در قیامت عده ای با سرعت وارد بهشت می شوند

در قیامت عده ای با سرعت وارد بهشت می شوند ( اینقدر سریع که پرواز می کنند، که اصلاً زمان محشر را درک نمی کنند.) هنگامی که مقابل بهشت از آنها سوال می شود آیا شما صراط را دیدید؟ می گویند نه. آیا شما میزان را دیدید؟ آیا شما مرصاد را دیدید؟ این که قرآن […]

کد خبر: 233
تاریخ انتشار : تیر ۱۵, ۱۳۹۲

در قیامت عده ای با سرعت وارد بهشت می شوند

( اینقدر سریع که پرواز می کنند، که اصلاً زمان محشر را درک نمی کنند.) هنگامی که مقابل بهشت از آنها سوال می شود آیا شما صراط را دیدید؟ می گویند نه. آیا شما میزان را دیدید؟ آیا شما مرصاد را دیدید؟ این که قرآن می فرماید همه میزان دارند صراط دارند، مرصاد دارند، مسلم دیده اند، مثل کسی که با هواپیما از تهران به مشهد برود از او بپرسی شهرها را دیدی؟ می گوید نه. چون از روی شهرها رد شده اما آنها را ندیده است، چون با سرعت رفته توجه به بیابان و صحرا نداشته است.

این روایت در بحار نقل شده است : از آنها می پرسند شما مگر چه کسانی هستید که با این سرعت آمدید بهشت؟ می گویند ما در دنیا دو ویژگی داشتیم، یکی ما در خلوت حیا داشتیم گناه کنیم، دیگر این که ما به تقدیر الهی راضی بودیم و شکوه نکردیم.

این صفت حیا این قدر ارزشمند است که رأس صفات انبیاء الهی می شود و عامل طیران و سرعت گرفتن به بهشت می شود.

در اهمیت رعایت حیا در خصال شیخ صدوق در روایتی آمده است: آفت علما ده چیز است از جمله آنها بی حیایی است، رعایت نکردن حریم ها و کاهش حیا

وعده بهشت

پیامبر (ص) به اباذر فرمود: اباذر می‌خواهی بهشت بروی؟ اباذر عرض کرد پدر و مادرم به فدای شما، بله یا رسول خدا. حضرت فرمودند : ۳ کار انجام بده تا من بهشت را برای تو تضمین کنم. آرزوی طولانی نداشته باش. (آرزویت را کوتاه کن) ـ مرگ را پیش رو داشته باش. (پیامبر (ص) فرمودند اگر کسی زیاد یاد مرگ کند شهید محشور می شود.) ـ از خدا حیا کن.

از ویژگی های اصلی پیامبران داشتن حیا ذکرشده است.

در جلد دوم کتاب کافی از امام صادق(ع) روایت شده است که فرمودند خداوند انبیاء را به ده صفت و ده ویژگی آراسته است. یعنی همه پیامبران این صفات را دارند. الصبر، السخا، الشجاعت، الصدق الحدیث، الشکر، الورع، القلوب، اداء الامانت، و رأسهُنَّ الحیا و الغیرت . در این روایت جالب این است که آمده « رأس این ویژگی‌ها حیاست.»

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.