پوشش پیشنهادی به بانوان در حج +تصاویر

معنويت حج آنقدر دلپذير است كه هر وقت مي شنويم كسي از دوستان يا آشنايانمان قرار است به حج مشرف شود چنان حس خوبي در وجودمان متراكم مي شود كه گويي اين بهره معنوي براي خود ما اتفاق خواهد افتاد.

کد خبر: 23307
تاریخ انتشار : شهریور ۳, ۱۳۹۴

حج تنها یک فریضه دینی نیست بلکه بستر انسان سازی است، دانشگاه است، دانشگاهی که قرار است هر انسان مسلمانی حداقل یک بار از آن فارغ التحصیل شود.

رفتن به حج هم نیاز به مقدمات و ماخرات معنوی دارد و هم نیاز به تدارک مادی تا بتوانی از هر آنچه خداوند در آن سرزمین فراهم کرده است برای ارتقا انسانیت خود بهره برداری کنی.

این که انسان از جهت معنوی مهیا باشد بسیار مهم است که فعلا نمی خواهیم در این نوشته به آن بپردازیم اما نمی توان از اسباب مادی این سفر غاقل بود چرا که این سفر تقریبا برای اکثر کسانی که مشرف می شوند تکرار ناپذیر است.

آنچه در این مجال می خواهم به آن بپردازیم یکی از آسیب های سفر حج و ارایه پیشنهاد برای مسلط شدن به آن است.

 

پوشش در حج؛ نشانه فرهنگی هر کشور

 

پوشش در حج تعریف خاص خودش را دارد یعنی کسانی که می خواهند مُحرم شوند لازم است از پوشش مناسب آن با احکام خاص خودش تبعیت کنند.

در این میان نحوه پوشش مردان با زنان تفاوت هایی دارد. مردان، باید تمام لباسهاى دوخته ـ حتى لباسهاى زیر و کوچک ـ را از تن درآورند و دو تکّه لباس غیر دوخته بر تن کنند که یکى را مانند لنگ بر کمر مى بندند و دیگرى را بر شانه مى اندازند.

بانوان، مى توانند لباس دوخته بپوشند و بیرون آوردن آن ها و پوشیدن دو تکه پارچه غیر دوخته بر آنان واجب نیست. زن مُحرم نباید تمام یا قسمتى از صورت خود را با نقاب و روبند و مانند آن بپوشاند.

پائین انداختن چادر یا جامه اى که بر سرافکنده، تا مقابل بینى بلکه چانه، براى رو گرفتن از نامحرم اشکالى ندارد ولى احتیاط آن است که با دست یا چیزى دیگر آن را دور نگه دارد که به صورت نچسبد.

این ها بخشی از دستورات دین در ایام حج است. اما آن هایی که به حج مشرف شده اند حتما تصدیق می کنند که کشورهای مختلف بنا بر فرهنگ ملی خود لباس های متحد الشکلی برای بانوان در نظر گرفته اند که هم هنجارهای فرهنگی منطقه خود را مد نظر داشته و هم آرامش و آسایش برای حج گذار فراهم کرده است.

 

پوشش بانوان ایرانی در حج

 

بانوان ایرانی معمولا از پوشش چادر، مقنعه، مانتو، کفش و جوراب سفید استفاده می کنند. اگرچه این ترکیب بسیار خوب و مناسب است اما در طول سه روز ایام تشریق که لازم است بانوان در مسیرهای مشخص پیاده روی کرده یا بیتوته کنند همواره با مشکلاتی مواجه بوده و اصطلاحا دست و پاگیر است.

کشیده شدن چادر در ازدحام، مشکلات انجام اعمالی مثل رمی جمرات با چادر معمولی، پارچه های سفید بی کیفیت و نازک و حمل وسایل اضافی مثل کیف و…ازجمله مشکلاتی است که به خصوص برای سالخوردگان مسایلی را به همراه دارد.

 

فقدان تنوع در محصولات حج

 

در هر حال حاضر در بازار محصولات مربوط به حج و زیارت چند نوع محصول مربوط به احرام بانوان موجود است اما آنچه جلب توجه می کند فقدان تنوع محصولات و کم توجهی به حلاقیت در حوزه پوشاک حج است. با همه این حرف ها محصولات تولیدی شرکت پوشش برتر جلابیب برای احرام بانوان بسیار زیبا متفاوت و محجوب است تا آنجا که تمام ویژگی های برجسته شدن به عنوان نمونه حجاب برتر بانوان در حج را داراست.

 

قابلت هایی متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی

 

خانم کریمی زاده طراح چادر جلابیب می گوید: “یا ایها النبی قل لازواجک و بناتک و نساء المومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یوذین و کان الله غفورا رحیما”،”ای پیامبر به همسرانت، دخترانت و زنان مؤمن بگو جلباب‌های خود را فرو افکنند تا به خوبی شناخته شوند و مورد آزار و اذیت قرار نگیرند و خداوند بخشنده و مهربان است.”

این آیه جرقه طراحی جلابیب را در ذهنم را روشن کرد. در حال حاضر زنان با مسئولیت مادری و اشتغالی که در خارج از منزل دارند، احتیاج به یک حجاب کامل در چارچوب دین و همراه با عرف جامعه و در عین حال دارای خصوصیات و ویژگی‌هایی که آسودگی‌هایی را برای او ایجاد کند، دارند.

 

قابلیت چادرهای جلابیب

 

ارایه شبه مقنعه و مقنعه سرخود کاملا دوخته شده به جلباب، دارای قابلیت تنظیم اندازه صورت، مکانی مجزا جهت دسترسی به تلفن همراه، دارای جیب های مخفی تعبیه شده بر پایین قفسه سینه، امکان وضو گیری بدون در آوردن جلباب از بدن، دارای جیب های مخفی تعبیه شده بر جلوی جلباب،‌ دارای آستین مخفی تلسکوپی، دارای آستین ساق دست، دارای زیپ مخفی تعبیه شده بر روی آستین ساق دست،‌ دارای بندینک سر آستین جهت حفظ کامل پوشش مچ ها، ظاهری شبیه به چادر های معمولی با گشادی مناسب و بدون بدن نمایی و قابلیت روگیری توسط شخص در همه مدل ها از جمله ویژگی‌های این چادر اسلامی به شمار می‌آید.

 

پوشش پیشنهادی به بانوان عازم حج +تصاویر

پوشش پیشنهادی به بانوان عازم حج +تصاویر

پوشش پیشنهادی به بانوان عازم حج +تصاویر

پوشش پیشنهادی به بانوان عازم حج +تصاویر

 

جلباب احرام؛ سهولت، پوشش

 

جالب است که جلباب احرام علاوه بر آنچه گفته شد با طراحی موثر سهولت و پوشش مناسب در مناسک حج با مقنعه سرخود و ویژگی های کاربردی مختص حج را برای زایران بیت الله به ارمغان آورده است. پیشنهاد می کنیم کسانی که امسال به حج مشرف می شوند از این نمونه چادر استفاده کنند تا هم از روح معنوی حاکم براین محصول بهرمند شوند هم در سایه آرامش روانی آن فریضه حج را برای خویش ماندگار کنند.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حج

ارسال
چاپ
2 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه