چگونه بعد از باحجاب شدن هم، اوقات خوشی داشته باشم؟

یکی از تفریحات سالم می تواند رفتن به سینما باشد، اما نه برای هر فیلمی. کسی در حال تغییر ریل زندگی خود به سمت بندگی خداوند است، باید به ورودی های ذهن خود دقت کند و خود را در مسیری قرار ندهد که ورودی های نادرست را  وارد ذهنش کند.

کد خبر: 27595
تاریخ انتشار : آذر ۱۰, ۱۳۹۴

از زمانی که تصمیم می گیرید با حجاب شوید، با قوانین نانوشته ای روبرو خواهید شد که اغلب مورد قبول عقل و خرد اجتماعی نیز هست، برای مثال وقتی با حجاب می شوید دیگر به هر جایی نمی توانید وارد شوید یا هر لباسی را نمی توانید بپوشید، در واقع این یک محدودیت است که خودتان با اشتیاق آن را انتخاب می کنید و جامعه نیز آن را از شما انتظار دارد. محدودیت هایی که در ابتدا مانند یک سرعت گیر شما را در جای خود میخکوب می کند و تازه در این زمان است که متوجه می شوید تا قبل از این در چه مسیری در حال حرکت بوده اید و از این پس باید در چه مسیری قرار گیرید!

قبل از این وقتی با دوستانتان در یک کافی شاپ جمع می شدید، می گفتید و می خندیدید و شاید به اطراف خود توجه نداشتید که چگونه برای جوانان جلب توجه می کردید. از این پس به عنوان یک دختر با حجاب ناخودآگاه حواستان به مراعات کردن مسائلی از این دست خواهد بود. شاید در ابتدا احساس کنید واقعاً محدود شده اید اما این محدودیت به دلیل تغییر سبک زندگی شما است و به تدریج شما راه هایی را می یابید که هم می توانید آزادانه به فعالیت بپردازید و هم تفریحات سالم داشته باشید.

 

موسیقی همه هستی شما نیست!

 

اگر شما اعتیاد به گوش دادن موسیقی دارید آن هم با صدای بلند و از نوع موسیقی های غیرمجاز، باید برنامه ای برای خود داشته باشید تا بتوانید به تدریج آن را ترک نمایید.

شاید در ابتدا این تصمیم، وحشتناک به نظر بیاید و از ترس اینکه یک سرگرمی محبوب را بخواهید کنار بگذارید دچار نگرانی شوید. اما نگران نباشید زمانی خواهد رسید که شما از خودتان در حیرت خواهید بود که چگونه وقتتان را صرف چنین موسیقی هایی می کردید.

باید کم کم موسیقی را کنار بگذارید، امکان گوش دادن به موسیقی های مجاز نیز در حد کافی در اطرافتان و از طریق رادیو و تلویزیون وجود خواهد داشت.

برای شما که در مسیر تازه ای از بندگی معبود قدم گذاشته اید، شایسته است در مورد توصیه های اسلام در مورد موسیقی مطالعه و تحقیق کنید و سپس تصمیم بگیرید که در چه حد از این ابزار استفاده کنید. بهتر است در مورد مضرات موسیقی از نظر سلامت جسم و روان و نیز سرگذشت موسیقی دانان بزرگ هم تحقیق کنید. شاید در نهایت به این نتیجه برسید که موسیقی نمی تواند تفریحی برای پر کردن اوقات فراغت باشد، بلکه تنها ابزاری است برای بیان برخی مفاهیم از طریق رسانه ها.

 

به سینما بروید اما نه برای هر فیلمی…

 

یکی از تفریحات سالم می تواند رفتن به سینما باشد،اما نه برای هر فیلمی. کسی در حال تغییر ریل زندگی خود به سمت بندگی خداوند است، باید به ورودی های ذهن خود دقت کند و خود را در مسیری قرار ندهد که ورودی های نادرست را  وارد ذهنش کند. پس وقتتان را برای فیلم هایی صرف کنید که شما را به سمت خوبی ها و زیبایی های واقعی که مورد رضای الهی باشد رهنمون کند، فیلم هایی که در آن ها تذکری برای بندگی خداوند و خدمت به خلق خدا وجود داشته باشد نه اینکه با جلوه های مادی و تجملات اغواگر ذهنتان را در مسیر نادرست قرار دهد. تفریح سالم یعنی کاری که باعث نشاط و سرزندگی واقعی در روح و روانتان شود نه اینکه نشاط کاذب را برای شما به ارمغان آورد.

 

اوقات فراغت بعد از باحجاب شدن

 

ورزش را فراموش نکنید

 

برخی از کسانی که به تازگی با حجاب می شوند، از طرف اطرافیان با فشارهایی مواجه می شوند که گاهی تحمل شرایط را برای آن ها دشوار می کند. برخی نیز از طرف جامعه و محیط زندگی خود یا گروه دوستان مورد سرزنش قرار می گیرند، بنابرین چه در این شرایط باشید و چه نباشید، سعی کنید برنامه ثابت هفتگی برای ورزش در نظر بگیرید تا همواره روحیه ی با نشاطی داشته باشید. قطعاً داشتن روحیه با نشاط به شما در مواجهه با افراد مختلف و تفکرات متفاوت کمک بزرگی خواهد بود.

 

اوقات فراغت بعد از باحجاب شدن

 

با دوستان خود قرار ملاقات بگذارید

 

می توانید پارک ها و مکان های تفریحی را که فضای مناسبی برای حضور یک خانم محجبه دارند شناسایی کنید و با دوستان امین و باوفای خود در این مکان ها قرار بگذارید.

سعی کنید دوستان خوبی برای خود بیابید و همیشه ارتباط خود را با آن ها حفظ کنید. هر چند روز یکبار قرارهای دوستانه با یکدیگر داشته باشید و سعی کنید در این دیدارها به یکدیگر کمک فکری و معنوی بدهید.

 

کتاب خواندن هم یک تفریح لذت بخش است

 

اگر تا قبل از این تمام وقت خود را با موسیقی و گشت و گذار در شبکه های اجتماعی سپری می کردید، حتماً تجربه کرده اید که این تفریحات در عمل نه تنها هیچ آرامشی را برای شما به ارمغان نیاورده اند، بلکه برعکس نوعی ناآرامی و آشفتگی را برای شما به دنبال داشته اند. از این پس شروع به خواندن کتاب نمایید. کتاب هایی که هم جذاب باشد و هم موضوع آن مورد نیاز شما باشد.

 

اوقات فراغت بعد از باحجاب شدن

 

شاید در ابتدا به نظرتان بیاید که کتاب خواندن نمی تواند یک تفریح باشد اما اگر زمانی را برای مطالعه ی کتاب های جذاب و سودمند بگذارید درخواهید یافت که لذتی که در سایه خواندن کتاب به دست می آورید با چیز دیگری بدست نخواهید آورد.

مطالعه قرآن کریم نیز همراه با تدبر و جستجو در مفاهیم بلند آن و با نگاه متفاوتی که اکنون در ذهن خود دارید، می تواند بسیار جذاب باشد.

 

اوقات فراغت بعد از باحجاب شدن

 

با استعدادهای نهفته خود اوقات خوشی داشته باشید

 

اشتغال به یک حرفه که برخواسته از استعداد درونی فرد باشد اغلب بهترین تفریح و لذت سالم را به دنبال خواهد داشت. اگر تاکنون به یادگیری حرفه ای خاص نپرداخته اید، از این پس برای پر کردن اوقات فراغت و در امان بودن از وسوسه تفریحات ناسالم، سعی کنید استعداد خود را در زمینه ای خاص بیابید و با پیگیری مداوم این حرفه علاوه بر اینکه از عمر خود بخوبی استفاده کرده اید، برای آینده خود نیز مهارتی را کسب کرده باشید. شاید با کسب همین مهارت شما نیز در آینده یک کارآفرین شوید.

 

 

اوقات فراغت بعد از باحجاب شدن

 

اوقات خود را بیشتر با خانواده سپری کنید

 

شاید تا قبل از این ساعاتی را در طول روز با دوست خود یا با دوست پسر خود سپری می کردید و گمان می کردید فقط آن ها هستند که شما را درک می کنند و فقط با آن ها می توانید لحظات لذت بخشی را سپری کنید؛ اما از این پس که تصمیم گرفته اید با حجاب شوید و به دستورات خداوند بیشتر عمل کنید، شایسته است با خانواده تان بیشتر ارتباط برقرار کنید. فراموش نکنید که احترام به والدین یکی از سرنوشت سازترین اعمالی است که یک مسلمان برای آبادکردن دنیا و آخرت خود می تواند به آن متوسل شود.

پس اوقات فراغت خود را بیشتر با خانواده و والدین خود سپری کنید تا انس و الفت بیشتری بین شما و آن ها به وجود بیاید. برای مثال آشپزی کردن درکنار مادر یا  قدم زدن به همراه پدر در پارک یا یک گشت و گذار یک روزه در کنار خانواده می تواند آرامشی را به دنبال داشته باشد که با هیچ تفریح دیگری به دست نمی آید.

فراموش نکنید که توانایی های انسان فراتر از آن است که بخواهد اوقاتی را به بهانه نداشتن تفریح، به بطالت بگذراند و بگوید؛ امکانات تفریح و سرگرمی نداشتم. امروزه با گسترش ابزارها و ایده های خلاقانه و دسترسی همه ی افراد به اینترنت، هر فردی می تواند در خانه شروع به یادگیری یک مهارت نماید و با خلاقیت های خود آن را گسترش داده و حتی منفعت مادی نیز کسب نماید.

امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: «هیچ چیزى عزیزتر از روح و وقت تو نیست: لیس شى‏ء اعزّ من قلبک و وقتک.» (لئالى الاخبار، ج ۱، ص ۱۶)
برهمین اساس پیامبران و امامان و اولیاء خدا بیشترین استفاده را از وقت خود نموده و وقت گذرانى بیهوده را از گناهان بزرگ مى ‏شمردند.

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.