کفش هایی رنگی به سبک زندگی اسلامی

 انتخاب کفش و نحوه راه رفتن هم مناسکی هست که نه واجب ولی با شرط استحباب برای یک مسلمان منافعی به همراه دارد حتی بعد از ۱۴۰۰ سال می‌توانی به‌راحتی این موارد را در زندگی‌ات جاری کنی. در اسلام هر کاری که به خواهی انجام بدهی آدابی دارد و عللی؛ زندگی باری به هرجهت و […]

کد خبر: 2082
تاریخ انتشار : مهر ۱۶, ۱۳۹۲

44

 انتخاب کفش و نحوه راه رفتن هم مناسکی هست که نه واجب ولی با شرط استحباب برای یک مسلمان منافعی به همراه دارد حتی بعد از ۱۴۰۰ سال می‌توانی به‌راحتی این موارد را در زندگی‌ات جاری کنی.

در اسلام هر کاری که به خواهی انجام بدهی آدابی دارد و عللی؛ زندگی باری به هرجهت و روزمره بدون هدف و هرچه شد همان کنیم در متن زندگی اسلامی هیچ جایی ندارد.

چرا که هدف اصلی کمال و تعالی انسان و نزدیک شدن به معیارهای انسان کامل و اشرف مخلوقات بودن است.

حتی در جزیی‌ترین موارد مثل انتخاب کفش و نحوه راه رفتن هم مناسکی هست که نه واجب ولی با شرط استحباب برای یک مسلمان منافعی به همراه دارد حتی بعد از ۱۴۰۰ سال می توانی به راحتی این موارد را در زندگیت جاری کنی.

در منابع روایی ما برخی از این آداب‌ها و ویژگی‌ها از قول معصوم آمده که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

نوع رنگ در اقسام کفش:

برای رنگ کفش‌ها بر اساس نوع کفش تعاریف متفاوتی شده است. برای کفش و نعلین که نوعی کفش بدون پاشنه و با رویه کوتاه و نوک برگشته است رنگ زرد و پس از آن رنگ سفید توصیه شده است.

در روایت دیگری که سند آن معتبر است از سدیر صراف نقل شده است که روزی نعلین سفید پوشیده بودم و خدمت صادق(ع) رفته بودم که ایشان فرمودند آیا می‌دانستی و این نعل را پوشیده‌ای؟ و سپس فرمودند هر که به بازار برود و کفش سفیدی بخرد، کهنه نمی‌شود مگر آن‌که مالی را از جایی که فکرش را هم نمی‌کند بدست می‌آورد؛ که همان نیز شد.

برای موزه یا همان چکمه که پا افزاری است که تا ساق پا و زیر زانو را می‌پوشاند، و به نقل از امام صادق(ع) نقل شده که پوشیدن موزه نور چشم را زیاد می‏کند و فرد را از مرض سل و از مرگ دور می‏کند. بهترین رنگ برای آن سیاه است.

اینکه چکمه یا موزه پوشیدن در عدم ابتلا به بیماری سل و کلا سلامتی تأثیر دارد با توجه به مباحث امروزه پزشکی درباره اینکه پا به منزله قلب دوم و در ارتباط با تمامی اعضای بدن است امری دوری از ذهن نیست. و رنگ سفید نعلین و اثر گذاری رنگ‌ها در افراد و ارتباطات آنها هم در روان‌شناسی رنگ امری مورد تأیید است و حقیقت معنای این دستورات الله اعلم .

 

نوع رنگ در مکان های مختلف:

نکته جالبی که در برخی از احادیث به آن اشاره شده این است که بهترین رنگ برای سفر سرخ است ولی در حال حضر و در شهر و دیار خود پوشیدن این رنگ کراهت دارد. درفی در این باره روایت می‌کند که: امام جعفر صادق را در سفر دیدم در حالی که موزه و یا همان چکمه سرخ به پا داشتند که علت را پرسیدم و ایشان فرمودند این را برای سفر گرفتم چرا که برای گل و باران خوبست و در حضر برای موزه هیچ رنگی بهتر از سیاه نیست.

 

نوع پاشنه کفش و حالت کف کفش:

در نعلین و کفش سنت این بوده که جلو و عقب کفش بلند باشد ولی وسط آن تهی باشد. امام صادق (ع) فرمودند: اولین کسی که نعلین پوشید حضرت ابراهیم بود و در حدیث معتبر دیگری از ایشان آمده که می‏فرمایند: نعل هموار پوشیدن که همه کفش بر زمین بچسبد پوشش یهودیان است و در احادیث دیگر هم به‌ همین خاطر به شدت مذمت شده است.

این‌که در این احادیث عامل مذمت این نوع کفش پوشیدن این مسأله بوده که کفش یهودیان است به این خاطر بوده که در آن دوران یهودیان به شدت هم از جهت ایجاد آشوب و فتنه بین مسلمانان چه از جهت تبلیغ فرهنگ خود به دشمنی با اسلام می‌پرداختند و شاید به جز بحث مضراتی که امروزه در پوشیدن کفش‏هایی با کف تخت آمده همین شباهت به دشمنان اسلام منع اصلی این نوع پوشش بوده است .که تطبیق این امر در زمان حال کار آسانی است.

آداب کفش پوشیدن:

درباره آداب کفش پوشیدن هم نکات بسیاری گفته شده است؛ ولی نکته که باید توجه شود، پوشیدن کفش با پای راست و در آوردن کفش با پای چپ است.

نکته دیگر نشسته پوشیدن موزه یا کفش‌های بند دار و ایستاده درآوردن آنهاست.

حتی دعایی را بر همین اساس ذکر کرده‌اند که دقت در مفاهیم آن ضروری است.

 

دعای هنگام پوشیدن کفش:

به نام خدا، خدایا بر محمّد و آل محمّد درود فرست و قدم مرا در دنیا و آخرت هموار گردان و در روزی که قدم ها لغزش پیدا می‌کنند، قدم‌های مرا بر صراط مستقیم، ثابت نگهدار.

 

دعای هنگام درآوردن کفش:

سپاس خدای را که کفشی را به من ارزانی داشت تا پای خود را از اذیت شدن حفظ کنم، خداوندا! روزی که قدم‌ها لغزش پیدا می‌کنند، قدم‌های مرا بر صراط مستقیم، ثابت نگهدار و آنها را از راه مستقیم نلغزان.

پیام این دعا کاملا واضح است لغزش قدم، حرکت در صراط مستقیم و دوری از گناه با کفش شهرت و طنازی، کفش کفار و دشمنان دین، راه رفتن متکبرانه و بدون حیا امکان پذیر نیست.

آداب راه رفتن زنان و مردان

درباره آداب راه رفتن چه در قرآن و چه کتب روایی ما روش ها و سبک هایی برای راه رفتن ذکر شده است که نشأت گرفته از غیرت مردانه و  حیای زنانه و حجاب رفتاری آنهاست.

به طور مثال در آیات قرآن تکرار شده که با تکبر و غرور بر زمین قدم نگذارید، چرا که سبب ایجاد شرک و احساس سرکشی می‌شود. با طمأنینه راه رفتن بدون حالت کسالت از ویژگی‌های راه رفتن مطلوب در دین است.

در توصیه به زنان هم قدم برداشتن همراه با حیا در حالی‌که پاهای خود را به زمین نکوبند تا آنچه از زینت‌شان نهفته می‏‏دارند معلوم گردد؛ راه‌کار دوری از بی‏حیای وحفظ حجاب رفتاری است.

 

برداشتی آزاد از کتاب حلیه المتقین علامه مجلسی

 

 کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

سایر مطالب این پرونده :

با دنده سنگین حرکت کنید 

کفش های مطلوب پیشوایان دین در ویترین های امروزی

کفش های آنلاین 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه