برنامه‌های کودک به سوپرمارکت تبدیل شده است

کارگردان و بازیگر «فیتیله، جمعه تعطیله» می‌گوید: برنامه‌های کودک رویکرد اسپانسری پیدا کرده و در حال تبدیل شدن به سوپر مارکت است، اگر این روال ادامه پیدا کند ناگزیریم با برنامه‌های کودک خداحافظی کنیم. به گزارش با حجاب به نقل از فرهنگ نیوز ، محمد مسلمی  گفت: ما در ۲۰ سال فعالیت خود، الگوهای بچه‌ها […]

کد خبر: 2805
تاریخ انتشار : آبان ۸, ۱۳۹۲

کارگردان و بازیگر «فیتیله، جمعه تعطیله» می‌گوید: برنامه‌های کودک رویکرد اسپانسری پیدا کرده و در حال تبدیل شدن به سوپر مارکت است، اگر این روال ادامه پیدا کند ناگزیریم با برنامه‌های کودک خداحافظی کنیم.

به گزارش با حجاب به نقل از فرهنگ نیوز ، محمد مسلمی  گفت: ما در ۲۰ سال فعالیت خود، الگوهای بچه‌ها بودیم، اما حالا در وضعیتی قرار گرفتیم که باید مبلّغ نام‌های تجاری باشیم که گاهی حتی برای بچه‌ها مضر هستند.
وی با بیان “بحران این سال‌های صدا و سیما را درک کرده و با آن کنار آمده‌ایم”، افزود: این روزها برنامه‌سازی در حوزه کودک به سمت و سویی کشیده شده که در شأن این گروه سنی حساس نیست،  امیدواریم به‌زودی سیاست‌گذاران فرهنگی کشور و مسئولان صدا و سیما فکری به حال بحران امروز بچه‌ها بکنند.

30409482-1308535-20110530102555
این هنرمند با تأکید بر “اکنون همه هزینه‌های برنامه‌سازی کودک به‌عهده اسپانسر است”، اظهار کرد: در چنین شرایطی توقع اسپانسر از برنامه‌ساز بالا می‌رود و ما بعد از ۲۰ سال به‌ناگزیر باید مبلّغ نام‌های تجاری باشیم.
وی تصریح کرد: موضوع اسپانسر در سراسر دنیا موضوعی پذیرفته شده است، اما معضلی که ما با آن روبه‌رو هستم این است که بسیاری از ارگان‌های همسو با نیازهای کودکان، مثل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش و حتی محیط زیست از مشارکت در برنامه‌سازی کودک شانه خالی کرده‌اند و این برای کودکان بسیار خطرناک است.
مسلمی افزود: به‌اعتقاد من تلویزیون باید اسپانسرهای برنامه کودک را با حساسیت خاصی انتخاب کند، نه‌اینکه کار را به دوش تهیه‌کننده بگذارد؛ در این شرایط به‌ناگزیر تهیه کننده به‌سراغ بخش‌هایی می‌رود که به او پاسخ مثبت بدهند.
کارگردان «فیتیله، جمعه تعطیله» ادامه داد: نتیجه برآورد هزینه تمام برنامه‌های کودک از یک سریال تلویزیونی کمتر است، در این شرایط انتظار می‌رود که سازمان صدا و سیما با حساسیت و درک بیشتری با این موضوع برخورد کرده جلوی خیانت به بچه‌ها را بگیرد.
وی تصریح کرد: صدا و سیما نباید اجازه دهد که به بچه‌ها ضربه وارد شود، آن‌هم در شرایط کنونی که شبکه‌های ماهواره‌ای با برنامه‌های کودک متنوع خود، کودکان فارسی‌زبان را به‌شدت تهدید می‌کنند.

این هنرمند گفت: با احترام به معضلات موجود و درک درست از شرایط امروز سازمان صدا و سیما، منتظریم این بحران پشت سر گذاشته شود، امیدوارم مسئولان بنا را بر این قضیه نگذارند که اگر این روند ادامه پیدا کند، مجبور خواهیم بود که برنامه فیتیله و برنامه‌سازی برای کودکان را کنار بگذاریم؛ باید عرض کنم که اگر به همین منوال جلو برویم و کسی به‌فکر رهایی از این بحران نباشد ما به‌ناگزیر و بر اساس رسالت خود باید با برنامه‌های کودک خداحافظی کنیم.
مسلمی تصریح کرد: معتقدم اگر بخواهیم رویکرد برنامه‌های‌مان را به‌سمت تجاری بودن پیش ببریم، بچه‌ها از این برنامه‌ها گریزان می‌شوند و این موضوعی است که ما خارج از استودیوی برنامه و در مواجهه با مخاطبان خود به‌شدت آن را لمس کرده‌ایم.

به‌گفته این کارگردان در حال حاضر اسپانسرهای بسیاری از برنامه‌های کودک ارتباط مستقیمی با موضوع کودک ندارند و این موضوع فاجعه‌آمیز است. وی در پایان از مسئولان صدا و سیما و سیاست‌گذاران فرهنگی کشور خواست که این تهدید جدی برای کودکان امروز را جدی بگیرند و برای رهایی از این بحران گام‌های مؤثر بردارند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.