آیا حجاب دختران زیر 9 سال باید در مدارس اجباری باشد؟

متأسفانه این مشکل در جامعه ما بسیار مشهود است که حجاب اجباری مدارس قبل از رسیدن به سن تکلیف در دختران، بعدها دست آویزی برای فرار آن ها از حجاب می شود و یا به نوعی دلزدگی در آن ها به وجود می آورد.

کد خبر: 24404
تاریخ انتشار : شهریور ۳۱, ۱۳۹۴

در راه برگشتن به خانه بودم که دبستان دخترانه ایی تعطیل شد. دختر بچه های کوچک و ریز نقش با کوله پشتی های بزرگ از مدرسه بیرون آمدند. اما چیزی که در بین هیاهوی بچه ها بیشتر نظرم را جلب کرد این بود که اکثر آن ها مخصوصا کوچکترها به محض خارج شدن از مدرسه مقنعه ها را از سر بیرون می کشیدند و این کار را با چنان سرعتی انجام می دادند که انگار این تکه پارچه از صبح راه نفسشان را گرفته است.

ناخود آگاه یاد دوران دبستان خودم افتادم. وقتی با هزار سختی و مشقت مجبور بودم چادر سر کنم و در گرما، سرما و باد و باران با یک کیف بزرگ مراقب باشم که چادر از سرم نیوفتد. شاید حجابم را مدیون آن روزها هستم. اما اگر واقعا اینطور است چرا فقط من محجبه ماندم و چادرم را نگه داشتم؟ چرا اکثر دوستانم که در دبستان، راهنمایی و دبیرستان چادر را به اجبار سر می کردند، الان حتی حجاب معمولی هم ندارند؟

سوال یکی  از مادران به نظرم بسیار جالب آمد. دخترش کلاس اول ابتدایی بود و او در حالی که مقنعه دخترش را از سرش می کشید، پرسید چرا با اینکه هنوز به سن تکلیف نرسیده باید انقدر خودش را بپوشاند. به نظرم حق داشت؛ موهای بلند دختر زیر مقنعه حسابی نامرتب و ژولیده شده بود و به خاطر عرق کردنِ زیاد، تمام موهایش به گردنش چسبیده بود.

 

چرا حجاب برای دانش آموزان زیر ۹ سال اجباری است؟

 

متأسفانه این مشکل در جامعه ما بسیار مشهود است که حجاب اجباری مدارس قبل از رسیدن به سن تکلیف در دختران، بعدها دست آویزی برای فرار آن ها از حجاب می شود و یا به نوعی دلزدگی در آن ها به وجود می آورد. شاید این کار با هدفِ عالی نهادینه کردن حجاب در دختران آغاز شده باشد و یا اینکه تربیت دینی آن ها مدنظر باشد؛ اما نتیجه ایی که در حال حاضر به دست آمده نشان می دهد که این روش به طور حتم نقص هایی دارد که باید اصلاح شود و یا نیاز به مکمل های اجرایی دارد.

وجوب حجاب بر اساس نظر مراجع، اتمام نه سال قمری است اما این سن برای شروع رعایت حجاب، بسیار دیر است. دختری که تا قبل از این سن آزادانه هر لباسی را می پوشیده، با رسیدن به این سن، قطعا نمی تواند حجاب را در معنای مطلوبش رعایت کند. پس آشنایی تدریجی با حجاب، برای او ضروری است. مثلا در شش سالگی آستین حلقه ای یا دامن کوتاه نپوشد و در هفت سالگی با پوششی مانند کلاه یا روسری های کوتاه و فانتزی موهایش پوشانده شود؛ باید به تدریج کودک را به حجاب نزدیک کرد، البته حجابی که دست و پای او را نگیرد. مثلا خانواده ها باید به یاد داشته باشند که یکی از اشکالاتی که دختران در هنگام پوشیدن روسری دارند، احساس خفگی زیر گلو است که باید به آرامی آن ها را عادت دهند.

 

مدرسه

 

با توجه به آنچه گفته شد، پوشش اجباری در مدارس برای دختران زیر ۹ سال هیچ مبنای شرعی ندارد. بلکه این قوانین تنها به چند دلیل زیر وضع شده است:

 

۱- آماده سازی دانش آموزان برای انتخاب این پوشش:

همانطور که گفته شد سن رعایت حجاب پس از پایان ۹ سال قمری است. اما قطعا برای دختری که تا قبل از این سن هیچ محدودیتی نداشته است، این امر غیر ممکن است. به عنوان مثال اکثر دخترخانم ها روزهای اولی که روسری سر می کنند احساس خفگی می کنند. اما به مرور زمان به آن عادت کرده و کم کم این مشکل برای آن ها حل می شود. بعد از سن تکلیف آنها به راحتی قادرند حجاب را بپذیرند و آن را رعایت کنند. بنابراین آموزش و پرورش با اجباری کردن حجاب برای دختران زیر ۹ سال، قصد آماده کردن آن ها برای سن تکلیف را دارد.

 

۲- ایجاد اتحاد و یکرنگی در بین دانش آموزان:

یکی از مزیت های استفاده از لباس فرم در مدارس این است که همه دانش آموزان، صرف نظر از فرهنگ و طبقه اجتماعی شان در محیط مدرسه یکرنگ می شوند و به اصطلاح عامیانه تر، تیپ دانش آموزی پیدا می کند. استفاده از حجاب واحد، برای همه سنین به این یکرنگی کمک می کند و دانش آموزان سال پایین تر، خود را از دانش آموزان سال بالاتر جدا نمی دانند.

درباره موضوع حجاب باید به دنبال راه حلی بود که هم از اجبار استفاده نکرد و هم آموزش و پرورش را به اهدافش نزدیک تر نمود. به نظر می رسد در اینجا نقش مربیان و معلمان بسیار پر رنگ می شود. آن ها می توانند به جای استفاده از واژه اجبار، تشویق را جایگزین کنند و کودک را در بدو ورود به مدرسه در معرض انتخاب قرار دهند و آنقدر این تشویق برای دانش آموز ملموس و پررنگ باشد که ناخودآگاه به سمت حجاب گرایش پیدا کند. از طرفی مربیان و مدیران مدارس باید این نکته را مد نظر داشته باشند که بسیاری از دانش آموزان امروزی تا سن ورود به مدرسه، یا حجاب را اصلا تجربه نکرده اند و یا در موارد معدودی حجاب داشته اند؛ بنابراین شاید سر کردن مقنعه برای چند ساعت متوالی از ابتدا برای آن ها آسان نباشد. به همین دلیل پیشنهاد می شود که نسبت به پوشش دانش آموزان زیر ۹ سال در کلاس حساسیت کمتری نشان دهند. اما در عین حال دانش آموزانی که حجابشان را کامل رعایت می کنند مورد عنایت و توجه قرار داده و آن ها را تشویق کنند. این کار باعث می شود تا همزمان با این که حجاب در آن ها درونی می شود، صورت اجباری نیز نداشته باشد.

با همه این تفاسیر مدرسه تنها بخشی از کار را می تواند به عهده بگیرد؛ چرا که دانش آموزان بیشتر ساعات خود را در خانه و با خانواده سپری می کنند و اگر هدف خانواده، ایجاد ملکه حجاب در فرزندانشان باشد، خودشان قبل از مدرسه در این راه پیش قدم می شوند. آن ها می توانند به جای گله و شکایت، تشویق را چاشنی حجاب اجباری مدارس کنند و فرزنداشان را در این راه همراهی نمایند.

ما امیدواریم که اولیای دانش آموزان و مربیان مدارس با همکاری و همیاری یکدیگر بتوانند دانش آموزان را به سمت مسیر داشتن حجاب و عفاف سوق دهند.

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه