اندر احوالات سیر پوشش بانوان ایرانی در فصل گرما(بخش اول)

اصل موضوع در نگاه اول در سطح کلان شهرها نوع لباس پوشیدن زنان و دختران است که قطعا در بسیاری از موارد درگام اول چشم نوازی و دلربایی می کند و تو حتی اگر دختر هم باشی و هر چقدر کمرو و خجالتی برای لحظاتی به چشمهایت دستور توقف می دهی تا حظ کامل و وافی را  ببری .  صد البته در تابستان و شروع فصل گرما این دست اتفاقها و این صحنه ها بیشتر به چشم می آید.

کد خبر: 228
تاریخ انتشار : تیر ۱۵, ۱۳۹۲

    برخی مواقع درهنگام عبور و مروردر سطح شهر، دقت نمی­کنی، یا می­بینی و تعجب می­کنی ولی تأملی نمی­کنی یا اینکه تأمل می­کنی ولی تفکر نمی­کنی، تنها کافیست که در یکی از همین گذر های روزانه­ات، به چاشنی دیدنت دقت، تأمل و تفکر و اندیشه را اضافه کنی و آن وقت است که به جای تعجب دچار تحیر و گاه سوال می­شوی که اوضاع و احوال از چه قرار است؟

8886559a41

اصل موضوع در نگاه اول در سطح کلان شهرها نوع لباس پوشیدن زنان و دختران است که قطعا در بسیاری از موارد درگام اول چشم نوازی و دلربایی می­کند و تو حتی اگر دختر هم باشی و هر چقدر کمرو و خجالتی برای لحظاتی به چشمهایت دستور توقف می دهی تا حظ کامل و وافی را  ببری .

   صد البته در تابستان و شروع فصل گرما این دست اتفاق­ها و این صحنه­ها بیشتر به چشم می آید. دختری در کمال زیبایی و جلوه­گری با اندامی زیبا و در معرض دید توجهت را جلب میکند. نوع پوشش وی به شکلی است که تو با یک نگاه سایز او را  به به راحتی متوجه می شوی. جدا از همه­ی خوبی­ها و بدی­ها ، شرعی و غیر شرعی ، عرف و عدم عرف بودن برخی از این پوشش ها و برای تحلیل بهتر وضعیت پوشش تابستان امسال  باید نگاهی به سیر پوشش و تغییر و تحولات بسیار آن در طی چند سال اخیر به ویژه در تابستان و فصل گرما داشته باشیم.

دهه هفتاد آغاز براندازی نرم حجاب

 با آغاز دهه هفتاد و شروع نظریه پردازی­ها درباره پوشش بانوان در فصل گرما و نوع تفریحات و سرگرمی آنها، نوع خاصی از پوشش در رسانه­های آن زمان با بهانه گرمای تابستان مطرح گردید که رنگ مشکی و نوع چادر برای برخی از زنان ما در عرصه حضور در سطح جامعه ایجاد مشکل می­کند و با تأیید اینکه قطعا حجاب و پوشش برتر چادر است باب جدیدی از حجاب به نوع خفیف­تر آن باز شد.

 به این معنی که می­شود از مانتوی بلند و مقنعه های بزرگ استفاده کرد و با حجاب بود. این امر در آن زمان به شکلی مطرح شد که جای اعتراض زیادی را برای کسی باقی نگذاشت و در همین برهه زمانی بود که سیاسیون و متولیان و مروجین فرهنگی از عمد یا به طور سهو، جدول و نقشه دشمن را تکمیل کردند.

هنجار سازی یک ناهنجار

گام بعدی جایگزینی روسری های بزرگ به جای مقنعه بود. این افراد علت این کار خود را ایجاد تنوع در نوع پوشش و رنگی کردن و شادابی بخشدن ! به جامعه مطرح کردند. به مرور زمان  موها از جلو و عقب روسری ها خودنمایی کردند و این موج توسط فیلمها در سیما وسینما به شدت رواج پیدا کرد. هر چند که در آن زمان هم گروه­هایی از افراد مانند اکبر گنجی و امثالهم با ایجاد جوی نامطلوب با برخی از مصادیق بد حجابی برخورد می کردند ولی نه تنها به طور کل هیچ  برنامۀ فرهنگی، معارفی و عقیدتی خاصی در راستای جلوگیری از توسعه این سبک از بد حجابی و بد پوششی در دستور کار  نهاد های فرهنگی قرار نگرفت بلکه از سوی برخی افراد به خصوص و مطرح  در رسانه­های جمعی اعم از مکتوب و غیر آن افرادی  راکه دارای این سبک از پوشش بودن شهروندانی روشنفکر و متمدن و دارای  مدارج بالای علمی و فرهنگی معرفی کردند. و به این شکل به القا نوع جدیدی از پوشش در جامعه هدف پرداختند.در بخش های بعدی گام های دیگری از این برنامه براندازی را  که غالبا در  زمینه نوع پوشش تابستانی است مطرح خواهیم کرد.

یک نکته : در روندی که برای بیان مطلب استفاده می شود ما به دنبال تایید و تکذیب هیچ نوعی از پوشش نیستیم و تنها به روایت این سیر می پردازیم.

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

ارسال
چاپ
1 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه