مجلاتی که به اندازه انجیل مقدس اند

وقتی بطور اتفاقی به یک دختر ارتدوکس امروزي گفتم: امروزه بعضی ها فکر نمی کنند مجله ي کازموپولیتن را نباید جدي تلقی کرد، با ابراز شگفتی نفسی عمیقی کشید و گفت: شوخی می کنی؟ منظورت کازموپولیتن است؟ این مجله مثل انجیل است!»

کد خبر: 20685
تاریخ انتشار : خرداد ۲, ۱۳۹۴

تصاویری که از ظاهر و اندام زن غربی در مجلات آنان به تصویر کشیده می شود، زنان و دختران غربی را دچار تناقض هایی نسبت به زندگی واقعی خود کرده است. این دوگانگی موجب شده تا بسیاری از زنان و دختران در نتیجه مقایسه خود با تصاویر مجلات و الگوگیری از مانکن ها و بازیگرها تصویر ذهنی نامناسبی از بدن و ظاهر خود داشته باشند.

هم چنین ترغیب دختران به داشتن روابط غیرشرعی قبل از ازدواج، توسط رسانه ها و مجلات و عادی جلوه دادن آن، دختران را معطوف به ظاهر خود کرده است. بطوریکه اغلب دختران جوان و نوجوان موفقیت و رضایت خود را در زندگی وابسته به ظاهر و بدن ایده آل می دانند و اگر از طرف پسران مورد قبول واقع نشوند، دچار ضعف و خودکم بینی می شوند. این نارضایتی از خود در نهایت به سرخوردگی و احساس اضطراب و افسردگی در زنان و دختران منجر شده است.

 

عفاف در غرب

 

یک پژوهش انجام یافته غرب در خصوص تاثیر مُد بر ذهن زنان نشان داد، حدود ۸۰ درصد از زنانی که مانکن ها را در تلویزیون دیده بودند و هم چنین ۶۶ درصد از زنانی که تصویر این مانکن ها را در مجلات مربوط به مد مشاهده کرده بودند به شدت احساس ناخوشایندی در مورد خودشان داشتند. هم چنین میزان عزت نفس زنانی که تصاویر مدل های لاغر اندام موجود در این مجلات را دیده بودند به طور محسوسی کاهش یافته بود.

 

عفاف در غرب

 

بسیاری از مردم نمی دانند که لبخند مدل های صنعت مد در بسیاری از اوقات تصنعی است، زیرا بسیاری از آن ها از انبوهی از مشکلات روحی و حتی جسمی رنج می برند.

 

عفاف در غرب

 

مجلات زنان، انجیل زنان و دختران امروز

 

وندی شلیت نویستده کتاب ” دختران به عفاف روی می آورند” در قسمتی  از کتاب خود می نویسد: حدود نیمی از نامه هایی که به دستش می رسید حاکی از این بود که خود والدین دخترها فکر می کردند دخترشان به علت نداشتن روابط نامشروع مشکلی دارد امروزه بسیاری از زنان جوان به این دلیل که از آن ها توقع می رود روابط نامشروع موقت برقرار کنند، تحت فشارند. برخلاف زمانی که از مادرشان توقع می رفت تا هنگام ازدواج باکره (پاکدامن) بمانند.

وندی شلیت در اهمیت اثرگزاری مجله های زنان اینطور می نویسد: «نویسندگان به اصطلاح فرهیخته معمولا” به من می گویند همه ی ما می دانیم که مجله های زنان را نباید جدی گرفت. اما اجازه دهید با این نظر مخالفت کنم. بی اهمیت خواندن این مجلات توسط جماعت روشنفکران در ظاهر، نشان فرهیختگی و در واقع ناشی از نادانی آن ها می باشد. نویسندگان دوست دارند این خیال را در سر بپرورانند که مطالب سیاسی ای که در ستون های روزنامه ها می نویسند تأثیر فراوانی بر بسیاری از دختران سراسر جهان دارد و خیال می کنند میلیون ها زن جوان در خلوت های خود در پای سخنان ثقیل آن ها فرو می روند و با هر واژه نویسنده مقاله، ارتباط برقرار می کنند و حرف های آن ها را در زندگی خصوصی خود پیاده می کنند. با تأسف می گویم چنین چیزی واقعیت ندارد. اتفاقا” مجلاتی مثل کازموپولیتن و سوِن تین، دقیقا” چنین تأثیراتی بر مخاطبان خود می گذارند. شاید یادآوری آنچه سخت آشکار است، لازم باشد.»

 

عفاف در غرب

 

خانم مشدی ماتابین که قبلا” مسئول پژوهش مجله “سون تین” بوده است به من می گوید: «صادقانه بگویم که من پیش از کار کردن با مجلات نوجوانان برای این مجلات اهمیت زیادی قائل نبودم اما حالا می دانم دختران سون تین را خیلی جدی تلقی می کنند. گاهی حتی وقتی متوجه می شوم دخترها چقدر روی مشاوره های این مجله حساب می کنند، نگران می شوم. باورتان نمی شود چه مطالبی را می پرسیدند، پرسش هایی که در واقع باید از والدینشان بپرسند اما نمی توانستند یا نمی خواستند از آن ها بپرسند. با خود فکر می کردم چرا پرسش های خود را با والدین یا خواهر بزرگ یا کسی که به آن ها نزدیک باشد در میان نمی گذارند؟»

«وقتی بطور اتفاقی به یک دختر ارتدوکس امروزی گفتم: امروزه بعضی ها فکر نمی کنند مجله ی کازموپولیتن را نباید جدی تلقی کرد، با ابراز شگفتی نفسی عمیقی کشید و گفت: شوخی می کنی؟ منظورت کازموپولیتن است؟ این مجله مثل انجیل است!»

 

عفاف در غرب

 

مجله کازموپولیتن به زنانی که به شدت خواستار ازدواج هستند، می گوید: باید روابط خارج از ضوابط ازدواج خود را افزایش دهند. نویسندگان این مجله پیشنهاد می کنند؛ شاید بخشی از اشتیاق فراوان شما به ازدواج ناشی از داشتن یک زندگی تجردی خسته کننده و بی فایده باشد.

لازم به ذکر است سردبیر مجله کازموپولیتن زنان، تا سی سال زنی به نام هلن گرلی براون بود که از این طریق بر زنان و ترغیب آنان به داشتن روابط نامشروع خارج از ازدواج، بسیار تأثیر گزار بوده است. او سه سال قبل از شروع به کارش در مجله با نوشتن کتاب “رابطه جنسی و دختر مجرد” در سال ۱۹۶۲ کارش را شروع کرد. در کتاب جنجالی خود زنان را به استقلال مالی و رابطه ی نامشروع پیش از ازدواج تشویق کرده بود. او این کتاب را زمانی نوشت که محتوای آن جامعه ی آمریکا را به حیرت واداشت چرا که آزادی روابط زن و مرد در آن زمان هنوز در جامعه ی آمریکا جا نیافتاده بود.

در سال ۱۹۶۵، سه سال پس از چاپ کتاب سردبیر مجله ی کازموپولیتن شد و تیراژ ۸۰۰ هزاری مجله را به ۳ میلیون رساند. او در مجله از روابط نامشروع، زندگی اشرافی و بازیگران سینما می نوشت. او با این ایده ها توانست توجه میلیون ها نفر را به مجله خود جلب کند و تأثیر زیادی بر زنان و حتی مردان در طول دهه های اخیر بگذارد.

کیت وایت سردبیر کنونی مجله معتقد است، مجله ی کازموپولیتن هنوز از ایده‌های هلن برون استفاده می‌کند: «وقتی بهش فکر کنید متوجه می‌شوید که در سال ۱۹۶۵، زمانی که او سردبیر کازموپولیتن شد، این مجله تیراژ زیادی نداشت اما او این مجله را به یک مرکز قدرت تبدیل کرد؛ استفاده از الگوی او باعث شده کازموپولیتن هنوز اول باشد.

افرادی مانند هلن براون با رواج بی بندوباری از طریق مجلات و قبح زدایی از اعمال خلاف اخلاق و دین، روح و فکر زنان را به گونه ای به تسخیر خود در آورده اند که دختران و زنان چنین مجله هایی را هم چون انجیل می پرستند و آزادی فکر و عمل خود را از دست داده اند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

منبع

برگرفته از کتاب «دختران به عفاف روی می آورند»

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.