چگونه همسرمان را در برابر خیانت واکسینه کنیم؟

زنان شنیداری هستند و نیاز دارند به آن ها بگویند: «دوستت دارم» و این استدلال که گفتن این جمله در آوردن ادای فرنگی ها است غلط است. پیامبر اکرم(ص) 1400 سال پیش فرمودند: مردی که به زنی بگوید دوستش دارم، این جمله یک عمر در خاطر آن زن باقی می ماند.

کد خبر: 23108
تاریخ انتشار : مرداد ۲۶, ۱۳۹۴

در جامعه ایرانی به دلیل سنتی و مذهبی بودن غالبا هر گاه صحبت از خیانت می شود ذهن ها به سمت خیانت یک مرد به همسرش می رود. در گذشته زمانی که مردان به همسرانشان خیانت می کردند؛ زنان برای مقابله با نارضایتی شوهر، خود را وقف امور خانواده می کردند و از این طریق تحملشان را بالا می آوردند و این مساله را واقعیت زندگی می پنداشتند. اما امروزه زنان با توجه به حضور فعال در اجتماع و کسب اطلاعات از رسانه های مختلف بخصوص سریال های ماهواره ای که با ترویج عشق های پر تب و تاب مثلثی به قبح شکنی هر چه بیشتر مسئله خیانت در میان زنان می پردازند؛ درصدد تغییر تابوهای گذشته برآمده اند. با وجود این که آمار دقیقی در مورد خیانت زنان ایرانی به همسرانشان وجود ندارد. اما مشاهدات و تحقیقات مراکز مشاوره حاکی از افزایش این مسئله نسبت به گذشته دارد که همین امر زنگ خطری است برای جامعه ایرانی _ اسلامی ما، چرا که زنان ریشه های هر جامعه و تربیت کننده نسل آینده هستند و با فساد ریشه ها، آینده سرزمینی به خطر می افتد. در این نوشتار به بررسی مسئله خیانت زنان به همسرانشان با رویکرد علم  روانشناسی می پردازیم.

 

خیانت دارای زوایای مختلف است

 

دکتر محمد کاظم عاطف وحید، روانشناس و عضو هیئت علمی انستیتو روانپزشکی تهران، خیانت را در این سه شکل مطرح کرده است:

۱- خیانت رفتاری: در این نوع خیانت، یکی از همسران به صورت رفتاری و با ارتباط برقرار کردن با شخصی خارج از سیستم خانواده به همسرش خیانت می کند که بخش اعظم آن را ارتباط های جنسی تشکیل می دهد.

۲- خیانت ذهنی: افرادی که در فکر و تخیلاتشان مدام به شخصی دیگر می اندیشند و از آنجا که زاده ذهنشان است، آن فرد شخصی ایده آل به شمار می آید و در این موقع است که برای زندگی مشترک خطر می آفریند. چرا که آن شخص دایما شریک زندگی اش را با فرد ایده آل ساخته ذهنش مقایسه می کند و چون در حال قیاس است، در ارتباط با همسرش به مشکل برمی خورد و رابطه سرد می شود.

۳- خیانت کلامی: در این نوع خیانت، زن یا مرد به صورت تلفنی یا اینترنتی یا این که در هر موقعیتی که فراهم شود با یکدیگر صحبت کرده و گرم می گیرند. امروزه به دلیل وجود اینترنت، ارتباط جنسی کلامی و حتی ویدئویی وجود دارد که این هم به نوعی، خیانت محسوب می شود.

 

زنان به این دلایل به همسرانشان خیانت  می کنند

 

۱_بی توجهی مردان به اتمسفر زندگی زنان

یکی از عوامل اصلی خیانت زنانه روابط زن و شوهر است؛ زمانی‌که بین زوجین، روابط زناشویی خوبی حاکم نباشد، این احتمال وجود دارد که زن به همسر خود خیانت کند. اختلالات جنسی که به مرور زمان برای برخی مردان به وجود می‌آید و مشکلات شخصیتی باعث می‌شود که مرد نتواند به همسر خود محبت کند و فقدان محبت، عاطفه و روابط گرم و صمیمی باعث این خیانت‌ها می‌شود.

زن‌‌ها نیاز دارند غرق در محبت همسران‌شان شوند. بسیاری از مردان ترجیح می‌دهند غیرمستقیم محبت کنند، غیرمستقیم عشقشان را ثابت کنند، و بدون آنکه به زبان بیاورند، محبت کنند اما بسیاری از زنان نیاز دارند صریح و شفاف بشنوند. ترجیح می‌دهد عشق را علاوه بر آنکه با چشم‌‌هایشان می‌بینند، با گوش‌هایشان هم بشنوند. محبت مردان به زنان هر چه بیشتر و خالصانه‌تر و پرشور‌تر باشد، تاثیر بیشتری بر جلوگیری از خیانت زنان دارد و بیش از پیش آن‌ها را بیمه می‌کند.

مردان به یاد داشته باشند محبت دیدن و مورد توجه قرار گرفتن، اتمسفر زندگی زن‌ هاست.

 

۲_ تربیت زنان در خانواده های بی بندو بار

دخترانی که در خانواده هایی با روابط آزاد تربیت شدند؛ همچنان بعد از ازدواج این روابط را حفظ می کنند. به دلیل اینکه روابط صمیمانه و یا دوستی‌های دوران مجردی خود را نمی‌توانند به اتمام برسانند برایشان بسیار سخت است که روابط خود را در زمان تاهل نیز کنترل کنند و در‌‌ همان چارچوب به روابط خود ادامه می‌دهند.

 

۳_ احساس تنهایی کردن

زنان امروز به دلیل حضور بسیار در محیط جامعه و دور بودن ساعات زیاد از منزل ممکن است با ازدواج خود را محدود و محصور در خانه بدانند و تحمل تنهایی و بیکاری را نداشته و به سختی می توانند دقایق و یا ساعتی را تنها و بیکار بگذرانند و در صورت مشغله زیاد همسر و بی توجهی گرایش پیدا می‌کنند که وقت خود را با دوستان خود یا شبکه های اجتماعی که به راحتی و به سهولت در دسترس است پرکنند و احتمال دارد بعد از مدتی متاسفانه گرایش به دوستی با غیر همجنس خود پیدا کنند.

 

۴- عوامل فردی و اختلالات شخصیتی زنان 

عوامل فردی و اختلالات شخصیت و یا ویژگی‌های طرفین می‌تواند بستری برای خیانت باشد. وقتی در جامعه این روابط ناشایست رواج پیدا کند؛ امکان دارد وسوسه در زن ایجاد شود که این رابطه‌ها را تجربه کند. مسایلی مانند ماهواره، تهاجم فرهنگی، الگوهای فرهنگی ناهنجار و غلط در خانه، همه این عوامل می‌توانند در خیانت‌های زنانه دخیل باشد. در نتیجه حرمت و حریم‌های خانواده شکسته می‌شود و افراد پایبند چارچوب‌های اخلاقی نیستند.

 

واکسن های ضد خیانت

 

◄توجه به ۶ نیاز اساسی زنان

دکتر اصغر کیهان نیا استاد دانشگاه و مشاور خانواده معتقداست که توجه به نیازهای زنان، عامل بازدارنده آنان از خیانت است. به گفته ایشان زنان نیازهای متفاوتی دارندکه مردان باید به آن ها توجه کنند.

۱- زنان شنیداری هستند.

۲- نیاز دارند که از آن ها تعریف بشود.

۳-  همیشه باید به زن ها ثابت کنید که دوستشان دارید و این را به آن ها بگویید.

۴- در مناسبت ها برایشان کادو بخرید.

۵-به آن ها امنیت مالی بدهید.

۶- فرهنگ رابطه جنسی رابشناسید.

اگر مردی این موارد را برای همسرش تامین کند، امکان ندارد همسرش به او خیانت کند. به مردها می گوییم به همسرتان بگویید “دوستت دارم”. پیامبر اکرم(ص) ۱۴۰۰ سال پیش فرمودند: مردی که به زنی بگوید دوستت دارم، این جمله یک عمر در خاطر آن زن باقی می ماند. این استدلال که گفتن این جمله در آوردن ادای فرنگی ها است غلط است. زن چون شنیداری است به شنیدن این جمله نیاز دارد.

 

◄پایبندی به مذهب

دکتر مجید ابهری، آسیب‌شناس اجتماعی معتقد است که با توجه به مطالعات انجام شده در مورد مردان و زنانی که در زندگی زناشویی مرتکب این‌گونه خطاها می‌شوند، درجه ایمان و باورهای عقیدتی به عنوان واکسن ضدخیانت شناخته می‌شود. به طوری که اگر این باورها در فرد کمرنگ باشد، میزان تسلطش بر زندگی و کنترل روابطش در بیرون از خانه ضعیف می‌شود.

 

◄ وفاداری

دکتر علی انتظاری نیز این موضوع را از زاویه دیگری بررسی می‌کند و معتقد است ارزشی که می‌تواند مانع خیانت شود؛ وفاداری است. یعنی افراد باید باور داشته باشند پیمانی بسته‌اند و نباید از آن تخطی کنند. زمانی که زن و شوهر ازدواج کردند نباید فکر کنند حالا همه چیز درست است. زندگی مشترک نیاز به توجه و تقویت دارد. ازدواج مانند گیاهی است که باید به آن رسید تا رشد پیدا کند. وقتی دختر و پسر با یکدیگر ازدواج کردند مثل آن است نهالی را کاشته باشند و اگر آبیاری نشود، خشک می شود.

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه