انقلاب ژاکت های دگمه دار

 وقتی شما لباس ها را تهیه می کنید، این شما هستید که مدها را باب می کنید...

کد خبر: 20911
تاریخ انتشار : خرداد ۹, ۱۳۹۴

ایده نمایشگاه های مد ناب از کجا شکل گرفت؟

 

گروه دین و فرهنگ باحجاب/ با خواهر بزرگم «رابین»، مادرم، دوست خواهرم و دوست خودم خرید رفتیم. خواهرم یک شلوار جین را برداشت اما خیلی کوچک بود. مادرم به او گفت سایز بزرگتری را بگیرد. وقتی فروشنده متوجه شد (که آن ها شلوار بزرگ تر را پسندیده اند) با تعجب گفت: آن سایز به درد شما نمی خورد. سایز کوچک تر و تنگ تر برای شما بهتر است، چون الان این مد است. خواهر بزرگم همان سایز بزرگ را خرید اما این تجربه در من حس بدی ایجاد کرد و این حس مرا وادار کرد نامه بنویسم…

 

عفاف گرایی در غرب

 

«الا گاندرسون» که اکنون ۱۳ سال دارد، در ۱۱ سالگی به یک فروشگاه لباس فروشی به نام «نردستروم» نامه نوشت و از فروشندگان خواست لباس های عفیفانه تری بفروشند. نامه او پوشش رسانه ای ملی گسترده ایی پیدا کرد و باعث شد در کشورهای مختلف درمورد مدهای معاصر بحث شود.

در بخشی از نامه الا آمده است: «نردستروم عزیز، من دختر ۱۱ ساله ای هستم که برای خرید لباس (به ویژه شلوار لی) به این فروشگاه آمدم، اما همه آن ها تنگ بودند. سایز بعدی هم بسیار بزرگ تر بود. فروشندگان شما می گویند فقط یک مد مناسب وجود دارد. اگر  این حرف درست باشد پس دختران باید نیمه عریان در خیابان ها راه بروند. به نظرم لازم است این رویه را تغییر دهید.»

چند ماه بعد دو نماینده از نردستروم جداگانه پاسخ نامه اش را دادند و از او برای نارضایتی های به وجود آمده پوزش خواستند و به او اطمینان دادند که خواهند کوشید کارمندانشان را آموزش دهند. آن ها حتی وعده دادند به دنبال راه حلی برای مشکل او باشند.

به دلیل این اتفاقات خانواده گاندرسون تصمیم به برپایی یک نمایشگاه، با عنوان «مد ناب» محلی گرفتند که لباس های عفیفانه را به نمایش بگذارند و این شروع برپایی نمایشگاه های مدناب (عفیفانه) بود.

 

نمایشگاه های مد ناب

 

ایده نمایشگاه مد ناب (عفیفانه) با شعار «خود، دیگران و جهان را به چالش بکشیم» در سال ۱۹۹۹ شکل گرفت و در سال ۲۰۰۶ در هفده شهر آمریای شمالی از کالگرمی تا میامی برگزار شد و هربار تعداد دخترانی که در این برنامه شرکت می کردند، بیشتر می شد.

گروه مد ناب سعی داشت تا توجه همه را به باطن معطوف کند؛ نه به لباس های کوتاه و بی حجاب. لباس هایی که در این برنامه دیده می شد لباس های دگمه دار و پوشیده و دامن های بلند بودکه پیام «شخصیت من فقط درظاهرم خلاصه نمی شود» را منتقل می کرد.

دنیس ریچارد از ایالت یوتا در سال ۲۰۰۶ مستندی با عنوان یک انقلاب عفیف تهیه کرد و با دختران سراسر کشورش مصاحبه کرد و نتیجه این مستند، بی میلی دختران (حتی آن ها که مد روز می پوشند) به پوشیدن تاپ ها و لباس های بدن نما بود.

در سال ۲۰۰۱ کاتا پلیت (نظریه پرداز سیاسی) پیش بینی کرد؛ پوشش های عفیف هیچ گاه در میان مردم رواج نخواهند یافت و واقعیت زندگی مدرن اجازه بازگشت به سمت حفظ پاکدامنی پیش از ازدواج و پوشیدن ژاکت های دگمه دار را نخواهد داد.

این نظریه پرداز در سال های بعد که استقبال زنان جوان را از این برنامه دید اذعان کرد گویا لباس های پوشیده، دوباره در حال بازگشت به جامعه هستند.

در شهر تیوسان ایالت آریزون ۴۰۰ نوجوان پای نامه ایی را امضا کردند که از فروشندگان خواستند لباس هایی عفیفانه تری بفروشند.

 

عفاف گرایی در غرب

 

رابین، خواهر الا که ۱۵ سال دارد و وجودش سرشار از شادی و شور است یکی از همین نوجوانان است. او معتقد است که موضوع اصلی همه فضائل و صفات نیک، اصالت انسان هاست و در این زمینه می گوید: «بهترین کار، آن است که به نظر دیگران درباره خودت اهمیت ندهی و بر اساس معیارهای خویش زندگی کنی. اگر هر کاری که می کنی برای به دست آوردن رضایت دیگران باشد، دیگر نمی توانی هویت خودت را حفظ کنی؛ یعنی دیگر خودت نیستی. اگر مثل دیگران لباس بپوشی یا مثل دیگران صحبت کنی، این دیگر خودت نیستی که حرف میزنی.»

رابین بر این باور است که پوشاندن لباس های تحریک کننده بر تن دختران کم سن، در جامعه ایی صورت می گیرد که برای زن ارزش قائل نباشند. او می گوید: «به نظر من فرهنگ ما برای مردها و برای چیزهای ظاهری (امور مادی نه امور مرتبط با حقیقت وجودی انسان) مانند پول درآوردن و یا مستقل شدن بیشتر ارزش قائل است.»

بنابراین از دیدگاه رابین، کسی که لباس های تحریک کننده نمی پوشد، در واقع اجازه نمی دهد شخصیتش بر اساس معیارهای ظاهری و مادی تعریف شود.

«استیسی» جوان ترین دختر در گروه گردانندگان برنامه مد ناب در شهر فرت وین، تأیید می کند که جریان مد ناب درباره احترام گذاشتن به خود و پوشش عفیف به دخترها کمک می کند تا به ارزش خود پی ببرند. او متوجه شده است دختران با این کار می توانند بهتر تصمیم بگیرند.

«الیزابت» یکی دیگر از اعضای این طرح می گوید: «مدهای لباس پوشیده تر به او کمک می کنند خودش مسیر زندگی اش را تعیین کند.» او معتقد است این مدها برای نوعی یادآوری هستند تا در زمینه مسائل گوناگون تسلیم فشار دوستان نشود.

برنامه «مد ناب» ابتدا در زیر زمین های کلیساها و اتاق ملاقات هتل ها برگزار می شد، امروزه فروشگاه های بزرگ محلی غالبا نمایندگانی به این برنامه ها می فرستند تا ببینند دختران چه چیزی را امروزی و عفیف می دانند. در ضمن، در واکنش به مسأله الا و هیاهوی رسانه ایی که به راه افتاد، نوردستروم عنوان جدیدی را در سایت خود برای مشتریان نوجوان به نام «مدرن و عفیف» راه اندازی کرد.

الا بر خویش می بالید که توانسته بود تغییری در جامعه ایجاد کند. خانواده گاندرسون بریده های کاغذ و نامه های حامی الا را در سبد بزرگی نهاده بودند. این نامه ها از سوی دختران نوجوانی نوشته شده بود که از دست مدهای امروزی خسته شده اند. شاید علت اینکه، الا گاندرسون سریع از اذهان پاک نشد این است که نامه وی حرف دل افراد زیادی بود.

این دختران شاید قطره ایی باشند در برابر دریای هرزه گرایی غرب، اما در پی ایجاد تغییری بنیادین در طرز تفکر افراد جامعه خود هستند و هریک به نوبه خود در این راه تلاش می کنند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه