کفش هایی برای سلامت جسم و روح

کفش ها از زمان مصری‏ها و تمدن ایران و رم تغییرات بسیار کردند. از سندلیوم یا همان صندل امروزی گرفته تا کفش های کاملا پوشیده مبتنی بر تفکرات مسیحیت قرن 4و 5  تا ورود علم و دانش مسلمانان به صنعت کفش در غرب بعد از جنگ های صلیبی و رواج پارچه و پوست دباغی شده نازک برای دوخت کفش؛ ورود مد به عرصه کفاشی در اواخر قرن‏14 و مد شدن کفش نوک تیز در هلند و شروع بیماری های پا و پس از آن مد شدن کفش نوک پهن در شمال اروپا رواج کفش‏ها با شکل های عجیب و غریب، مثل کفش های ونیزی با ارتفاع 60 سانتی متر مسیر سیر تحول مدل و نوع کفش است مسیری که همچنان با شدت و قوت ادامه داشته و در هر دوره نمادی از فکر و اندیشه‏ای بوده و عوارضی را به دنبال داشته است.

کد خبر: 2437
تاریخ انتشار : مهر ۲۹, ۱۳۹۲

 به همین دلیل مصاحبه ای را ترتیب دادیم با دکتر احمدی، متخصص طب فیزیکی و توان بخشی که هم اکنون در دانشگاه نیز به تدریس مشغول هستند و کارهای تحقیقاتی زیادی را در ارتباط با تأثیر نوع کفش در دردهای مضمن استخوانی و ماهیچه ای به ویژه اندام‏ های تحتانی بدن با مطالعه روی بیماران خود داشته‏ اند.

6

در ادامه قسمتی از نکات مهم صحبت های ایشان را نقل می کنیم.

 متاسفانه ویژگی هایی که باید همیشه برای انتخاب کفش مناسب که حافظ سلامت جسم و روح فرد باشد هم اکنون فدای شکل ظاهری، رنگ و مد شده است.

7

بلای کفش هایی با نوک تیز و پنجه باریک

باید دقت شود که پنجه کفش باید پهن باشد و این پهنی باید به اندازه ای باشد که انگشتان پا دچار فشردگی نشوند، بلایی که کفش هایی با نوک تیز و پنجه باریک بر سر پا می‏ آورند، تغییر قوس کف پا به مرور زمان است.          

کفش هایی که تا چندسال پیش به خاطر مد بودن با استقبال زیادی روبرو بود.نوک تیز این کفش ‏ها به ویژه در کفش‏‏های زنانه با توجه به شیب پا و فشار مضاعف به پنجه پا علاوه بر ایجاد اختلالات حرکتی به مرور قوس کف پا را تغییر فرم داده و فشار وارد به ناحیه کمر را افزایش می ‏دهد. از طرفی سبب بروز میخچه می‌شود.

پاشنه هایی به مثابه آسمان خراش

 8

از این جهت که متاسفانه کفش های پاشنه بلند این روزها از مهمانی‏ها به پیاده روی‏ها و عبور ومرورهای روزانه راه پیدا کرده به نظر می رسد که دقت در حالت استاندارد و بهداشتی آن به فراموشی سپرده شده است.

اندازه پاشنه پا در پاشنه در یک کفش مناسب ۲ سانتی متر و در قسمت پنجه ۵/۱ سانتی متر باشد تا ما به آن یک کفش مناسب بگوییم. 

کفش هایی که همین الان در بازار به عنوان کفش های پاشنه بلند با پاشنه های بالای ۳ سانت موجود است عوارض بسیاری را در طولانی مدت به جا می گذارد.

بسیاری از مردم وقتی که از سن ۳۰ سالگی عبور می کنند، دچار درد های مضمن اسکلتی، ماهیچه ‏ای و خستگی ‏های زودهنگام در پاها می‏ شوند. در این زمان است که فرد برای درمان یا پیدا کردن علت این مشکلات به شدت به تکاپو می‏ افتد، غافل از اینکه نیاز به وسواس زیادی نیست و بسیاری از این دردها ناشی از انتخاب نامناسب کفش از دوران نوجوانی و جوانی است، زمانی که شخص به ویژه بانوان فارغ از هرگونه دقت در انتخاب کفش فقط برای زیبایی و خوش تیپ! بودن از کفش های نامناسب با پاشنه های بلند به طور مداوم استفاده می‏ کنند.

این شیب در کفش های پاشنه بلند در مچ پا سبب می شود که فرد برای حفظ تعادل سیستم بدن را کمی به سمت جلو متمایل کند و زانو و مفصل لگن کمی خم شود، از طرف دیگر این انحراف ساختار بالاتنه بدن به سمت عقب، ایجاد قوس کمر می کند و این تغییر قوس با گذشت زمان موجب افزایش انحنای ستون فقرات می شود و با افزایش فشار در مجموع خستگی و درد کمر را منجر می‏ شود.

 9

 

1011از جمله دیگر عوارض کفش های پاشنه بلند و انواع کفش های نامناسب می توان به حساسیت‌های پوستی دردهای مفصلی و اسکلتی، مانند درد پاشنه و زانو خستگی داغی و سوزش پا، ناهنجاری‏‌های انگشت چکشی، شست کج، تاول، ناخن فروررفته اشاره کرد. همچنین کوتاه شدن تاندول پشت پا از عوارض دیگر کفش‌های پاشنه بلند است.

 

کفش‌های لژدار و عروسکی

نوع کفش‌هایی که لژ بزرگ و سنگین دارند هم به دلیل سنگینی پا را خسته و به مرور بیمار می کنند.

از طرف دیگر کفش‌های مد شده که رویه کوتاه دارند نیز سبب ایجاد تورم در قسمت انگشت پا شده و می‌تواند فرم اتصالی را تغییر داده و ایجاد تاول کند. بنابراین توصیه می‌شود از کفش‌هایی با رویه بلند استفاده شود.

صندل‌ها

13نوع صندل‌ها هم که در فصول گرم سال به ویژه در بهار و تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد، علاوه بر مسائل بهداشتی، از جهت این که پشت آن باز است و یک انرژی مضاعفی صرف نگه داشتن پا می‏‌شود سبب خستگی پا شده و پوست پا را به شدت در معرض آسیب قرار می‌دهد.

کفش‌های عروسکی تخت، سکویی، نوک تیز مردانه  هم از همان دست کفش‌هایی هستند که پوشیدن آنها طومار لیست ناراحتی‌ها و بیماری‌ها را به دنبال دارند.

کلام آخر

مساله اصلی در زمینه این نوع آسیب‏‌ها به ویژه با توجه به شیوع گسترده آن در چند سال اخیر هزینه‌های درمانی این آسیب‏‌ها و دردهاست. هزینه‌های بالای فیزیوتراپی و طولانی مدت بودن این درمان‏‌ها و گاها عدم بهبود کامل و محدودیت‌ های حرکتی از جمله این نکات است. ببینید مساله این هست که ما خیلی از اوقات برای بسیاری از بیماری‌ ها چاره‌ای جز درمان نداریم یا برای پیشگیری مراقبت‏‌های سختی را باید در نظر بگیریم، ولی این چنین مواردی که تنها با دقت در انتخاب نوع کفش قابل پیشگیری هست واقعا سهل انگاریست که به خاطر مد آن را رعایت نکنیم و بعدها دچار این فرسودگی و هزینه‏‌های هنگفت شویم.

 12

 کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

سایر مطالب این پرونده :

با دنده سنگین حرکت کنید 

کفش های مطلوب پیشوایان دین در ویترین های امروزی

کفش های آنلاین 

کفش هایی رنگی به سبک زندگی اسلامی

از چکمه های کارگری تا بوت‏های دلبری

نماد رسوایی

زنان و دخترانی برفراز کفش ها

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه