتر پاک نژاد در کتاب خودشان در این باره نوشتند: آزمایش های پسیکولوژیک ثابت کرده که رنگ زرد خوشحالی زیاد می بخشد و تحریک کننده فکر است و اثر قابل توجهی در کمبود های فکری و روحی دارد و برخی از حالات عصبی را آرام می کند.

همین طور دکتر اردوبادی درباره آثار رنگ زرد نوشتند: رنگ زرد رنگ فعال، زنده، محرک و مفرح است. با توجه به این امر و اینکه عرف هم تنشی در این باره ندارد قطعا انتخاب این رنگ مناسب و عمل به یک مستحب و پسندیده است.

اما دو نکته بسیار مهم دیگر در این حدیث نیز هست که قطعا کار تشخیص کفشی را که مطابق با توصیه‌های اسلامی است و جلوه گر حیا و عفت وغیرت یک مرد و زن مسلمان هست را نشان می دهد.

کفش گردنکشان و منحرفین

نکته اول: این که در حدیث آمده که کفش سیاه را گردنکشان به پا می کنند؛ به دلیل قید فرهنگی آن زمان و لباس خاص گردنکشان و دشمنان مردم و اهل بیت بوده، که این گونه کفش به پا می کردند. به همین خاطر از بعد اجتماعی این رنگ کفش مذموم بوده است.

در حقیقت به طور مصداقی در بحث کفش اینجا امام یکی از ملاک های مذموم بودن رنگ کفش و پاپوش مشکی را تشبه به گردنکشان معرفی میکنند. اندکی تامل بدون هیچ گونه قیاسی و بر پایه عقل و منطقی که مبتنی بر کلام صریح امام است این نتیجه را در بردارد که در حال حاضر پوشیدن هر کفشی که مصداقی از تشبه به خلافکاران و منحرفین فکری و عقیدتی و دشمنان دین است کاری ناپسند بوده، چراکه در این حالت فرد به منزله پرچم و مروج و حامی آنهاست.

متاسفانه این دست کفش ها با توجه به ویژگی هایی که ذکر شد به دلیل وارداتی بودن کفش‏ها و همچنین الگو برداری از طرح های خارجی در بازار زیاد به چشم می خورد.

کفش انبیا و معصومین

نکته دوم: ایشان از خصوصیاتی که برای رنگ زرد کفش عنوان کردند انتخاب این رنگ برای شبیهه بودن به نوع پوشش انبیا است.

یک جستار تاریخی به خوبی نشان میدهد، در زمان تمامی انبیا فرقه‏ها و افراد مختلفی بودند که بر همان اساس پوشش های خاص خود را داشتند. حتی در زمان حضرت رسول (ص) و امامان ما نیز این امر صدق می کرده پس با توجه به این مطلب نمی توانیم بگوییم چون آن زمان مدل دیگری نبوده فقط این نوع کفش و یا لباس پوشیده می شده .

با تکیه به این مقدمه یک خانم و بانوی محترمه حتما در هنگام خرید می تواند به این امر دقت کند که برای پیروی از الگوی پوشش اسلامی باید این ملاک تشبه به لباس انبیا و معصومین از جمله حضرت زهرا (س) را ملاک قرار دهد.

من این جا چند سوال مطرح میکنم که جواب ذهنی هم به آنها هدف بحث را فراهم می کند :

با تکیه بر روایتی که توضیح دادیم برخی از کفش هایی که در حال حاضر استفاده می شود از حیث مدل، رنگ، اندازه پاشنه، مطلوب شرع و مورد تایید معصومین هست؟

رنگ قرمزی که در کفش های خانم هاست مصداق چیست؟ مصداق تبرح یا مصداق حیا؟

بوت های زمستانی و سبک پوشیدن آنها که به تمام معنا به دنبال جلوه گری پاهاست تطبیقی با پوشش یک زن مسلمان و با حیا دارد؟

حتی در کفش های آقایان که گاها در طرح های مختلف با نماد های متفاوت فلز کوبی می شود و یا حتی نوع پاشنه برخی که شبیه پاشنه زنانه است تطبیق به سبک پاافزار اسلامی دارد؟

اینکه ما این روزها بین دیده ها و نیازهای روزانه و نظرات پیشوایان دین و نظرات کارشناسان در تفسیر و تبیین روش زندگی اخلاق مدار و حیامند بتوانیم ارتباط منطقی برقرار کنیم کار چندان سخت و غیر قابل دسترسی نخواهد بود. پس می بینید اگر بخواهیم می توانیم حتی در کفش خریدن هم به سبک زندگی بزرگان دین عمل کنیم حتی با گذشت صدها سال به دلیل شمول و دقت کلامشام قابلیت اجرا وجود دارد، چرا که معصوم نماد انسان کامل است.”

 این هم ارمغانی برای کسانی که به دنبال یک خرید اسلامی هستند.

 کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

سایر مطالب این پرونده :

با دنده سنگین حرکت کنید.

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.