کارتون ها چه می گویند

آن قدر این عاشق شدن ها در این گونه انیمیشن ها زیاد است که حتی تام و جری نیز در خلال تعقیب و گریزشان عاشق می شوند و کودک ما را با مسئله ای روبرو می کنند که هنوز آمادگی درک آن را ندارد: عشق به جنس مخالف! آن هم از نوع خیابانی! نمایی از […]

کد خبر: 2664
تاریخ انتشار : آبان ۵, ۱۳۹۲

888

آن قدر این عاشق شدن ها در این گونه انیمیشن ها زیاد است که حتی تام و جری نیز در خلال تعقیب و گریزشان عاشق می شوند و کودک ما را با مسئله ای روبرو می کنند که هنوز آمادگی درک آن را ندارد: عشق به جنس مخالف! آن هم از نوع خیابانی!

10 (Custom)

نمایی از کارتون های امروز کودکان:

شخصیت های کارتونی خارجی با پوشش های کاملا غربی که گاه و بی گاه عاشق می شوند!

 120

کارتون های ایرانی با نمایش دختران بی حجاب و بد حجاب!

121

بهلولی که به شبه های دینی کودکانمان پاسخ می دهد!

122

کارتون ها چه می گویند

همزاد پنداری با شخصیت های کارتونی و تلوزیونی از خصوصیات بارز دوران کودکی است. کودک از شخصیت‌های محبوب خود به طور کامل الگو برداری کرده و به تکرار رفتار و گفتار آن ها می پردازد. همین الگوگیری کامل، حساسیت کار برای کودکان را بالا می برد. کوته بینی است اگر فکر کنیم با معرفی یک شخصیت کارتونی، مثلا یک دانشمند کوچک، کودک ما تنها از بعد دانشمند بودن این شخصیت الگو برداری می کند؛ نه! کودک بدون هیچ گونه گزینش و انتخابی از ریزترین خصوصیات شخصیت کارتونی، از پوشش گرفته تا نحوه صحبت کردن او، تقلید می کند.

کودک با مشاهده رنگ و آب و حدود پوشش شخصیت های کارتونی از آن ها تقلید کرده و پس از مدتی می‌فهمد که باید این گونه باشد. یا مثل کارتون های خارجی که حجابی ندارند و یا مثل کارتون های ایرانی، دو رشته زلف بافته شده پایین روسری و موهای ریخته بر صورت بالای روسری! چه الگوهای خوبی دارند کودکان ما!

بعضی از کارتون ها برای بزرگ ترها ست؛ باور کنید!

این دید در میان برخی از خانواده ها و یا حتی در صدا و سیمای ما وجود دارد که کارتون مال کودکان است. باید دقت داشته باشیم که مضمون مهم است؛ نه نوع تصویر! تولیدات کارتونی و انیمیشن در دنیا، تماما برای کودکان ساخته نمی شوند؛ بلکه بسته به نوع داستان، گروه های سنی مختلفی را مخاطب خود قرار می‌دهند. حال در جامعه دینی ما، با در نظر گرفتن عرف شرعی و اجتماعی، گزینش کارتون برای کودک باید دقیق تر و موشکافانه تر صورت گیرد. چرا که تولیدات کارتونی برون مرزی، متناسب با فرهنگ آن ها است و گاها مضامینی را بیان می کنند که مناسب کودک ما نیست و خود زمینه ساز بروز بلوغ زودرس در کودک ما می شود. کاراکتر های کارتونی خارجی، با لباس های نامناسب و عشق های گاه و بیگاه می توانند تاثیرات مخربی بر تربیت فرزند ما بگذارند. آن قدر این عاشق شدن ها در این گونه انیمیشن ها زیاد است که حتی تام و جری نیز در خلال تعقیب و گریزشان عاشق می شوند و کودک ما را با مسئله ای روبرو می کنند که هنوز آمادگی درک آن را ندارد: عشق به جنس مخالف! آن هم از نوع خیابانی!

طبقه بندی کارتون های تولید میهن برای رده های سنی مختلف، حتی در صدا و سیمای ایران نیز گاها مورد بی توجهی قرار می گیرد و کارتونی مثل بهلول که درون مایه آن پاسخ گویی به شبه های دینی و مطرح کردن مسائل سنگینی همچون جبر و اختیار است، از دو شبکه تلوزیوتی، پویا و شبکه دو، برای کودکان پخش می شود که نه تنها به شبه نداشته کودک پاسخ می دهد، بلکه خود باعث ایجاد سوالاتی در ذهن کودک می شود که هنوز آمادگی درک آن ها را ندارد.

فرجام سخن

یکی از موثرترین راه های تربیتی کودکان استفاده از ادبیات نمایشی، تئاتر و کارتون است که به طور غیر مستقیم مفاهیم فرهنگی و دینی را به کودکان منتقل می کند. در این میان توقع زیادی از کارتون های برون مرزی نمی رود. ولی در رابطه با کارتون های ساخت داخل، انتظار خانواده ایرانی مورد توجه قرار گرفتن تمامی ابعاد تربیتی است. به گونه ای که انیمیشن های ایرانی علاوه بر جذاب بودن، بتوانند به طور غیر مستقیم فرهنگ پوشش و حیا در جامعه ایرانی را به کودک منتقل کنند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.