16نکته کاربردی برای تغییر پوشش همسرمان

همسرم را دوست دارم اما می دانم پوشش او در جامعه مورد رضای خداوند نیست. می دانم که نسبت به آن وظیفه ای دارم اما نمی دانم باید چه کنم! نمی دانم چطور باید او را متقاعد نمایم که جلوی نامحرم پوشیده باشد و آرایش نکند.

کد خبر: 21752
تاریخ انتشار : خرداد ۸, ۱۳۹۵

همسرم را دوست دارم اما می دانم پوشش او در جامعه مورد رضای خداوند نیست. می دانم که نسبت به آن وظیفه ای دارم اما نمی دانم باید چه کنم! نمی دانم چطور باید او را متقاعد نمایم که در جلوی نامحرم پوشیده باشد و آرایش نکند.

در شرایط آشفته ی حجاب و حیای کنونی که حتی برخی مردان از همسر خود می خواهند که حجاب را کنار بگذارند و همرنگ جریان بی حجابی که در جامعه رشد کرده پوشش خود را تغییر دهند؛ بسیاری از مردان هستند که از پوشش غیر اسلامی همسر خود احساس نا امنی می کنند و در عین علاقه به همسرشان دوست دارند که آن ها پوشش بهتری داشته باشند که هم رضای الهی را جلب نمایند و هم حریم خانواده خود را عفیف تر و دور از دسترس بددلان حفظ کنند.

آنچه که از روایات برمی آید این است که مرد باید نسبت به حجاب و عفاف زنان خانواده ی خود حساس باشد و در مواردی بر آن ها نظارت داشته باشد. قرآن کریم در آیه ۶ سوره ی تحریم می فرماید: «یا ایها الناس قوا انفسکم و اهلیکم نارا … ای مردم خود و زن و فرزندانتان را از آتش جهنم حفظ کنید…» پس لازم است که هر مرد و زن، افراد خانواده خود را به کارهای خوب و وظایف شرعی راهنمایی کند و از کارهای ناشایست و حرام باز دارند.

رعایت حجاب نیز شرعاً واجب است و اگر همسر یا دختر خانواده حدود آن را رعایت نکند؛ وظیفه مرد از نظر شرعی این است که او را نصیحت کند و با محبت و روی خوش و از روی مدارا او را  به رعایت حجاب تشویق نماید و این برخواسته از غیرت مرد است.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم نیز فرمودند: زنی که از خانه اش در حالی که خود را آراسته و بزک کرده و عطر زده خارج گردد، و شوهرش به این کار راضی باشد، برای هر گامی که آن زن در بیرون از خانه بر می دارد؛ خانه ای در دوزخ برای شوهرش ساخته می شود.(بحارالانوار ج ۱۰۳،ص ۲۴۹)

در اینجا چند راهکار که برای تشویق همسرتان به حجاب می توانید استفاده کنید ارائه می کنیم:

 

۱- به اهل بیت علیهم السلام توسل داشته باشید: قبل از هر کار ابتدا براى دستیابى به توفیق هدایت همسرتان بسوی حجاب به ائمه اطهار(علیهم السلام) متوسل شوید و آن ها را در پیشگاه خداوند واسطه کنید که خداوند توفیق چنین عملی را به شما عطا فرماید.

 

۲- بیش از پیش به دستورات الهی پایبند باشید: بهترین روش برای اثرگزاری بر دیگران که جذب دستورات الهی شوند، با توجه به سیره معصومین علیهم السلام این است که خود شخص به دستورات دینی کاملاً پایبند بوده و از روی اشتیاق و رقبت به آن ها عمل نماید. در واقع مؤثرترین قدم در این راه این است که با عمل کردن خود به احکام دین مشوق دیگران به راه خدا باشد.

قرآن کریم در سوره بقره مى‏ فرماید: (أَ تَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنْسَوْنَ أَنْفُسَکُم) «آیا دیگران را به نیکى دعوت مى ‏کنید در حالى که خودتان را فراموش کرده ‏اید». (البقره : ۴۴)
حضرت صادق علیه السّلام نیز فرمودند: مردم را با غیر زبان خود (با اعمال و رفتار خود) براه حق دعوت نمائید. باید مردم از شما ورع و کوشش و اعمال خیر ببینند؛ که این روش کاملا ًجلب‏ کننده است. (بحار الأنوار، ج‏۶۷، ص ۳۰۳ )

 

۳- از پیوند عاطفی خود به همسرتان استفاده کنید: قدم بعدی در این راه، استفاده از محبت و علاقه ایست که به همسرتان دارید. شما می توانید از راه محبت ایشان را قانع کنید. از پیوند عاطفی که در روابط زناشویی دارید استفاده نمائید. باید با همسرتان دوست باشید تا حرف شما به عنوان یک دوست، مؤثر باشد. هیچ گاه از موضع بالاتر با همسرتان صحبت نکنید، طوری رفتار نکنید که گویا ادعا  می کنید شما بیشتر می فهمید، بلکه طوری صحبت کنید که نشان دهید که فقط از روی مهربانی و دلسوزی نگران او هستید.

 

۴- هدیه دادن را فراموش نکنید: اگر قبلاً به مناسبت هایی به او هدیه می دادید برای این مسئله گاه و بیگاه و بدون مناسبت به او هدیه بدهید. مخصوصاً اگر زمانی که درباره حجاب با همسرتان صحبت می کنید و ناخواسته کارتان به بحث و جدل کشیده شد؛ حتماً ناراحتی ناشی از آن بحث را با یک هدیه از دل او دربیاورید. فراموش نکنید که هدیه دادن یکی از روش های ابراز محبت است و بطور کلی در تقویت علاقه بین همسران بسیار مؤثر است. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: به یکدیگر هدیه دهید، تا محبوب یکدیگر شوید. به یکدیگر هدیه بدهید؛ زیرا کینه ها را مى زداید. (الکافی : ۵ / ۱۴۴ / ۱۴)

 

۵- رگ خواب همسرتان را پیدا کنید: هر شخصى یک نقطه پذیرش و به قول معروف «رگ خوابى» دارد، سعى کنید این رگ خواب و نقطه پذیرش را به دست آورید و از این طریق وارد شوید و هدف خود را تعقیب کنید. لذا به صرف این که باید شخصى را هدایت کنید بسنده نکنید بلکه با مطالعه بر روى خصوصیات وى راه نفوذ در او و جلب نظر او را به دست آورید سپس زیر بناهاى فکرى وی را مورد بررسى قرار داده و در اصلاح آن بکوشید. دیدگاه فرد در مورد خداوند، جهان هستى، انسان و معاد امورى است که داراى نتیجه مستقیم بر عملکرد افراد می باشد. پس باید برای تقویت و اصلاح این مبانى تلاش کنید.

 

۶- از محبت او به اهل بیت علیهم السلام استفاده کنید: اگر همسرتان به یکی از اهل بیت علیهم السلام علاقه ویژه ای دارد، حتماً از این عشق و محبت استفاده نمایید و از سیره آن معصوم علیه السلام نمونه هایی را که مؤید حجاب و عفاف است برای او نقل نمایید. البته باید زمان مناسب را در بیان این مسائل حتماً در نظر بگیرید.

 

۷- با افراد مقید بیشتر رفت و آمد کنید: سعی کنید با کسانی که حجاب اسلامی را رعایت می کنند و البته اخلاق و منش اسلامی دارند بیشتر رفت و آمد نمایید و تا آنجا که ممکن است از رفت و آمد با خانواده هایی که حدود شرعی را چه در پوشش و چه در رفتار رعایت نمی کنند بپرهیزید.

 

۸- از روی محبت و دلسوزی با او صحبت کنید: باید طوری با همسرتان از روی محبت و دلسوزی صحبت کنید که او متوجه شود خواست شما مبنی بر رعایت حجاب بخاطر خود او و در وحله ی بعدی بخاطر رعایت حریم خانواده است. برای مثال حجاب موجب سلامت فردی می شود و نشاط و طراوت زن را با دوام می کند.

امام على علیه السّلام فرموده اند: پوشیده و محفوظ داشتن زن مایه آسایش بیشتر و دوام زیبایى اوست.  غررالحکم ( ۵۸۲۰)

امام صادق علیه السلام می فرمایند: حجاب زن برای طراوت و زیبایی اش مفیدتر می باشد. ( المستدرک، ج۵)

 

۹- دنبال اثبات خود نباشید: هیچ گاه در گفتگو های خانوادگی به دنبال این نباشید که حقانیت حرف خود را ثابت کنید و این مسئله به ویژه در مورد مسائل مذهبی بیشتر حائز اهمیت است. نیت شما از گفتگو با همسرتان این نباشد که به تلافی فلان مسئله او را شکست دهید و محکومش کنید. حتی اگر او دلش به حرف شما راضی شد هیچ گاه آن را به روی او نیاورید و نگویید پس حق با من بود. هر زمان که احساس کردید همسرتان تا حدودى قانع شده و دیگر جوابی برای ادامه بحث ندارد، شما هم گفتگو درباره حجاب را پایان دهید و حتی بهتر است موضوع را عوض کرده و به گفتگوهای عاطفی و احساسی بپردازید.

 

۱۰- بر مبنای عقل و استدلال بحث کنید: زمانی که خود از قبل در این مورد مطالعه کرده اید و آگاهی لازم را بدست آورده اید اقدام به گفتگو با همسرتان نمایید. توجه داشته باشید که گفتگو و پاسخ به سؤال های همسرتان منطقی و مستدل باشد و هیچ گاه به جدال و بگو مگو منتهی نشود. در تمام طول گفتگو باید آرامش خود را حفظ کنید، برای این کار لازم است بیشتر از کلمات محبت آمیز استفاده نمایید. (آیه ۱۲۵ سوره نحل را مطالعه نمایید.)

 

۱۱- حتماً زمان مناسب را برای گفتگو انتخاب کنید: برای گفتگو در مورد حجاب حتماً در انتخاب زمان مناسب دقت نمایید و هر زمان و هر مکان را برای این کار انتخاب نکنید. برای مثال فرض کنید تعدادی مهمان در منزل خود داشته اید و اتفاقاً در این مهمانی همسرتان پوشش مناسبی نداشته و شما بارها از دستش عصبانی شده اید و منتظر فرصتی هستید تا به او تذکر بدهید. با همه این ها زمانی که همسرتان بعد از پذیرایی از مهمان ها مشغول مرتب کردن منزل است و یا حتی در حال استراحت بعد از مهمانی است به هیچ وجه زمان مناسبی برای صحبت کردن درباره حجابش نیست زیرا او خسته است و در آن لحظه تشکر و قدردانی شما نسبت به زحماتی که برای مهمانی کشیده است می تواند بسیار بیشتر از تذکر شما برای حجابش او را تحت تأثیر قرار دهد. می توانید فردای آن روز در مورد پوشش همسرتان در مهمانی با او به گفتگو بپردازید.

 

۱۲- ویژگی های مثبت همسرتان را به رویش بیاورید: صفات پسندیده و نقاط مثبتی که در ایشان هست را مد نظر قرار دهید و همواره ایشان را به خاطر آن ویژگی های مثبت مورد احترام و تکریم قرار دهید.

 

۱۳- او را به سفرهای زیارتی ببرید: سفرهاى زیارتى و درک فضاهای معنوی مى‏ تواند در تشویق ایشان به حجاب نقش مؤثرى داشته باشد. بنابراین سعى کنید ایشان را به این گونه مسافرت‏ ها ببرید.

 

۱۴- زمینه های گناه و منکر را در خانه حذف کنید: اگر در منزل خود از ماهواره استفاده می کنید جزو اولین اقدامات شما باید این باشد که آن را بطور کامل جمع کنید حتی به بهانه این که از شبکه های مذهبی و علمی آن استفاده می کنید؛ نباید آن را در خانه داشته باشید. باید این را بپذیرید که ماهواره بتدریج حیا را در زنان و غیرت را در مردان از بین می برد. لازم است زمینه های گناه همچون ماهواره و فیلم های مبتذل و موسیقی های حرام را در خانواده از بین ببرید.

 

۱۵- از کسانی که همسرتان آن ها را دوست دارد کمک بگیرید: در اطرافیان و دوستان خود دقت کنید و از کسانی که ارتباط عاطفی و صمیمانه ای با همسرتان دارند؛ مانند پدر و مادر که خود به حجاب اعتقاد دارند کمک بخواهید. با آن ها مشورت کنید ممکن است در روش شما برای متقاعد کردن همسرتان اشکالی وجود داشته باشد که شما متوجه آن نبوده اید و یا ممکن است اگر کسی بیرون از خانواده با همسرتان صحبت کند او بیشتر پذیرش داشته باشد.

 

۱۶- صبور باشید و او را مجبور نکنید: از اجبار کردن همسرتان جداً بپرهیزید. چرا که تحمیل کردن چیزی، بیشتر موجب مقاومت در برابر آن چیز می شود و همسرتان را از رعایت حجاب منصرف می کند. برای چنین تغییری در همسرتان که به مبانی فکری و اعتقادی او بر می گردد، باید صبور باشید شاید نتیجه بزودی حاصل نشود. در طول این مسیر دائماً بر خدا توکل کنید و به او پناه ببرید.

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه