کلید گمشده بد حجابی در دستان 26 نهاد متولی

صدا و سیما در نظارت برنامه ها با ضعف های زیادی روبروست، برخی فیلم ها و سریال ها توسط تهیه کنندگانی که خود پایبند به عفاف و حجاب و ارزش ها نیستند ساخته می شود و این گونه به یک خروجی نامناسب می انجامد.

کد خبر: 22337
تاریخ انتشار : تیر ۲۸, ۱۳۹۶

بحث رعایت حجاب و مسئله برخورد با بدحجابی در جامعه اسلامی ایران، موضوع تازه‌ای نیست و از همان اوایل انقلاب اسلامی با تظاهرات زنان بی‌حجاب و موضع‌گیری‌های مسئولین انقلاب نسبت به امر حجاب در جامعه برجسته شد. در سال های بعد، جریان تهاجم فرهنگی و رسانه‌ای، سیاست‌های فرهنگی دولت‌های مختلف و موضع‌گیری‌های رسمی سیاست‌مداران، مسئله حجاب را از امری فرهنگی خارج کرده و حجاب را به ‌عنوان امری سیاسی-فرهنگی مطرح کرد به‌طوریکه بدحجابی از سوی رسانه‌های معاند نوعی اعتراض سیاسی علیه ایران قلمدادشد.

 

عملکرد دولت در رابطه با حجاب

 

البته مسئله‌ای که در این سال ها بیش از همه در چشم مردم خود را نشان داد، چگونگی برخورد با بدحجابی بود که در هر دوره‌ای به شیوه‌ای خاص انجام شد، از برخورد کمیته با بی‌حجابان در دهه ۶۰ گرفته تا راه‌اندازی گشت‌های ارشاد در دهه ۸۰، از تدوین قوانین کلی در سطح شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی تا آیین‌نامه‌های جزیی برای وزارت‌خانه‌ها و نهادها در جهت سامان‌دهی وضع عفاف و حجاب و در نهایت سال ۸۴ که طرح راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. بر اساس این طرح ۲۶ وزارتخانه، سازمان و دستگاه اجرایی موظف به اجرای اصولی برای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف شدند؛ اما با گذشت بیش از ده سال هنوز گام مهمی برای اجرای این طرح برداشته نشده و دستگاه ها و ارگان های دولتی و غیردولتی که در قانون مذکور، وظایف روشنی بر آن ها تکلیف شده از اجرای مسئولیت‌های قانونی خود در این خصوص شانه خالی کرده‌اند. با وجود آنکه شورای فرهنگ عمومی، راهکارهای گسترش فرهنگ عفاف را ارائه داده است و وظیفه دستگاه‌های گوناگون روشن است، اما در طول این سال ها دستگاه‌ها‌ آنچنان که باید و شاید به وظایف خود عمل نکرده‌‌اند و تنها ظاهرسازی کرده و گزارش دادند. در این نوشتار به عملکرد بخشی از این دستگاه ها اشاره می کنیم:

 

دولت کمترین تلاش را در رابطه با این طرح از خود نشان داده است

 

دکتر هدایت نیا عضو هیات علمی گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با انتقاد از عملکرد دولت در این زمینه گفت:‌ دولت که مسئول و متولی اصلی اجرای این قانون است، کمترین تلاش را در رابطه با آن از خود نشان داده است. تاکنون هیچ خبری مبنی بر این که رئیس جمهور، وزرای خود را در قبال قصور در اجرای این قانون توبیخ کرده یا حداقل از آنان توضیح خواسته باشد منتشر نشده است. بلکه گاهی از دستگاه های مجری این قانون انتقاد کرده است.

 

مسئولین ترسی از عدم  اجرای قانون عفاف و حجاب ندارند

 

دکتر هدایت نیا  همچنین با ابراز نگرانی از وضعیت حجاب در کشور گفت: وضعیت حجاب در همه جای کشور یکسان نیست؛ ولی در مجموع ما شاهد وضعیت نگران کننده ای هستیم و با وضعیت مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم. وی با اشاره به این که برای اجرای این قانون هیچ ضمانت اجرائی پیش بینی نشده است، گفت: عدم اجرای تکالیف این قانون برای مخاطبان آن، که دستگاه های حکومتی هستند هیچ پیامد حقوقی ندارد. طبیعی است که دستگاه های مسئول از عواقب عدم اجرای آن بیمی ندارند و خود را به اجرای آن مقیَّد نمی دانند.

 

مسئله حجاب از طریق خانواده نهادینه نشده است

 

دکتر ابراهیم شفیع سروستانی محقق و مدیر کل مرکز پژوهش های‌ اسلامی صدا و سیما، عملکرد دستگاه های مسئول در زمینه گسترش عفاف و حجاب را مورد ارزیابی قرار داد و گفت:‌ عدم موفقیت این طرح تا به امروز به علل و عوامل مختلفی بر می گردد. مسئله اصلی این است که ما هنوز موفق به نهاینه کردن ارزش هایمان از طریق خانواده و سیستم آموزش و پرورش نشده ایم.

 

عملکرد دولت در رابطه با حجاب

 

عدم توجه به عفاف و حجاب در درجه اول نشان دهنده ضعف خانواده ها در انتقال ارزش های مورد پذیرش خودشان به فرزندانشان است؛ یعنی خانواده ها و مادرانی که خودشان مقید به حجاب هستند توفیق چندانی در انتقال این ارزش ها به فرزندانشان نداشتند.

 

آموزش و پرورش نتوانست ارزش های مقبول را به فرزندان انتقال دهد

 

شفیع سروستانی به نقش نهادهای آموزشی در انتقال ارزش ها اشاره کرد و گفت: در ساختارهای زندگی مدرن بخشی از کارکرد خانواده ها به نهاد آموزش و پرورش واگذار شده است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با توجه به استقرای نظام اسلامی و طرح این موضوع که مدارس ما به سمت گسترش الگوی اسلامی تعلیم و تربیت پیش می روند؛ بسیاری از خانواده ها در عمل تعلیم و تربیت را به مدارس واگذار کردند و خودشان از این موضوع استعفا دادند. اعتماد و اطمینان خانواده ها به مدارس و آموزش و پرورش عملا موجب شد اهداف تربیتی خانواده ها محقق نشود و به خاطر ضعف هایی که در نظام آموزش و پرورش ما وجود دارد؛ این سازمان نتوانست ارزش ها و هنجارهای مورد پذیرش انقلاب و نظام اسلامی را به فرزندان منتقل کند.

 

عملکرد دولت در رابطه با حجاب

 

وی با بیان این که آموزش و پرورش سهم قابل توجهی در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب دارد گفت:‌ با یک تقسیم بندی متوجه می شویم در بین علل و عوامل تاثیر گذار، قطعا آموزش و پرورش هم در اصلاح وضعیت حجاب و انتقال این هنجار به فرزندان و هم در تضعیف و سست شدن این هنجار در بین نوجوانان و جوانان سهم بسیار قابل توجهی خواهد داشت.

 

وزارت کشور و کمیته صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوقی شهروندان

 

وزارت کشور با یازده وظیفه به عنوان یکی از دستگاه های مهم متولی این طرح به شمار می رود. به گفته مسئولین، این وزارت خانه تمام بندهای ابلاغی را اجرا کرده است و در مرحله نظارت نیز عملکرد خوبی دارد؛ اما باز هم شاهد تغییری در وضعیت حجاب نبوده ایم.

.

صدا و سیما به ترویج فرهنگ بدحجابی دامن زده است

 

با یک نگاه اجمالی به سی و یک وظیفه صدا و سیما در راستای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب می توان گفت این فعالیت در خور سازمانی با این همه امکانات نیست و از همه مهم تر این که بزرگترین وظیفه صدا و سیما اشاعه فرهنگ مطلوب و هم سو با موازین اسلامی است.

شفیعی سروستانی در این باره گفت: صدا و سیما به عنوان تاثیرگذارترین دستگاه فرهنگی می تواند نقش بسیار مهمی را در ترویج و گسترش، نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب و مقابله با فرهنگ بد حجابی ایفا کند؛ اما متاسفانه این رسانه نیز آن طور که از آن انتظار می رفت به تکلیف خودش عمل نکرد و تا به امروز تجربه موفقی در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب نداشته است.
وی ادامه داد: از سوی مقابل در برخی از زمینه ها به ترویج فرهنگ بد حجابی نیز دامن زده است و الگوهایی را در جامعه رواج داده که به تضعیف فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه کمک کرده است.

 

عملکرد دولت در رابطه با حجاب

 

وی به ضعف های تولید فیلم و سریال در رسانه ملی اشاره کرد و گفت: صدا و سیما در نظارت برنامه ها با ضعف های زیادی روبروست، برخی فیلم ها و سریال ها توسط تهیه کنندگانی که خود پایبند به عفاف و حجاب و ارزش ها نیستند؛ ساخته می شود و این گونه به یک خروجی نامناسب می انجامد. یعنی باید با توجه به افزایش شبکه ها، افزایش ساعت پخش برنامه ها و افزایش تولید در رسانه ملی، فرآیند های نظارتی قبل، حین و پس از تولید در این سازمان وجود ندارد و موجب می شود که خروجی های رسانه آن طوری که مدیران رسانه نیز انتظار دارند نباشد.

 

حوزه علمیه الگوی جامعی در زمینه گسترش فرهنگ  عفاف و حجاب ارائه نداد

 

شفیعی سروستانی تصریح کرد: نمی توان از سهم و نقش حوزه های علمیه در این زمینه صرف نظر کرد، به هر حال مبلغان و دانش پژوهان حوزه علمیه و خود نهادهای حوزوی و وابسته به حوزه مثل مساجد و سایر نهاد های مذهبی نقش خودشان را به خوبی ایفا نکرده اند. به هر حال حوزه های ما هم در زمینه تبلیغ و ترویج نقش دارند و هم در زمینه تبیین و تشریح، در حوزه های علمیه باید تبیین های خوبی از حجاب با توجه به نیاز های عصر جدید صورت بگیرد؛ اما در این مکان ها تبلیغ و ترویج متناسب با نسل امروز و شرایط امروزه جدی گرفته نشده است و حوزه علمیه نتوانست الگوهای کامل و خوبی را در زمینه گسترش عفاف و حجاب ارائه دهد.
وی گفت: ما متن های آموزشی خوبی متناسب با سنین مختلف در زمینه عفاف و حجاب نداریم. از ابزارهای نوین دیداری شنیداری و روش های جدید اطلاع رسانی در این زمینه کمتر استفاده شده است. از جلسات وعظ و خطابه و منبر به خوبی برای این موضوع استفاده نشده است. حوزه به عنوان مدعی و نهادی پیگیر در کنترل وضعیت عفاف و حجاب در کشور شناخته شده است، اعمال فشار مراجع نظیر فقها در این زمینه موثر بوده است؛ اما عملکرد خود حوزه هم در این زمینه چندان مناسب و قابل دفاع نبوده است.

 

فعالیت نیمه کاره سازمان تبلیغات اسلامی

 

سازمان تبلیغات اسلامی نیز با ۱۱ وظیفه فعالیتش را به ایجاد ۱۵۰ سایت و ۱۰ نشریه ویژه حجاب، تلاش برای افتتاح پژوهشکده حجاب، طرح آشنایی با فلسفه حجاب در دبیرستان‌ها و برپایی ۶۰ دوره کارگاه حجاب و عفاف در سراسر کشور محدود کرده است و تقریبا بیشتر فعالیت های این سازمان در زمینه عفاف و حجاب نیمه کاره مانده است.

شفیع سروستانی تصریح کرد: سازمان تبلیغات می توانست توسط حوزه هنری برای نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب با ابزار هنر قدم بر دارد که در این زمینه کمتر به آن توجه شده است.

 

طرح تذکر لسانی تنها اقدام ستاد امر به معروف و نهی از منکر

 

در این طرح برای ستاد امر به معروف و نهی از منکر یازده وظیفه تعریف شده است. این ستاد که یک دستگاه اجرایی است در راستای اجرای این طرح تذکر لسانی را محوریت قرار داد و با تاکید بر عمومی و فراگیر شدن این فریضه کار خود را در عملیاتی کردن این طرح از مرداد ماه سال ۹۰ و پس از شش سال تاخیر در ۴۰ شهر منتخب آغاز کرد. برگزاری دو همایش ملی در شهرهای منتخب تذکر لسانی که به صورت ویدیو کنفرانس و با حضور ۲ هزار نفر از مسئولان استان ها برگزار شد نیز از جمله فعالیت هایی بود که این ستاد با همکاری صدا و سیما، آموزش و پرورش، دانشگاه ها و سازمان تبلیغات اسلامی انجام داد. علاوه بر این آمران این ستاد با حضور در ادارات و سازمان ها نسبت به نحوه پوشش کارکنان تذکرهای لازم را به مسئولین اداره می دهند.

عملکرد دولت در رابطه با حجاب

 

ستاد امر به معروف در نظر داشت طرح معتمدین را در ادارات اجرا کند تا توسط آن وضعیت پوشش در ادارات ساماندهی شود که متاسفانه این طرح به علت عدم استقبال کارمندان اجرا نشد. فعالیت های مذکور اگرچه به اعتقاد مسئولین این ستاد در خور توجه است؛ اما در بر گیرنده تمام مواد ارجاعی به ستاد امر به معروف در راستای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب نیست.

 

وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی تواند مدعی ترویج عفاف و حجاب باشد

 

این طرح برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۱ وظیفه روشن را برشمرده است؛ از جمله استفاده مناسب از لباس‌های اسلامی ملی در فیلم‌های سینمایی و جلوگیری از انتشار و تبلیغ کالاهای فرهنگی که با فرهنگ عفاف و حجاب مغایرت داشته باشد، ترویج الگوهای مناسب برای عفاف و حجاب و ممانعت از ترویج فرهنگ مدگرایی منفی در محصولات و کالاهای فرهنگی، حمایت از انتشار نشریات تخصصی و پوشاک اسلامی و سعی در جهانی کردن این نشریات از طریق اینترنت و … اما آیا وزارت فرهنگ به عنوان یکی از نهادهای اثرگذار و مهم در این موضوع می تواند مدعی ترویج عفاف و حجاب در سینمای امروز باشد؟
وزارت ارشاد می توانست در حوزه فیلم، سینما و کتاب به نوعی این نقش را بازی کند که متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.

 

عملکرد دولت در رابطه با حجاب

 

ورود الگوی نامتعارف پوشش به کشور زیر سایه وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

در این طرح برای وزارت صنعت نیز ۱۵ وظیفه مقرر شده است؛ از حمایت عملی از طراحان و تولید‌کنندگان پوشاک‌های ساده و اسلامی در جهت ایجاد تنوع در الگوهای پوشش اسلامی گرفته تا ممنوعیت ورود، تولید و عرضه مجسمه‌ها، عروسک‌ها، مانکن‌ها و تابلوهای مروج ضد عفاف نظیر نقاشی، فرش، روزنامه. که البته به خوبی می توان عملکرد ضعیف این وزارتخانه را در این زمینه مشاهده کرد.

 

عملکرد دولت در رابطه با حجاب

 

بار مسئولیت دستگاه ها بر دوش نیروی انتظامی قرار گرفته است

 

شفیع سروستانی در خصوص نحوه عملکرد نیروی انتظامی گفت: این ارگان مظلوم ترین عنصر در فرآیند اجرا و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در ایران است؛ یعنی در میان ۲۶ دستگاهی که در زمینه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب بر اساس مصوبه شورای فرهنگی عمومی موظف شدند که تکالیفی را انجام دهند، دیوار نیروی انتظامی از همه کوتاه تر بوده است. هر زمان اعتراضی نسبت به وضعیت عفاف و حجاب وجود داشته باشد، نگاه ها به سمت نیروی انتظامی معطوف می شود. در صورتی که قرار بوده است ۲۶ دستگاه فرهنگی، اجتماعی، تربیتی و انتظامی در کنار هم و در این زمینه کار کنند تا اتفاقی در کشور بیفتد. نیروی انتظامی هم بخشی از این ۲۶ دستگاه بوده است؛ این که ما توقع داشته باشیم یک دستگاه کار کل مجموعه را انجام می دهند تصور نادرست است.

 

عملکرد دولت در رابطه با حجاب

 

وی با بیان این که نیروی انتظامی باالاجبار به این صحنه وارد شد، گفت: در این طرح وظایفی را بر عهده نیروی انتظامی گذاشتند که بخشی از آن در حوزه وظایفش نبوده و بار دستگاه های دیگر را بر عهده گرفته است، ولی با این وجود گشت ارشاد در راستای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب نبوده و به سوژه ای برای رسانه های بیگانه تبدیل شده است.

 

کلید حل معضل بد حجابی در دست دستگاه های فرهنگی است

 

طرحی که می توانست در کنار سایر کار های فرهنگی از قبیل تامین پوشش اسلامی جامعه، نهادینه کردن موضوع عفاف در وجود افراد جامعه از طریق کتاب های درسی، فیلم و در مورد گسترش فرهنگ عفاف و حجاب بسیار مثمر ثمر باشد؛ با شانه خالی کردن تمام نهاد ها به نیروی انتظامی که تنها وظیفه اجرای قوانین را دارد سپرده شده است و این دستگاه در این فضا یک تنه به مقابله با معضلی می پردازد که کلید حل آن در دست دستگاه های فرهنگی است. اینکه جامعه ما در پیشبرد امور اخلاقی به سمت پلیسی شدن حرکت کند امر مطلوبی نیست و اگر مسأله‏ حجاب به واسطه‌ عوامل دیگری که می‌توانند عنصر حجاب را تقویت کنند؛ پیگیری شود شاید روزی فرا رسد که دیگر نیازی به پلیس نباشد.

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه