بلایی که بر سر دانشجویان غیربومی می آید

پدرم‌ یک‌ کشاورز بود و نمی‌توانست حتی هزینه‌ ‌خانواده‌ را تامین‌ کند، چه‌ رسد به‌ اینکه‌ خرج‌ تحصیل‌ من‌ در تهران‌ را بدهد. اصرار زیاد من‌ باعث‌ شد تا او با آمدنم‌ به‌ تهران‌ موافقت‌ کند. به‌ تهران‌ آمدم‌، دانشگاه‌ در فرم‌ اولیه‌ هم‌ متذکر شده‌ بود که‌ جا و مکان‌ در اختیار دانشجو قرار نمی‌دهد و فقط‌ یک‌ خوابگاه‌ بود که‌ من‌ می‌توانستم‌ در آنجا بمانم‌، آن‌ هم‌ نوبت‌ به‌ من‌ نرسید.

کد خبر: 27855
تاریخ انتشار : آذر ۱۶, ۱۳۹۴

هر شب با رویای سر در ورودی دانشگاه تهران می خوابید و صبح با فکر آن از رختخواب بیرون می آمد. لابد فکر می کرد تهران حلوا خیرات می کنند. چمدانش را از هفته ها قبل بسته و منتظر روز ثبت نام در دانشگاه تهران بود. با اینکه در استان خودش، می توانست رشته ی بهتری قبول شود اما پایش را در یک کفش کرده بود که می خواهد به دانشگاه تهران برود و به خاطر اینکه در تهران درس بخواند، قید رشته دلخواه را زده بود. تا رفتن به تهران زمان زیادی باقی نمانده بود. شوق و هیجان در دلش موج می زد و گویی با مهاجرت به تهران، قرار است خوشبختی اش را تضمین شود. بالاخره روز عزیمت فرا رسید…

همانطور که همه ی ما می دانیم مهاجرت یک پدیده اجتماعی و انسانی است و در همه جای دنیا هم رخ می دهد؛ مسلماً مثل سایر پدیده ها اثرات مثبت و منفی ای در پی دارد. مهاجرت انواع مختلفی نیز دارد. از داخلی و بین المللی گرفته تا مهاجرت های اجباری و تحصیلی.

یکی از مهاجرت هایی که در داخل کشور به وفور رخ می دهد مهاجرت های تحصیلی است. بسیاری از جوانان از رفتن به دانشگاه در شهر های دیگر استقبال می کنند و آن را شروعی برای رسیدن به استقلال می دانند. اما متأسفانه این مهاجرت آسیب هایی را برای دانشجویان غیر بومی به دنبال دارد. به همین دلیل مدتی است که طرحی با عنوان بومی سازی دانشگاه ها مطرح شد که البته مورد استقبال قرار نگرفت. کارشناسان‌ معتقدند، عدم‌ اجرای‌ طرح‌ پذیرش‌ دانشجوی‌ بومی‌ آسیب‌های‌ فردی‌ و اجتماعی‌ زیادی‌ را در بر دارد که‌ حل‌ کردن‌ مشکلات‌ آن‌ هزینه‌های‌ فراوانی‌ به همراه‌ دارد. به طور مثال بسیاری‌ از دختران‌ و پسران‌ دانشجو با خروج‌ از یک‌ محیط‌ کوچک‌ اجتماعی‌ وارد شهرهای‌ پرزرق‌ و برق‌ می‌شوند و به‌ دلیل‌ عدم‌ آگاهی‌ دقیق‌ به‌ راه‌های‌ خلاف‌ سوق‌ پیدا می‌کنند و یا عده‌ ایی‌ ‌برای‌ حل‌ معضلات‌ روحی‌ خود به‌ مواد مخدر گرایش‌ پیدا کرده، حتی‌ ارزش‌های‌ فرهنگی‌ کسب‌ کرده‌شان‌ در خانواده‌ را از دست‌ می دهند و به‌ فردی‌ پوچ‌ و مادی‌گرا تبدیل‌ می شوند که‌ برای‌ دور شدن‌ از آزار این‌ پوچی‌ دست‌ به‌ هر کاری‌ می‌زنند.

 

دانشجویان غیر بومی

 

متاسفانه‌ آمارها نشان‌ داده‌ طی‌ سال های‌ گذشته‌ درصدی‌ از دختران‌ خیابانی‌ را دانشجویان‌ تشکیل‌ می‌دهند. این‌ دختران‌ اکثرا بخاطر تامین‌ هزینه‌های‌ دانشگاه‌ خود دست‌ به‌ چنین‌ کاری‌ می‌زنند. یکی‌ از این‌ دختران‌ می‌گوید: در روستایی‌ اطراف‌ کرمان‌ زندگی‌ می‌کردم‌. با اینکه‌ سطح‌ مدارس‌ در آن‌ منطقه‌ پایین‌ بود با سعی‌ و تلاش‌ فراوان‌ موفق‌ شدم‌ در دانشگاه‌ قبول‌ شوم‌. پدرم‌ یک‌ کشاورز بود و نمی‌توانست حتی هزینه‌ ‌خانواده‌ را تامین‌ کند، چه‌ رسد به‌ اینکه‌ خرج‌ تحصیل‌ من‌ در تهران‌ را بدهد. اصرار زیاد من‌ باعث‌ شد تا او با آمدنم‌ به‌ تهران‌ موافقت‌ کند. به‌ تهران‌ آمدم‌، دانشگاه‌ در فرم‌ اولیه‌ هم‌ متذکر شده‌ بود که‌ جا و مکان‌ در اختیار دانشجو قرار نمی‌دهد و فقط‌ یک‌ خوابگاه‌ بود که‌ من‌ می‌توانستم‌ در آنجا بمانم‌، آن‌ هم‌ نوبت‌ به‌ من‌ نرسید.

در یکی‌ از پایین‌ترین‌ محله‌های‌ تهران‌ خانه‌ گرفتم‌، یک‌ اتاق‌ ۱۲ متری‌ بود و سرویس‌ مشترک‌ که‌ برای‌ آن‌ باید ماهی‌ ۵۰ هزار تومان‌ کرایه‌ می‌دادم‌، یک‌ هم‌ اتاقی‌ هم‌ پیدا کردم‌ که‌ هزینه‌ام‌ کمتر شود. با کمک‌ هم‌ اتاقی‌ام‌، در یک‌ مغازه‌ لباس‌ فروشی‌ در بالای‌ شهر تهران‌ کاری‌ پیدا کردم‌، ماهی‌ ۷۰ هزار تومان‌ حقوق‌ گرفتم‌. وقتی‌ دیدم‌ هزینه‌های‌ دانشگاهی‌ام‌ تامین‌ نشده‌ است‌ و هر ماه‌ کم‌ می‌آورم‌ پیشنهاد کردم‌ یک‌ هم‌ اتاقی‌ دیگر هم‌ بیاوریم‌. ما شدیم‌ سه‌ نفر اولین‌ ترم‌ دانشگاه‌ تمام‌ شد، مجبور شدم‌ تعطیلات‌ را در تهران‌ بمانم‌ و سرکار باشم‌، چون‌ وقت‌ بیشتری‌ را در مغازه‌ می‌ماندم‌ با صاحب‌ مغازه‌ بیشتر آشنا شدم‌، این‌ رابطه‌ ادامه‌ داشت‌ تا اینکه‌ از من‌ خواستگاری‌ کرد، من‌ که‌ به‌ حرف‌هایش‌ اعتماد کرده‌ بودم‌، از او خواستم‌ با خانواده‌ام‌ حرف‌ بزند ولی‌ گفت‌ باید بیشتر همدیگر را بشناسیم‌، بعد از حدود یک‌ سال‌ که‌ رابطه‌ ما ادامه‌ داشت‌ و من‌ مرتب‌ به‌ خانه‌اش‌ رفت‌ و آمد داشتم‌، باردار شدم‌ اما او حاضر نشد با من‌ ازدواج‌ کند و… بچه‌ را سقط‌ کردم‌، شغلم‌ را هم‌ از دست‌ دادم‌. روی‌ برگشتن‌ به‌ خانه‌ را هم‌ نداشتم‌ و اینطور شد که‌ مجبور شدم‌ برای‌ گذران‌ زندگی‌ام‌ روی‌ به‌ تن‌ فروشی‌ آورم‌.

این داستانِ تنها یکی از هزاران دانشجویی است که برای تحصیل به شهرهای دیگر می روند. متأسفانه بسیاری از جوانان ما که ساکن شهر های کوچک هستند، از شهرهای بزرگی مانند تهران یک رویایی پوشالی در ذهن شان ساخته اند. بسیاری از آن ها با هدف ادامه تحصیل در این شهرها درس می خوانند در حالی که خیلی از آن ها از مشکلاتی که بعد ها در سر راهشان قرار می گیرد اطلاعی ندارند. عکس این جریان نیز صادق است. بسیاری از دانشجویان اهل تهران نیز به دست آوردن استقلال را بهانه ایی برای دور شدن از خانواده و تحصیل در شهرستان ها می کنند. با اینکه بیشتر آن ها این دوران را با موفقیت پشت سر می گذارند و به شهرشان بر می گردند اما در تمام طول مدت تحصیلشان با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند. مشکلاتی که گاهی اثرات جبران ناپذیری در زندگی هایشان می گذارد.

 

دانشجویان غیر بومی

 

مشکلات دانشجویان غیر بومی

 

۱- مشکلات مالی: اغلب اوقات، خانواده ها دانشجوی خود را از نظر مالی حمایت می کنند اما در برخی موارد مانند آنچه در بالا گفته شد اگر خانواده توان مالی کافی نداشته باشد دانشجو در تأمین هزینه هایش با مشکل مواجه می شود. هزینه خوابگاه یا اجاره اتاق، خوراک و رفت و آمد بر هزینه های روزانه اضافه می شود و او باید خودش برای تأمین این هزینه ها تلاش کند. تلاش برای درس خواندن و پیدا کردن کار نیمه وقت، ابتدایی ترین مشکلی است که دانشجو با آن مواجه می شود. در حالی که اگر او در دانشگاه شهر خودش مشغول به تحصیل شود، بسیاری از هزینه هایش کم شده و دیگر لازم نیست در کنار تحصیل کار کنند.

۲- عدم تحصیل در رشته مورد علاقه: در بسیاری از موارد دیده شده که دانشجو تنها برای اینکه رویای زندگی در شهر دیگر را به واقعیت تبدیل کند، حاضر شده که حتی در رشته ای که به آن علاقه نداشته تحصیل کند. در حالی که در شهر خودش در یک رشته بهتر و بعضاً با امکانات بیشتری می توانسته ادامه تحصیل دهد. این فرد به مرور زمان به دلیل اینکه علاقه ایی به رشته اش نداشته انگیزه اش را برای ادامه تحصیل از دست می دهد.

۳- عدم حمایت عاطفی خانواده: در خانواده های ایرانی وابستگی بین اعضای خانواده زیاد است. به همین دلیل بیشتر دانشجویانی که برای تحصیل به شهرهای دیگر می روند بعد از مدتی به دلیل دوری از خانواده دچار مشکلات عاطفی می شوند. در نتیجه به سمت گروهای دوستی کشیده می شوند که اغلب باعث می شود از مسیری که انتخاب کرده اند منحرف شده و به درس هایشان آسیب جدی وارد می شود.

۴- زندگی در خوابگاه: مشکل دیگری که دانشجوهای غیر بومی با آن مواجه هستند قرارگرفتن بین دوستان ناسالم و محیط آلوده خوابگاه است. متاسفانه در بعضی از خوابگاه های دانشجویی و یا خانه هایی که به عنوان خوابگاه انتخاب می شوند؛ محیط ناسالم و جو بدی حاکم است و افرادی با انحرافات و مشکلاتی که از پیش دارند سعی می کنند دیگر دانشجوها و دوستانشان را هم با خود همراه کنند و تاثیر گذاری زیادی روی قلب و ذهن پاک دانشجویان دیگر دارند.(انحرافات مختلف اخلاقی و اعتقادی،‌ اعتیاد و مصرف مواد مخدر وسیگار و… از جمله این انحرافات هستند)

 

دانشجویان غیر بومی

 

توصیه ایی برای دانشجویان غیر بومی

 

اما با تمام این مشکلات بسیاری از افراد، سطح علمی بالای برخی دانشگاه ها را در شهرهای بزرگ دلیل برای مهاجرت به این شهرها می دانند و تصمیم می گیرند که برای ادامه تحصیل راهی این شهر ها شوند. اگر شما هم جزء این دسته افراد هستید بهتر است که قبل از رفتن به شهری دیگر برای تحصیل توصیه های زیر را مطالعه کنید:

۱- قبل از رفتن به شهر دیگری برای تحصیل، تمام هزینه هایتان را برآورد کنید. مثل هزینه دانشگاه، خرید کتاب و ملزومات تحصیلی، رفت و آمد به شهرتان، خورد و خوراک و… همچنین سعی کنید تا ماهانه مبلغی را برای این هزینه ها کنار بگذارید. مطمئن شوید که خانواده تان شما را در پرداخت این هزینه ها یاری می کنند.

۲- بسیاری از دانشگاه ها در شهرهای مختلف هستند که دانشجوی غیر بومی می پذیرند ولی مکانی برای اسکان آن ها درنظر نمی گیرند و یا مکانی که در نظر گرفته اند از نظر امکانات و ظرفیت، وضعیت مطلوبی ندارد. بنابراین قبل از انتخاب دانشگاه در شهر های دیگر حتما از وضعیت خوابگاه و محل اسکانتان مطمئن شوید. اگر قرار است در خوابگاه ساکن شوید امکانات خوابگاه را بررسی کنید و در صورتی که تمایل دارید تا خانه دانشجویی بگیرید حتما قبل از عزیمت به دانشگاه این کار را بکنید. سعی کنید با خانواده تان به دنبال خانه بگردید و پدر یا مادرتان در زمان عقد قرارداد خانه همراتان باشند. حضور آن ها به افراد فرصت طلب اجازه نمی دهد تا بعدها برای شما مشکلی به وجود آورند.

۳- اختلافات عقیدتی و فرهنگی در بین هم اتاق ها و یا هم خانه ها بیشترین مشکلات دوران دانشجویی را به وجود می آورند. به همین دلیل توصیه می شود که سعی کنید با افرادی هم اتاق و یا هم خانه شوید که از نظر فکری و فرهنگی شبیه شما هستند. همچنین برای شما بهتر است تا این افراد را با اعضای خانواده تان آشنا کنید تا در مواقع ضروری بتوانند با هم در تماس باشند.

۴- اگر وضعیت مالی خانواده تان به گونه ایی نیست که بتوانند از شما حمایت مالی کنند، بهتر است قبل از رفتن به شهری دیگر برای تحصیل خودتان را حداقل به یک مهارت مثل تایپ، ترجمه، کار با کامپیوتر و… توانمند کنید تا برای پیدا کردن کار جهت تأمین هزینه های تحصیلتان به مشکل بر نخورید.

 

دانشجویان غیر بومی

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.