زنان در فمنیسم از چه آزادی هایی برخوردارند؟/ معرفی کتاب (3)

خانم کلاین یک فمینیست و استاد در رشته مطالعات زنان در آمریکاست در کتاب «عریان کردن فمینیسم» به افشاگری علیه فمینیسم پرداخته است.

کد خبر: 27940
تاریخ انتشار : آذر ۱۷, ۱۳۹۴

وقتی شما تصمیم می گیرید که پوشش کامل تری را برای خود انتخاب کنید، ممکن است با تحلیل ها و نظرات مختلفی درباره حجاب روبرو شوید که شما را از تصمیمتان منصرف کند. برای مثال معترضان حجاب هرجا که گفتگویی درباره آن صورت می گیرد، مسئله حقوق زن را نیز مطرح می کنند و نقص هایی که امروز در جامعه ما درباره حقوق زن وجود دارد را به حجاب مرتبط می دانند. اما واقعیت این است که بسیاری از انتقادها که امروزه به حجاب و دیدگاه اسلام نسبت به زن ایراد می شود از ناحیه نگاه فمنیستی است که بر تمام جهان سایه افکنده است.

در این نوشتار با معرفی چند کتاب سعی شده است مخاطب با جریان های فمنیستی و پشت پرده های دفاع از حقوق زن آشنا شود و نگاهی متفاوت به جهان پیرامون خود پیدا کند و سپس با جریان های عفاف گرایی و خویشتن داری در غرب آشنا شده و دریابد که زن آزادی حقیقی را در سایه حجاب به دست خواهد آورد، حتی اگر مسلمان نباشد. چنانکه در سال های اخیر در انگلستان بیشترین اقبال مسلمان شدن در بین زنان تحصیلکرده بوده است که دو دلیل را برای مسلمان شدن خود بیان کرده اند؛ یکی نفقه و دیگری حجاب.

 

۱-کتاب “تأثیر فمینیسم بر دختران در غرب”

 

مؤلف: آریل لوی و تیم کسر

ترجمه و تلخیص: راحله سادات میر اسلامی، فاطمه سادات رضوی و پریسا پور علمدار

ناشر: دفتر نشر معارف

 

معرفی کتاب حجاب

 

اندیشمندان غربی کتاب های متعددی در نقد فمنیسم نگاشته اند که ترجمه آن ها، جامعه ما را با آثار مخرب این جریان بیشتر آشنا خواهد کرد. کتاب «تأثیر فمنیسم بر دختران در غرب» یکی از پانزده جلد کتابی است که گروه مطالعات زنان و خانواده پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی در جهت تحقق نقد برون دینی فمنیسم عرضه کرده است.

این کتاب، ترجمه و تلخیص سه کتاب در نقد فمنیسم از سوی محققان سازمان روانشناسی آمریکا (آریل لوی و تیم کسر) است که در سه بخش تنظیم شده است.

بخش اول، کتاب “ایجاد کردن دیدگاه جنسی در مورد دختران” نوشته هفت نفر از پژوهشگران روانشناس آمریکایی از دانشگاه های کالیفرنیا، سنت میشائیل، کلورادو، سانفرانسیسکو، میشیگان و هاروارد است که در سال ۲۰۰۷م در آمریکا چاپ و منتشر شده است.

بخش دوم، ترجمه و تلخیص کتاب «ماده خوک های شوونیست» نوشته خانم آریل لوی است که در سال ۲۰۰۵م در آمریکا منتشر شده است و به زبان های هلندی، فرانسوی، ایتالیایی و نروژی ترجمه شده است. این بخش فمنیست های امروزی را بررسی می‌کند و این که چگونه دختران امروزی در غرب از آرمان های اولیه فمنیستی جدا شده اند و خود را با مردان هرزه مقایسه می‌کنند و سعی دارند با عرضه خود و آراستن و دل ربایی در مراکز عیش و نوش، هویت زنانه خود را اثبات کنند و توانایی زنان امروز را تنها در ویژگی‌های جنسی آنان می‌دانند.

بخش سوم هم، کتاب «بهای سنگین مادی گرایی» نوشته تیم کسر است که در سال۲۰۰۲م در آمریکا به چاپ رسیده است.

توصیه های کاربردی مندرج در بخش های مختلف این کتاب، نکات کلیدی و تأمل برانگیزی را بر خوانندگان و جامعه دانشگاهی و مروجان فمنیسم در ایران عرضه می کند تا دقت و توجه بیشتری در وضعیت اجتماعی خانواده ی امروز خودمان و غرب داشته باشیم.

 

۲- کتاب “عریان کردن فمنیسم”

 

مؤلف: آلن آر کلاین

مترجم: طاهره توکلی
ناشر: دفتر نشر معارف

 

معرفی کتاب حجاب

 

خانم کلاین دارای مدرک دکترا از دانشگاه میامی و دانشیار فلسفه در کالج “فلگ لر” فلوریداست. او که یک فمینیست و استاد در رشته مطالعات زنان در آمریکاست در کتاب «عریان کردن فمینیسم» به افشاگری علیه فمینیسم پرداخته است.

در این کتاب، ابتدا به تاریخچه و فلسفه پیدایش فمینیسم و مبانی نظری آن پرداخته و در ادامه به شرح موج های مختلف فمینیسم می پردازد. در پایان نیز فمینیسم را از نظر رهبران جنبش فمینیستی در معرض نقد قرار داده و ضمن طرح اشکالات آن، وضعیت آینده را نیز به چالش کشیده است.

نویسنده در ۷ فصل، نبرد برای برابری زنان را از سال ۱۷۰۰ تا به امروز دنبال می کند و آنگاه پیش بینی‌هایی برای آینده فمینیسم می کند. کلاین با اینکه کاملاً هوادار نسل اول فمینیست ها بوده است نشان می دهد فمینیسم معاصر پس از دستیابی به هدف «برابری با مردان» در صدد دستیابی به برتری نسبت به مردان است که آشکارا در تضاد با هر گونه مفهومی از برابری است و فمینیسم امروزی یکی از علل اصلی بروز مشکلات و معضلات اجتماعی و حقوقی در فرهنگ معاصر آمریکاست.

 

۳- کتاب “زن ستم تاریخی، ستم برابری”

 

تألیف و تنظیم: نعیمه اسلاملو و محمد‌حسن زمان‌وزیری

ناشر: تلاوت آرامش

 

معرفی کتاب حجاب

 

در فصل اول کتاب ابتدا ستم تاریخی بر علیه زن که در ملل مختلف از جمله ایران وجود داشته و حتی نظرات سخیف برخی از اندیشمندان غربی و یونانی در مورد زن آورده شده است و در پایان دیدگاه اسلام نسبت به جایگاه و نقش و منزلت زن که بیش از ۱۳۰۰ سال پیش مطرح شده است، را بیان می کند.

فصل دوم کتاب، به مساله حقوق زن در زمینه‌های گوناگون و در مقاطع تاریخی در جوامع مختلف پرداخته و نشان می‌دهد که بسیاری از حقوق اولیه زن مانند حق مالکیت و حق رأی که اغلب کشورهای غربی در قرن ۱۹ آن ها را به زنان داده اند در ۱۳۰۰ سال پیش اسلام آن ها برای زن قائل بوده است.
عنوان فصل سوم کتاب «زن، ستم تاریخی، ستم برابری» است. در این فصل ابتدا دیدگاه فمنیسم در موضوع خاصی مطرح شده سپس به بیان اعترافات خود غربی ها در مورد خسارات ناشی از آن دیدگاه می پردازد و در نهایت دیدگاه اسلام را با عنوان «زلال دین» ذکر می کند.

فصل چهارم کتاب با عنوان، «… و باز هم ستم»، به نگاهی اشاره دارد که در آن به جای آن که زن و مرد مکمل یکدیگر باشند، دو رقیب هستند و در این نبرد نابرابر، این زن است که باز هم مورد ستم قرار می‌گیرد. در این فصل، آماری تکان‌دهنده از انواع آزارهای روحی و جسمی و مشکلاتی که به زنان در جوامع مختلف تحمیل می‌شود؛ آورده شده است.

در صفحات فصل پایانی کتاب، نگاه متعالی به انسان اعم از زن یا مرد و تکامل مادی و معنوی انسان و توجه خاص به حرمت و ارزش زن به عنوان موجودی ظریف و عاطفی، موج می‌زند. در این فصل روایات و احادیث معصومان و بزرگان دین اسلام درباره ارزش و منزلت واقعی زن از دیدگاه اسلام و قرآن، مطرح شده است.

ستم به زن در طول دوران‌ها در میان ملل مختلف به خوبی در لابه‌لای برگ‌های تاریخ نمایان است. در این کتاب، به آماری از جوامع مختلف درباره مشکلات و ستم‌هایی که زنان هر روزه در این جوامع با آن روبه‌رو هستند همراه با تصاویری غم‌انگیز، اشاره شده است.

 

۴- کتاب “دختران به عفاف روی می آورند”

 

نویسنده:  وندی شلیت و نانسی لی دموس

ترجمه و تلخیص: سمانه مدنی و پریسا پورعلمداری

ناشر: دفتر نشر معارف

 

معرفی کتاب حجاب

 

نویسندگان این کتاب دو اندیشمند یهودی و مسیحی هستند که وضعیت حیا و عفاف را در آمریکا به چالش کشیده و تأثیر فمنیسم بر ارزش های اخلاقی را مورد بررسی قرار داده اند.

این کتاب در ۳ بخش “دختران به عفاف روی می آورند”، “زن آگاه شدن در دنیای شهوانی” و “اخلاق جنسی در آموزه های اسلامی” تنظیم شده و به نقد جریان فمنیسم می پردازد. بخش اول کتاب که توسط “وندی شلیت” به نگارش در آمده ضمن مرور آنچه در حال حاضر در آمریکا در زمینه دختران و زنان و ترویج بی بند و باری و آزادی جنسی وجود دارد، به موج جدید خویشتن داری در بین نوجوانان و جوانان به ویژه دختران اشاره می کند که تعدادی هرچند اندک از آنان تمایل دارند که لباس های پوشیده تری بپوشند و روابط جنسی را تا زمان ازدواج به تأخیر بیندازند. این افراد در گروه ها و جنبش هایی به نام “خویشتن داری” از سراسر جهان فعالیت می کنند.

همچنین بخش دوم کتاب نیز که توسط ” نانسی لی دموس” نگاشته شده، صفات زنان ناسالم و نادان را که با بی خردی و هرزگی خود خانواده و در پی آن جامعه را ویران می کنند؛ معرفی می کند.

در بخش سوم این کتاب که به همت خانم دکتر آیت الهی به رشته تحریر در آمده به تبیین معارف ناب اسلامی که بر رعایت ارزش‌های اخلاقی در مسایل جنسی، توصیه فراوانی کرده و بقای خانواده‌ها را در گرو رعایت اخلاق جنسی و رفتارهای صحیح و معقول جنسی می داند؛ می پردازد.

 

۵-کتاب “عفاف گرایی در غرب”

 

نویسنده: زینب برخورداری

ناشر: دفتر نشر معارف

 

معرفی کتاب حجاب

 

کتاب «عفاف گرایی در غرب» در چهار فصل مخاطبان خود را با مباحث «عفت گرایی در سنت مسیحی»، «لیبرالیسم جنسی؛ ضدیت با عفاف»، «رویکرد جدید عفاف گرا در غرب» و «بنیان های از دست رفته» آشنا می کند. همچنین به موضوعات مختلفی از جمله «جنبش خویشتن داری جنسی»، «عوامل مؤثر بر شکل گیری جنبش خویشتن داری جنسی در غرب» و «حق بودن عفاف و پوشش» می پردازد.

 

۶- کتاب “دروغ هایی که زنان باور می کنند و حقایقی که آن ها را آزاد می سازد”

 

مؤلف: نانسی لی دموس

مترجم: پریسا پورعلمداری

ناشر: دفتر نشر معارف

 

معرفی کتاب حجاب

 

نیاز زن امروز، شنیدن حقایق است و این واقعیتی است که بسیاری از مدعیان حمایت از حقوق زنان را در غرب به این نتیجه رسانده که باورهای فمینیستی دروغ هایی بیش نیستند و دیگر نمی توانند پاسخ گوی نیاز زنان هوشمند امروز باشند و زندگی منطبق با دستورالعمل‌های الهی با روح و روان آدمی سازگارتر و مطلوب تر است.

این کتاب، به ۴۰ دروغ رایج در غرب که زنان آن را باور کرده‌اند و این باورها به زندگی فردی و اجتماعی آنان آسیب زده‌ است، می‌پردازد. نویسنده این کتاب که یک زن مبلغ مسیحی است، با اشاره به سردرگمی‌های روزانه زنان، می‌کوشد به آنان کمک کند تا فریب‌هایی که بسیاری از آنان را به ناامیدی کشانده است، بشناسند و با معرفی شیطان به عنوان منشأ تمام دروغ پردازی‌ها و انحرافات بشری و استفاده از مثال‌های مستند و حقیقی، خواننده را راهنمایی کند تا به سوی حقایقی بازگردند که تنها با آموزه‌های دینی، قابل یافتنند.

این کتاب که با شیوهای نو و جدید، نگرش‌های فمینیستی را نقد می‌کند، در سه بخش و یازده فصل تدوین و تنظیم شده است. دروغ‌هایی که زنان درباره خودشان، گناه، ازدواج، فرزندان، عواطف و شرایط زندگی باور می‌کنند، برخی از عناوین این کتاب‌اند. در بخش سوم این نوشتار، حقایقی که زنان را از این دروغ‌ها آزاد می‌کند، مطرح می‌شوند.
با توجه به تشابه هایی که در باور بسیاری از زنان دیندار مسلمان وجود دارد، خواندن این کتاب به عموم خانواده ها، محققان و اساتید علوم اجتماعی به ویژه زنان و دختران مسلمان توصیه می‌شود.

 

۷- کتاب “فمنیسم”

 

مؤلف: سید ابراهیم حسینی

ناشر: دفتر نشر معارف

 

معرفی کتاب حجاب

آنچه در این کتاب گرد آمده است مهم‌ترین سؤالات درباره فمینیسم است که از سوی حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) و مؤلف کتاب، پاسخ دهی و بازپژوهی شده است.

این کتاب در دوازده پرسش که بخش‌های کتاب را از هم مجزا می‌کند به “مفهوم فمینیسم”، “جنبش فمینیستی”، “موج‌های فمینیستی”، “پیدایش فمینیسم”، “انگیزه‌های فمینیسم”، “فمینیسم و تفاوت زن و مرد”، “تفاوت‌های تکوینی و حقوقی زن و مرد”، “سنجش نگرش فمینیستی”، “دیدگاه اسلام و فمینیسم”، “فلسفه تفاوت‌های حقوقی زن و مرد”، “پیامدهای جنبش فمینیستی” و “اسلام و تجدد زندگی” پرداخته است.

در پایان به نوشته وندی شلیت نویسنده کتاب “دختران به عفاف روی می آورند” اشاره می کنیم. او که خود یک فمنیست است اما جریان های افراطی فمنیستی را به نقد می کشد سعی کرده با شواهد دقیق مشکلات ناشی از بی توجهی به عفاف را در جامعه آمریکا بررسی کند و به نقش اساسی عفاف در سلامت فرد و جامعه بپردازد. وندی شلیت در کتاب «نابودی عفاف، ارمغان فمینیسم» چاپ آمریکا، می نویسد:

«چقدر خوشبختم که در عصر آزادی زندگی می کنم، این روزها یک دختر می تواند پزشک یا قاضی شود، در ارتش ثبت نام کند، به تیم بسکتبال بپیوندد؛ می تواند مدارج شغلی را طی کند، بچه های خودش را در مهد کودک رها کند، هر قدر دلش می خواهد سقط جنین داشته باشد، گزینه های جنسی او دیگر محدود نیستند، روابط جنسی نامشروع برای وی امکان پذیر است، به طور خلاصه یک دختر می تواند هر کاری که دلش می خواهد انجام دهد، هر چه می‌خواهد بشنود، تنها یک استثناء وجود دارد، او نمی تواند زن باشد!!!»

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.