بانویی که یکی از 500 مسلمان تأثیر گذار جهان بود

او در اوکلاهما متولد شد. جایی که بخشی از جنبش فمنیست در آمریکا از آنجا شروع شد. آمنه برای اولین بار در کلاس تئاتر کالج با مسلمانان مواجه شد. در ابتدا نمی خواست به این کلاس ادامه بدهد چرا که آن ها را کافر می دانست؛ اما با تشویق همسرش به راهش ادامه داد و تصمیم گرفت تا آن ها را به دین مسیحیت هدایت کند.

کد خبر: 23936
تاریخ انتشار : شهریور ۲۲, ۱۳۹۴

آمنه آسیلمی متولد ۱۹۴۵ میلادی یکی از زنان فعال مسلمان آمریکایی است. او عضو فعال جامعه ملی مسلمانان و مدیر اتحادیه بین المللی زنان مسلمان است. او در سال ۱۹۷۷ زمانی که در کالج تلاش می کرد تا تعدادی از مسلمانان را به دین مسیحیت تشویق کند، مسلمان شد.  در سال ۲۰۰۹، مرکز مطالعات استراتژیک اسلامی، از او به عنوان یکی از ۵۰۰ مسلمان تأثیر گذار در جهان نام برد.

او در سال ۲۰۰۵ در فیلم مستندی با موضوع زنان مسلمان در آمریکای شمالی به نام «من و مسجد» حضور یافت. هنگامی که آمنه به اسلام روی آورد، از طرف خانواده اش نادیده گرفته شد. اما بعد از مدتی بالاخره مادر بزرگ، مادر، پدر و همسرش نیز مسلمان شدند.

 

◄اوایل زندگی و تغییر

او در اوکلاهما متولد شد. جایی که بخشی از جنبش فمنیست در آمریکا، از آنجا شروع شد. آمنه برای اولین بار در کلاس تئاتر کالج با مسلمانان مواجه شد. در ابتدا نمی خواست به این کلاس ادامه بدهد چرا که آن ها را کافر می دانست؛ اما با تشویق همسرش به راهش ادامه داد و تصمیم گرفت تا آن ها را به دین مسیحیت هدایت کند.

با وجود تلاش بسیار، دعوت های او به دین مسیحیت، مودبانه رد می شد. در نهایت او در ناامیدی کامل از آن ها خواست که یک نسخه از کتاب مقدسشان را به او بدهند. بعد از اینکه او قرآن را مانند کتاب های دیگری که درباره اسلام بود مطالعه کرد، تصمیم گرفت دین اسلام را بپذیرد و مسلمان شود.

 

◄حجاب

آمنه بلافاصله بعد از مسلمان شدنش حجاب را پذیرفت. یکی از نتایج محجبه شدنش این بود که بلافاصله کارش را به عنوان گوینده رادیو از دست داد.  او تلاش کرد که از نقاب استفاده کند؛ اما چون متوجه شد استفاده از آن سختی های بسیاری دارد، آن را کنار گذاشت. یکی از تجربه هایی که منجر شد او نقاب را کنار بگذارد این بود که نگهبان بانک زمانی که او می خواست چکی را نقد کند، به دلیل نقابش، اسلحه را به سمت او نشانه گرفت. او معمولا در سخنرانی هایش درباره آزار و اذیت ها و سوء تفاهم هایی که درباره پوشش و لباس زنان مسلمان صورت می گرفت حرف می زد.

 

◄فعالیت در جامعه مسلمانان

آمنه به عنوان یکی از بهترین سخنران های پرشور و حامی حقوق زنان مسلمان شناخته شده بود. او در دانشگاه ها درباره اتفاقاتی که برای جوانان مسلمان در آمریکا و سراسر جهان رخ می داد، سخنرانی می کرد. در سال ۲۰۰۴ نیز در کنفرانس شورای پارلمان ادیان جهان که در بارسلونای اسپانیا برگزار شد، صحبت کرد. همچنین در سال ۱۹۸۰ به شکل گیری اتحادیه جهانی زنان مسلمان در آمریکا کمک نمود.

به عنوان یک گوینده، فعالیت های رسانه ای چیزی بود که او حتی پس از مسلمان شدنش به آن ها علاقه مند بود. او با تلاش های بسیار در سال ۱۹۹۰ درگیر رسانه های مسلمانی مثل Sound Vision, Radio Islam and ISNAVision شد.

او در یکی از سخنرانی هایش دلیل انتخاب کردن حجاب را اینگونه بیان می کند:

«خود قرآن می گوید که ما چرا موهایمان را می پوشانیم. قرآن می گوید حجاب داشته باشید تا به عنوان یک مسلمان شناخته شوید. این روسری را سر می کنیم تا همه متوجه شوند که ما زنان مسلمان هستیم و به این موضوع افتخار می کنیم. اما خود این روسری هم حرف های زیادی دارد. این روسری به هر کسی که من را می بیند می گوید: این زنی که مقابل تو ایستاده، زنی با قدرت زیاد، شجاعت و صداقت است. این زن دروغ نمی گوید و تقلب و فریبکاری نمی کند. او بهترین کارگر یا کارفرما، بهترین دوست، بهترین راهنما و مشاور است. می گوید این زن، مسلمانی است که می توانی به او اعتماد کنی. البته حجاب نشانه اخطار هم هست. این حجاب به بقیه اخطار می دهد که زنی که مقابلت قرار دارد وظایفش را می داند و ارزش هایش را می شناسد و او اسباب بازی نیست. پس حتی سعی نکن او را به بازی بگیری. حجابم به بقیه می گوید که من می خوام از بقیه متفاوت باشم. بنابراین وقتی پیش من هستی، بد گویی هایت را برای جای دیگر بگذار، من نمی خواهم بشنوم. وقتی پیش من میایی پشت بقیه حرف نزن. این حجاب، من را به عنوان یک زن مسلمان معرفی می کند.»

 

 برای دیدن بخشی از سخنرانی آمنه آسیلمی به لینک زیر مراجعه کنید:

 

http://bahejab.com/multimedia/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B3%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D8%9F-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85/

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه