تالاری خاص، ویژه افراد خاص

زمان های گذشته عروسی ها معمولا در خانه گرفته می شد. اگر تعداد مهمان ها بیشتر از فضای موجود بود، خانه همسایه هم برای پذیرایی از مهمان ها آماده می شد. اما امروزه...

کد خبر: 21025
تاریخ انتشار : خرداد ۱۱, ۱۳۹۴

زمان های گذشته عروسی ها معمولا در خانه گرفته می شد. اگر تعداد مهمان ها بیشتر از فضای موجود بود، خانه همسایه هم برای پذیرایی از مهمان ها آماده می شد. اما امروزه فضای کوچک خانه ها، مجال گرفتن عروسی در خانه را از همه گرفته است. تالار های سطح شهر با ارائه انواع خدمات آماده برگزاری جشن های مجلل و ساده اند. یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های برنامه ریزی جشن عروسی، انتخاب تالار یا باغ برای برگزاری مراسم است. پیدا کردن مکانی مناسب که بتوان مهم ترین جشن زندگی را در آن گرفت برای همه دشوار و برای افراد مذهبی دشوارتر است.

اما نکته ایی که باید به آن توجه کرد این است که گاهی یک سهل انگاری کوچک در انتخاب تالار می تواند زمینه را برای تبدیل شدن عروسی به مجلس گناه فراهم کند. بنابراین ضروری دانستیم تا با بیان نکته های ظریفی که جایی به آن ها پرداخته نشده دوستان عزیز محجبه را در برگزاری مراسم هرچه با شکوه تر و البته نزدیک تر به معیارهای اسلامی راهنمایی کنیم.

 

۱- از موقعیت سالن ها نسبت به هم اطلاع کسب کنید

در بسیاری از تالارهای امروزی موقعیت سالن آقایان نسبت به خانم ها شرایط مناسبی ندارد. یا سالن ها در مقابل هم هستند که اگر پرده ایی در ورودی سالن خانم ها نصب نشده باشد، آقایان کاملا مشرف به سالن خانم ها هستند و یا این که سالن خانم ها در طبقه بالای سالن آقایان قرار دارد که این مسأله هم تردد را برای بانوان محترم دشوار می کند. حتی در بعضی از تالارها نیز دیده شده است که سالن آقایان و خانم ها تنها به وسیله یک پارتیشن از هم جدا شده است. بنابراین توصیه ما این است که قبل از انتخاب تالار عروسی تان حتما از موقعیت سالن ها اطلاع کسب کنید.

 

تالار عروسی

 

۲- مسیر تردد عروس را چک کنید

هنگامی که عروس با لباسی زیبا از جایی عبور می کند کمتر کسی پیدا می شود که او را نگاه نکند. دور نگه داشتن عروس از نگاه ها مهم ترین وظیفه داماد در آن شب است. بنابراین مسیر عبور عروس و داماد از دیگر مواردی است که بهتر است در انتخاب تالار مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال تالارهایی که در موقعیت های تجاری قرار دارند نمی توانند انتخاب خوبی برای برگزاری جشن عروسی شما باشند.

هم چنین بعضی از تالارها این امکان را برای عروس و داماد فراهم می کنند که با ماشین داخل تالار شوند. این ایده جدید باعث می شود که عروس خانم هنگامی که از ماشین پیاده می شود نگران نگاه های نامحرمان نباشد.

 

تالار عروسی

 

۳- از داشتن رختکن مناسب جهت تعویض لباس مطمئن شوید

در مجلس عروسی راحتی مهمانان بسیار اهمیت دارد. چرا که در نظر گرفتن نکته های ظریف، جشن عروسی شما را برای آن ها خاطره انگیز می کند. شاید طعم غذا ها و دسرها بعد از مدتی از ذهن ها پاک شود اما قطعا دشواری عوض کردن لباس در فضایی نامناسب و کوچک هیچ وقت از یاد رفتنی نیست.

معمولا افراد محجبه در مهمانی ها و عروسی ها فضایی را جهت تعویض لباس نیاز دارند. چرا که ممکن است لباس آن ها مناسب خیابان نباشد. بنابراین به این نکته حتما توجه کنید که تالار شما اتاقی جهت تعویض لباس (رختکن)، متناسب با شأن مهمانانتان داشته باشد.

 

تالار عروسی

 

۴- دقت کنید که تالار حتما نمازخانه داشته باشد

این نکته را از یاد نبرید که تالار شما حتما دارای نمازخانه ایی با فضای مناسب باشد و نیازی نباشد که بانوان برای اقامه نماز مسیر طولانی را طی کنند. این مسأله در اکثر مواقع از ذهن اقشار مذهبی هم دور می ماند و به آن توجه نمی شود.

 

۵- در هنگام عقد قرارداد تأکید کنید که تا خروج کامل مهمان ها هیچ مردی وارد سالن زنانه نشود

متأسفانه در برخی از تالارها دیده شده است که با این که هنوز بانوان در سالن حضور دارند پرسنل آقا برای جمع کردن وسایل به سالن خانم ها می آیند. این مسأله ممکن است باعث ناراحتی مهمانان شما شود. پیشنهاد می کنیم که حتما این نکته را به مدیر تالار گوشزد کنید که تا خالی نشدن کامل سالن پرسنل مرد به هیچ وجه وارد سالن خانم ها نشوند.

 

۶- بهتر است تالار، پارکینگ اختصاصی داشته باشد

 از دیگر مواردی که بهتر است در انتخاب تالار مد نظر قرار گیرد داشتن پارکینگ اختصاصی است. این ویژگی می تواند از تجمع  آقایان در مقابل تالار جلوگیری کند و مسیر تردد برای بانوان راحت تر شود. چرا که عبور از بین مردان و راه رفتن در خیابان برای رسیدن به ماشین، با آرایش، کفش های پاشنه دار و.. دور از شأن مهمانان شماست.

هم چنین در صورت داشتن پارکینگ اختصاصی نیازی نیست تا عروس خانم از مقابل چشم هزاران نفر در خیابان عبور کرده تا سوار ماشین عروس شود.

 

موارد ذکر شده در بالا تنها توصیه ایی بود برای برگزاری بهتر مراسمی که قطعا خاص ترین مراسم در زندگی هر فرد است. امید است با رعایت این موارد جشنی با شکوه داشته باشید.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه