نرم افزاری متفاوت برای توسعه فرهنگ حجاب و عفاف

همه ی دلسوزان و دغدغه مندان عرصه فکر و فرهنگ بر این باورند که باید با ابزارهای جدید و قالب های متفاوت به تبیین و تبلیغ مفاهیم اسلامی و ارزشی پرداخت و از قالب های سنتی و تکرار شده پرهیز نمود تا بر اثرگزاری مفاهیم افزوده شود.

کد خبر: 24219
تاریخ انتشار : شهریور ۲۹, ۱۳۹۴

در عصری که هجمه اطلاعات نادرست از طریق رسانه ها، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بر سر مردم آوار می شود، همه ی دلسوزان و دغدغه مندان عرصه فکر و فرهنگ بر این باورند که باید با ابزارهای جدید و قالب های متفاوت به تبیین و تبلیغ مفاهیم اسلامی و ارزشی پرداخت و از قالب های سنتی و تکرار شده پرهیز نمود تا بر اثرگزاری مفاهیم افزوده شود.

طنین یاس یکی از سایت هایی است که با هدف حفظ و تداوم ارزش های انقلاب اسلامی، ایجاد زمینه مناسب جهت ارائه الگوهای مناسب و واقعی از چهره زن مسلمان، تحکیم بنیان خانواده، توسعه فرهنگ عفاف و حجاب و سبک زندگی اسلامی از سال ۸۲ شروع به فعالیت کرده است.

از بخش های مختلف سایت که بگذریم در سمت چپ با چهار پنجره با عنوان های عفاف در اندیشه، عفاف در گفتار، عفاف در نگاه و عفاف در پوشش مواجه می شوید. شاید در ابتدا عنوان این بخش ها که بسیار تکراری به نظر می رسند، برای مخاطب جذاب نباشند؛ اما با ورود به هر یک از آن ها با فضایی متفاوت روبرو می شویم. رنگ بندی و گرافیک متفاوت این بخش ها مخاطب را وادار می کند که بر روی آیکن های مختلف صفحه کلیک نماید و در قسمت های مختلف گشت و گذاری نماید.

 

بخش عفاف در اندیشه

 

طنین یاس

 

در این بخش به طرح موضوعات و سؤالاتی می پردازد که بر روی عفاف اندیشه تأثیر مستقیم دارد. برای مثال نوع و حجم غذایی که می خوریم چگونه می تواند حیای فکر و ذهن را تقویت و یا تضعیف کند.

همچنین در ۶ عنوان موجود در صفحه به پرسش های متداول در آن موضوع پاسخ داده می شود. برای مثال سؤالات مربوط به رابطه گناه و غذا به عنوان یکی از رفتارهای اثرگزار بر عفاف و حیا بطور کامل پاسخ داده می شود.

 

طنین یاس

 

در هر بخش علاوه بر پاسخ به سؤالات و شبهات رایج، چهار آیکون با عناوین سبک زندگی، کلام بزرگان، شیفت دیلیت و یک داستان مشاهده می شود که هر بخش حاوی مطالب مفید و کاربردی است.

 

آیکون سبک زندگی

 

در آیکون سبک زندگی، در قالب ۴ موضوع پرخوری، حرام خواری، افکار مثبت و افکار منفی جملاتی کاربردی و اثرگزار آورده شده است. جملاتی که شاید بارها خوانده یا شنیده باشید؛ اما به دلیل طراحی متفاوت و رنگ بندی زیبا مطالب اثرگزارتر شده اند.

 

طنین یاس

 

آیکون کلام بزرگان

 

در بخش کلام بزرگان، صوت های کوتاه از اندشمندان و سخنرانانی همچون استاد پناهیان و استاد ماندگاری ارائه شده است.

 

طنین یاس

 

آیکون شیفت دیلیت

 

در این بخش گناهان و خطاهای مرتبط عفاف اندیشه بصورتی متفاوت بیان می شود. کاربر با کلیک بر روی هر یک از آن ها صوتی را دریافت می کند که همراه با یک استدلال کوتاه آن فعل را رد می کند و کاربر می تواند با کلیک بر روی گزینه ” shift+ delete ” آن فعل را از صفحه پاک کند؛ به این ترتیب مخاطب برای ترک آن فعل ترغیب می شود.

 

طنین یاس

 

آیکون یک داستان

 

در این بخش با طرح یک داستان کوتاه که موضوع آن از مسائل روز انتخاب شده است بر اثر بخشی مطالب دیگر افزوده شده و مخاطب تا پایان داستان آن را پی می گیرد.

 

طنین یاس

 

عفاف در پوشش

 

در این بخش به شبهات رایج در مورد حجاب پاسخ داده می شود. شبهاتی مانند: حجاب یا عفاف؟ چرا حجاب اجباری؟ این همه سخت گیری برای چه؟

 

طنین یاس

 

در چهار آیکون زیرین نیز به جنبه های مختلف حجاب در قالب های سخنرانی، داستان و جملات کوتاه پرداخته می شود. برای مثال در آیکون سبک زندگی به موضوعات زینت و آرایش، فایده حجاب، حدود حجاب و مردها هم در قالب جملات کوتاه پرداخته شده است.

 

طنین یاس

 

در بخش های عفاف در گفتار و عفاف در نگاه همچون قالب های فوق به تبیین این موضوعات پرداخته شده است.

 

عفاف در نگاه

 

طنین یاس

 

عفاف در گفتار

 

طنین یاس

 

در همه ی این بخش ها شاید برخی کاربران بارها این مطالب را شنیده باشند و به نظر تکراری بیاید اما ارائه مطالب در قالب های مختلف و تو در تو کاربر را وادار می کند تا به بخش های مختلف آن سری بزند و مروری نیز بر دانسته های خود داشته باشد.

مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۶/۶/۹۴ در خصوص اهمیت حضور فعال و اثرگزار در فضای مجازی فرمودند:

«باید با استفاده از توانایی‌ها و استعدادهای جوان کشور و با سیاستگذاری صحیح و اقدامات سنجیده و هماهنگ و بدون از دست دادن زمان به سمت خروج از حالت انفعال در عرصه‌ی فضای مجازی، و حضور فعال و تأثیرگذار و تولید محتوای اسلامی متقن و جذاب حرکت کنیم.»
طنین یاس به بکارگیری قالب جذاب و در عین حال کاربردی برای مخاطب عام سعی کرده است خلأیی را در این زمینه پر نماید. امید است که چنین اقداماتی الگویی برای فعالان و دغدغه مندان عرصه فرهنگ و رسانه باشد.

 

لینک سایت طنین یاس: http://tanineyas.ir/

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه