پاسخ سؤالات حجاب خود را در این کتاب ها بیابید/ معرفی کتاب(2)

با مطالعه 7 کتاب فوق امید است مخاطب اطلاعات و دانسته های اولیه برای پذیرش حجاب را بر مبنای عقل و آموزه های دینی دریافت نماید.... «در این کتاب، صد و ده دلیل برای انتخاب حجاب اسلامی، انگیزه و دلایل انتخاب پوشش اسلامی از زبان دختری که زمانی بی حجاب بوده است جمع آوری شده است، که در چهار فصل تدوین یافته است.»

کد خبر: 27852
تاریخ انتشار : آذر ۱۶, ۱۳۹۴

اگر شما به تازگی تصمیم گرفته اید با حجاب شوید و یا قصد دارید پوشیده تر از قبل باشید، حتماً سؤالات زیادی به ذهنتان خطور می کند که دوست دارید جواب آن ها را بدانید. پس لازم است در ابتدا اطلاعات و آگاهی هایی در مورد حجاب بدست آورید.

گاهی بدون اینکه خود متوجه باشیم شناخت نادرستی از یک مسئله در ذهن ما به وجود می آید که ناشی از اطلاعات غلطی است که در گذشته به تدریج وارد ذهن ما شده و ما را به نتیجه گیری های نادرست رسانده است، در نهایت سؤالاتی در ذهن به وجود می آید که برخواسته از همان اطلاعات غلط است. در واقع برای یک سؤال نادرست نمی توان توقع داشت جواب درستی پیدا کرد. برای مثال اینکه خیلی ها گمان می کنند حجاب داشتن زنان برای این است که مردان به گناه نیفتند در حالیکه فلسفه حجاب و عفاف در نگاه اسلام چیز دیگری است.

 پس در ابتدا لازم است در مورد جوانب مختلف مسئله مورد نظر مطالعه کنیم تا نقاط نادرستی که در ذهن ما شکل گرفته به تدریج اصلاح شود و اطلاعات درست جایگزین آن ها شود.

در سال های اخیر کتاب های بسیاری در زمینه حجاب و عفاف نوشته شده است؛ اما برخی از کتاب ها به دلیل محتوای تکراری و یکنواخت شان کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. شاید تنها کتابی که اکثر مردم آن را می شناسند حتی اگر آن را نخوانده باشند، کتاب «مسئله حجاب» استاد مطهری است که به دلیل جامع بودن و جذاب بودن مباحث مطرح شده در کتاب، هنوز که هنوز است بهترین کتاب در زمینه حجاب است.

 

۱- کتاب «مسئله حجاب»

 

نویسنده : مرتضی مطهری

انتشارات: صدرا

 

معرفی کتاب حجاب

 

در بخش اول کتاب، تاریخچه حجاب در قوم یهود، ایران باستان، جاهلیت عرب و هند مطرح می شود و در بخش دوم علت پیدا شدن حجاب در میان اقوام و ملل گوناگون و نظریات مختلف در این زمینه (ریاضت و رهبانیت، عدم امنیت، استثمار زن، حسادت مرد و …) طرح و نقد شده است. بخش سوم به طرح فلسفه پوشش در اسلام از ابعاد و جوانب مختلف اختصاص یافته است. در بخش چهارم به ایرادها و اشکال هایی که بر اصل حجاب و پوشش از سوی مخالفان حجاب گرفته می شود پاسخ های مستدل و منطقی داده شده است. در بخش پایانی کتاب، اصل حجاب و حدود آن با توجه به آیات و روایات به طور مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

با مطالعه این کتاب با سرفصل های مختلفی در خصوص حجاب آشنا می شوید که هر یک می تواند راهگشای موضوعات جدیدی برای ادامه مطالعات شما در این زمینه باشد.

 

۲- کتاب “حریم ریحانه”

 

تحقیق و پژوهش: جمعی از پژوهشگران

ناشر: تلاوت آرامش

 

معرفی کتاب حجاب
معرفی کتاب حجاب

«حریم ریحانه» کتابی مصور و مستند درباره ی حجاب است. در این کتاب، به استناد تصاویر مجسمه ها، دست نوشته ها و عکس ها، سیر پوشش از زمان باستان تا زمان حال در جهان و در ایران به تصویر کشیده شده است که جامع ترین مجموعه ی پژوهشی عفاف و حجاب در ایران به شمار می رود. در لابه لای تصاویر این کتاب از زنان باستان ایران و جهان، سخنانی نیز از بزرگان جهان درباره ی حجاب آمده است.

در مجموع این کتاب به بررسی موضوع پوشش و عفاف از ۱۶ منظر متنوع پرداخته شده است. تنوع موضوعات پرداخته شده در این کتاب می تواند مخاطب را با زمینه های مختلف حجاب و عفاف آشنا کند و ذهن را به سمتی سوق دهد که به جای نگاه فردی و شخصی به موضوع حجاب که امروزه بسیار رواج دارد، نگاهی همه جانبه و بلکه جهانی به این موضوع داشته باشد.

 

۳- کتاب “حجاب و بازگشت به خویشتن”

 

نویسنده: حسین رئیسی

ناشر: مجهول (بی جا، بی نا)

ناشر دیجیتالی: مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان

 

معرفی کتاب حجاب

 

نویسنده کتاب در مقدمه خود می نویسد: «فقط می خواستیم دیدی متفاوت به موضوع داشته باشیم؟ اسم کتاب را حجاب و بازگشت به خویشتن گذاشتیم، تا تأکید بر این باشد که بیان تازه ای دنبال نمی شود چرا که حجاب تدبیری است که از نخستین روز، زن برای حفظ عفت و حیاء خود اندیشه است و بازگشت به خویشتن، یعنی بازگشت به آنچه قبلاً بوده ایم، بازگشت به ارزش ها و فرهنگ متمدن خود، چرا که اگر آزادی به معنای بی بند و باری و بی حجابی، دال بر تمدن و پیشرفت باشد باید گفت که ما انسان ها، سال های زیادی از حیوانات عقب تر هستیم.»

در این کتاب بیشتر نظرات و تفکرات اندیشمندان خارجی در مورد حجاب بیان شده است و در کنار آن، گذری بر رعایت این اصل و معروف مسلم اسلامی در آیات و روایات شده است.

 

۴-کتاب “چرا با حجاب شدم”/ صد و ده دلیل برای انتخاب حجاب اسلامی

 

نویسنده: نوشته‌های خانم مژده بهروزی، به قلم آقای محمد رحمتی شهرضا

ناشر: جوانان موفق

 

معرفی کتاب حجاب

 

در این کتاب، صد و ده دلیل برای انتخاب حجاب اسلامی، انگیزه و دلایل انتخاب پوشش اسلامی از زبان دختری که زمانی بی حجاب بوده است جمع آوری شده است، که در چهار فصل شامل: «برهان گویا، دلائل عقلی ومنطقی برای انتخاب پوشش اسلامی»، «برساحل وحی، حجاب درقرآن»، «درمحضرنور، حجاب در روایات» و «چراغ راه، داستان‌ها و مطالب عبرت آموز» تدوین یافته است.

در یکی از دلائل عقلی از فصل اول می‌خوانیم: «حجاب من به مردها می‌فهماند که من به آسانی پیدا نمی شوم و قابل دسترس نیستم. چون به هر زنی نگاه کند، او خود را پوشانده است. اگرچه در ظاهر به زنان گفته می‌شود که پوشیده بیرون بیایید، واقعیت آن است که به مرد گفته می‌شود، بهره جنسی در همه جا ممنوع! چون راه چشم که نافذترین کانال حسّی مردان است را نمی توان سدّ کرد.»

 

۵- کتاب “راز یک فریب”

 

نویسنده: یوسف غلامی

ناشر: انتشارت لاهیجی و دفتر نشر معارف

 

معرفی کتاب حجاب

 

‌این کتاب در هفت فصل بهای یک لباس، بازسازی اندیشه، آفات خوشبختی، نقاشی خدا، شکوه و اقتدار زن، حجاب و آزادی، آرامش و امنیت روانی در سایه آزادی جنسی و خواب مغناطیسی زنان و آنگاه مردان، تنظیم و تدوین شده است.

نویسنده کتاب راز یک فریب در بخشی از مقدمه می‌نویسد: «بیش از هجده سال است درباره رفتارهای دختران و زنان به مطالعه، تحقیق و نظرسنجی پرداخته و با شماری زن بی‌حجاب مسلمان(!) و غیرمسلمان گفت‌وگو کرده‌ام. امروزه مشکل رفتارهای اجتماعی دختران و زنان، کمبود کتاب درباره حجاب نیست، فراوانی کتاب‌هایی است که اغلب حرفشان تکراری، نگاهشان محدود و ادبیات‌شان بیگانه با روحیات مخاطبان است. از برخی نویسندگان می‌پرسم: این کتاب را برای چه گروهی نوشته‌اید؟ باحجابان یا بی‌حجابان؟ باحجابان که این‌ها را می‌دانند، بی‌حجابان هم که هرگز نمی‌خوانند! مخاطب من در این کتاب «هر فردی است که بخواهد اندکی از راز پوشش زن را بداند و به فریب کاری غرب پی ببرد.»

 

۶- کتاب “حجاب”/ پاسخگویی به ۱۵ شبهه درباره حجاب

 

نویسنده: حجت الاسلام مهریزی

ناشر: کانون اندیشه جوان و دفتر نشر معارف

 

معرفی کتاب حجاب

 

نویسنده در این کتاب بر آن است تا مسأله «حجاب و پوشش» را که از مسلمات شریعت اسلامی است، آسیب شناسی کرده، ایرادها و اشکال هایی را که از زوایای گوناگون بر آن وارد شده، در یک سازمان منطقی، مورد تأمل و نقد قرار دهد.

کتاب «حجاب» از یک مقدمه و دو فصل تشکیل شده است: شبهات درباره دینی بودن حجاب و شبهات درباره حجاب دینی. در این کتاب، به صورت مستدل و منطقی و قلمی شیوا، به ۱۵ شبهه رایج درباره حجاب و پوشش در اسلام پاسخ داده می شود. این کتاب تاکنون به چاپ هشتم رسیده است.

 

۷-کتاب “حیا”

 

مؤلف: امیرحسین بانکی پور فرد

ناشر:  حدیث راه عشق

 

معرفی کتاب حجاب

 

در مقدمه کتاب می خوانیم: «در برخورد با برخی افراد، صفتی در آنان نمایان است که چهره شان را جذاب تر و رفتارشان را دلنشین تر می کند. نوع نگاه هایشان متمایز از دیگران است و گویش و کلامشان دیگر گونه است؛ بسیاری از رفتارهایی را که برای اکثریت مردم، امری عادی تلقی می گردد؛ انجام نمی دهند. با این افراد نمی توان هر گونه رفتاری داشت. گویی هاله ای محیط پیرامون آنان را فرا گرفته که آنان را از برخوردهای ناشایست افراد کم توجّه مصون می دارد. در حضور چنین افرادی می کوشیم تا اندازه ممکن همانند خودشان رفتار نماییم و مراقب اعمال خویش باشیم. برخورد با این افراد ما را به یاد اصلی ژرفناک و عمیق در فطرتمان می اندازد، به نام «حیا». حیا آینه جمال و جلال انسان است. حیا خویی زیبا و عطیه الهی به انسان است که مزین بودن و توجه به جا به آن، آثار و برکات فراوان برای هر فرد در پی خواهد داشت. کاربردی بودن این موضوع و از طرفی خلاء بحث در مورد آن، سبب شده حیا عنوان کتاب حاضر قرار گیرد.»

با مطالعه ۷ کتاب فوق امید است مخاطب اطلاعات و دانسته های اولیه برای پذیرش حجاب را بر مبنای عقل و آموزه های دینی دریافت نماید. در سری سوم از معرفی کتاب، به کتاب هایی می پردازیم که محوریت آن ها معرفی و نقد دیدگاه های فمنیستی از زبان خود غربی ها و فمنیست ها است. در این کتاب ها به جریانات فمنیستی پرداخته می شود که برای دفاع از حقوق زنان به راه افتادند اما آنان را از حقوق اولیه خود نیز محروم کرده اند. در نهایت نیز خواننده می تواند بامقایسه ای از حقوق زن در غرب و حقوق زن در اسلام آشنا می شود.

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه