حجاب بهداشت روانی جامعه است/ مصاحبه اختصاصی

مشاور امور خانواده و زنان: در جامعه پزشکی و یا محیط‌های آزمایشگاهی لباس بلند و سفید با ماسک مخصوص لازم‌ است تا به هدف آن گروه در عین حفظ وحدت، آسیبی وارد نشود تا بهداشت محیط حفظ شود. این حفظ بهداشت محیط و وحدت در جامعه هم کاملا معنا دارد و منطبق می‌شود، حجاب پوششی برای بهداشت روانی، جسمانی و ... است.

کد خبر: 22414
تاریخ انتشار : تیر ۲۶, ۱۳۹۴

مریم محمود زاده، مدرس حوزه و دانشگاه، در مصاحبه با پایگاه اطلاع‌رسانی با حجاب، ضمن تأیید عناوین تعیین‌شده برای هفته عفاف وحجاب، گفت: تا جایی که اطلاع دارم این اقدام از طرف ستاد عفاف و حجاب انجام شده است که وظیفه اطلاع‌رسانی در خصوص این هفته را هم دارند.
وی در خصوص تشابه و تفاوت عفاف و حجاب، اظهار داشت: نقاط افتراق و اشتراک این دو موضوع زیاد است چراکه وقتی عفاف مطرح می‌شود یکی از معانی که در ذهن متبلور می‌شود، خویشتن‌داری است و بسیار گسترده‌تر از حجاب است. حجاب زیر مجموع و نماد عفت است و حیا و عفاف شامل حوزه‌های آقایان، نگاه، کلام، شنیدار، پوشش، جنسی، اقتصاد، عدم انجام گناه و شرم از خدا و … می‌شود که کلی‌تر از حجاب است.
این مدرس حوزه، با اشاره به آیات قرآن، ادامه داد: در حوزه عفاف آیات زیادی داریم که به خویشتن‌داری سفارش شده است و در عین تخصصی بودن هر شاخه آن، این مفهوم عمومی هم هست.

 

حجاب نشانه فرهنگ و تشخص است

 

وی به این پرسش که از نظر شما حجاب بیشتر امنیت فردی است و یا اجتماعی، پاسخ داد: از نظر من در هر دو حوزه این فریضه تأثیرگذار است اما ضمن این که حجاب امنیت فرد را تأمین می‌کند؛ بیشتر در حوزه اجتماعی تبلور پیدا می‌کند و نشانه فرهنگ و تشخص یک جامعه است. حجاب بیشتر امنیت اجتماعی است چرا که حریم خانواده‌ها را حفظ می‌کند و امنیت جوانان را بالا می‌برد حتی امنیت کار و سلامت آن را هم تأمین می‌کند.

 

هر گروهی حجاب مخصوصی برای حفظ وحدت و هدفش دارد

 

محمود زاده با بیان این که در تمامی فرهنگ‌های متمدن و جوامع علمی پوشش بسیار حائز اهمیت است، اذعان داشت: شما اگر به پوشش در گروه‌های جهانی مختلف دقت کنید به این دست می‌یابید که باید در هر جامعه با پوشش درست و متناسب با آن وارد شد. مثلا در جامعه پزشکی و یا محیط‌های آزمایشگاهی لباس بلند و سفید با ماسک مخصوص لازم‌ است تا به هدف آن گروه در عین حفظ وحدت، آسیبی وارد نشود تا بهداشت محیط حفظ شود. این حفظ بهداشت محیط و وحدت در جامعه هم کاملا معنا دارد و منطبق می‌شود، حجاب پوششی برای بهداشت روانی و … است.
وی ادامه داد: حجاب جدا از حوزه دینی که البته رویکرد اجتماعی دارد، در جوامع غیر دینی کاملا مشهود است. مثلا در دانشگاه‌های مطرح جهان حتما باید پوشش مناسب و ساده داشت. لطفا به پوشش فارغ التحصیلان دقت کنید؛ پوششی مشکی، بلند و بسته است تا ذهن متمرکز بر علم باشد و وقار به فرد بدهد.

 

انسان بدون ناظر هم دوست ندارد بدون پوشش باشد

 

این مدرس دانشگاه شهید بهشتی با تأیید جمله “حجاب برازنده همه”، اذعان داشت: حجاب برازنده همه هست چون در فطرت انسان است و هر قدر این فطرت پاک‌تر نگاه داشته شود تمایل به حجاب افزایش می‌یابد. دقت کنید هیچ فردی دوست ندارد در منزل حتی وقتی تنهاست، کاملا بدون لباس زندگی کند این در حالی هست که هیچ ناظر بیگانه‌ای هم فرض نمی‌شود. با دقت در همین مسئله نیاز به پوشش کاملا عقلی است.
وی با تأکید بر این که در علم روانشناسی، امروزه این مبحث مطرح است که نوع پوشش بیانگر بخشی از شخصیت شما است، اعلام کرد: تمامی انسان‌ها با دیدن لباس یکدیگر بخشی از شخصیت هم را حدس زده و شناسایی می‌کنند که فرد روبه‌روی من آیا دارای شخصیتی وابسته است؟ دیگر پذیر یا مدگرا است؟ شلخته است؟ مستقل و پایبند به اصول است؟ حتی رنگ‌های استفاده شده در لباس شما را در این شناسایی راهنمایی می‌کنند.

 

موج بین المللی حجاب لازم است

 

این مشاور امور خانواده، یادآوری حجاب در بعد بین المللی را لازم دانست و افزود: برای این کار باید موج ایجاد کرد که ایده‌های زیادی برای پیشبرد آن وجود دارد که یکی از آن ها معرفی البسه اقوام مختلف است. مثلا در ایران معرفی لباس‌های قوم بختیاری، خراسانی و… که در عین پوشیدگی و تطبیق با محیط کاملا زیبا هستند، لازم است. با آشناسازی و عادی سازی این لباس‌ها می‌توانیم کمک به سلیقه جوانان کنیم چراکه آن ها تنوع طلب هستند.
وی در ادامه به بیان مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری مد ظله ‌العالی سخنی با این مضمون فرمودند؛ من هم موافق مد هستم اما نه مدی که بخواهد از بیرون با دستیاذی فرهنگی وارد کشور شود، بلکه موافق مدی هستم که بخواهد از درون بجوشد. در این راستا تولید‌کنندگان ما باید مدی در سطح بین المللی مطابق با فطرت انسان‌ها طراحی کنند.

 

 

افراد مطرح، گروه خوبی برای تبلیغ پوشش هستند

 

مریم محمودزاده، با بیان این که حجاب در سایر فرق و مذاهب از جمله یهودیت و مسیحیت هم بوده، اعلام کرد: نمونه عیان این مسئله تصویر نقاشی شده حضرت مریم، لباس راهبه‌ها و خواهران روحانی با حجاب کامل است. در ضمن برای تبلیغ بیشتر باید از هنرمندان، خوانندگان و افراد مطرح جهانی برای تشویق مخاطبان به استفاده از پوشش صحیح استفاده کرد.

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه