ترویج حجاب در کودکی
مخالف اسلام است

رسانه معارض رادیو زمانه که مخالف فرهنگ اسلامی و شرع مقدس بوده و مروج بی‌حجابی است، حکم شرعی داده که...

کد خبر: 22573
تاریخ انتشار : مرداد ۴, ۱۳۹۴

به گزارش پایگاه فرهنگی تحلیلی باحجاب به نقل از حلقه وصل،   رسانه معارض رادیو زمانه که مخالف فرهنگ اسلامی و شرع مقدس بوده و مروج بی‌حجابی است، حکم شرعی داده و می‌گوید: ترویج فرهنگ حجاب در کودکی مخالف شریعت اسلامی است، زیرا که حجاب بعد از ۹ سالگی واجب است و در ایران بسیاری از خانواده‌های مذهبی از چهار پنج سالگی دختربچه‌ها را به رعایت حجاب وادار می‌کنند.

چندی پیش جشنواره‌ چادرهای آسمانی با هدف حمایت فرهنگی از توسعه عفاف، حجاب و تجلیل از کودکانی که به انتخاب خود به استفاده از چادر می‌پردازند، برگزار شد که تولید منابع تصویری خلاقانه و الهام‌بخش با موضوع عفاف و حجاب، از برنامه‌های این جشنواره هنری و مردمی بود. موضوع جشنواره و هدف‌گذاری آن که استقبال خوب مردمی را به دنبال داشت حساسیت معارضین را برانگیخت و موضع‌گیری آن‌ها را در پی داشت.

«عکاسی از حجاب اجباری دختربچه‌ها: نقض حقوق کودک» عنوان مطلبی است که رادیو زمانه به بهانه این جشنواره که توسط معاونت اجتماعی نیروی انتظامی برگزار شد، منتشر کرد و در آن سیاست‌های خود را با هدف تبلیغ بی بند و باری و رذایل اخلاقی مجددا مطرح کرد.

نعیمه دوستدار نویسنده این گزارش ضمن اشاره به موضع‌گیری سایت غیردینی ماچولند نسبت به این جشنواره، از آن به عنوان واکنش فعالان حقوق کودک و زنان نام برد و گفت: «سایت «ماچولند» که توسط گروهی از کنش‌گران و پژوهش‌گران برابری جنسیتی مدیریت می‌شود و تلاش می‌کند با زبانی مؤثر و طناز به جنسیت‌زدگی اعتراض کند و با مثال‌های روزمره آموزش بدهد، به آن اعتراض کرده و خواهان متوقف شدن این مسابقه شده است».

گفتنی است سایت ماچولند وابسته به نهاد «اسپکتروم» از نهادهای معارض ایران در فرانسه است. ماچولند یا سرزمین مردسالاری، بخش فارسی شبکه Macholand است که در زمینه مخالفت با حجاب و اشاعه بی‌بند و باری در حوزه زنان فعالیت دارد. حمایت و تبلیغ برای دوجنس‌گراها و همه جنس‌گراها از دیگر فعالیت‌های نهاد اسپکتروم است.

عکاسی از کودکان، حقوق آنها را در زمینه حریم خصوصی و آزادی عقیده خدشه‌دار می‌کند

این رسانه وابسته به پروژه براندازی هلندی با اشاره به موضوع و مضامین جشنواره چادرهای آسمانی، ضمن اشاره به این نکته که برگزارکنندگان این مسابقه اعلام کرده‌اند که برای رعایت حقوق شهروندی کودکان، عکاسی از کودکان می‌باید با رضایت خانواده کودکان حاضر در عکس صورت گرفته باشد، ادعا کرد که حقوق کودکان در زمینه حریم خصوصی و آزادی عقیده از طریق پدر و مادر قابل انتقال نیست.

گزارشگر رادیو زمانه بدون اشاره به برخورد جوامع غربی با زنان و دختران و استفاده ابزاری از آنها برای ارضای امیال حیوانی مردان، گفت: «برگزاری مسابقه عکاسی از کودکان و تعیین جایزه نقدی برای آن، استفاده ابزاری از دختربچه‌ها محسوب می‌شود و نمونه‌ای از اعمال تبعیض جنسیتی است».

ترویج فرهنگ حجاب در کودکی مخالف شریعت اسلامی است

این رسانه معارض که مخالف فرهنگ اسلامی و  شرع مقدس بوده و مروج بی‌حجابی است در این قسمت گزارش حکم شرعی داده و می‌گوید: «ترویج فرهنگ حجاب در کودکی مخالف شریعت اسلامی است، زیرا که حجاب بعد از ۹ سالگی واجب است و در ایران بسیاری از خانواده‌های مذهبی از چهار پنج سالگی دختربچه‌ها را به رعایت حجاب وادار می‌کنند.»

رادیو زمانه در ادامه با بر شمردن برنامه‌های فرهنگی عفاف و حجاب در ایران که نشان از موفقیت این طرح‌های فرهنگی دارد، آنها را اجباری و تبعیض‌آمیز ارزیابی کرده و با نگرانی افزود: «در خانواده‌ها دختربچه‌ها نه فقط با لباس پوشیده که با چادر در مکان‌های مختلف حاضر می‌شوند؛ در مدرسه و پارک و حتی در خانه و در حضور «نامحرم». اما این تنها خانواده‌ها نیستند که حجاب را برای کودکان اجباری می‌کنند. در این ارزش‌سازی، رسانه‌ها و نهادهای آموزشی ایران هم نقش پررنگی دارند. در تلویزیون دولتی جمهموری اسلامی، دختربچه‌ها حتی پیش از رسیدن به سن شرعی رعایت حجاب، با روسری ظاهر می‌شوند و در مدارس دخترانه دختربچه‌ها از اول دبستان مجبور به پوشیدن مانتو و سر کردن مقنعه هستند، اما در برخی از مدارس مذهبی و خاص، داشتن چادر هم برای کودکان اجباری است. در کتاب‌های درسی نیز، دختربچه‌ها با حجاب تصویر می‌شوند و در بسیاری از کتاب‌های کودکان نیز تصویرگری به همین شیوه انجام می‌شود».

کودکانی که هنوز قدرت انتخاب ندارند نباید با انتخاب چادر تجلیل شوند

این رسانه معارض که مدعی آزادی عقیده کودکان است، در این قسمت گزارش کودکان را فاقد قدرت انتخاب می‌داند و می‌گوید: «تبلیغات برای حجاب اجباری برای دختربچه‌ها به همین محدود نمانده و به عنوان نمونه در برگزاری مسابقاتی نظیر «چادرهای آسمانی» نیز کوشش می‌شود چادر به عنوان حجاب برتر تبلیغ شود و کودکانی که هنوز قدرت انتخاب ندارند، برای «انتخاب چادر» تجلیل شوند».

گزارشگر رادیو زمانه که خواستار بی‌بند و باری در جامعه اسلامی ایران است، در ادامه با ابراز نگرانی گفت: «در حالی که در ایران آزادی پوشش زنان به عنوان «کالاشدگی» زنان تفسیر می‌شود، انتقادهای فراوانی به تولیدات غرب در حوزه مد، سینما و تبلیغات از بعد استفاده ابزاری از زنان صورت می‌گیرد و در حالی که رسانه‌ها و تولیدات فرهنگی داخلی به شدت زیر نظارت قرار دارند تا هرگونه استفاده از چهره زنان و دختران که خارج از معیارهای حکومتی است سانسور شود، استفاده ابزاری از زنان و دختران برای ترویج باورهای مذهبی و سیاسی مجاز دانسته می‌شود».

این رسانه معارض همچنین با نادیده گرفتن مراکز تفریحی و ورزشی ویژه بانوان و همچنین موفقیت زنان مسلمانان در عرصه‌‌های علمی و ورزشی، حجاب اسلامی را محدودیت‌های اجتماعی و فرهنگی دانست و مدعی شد که حجاب در ایران باعث شده که دختران در مقایسه با پسران از آمادگی جسمانی کمتری برخوردار باشند، زیرا در عرف و فرهنگ سنتی ایران دختربچه‌ها به طور معمول دسترسی کمتری به فضاهای باز و تفریحی دارند و فرهنگ تبلیغی رسمی دسترسی آنها را به امکانات ورزشی و تفریحی محدود می‌کند و حجاب اجباری نیز با محدودکردن امکان تحرک و دسترسی به فضاهای باز و نور آفتاب دختربچه‌ها را نسبت به همسالان پسرشان، در موقعیت نابرابر قرار می‌دهد.

پوشاندن اندام‌های جنسی در دختران باعث می‌شود جسمانیت خود را خدشه‌دار ببینند

گزارشگر رادیو زمانه حجاب را که باعث عفت و حیا در زنان می‌شود، پوشش دست و پاگیر خواند و آن را مسبب این دانست که دختر بچه‌ها نسبت به پسر بچه‌ها دارای روح و جسم خسته‌ای باشند و مدعی شد: «دختربچه‌ها با اعمال اینگونه تبعیض‌های جنسیتی برای پذیرش تبعیض‌های جنسیتی و نقش‌های کلیشه‌ای بیشتر آماده می‌شوند».

این رسانه معارض که مبلغ آزادی جنسی از طریق ازدواج سفید و همجنسگرایی است، پوشاندن اندام‌های دختران و زنان را ناقض هویت جسمانی و روانی آنها می‌داند و می‌گوید: «دختربچه‌ها با پوشاندن اندام‌های عمدتا جنسی خود می‌آموزند که ویژگی‌های جسمانی زنانه خود را انکار کنند و به این ترتیب جسمانیت خود را خدشه‌دار می‌بینند».

رادیو زمانه نتیجه‌گیری کرد که حجاب اجباری با پنهان کردن جنبه‌های جسمانی زنان، هویت روانی آنها را درهم می‌ریزد و باعث می‌شود که هویت جنسی خود را انکار و فراموش کنند. این انکارهای چندجانبه که از کودکی به دختربچه‌ها القا می‌شود، با عواقبی مانند اختلالات جنسی در میان زنان، افسردگی و حتی آسیب‌های جسمی همراه است.

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.