نگاه؛ حق شهروندی تضییع شده ی امروز

 آیا می توان گفت رعایت پوشش جزو حقوق شهروندی است؟

کد خبر: 22339
تاریخ انتشار : تیر ۲۴, ۱۳۹۴

چهارشنبه ۲۴ ام تیرماه، روز «عفاف و حجاب، احترام به حقوق شهروندی» نامگذاری شده است. آیا می توان گفت رعایت پوشش جزو حقوق شهروندی است؟ چرا عده ای بر این باورند که با اجبار حجاب در واقع حق شهروندی آن ها نادیده گرفته می شود؟

 

حق شهروندی مجموعه ای از حقوق و تکالیف است

 

شهروند کسی است که از حقوق معینی برخوردار است و حقوق فردی و جمعی خود را می شناسد. قانون را می شناسد و به آن عمل می کند و از طریق آن از حقوق خود دفاع می کند. شهروند می داند که افراد دیگری نیز در جامعه حضور دارند و آن ها نیز از حقوقی برخوردارند.

 

حجاب حق شهروندی

 

حقوق شهروندی آمیخته‌ای است از وظایف و مسئولیت‌های شهروندان در قبال یکدیگر. مفهوم شهروندی دربرگیرنده مجموعه‌ای از حقوق و تکالیف است. اصولا حق و تکلیف در برابر هم قرار دارند و حق، تکلیف را به دنبال دارد و حق شهروندی مجموعه ای است از قوانین و عرف های اجتماعی که می تواند به دست اندرکاران و ساکنان شهرها برای زندگی هماهنگ و بدون تنش با یکدیگر کمک کنند.

 

حجاب حق شهروندی

 

از جمله مصادیق حق طبیعی شهروندی، حق نگاه، حق آرامش روانی و داشتن پوشش مناسب است که در اینجا به اختصار به آن ها می پردازیم.

 

آیا حق آزادی هر نوع پوشش در مکان های عمومی یک حق شهروندی است؟

 

هر آزادی مطلقی برای فرد، حقی را از دیگری سلب می کند. برای مثال کسی که می خواهد با ماشین مدل بالای خود با سرعت ۲۰۰ کیلومتر، در یک خیابان حرکت کند قطعا حق سلامتی و امنیت دیگران را به خطر می اندازد. همه رانندگان بصورت عقلانی و منطقی پذیرفته اند که حق ندارند با چنین سرعتی برانند و نیاز نیست کسی آن ها را به این کار مجبور نماید. اما ممکن است کسی هم خارج از حدود حق خود چنین کاری انجام دهد پس طبیعی است او مورد مجازات قانون قرار بگیرد.

همین طور است وقتی عده ای از شهروندان بر این باورند که هر طور می خواهند می توانند لباس بپوشند؛ حتی لباسی که مخصوص خانه و یا مهمانی است را در فضای عمومی استفاده می کنند؛ لذا سلامت روانی جامعه و افراد آن را که یکی از بدیهی ترین حقوق شهروندی است؛ با این رفتار خود تهدید می کنند.

برای مثال در سال های اخیر با گسترش بی حجابی ها و بی حیایی ها در سطح جامعه، انواع آسیب های اجتماعی بوجود آمده و در حال گسترش است که یکی از مهم ترین آن ها افزایش “ترس از خیانت” در بین همسران و به ویژه در بین زنان ۳۰ تا ۴۰ ساله است؛ واضح است که این خود آرامش روانی فرد و خانواده را به شدت تهدید می کند.

 

آیا حق نگاه کردن به مسیری که در آن راه می رویم حق بدیهی تری است یا استفاده از پوشش های نامناسب؟

 

برخی می گویند اگر مردی تحت تأثیر پوشش نامناسب زنان قرار می گیرد، او نباید نگاه کند. در شرایط کنونی جامعه که وقتی در سطح شهر راه می رویم به هر طرف که نگاه می کنیم با صحنه ای از پوشش های نامناسب و محرک روبرو می شویم چگونه از مردان انتظار داریم که نگاه نکنند در حالی که برخی زنان، فضایی را در خیابان های شهر خالی نگذاشته اند تا بتوان صورت را به آن طرف چرخاند و نگاه خود را پاک و ایمن نگاه داشت.

 

حجاب حق شهروندی

 

با وجود بدپوشش های رایج در جامعه حتی بسیاری از زنان نیز برای این که نگاه هایشان پاک بماند و به پوشش های زننده مردان و زنان هنجارشکن نیفتد باید به دنبال فضایی بگردند که چشمان خود را به آن سمت برگردانند. زمانی زمین تنها جایی بود که می شد نگاه را به آن دوخت و راه رفت اما درحال حاضر، زمین ناامن ترین ناحیه ای است که باید از افتادن نگاه به آن جلوگیری کرد.

رعایت پوشش مناسب از بدیهی ترین حقوق شهروندی است که باعث ایجاد امنیت روانی و آرامش خاطر فرد و جامعه می شود. لذا بر اساس کدام حق شهروندی عده ای با پوشش نامناسب خود، دیگران را از این حق طبیعی محروم می کنند؟!

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه