دانشجوی مسلمان آمریکایی که با حجابش اسلام را تبلیغ می کند

بعضی وقت ها مردم به خاطر حجابم به من خیره می شوند. اما من به جای توهین کردن به آن ها و ناراحت شدن، حجاب را هدیه ایی می دانم که می توانم به وسیله آن دیگران را با اسلام و تمدن اسلامی آشنا کنم.

کد خبر: 27358
تاریخ انتشار : آذر ۵, ۱۳۹۴

لامیا عرفه، دانشجوی ۲۰ ساله دانشگاه ایالتی کالفرنیا در رشته زیست شناسی است. او الان یک سال و نیم است که حجاب دارد. او در خانواده ایی به دنیا آمد که نیمی مسلمان و نیمی مسیحی کاتولیک بودند؛ اما هیچ گاه مجبورش نکردند و یا از او نخواستند که حجاب داشته باشد. زمانی که او بیشتر با اسلام آشنایی پیدا کرد و رابطه اش با خدا تقویت شد، تصمیم گرفت که محجبه شود.

او درباره حجابش می گوید: «بعضی وقت ها مردم به خاطر حجابم به من خیره می شوند. اما من به جای توهین کردن به آن ها و ناراحت شدن، حجاب را هدیه ایی می دانم که می توانم به وسیله آن دیگران را با اسلام و تمدن اسلامی آشنا کنم. این که با حجاب در بین مردم باشی درست شبیه این است که با تابلویی که رویش نوشته شده، “من مسلمانم” در بین آن ها راه بروی. این نوعی باز کردن باب گفت و گو با آن هاست. در مغازه، خیابان یا هرجای دیگری اگر مردم به من خیره شوند خیلی معمولی به آن ها نزدیک می شوم و می گویم: ببخشید خانم یا آقا، آیا شما سوالی درباره اسلام و یا حجاب دارید که من بتوانم به آن جواب بدهم؟ یا این که می پرسم: آیا چیزی در اخبار هست که بخواهید درباره اش حرف بزنیم؟ و مردم معمولا سوال می کنند.»

لامیا می گوید که برای شروع محجبه شدن، پوشیدن لباس آستین بلند بسیار راحت بود. اما روسری سر کردن واقعا سخت بود. او بعد از محجبه شدنش متوجه شده که مسئولیت سنگینی بر دوش دارد. چرا که معتقد است دیگر به عنوان یک فرد دیده نمی شود بلکه هرکسی او را می بیند در واقع اسلام را می بیند.

او می گوید هرچند که یک مکالمه سخت شروع می شود اما همیشه از پرسیدن یک سوال لذت می برد. از مردمی که با آن ها صحبت می کند معنی کلمه حجاب را می پرسد و خودش می گوید که معنی آن صلح است. لامیا می گوید که بیشتر مردم معنی آن را نمی دانند و برداشت اشتباهی از آن دارند. درست مانند معنای جهاد (کلمه ایی که مورد علاقه رسانه ها است.) جهاد در معنای واقعی یعنی تلاش و کوشش در راه خدا برای اینکه فرد بهتری شوی. مثلا یک دختر نوجوان وقتی در برابر بدگویی کردن از دوستش مقاوت می کند در واقع جهاد می کند.

هم کلاسی های لامیا از او سوال هایی درباره حجاب می پرسند. گاهی اوقات این سوال ها بسیار سطحی است مثل این که با این حجاب گرمت نمی شود؟ اما بعضی اوقات نیز آن ها واقعا می خواهند بدانند که چرا او حجاب سر می کند؟ او نیز جواب همه سوال ها را می دهد.

لامیا معتقد است یک ذهنیتی در بین مردم وجود دارد که زنان مسلمان را ستم دیده می دانند. بیشتر مردم معتقدند آن ها مجبور هستند که زیر روسری هایشان زندانی باشند. اما من به عنوان یک دختران جوان آمریکایی زمانی که حجاب نداشتم احساس مظلومیت می کردم. پوشیدن حجاب توسط من این پیام را به دیگران منتقل می کند که تو نباید ارزش من را بر اساس ظاهرم ارزیابی کنی بلکه باید برای من به عنوان یک انسان ارزش قائل باشی.

 

ترجمه اختصاصی سایت باحجاب

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.