کلاه قرمزی عروسکی بی رقیب/مصاحبه

کلاه قرمزی عروسکی ویژه است با پتانسیل بالا نه فقط برای سودآوری و جذب مخاطب. مجموعه عروسک‌هایی که طهماسب و جبلی همراه کلاه قرمزی معرفی کرده‌اند در کنار محبوب بودن می‌توانند دنیای بزرگترها را شیرین‌تر کنند، آنها را به دوران کودکی برگردانند و بچه‌ها را با فضایی دوست‌داشتنی همراه کنند. مجموعه “کلاه قرمزی” یکی از […]

کد خبر: 2813
تاریخ انتشار : آبان ۸, ۱۳۹۲

کلاه قرمزی عروسکی ویژه است با پتانسیل بالا نه فقط برای سودآوری و جذب مخاطب. مجموعه عروسک‌هایی که طهماسب و جبلی همراه کلاه قرمزی معرفی کرده‌اند در کنار محبوب بودن می‌توانند دنیای بزرگترها را شیرین‌تر کنند، آنها را به دوران کودکی برگردانند و بچه‌ها را با فضایی دوست‌داشتنی همراه کنند.

مجموعه “کلاه قرمزی” یکی از پربیننده‌ترین مجموعه‌های صدا و سیماست، مجموعه‌ای که می‌تواند گروه های سنی مختلف را پای تلویزیون نگه دارد. ایرج طهماسب و حمید جبلی زوجی فوق‌العاده هستند که با برنامه ریزی دقیقی که دارند به کمک دو عروسک
کلاه قرمزی و پسرخاله شخصیت‌هایی محبوب ، نشان دادند هنوز می‌توانند مخاطب جذب کنند و نسل‌های جدید و قدیم را به هم پیوند بزنند.

خوشبختانه هنوز هم صحبت از کلاه قرمزی است و خانواده‌ها در کنار همه برنامه‌هایی که برای تعطیلات و اعیاد دارند تماشای این برنامه را فراموش نمی‌کنند، متن‌های “کلاه قرمزی ” را حمید جبلی و ایرج طهماسب نوشته‌اند، متن‌ها مانند تجربه‌های قبلی این زوج بایدها و نبایدهای تربیتی را در قالبی ساده و شیرین توضیح می‌دهد.

شخصیت آقای مجری (ایرج طهماسب) و ارتباطی که با عروسک‌ها دارد از جذابیت‌های برنامه است، طهماسب خوب از تجربه‌های بازیگری‌اش استفاده می‌کند و سیمای مردی آرام و ماخوذ به حیا را نشان می‌دهد که کلافگی‌اش از دست عروسک‌ها را با بچه‌ها سهیم می‌شود.

صمیمیتی که در برنامه جاری است برای مخاطب جذاب است و بچه‌ها و بزرگترها را شریک دنیای فانتزی می‌‌کند که رنگی از واقعیت دارد. اضافه شدن شخصیت گیگیلی و پسر عمه‌زا در “کلاه قرمزی ۸۸” فضای تازه‌ای را به برنامه آورد و امسال هم “فامیل دور” با آمدنش شوخی‌ها و نکته‌های تازه‌ای را به برنامه اضافه کرده و تنوع به آن داده است.

کلاه قرمزی عروسکی ویژه است با پتانسیل بالا نه فقط برای سودآوری و جذب مخاطب. مجموعه عروسک‌هایی که طهماسب و جبلی همراه کلاه قرمزی معرفی کرده‌اند در کنار محبوب بودن می‌توانند دنیای بزرگترها را شیرین‌تر کنند، آنها را به دوران کودکی برگردانند و بچه‌ها را با فضایی دوست‌داشتنی همراه کنند.

از زمانی که کلاه قرمزی به دنیا آمده و پا به جعبه جادو و پرده نقره‌ای گذاشته ذره‌ای از محبوبیتش کم نشده و این خارق‌العاده است! هیچ شخصیت عروسکی رقیب کلاه قرمزی، پسرخاله، پسر عمه‌زا و گیگیلی نشده است. زوج طهماسب و جبلی می‌توانند از این امتیازها برای آموزش غیرمستقیم مفاهیم مختلف به بچه‌ها استفاده کنند، بچه‌هایی که با وجود داشتن شبکه‌ای تخصصی برنامه‌هایی مناسب ندارند.

حمید جبلی و ایرج طهماسب و مرضیه محبوب خالقان و سازندگان عروسک‌های کلاه قرمزی و پسر خاله و دیگر عروسک‌های این مجموعه در گفت‌وگوی زیر با تلاش “گروه رسانه با حجاب” از چگونگی علاقه مندی به کار کودک و به وجود آمدن این دو عروسک دوست داشتنی گفتند. بخش‌هایی از این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

 کلاه قرمزی 4_n

طهماسب: عروسک کلاه قرمزی مورچه با شاخک‌های بلند برای برنامه ای بود که چند ماه قبل پخش شده بود، پسر خاله هم قبلا لاک پشت بود و ما این عروسک‌ها را به انسان تبدیل کردیم.

طهماسب: در یک دوره‌ای تکلم نادرست بین بچه‌ها خیلی رایج بود. بچه‌ها بد صحبت می‌کردند. البته این مشکل حالا هم به طور کامل حل نشده، همین الان بین خبرنگاران تلویزیون می‌بینیم این مشکل وجود دارد و تکلم صحیح ندارند. این دغدغه ذهنی من بود که برای بچه‌ها جا بیندازیم درست صحبت کنند. این ویژگی در مورد شخصیت کلاه قرمزی خیلی برایم مهم بود. در مورد پسر خاله هم دیدیدم یک نوع حجب و حیا در بچه‌ها ممکن است در ادامه به انزوا، گوشه‌گیری و تنهایی برسد. فکر کردیم می‌شود بچه‌ها را به دو دسته تقسیم کرد. بچه شلوغ و پلوغ و پر حرف و بد تکلم و بچه‌ای که جرات ابراز وجود ندارد. این دو شخصیت قرار بود روی این دو نقص تاثیر بگذارند و بچه‌ها را دعوت به حل این مشکل کنند.

مرضیه محبوب : یک عروسک اگر کودک خلق شود تا آخر عمر کودک می‌ماند و اگر پیر به دنیا بیاید تا پایان زندگی‌اش پیر خواهد بود؛ اما با همه اینها من کلاه‌قرمزی و دیگر عروسک‌های این مجموعه را با دست ساخته‌ام؛ هر کدام آنها از یک تکه اسفنج شکل گرفته‌اند و طبیعی است که در گذر زمان دچار تغییر بشوند. همه احساس و عاطفه من همراه این عروسک‌ها بوده و باری از زندگی من روی دوش آنها قرار گرفته است؛ بنابراین شاید کلاه قرمزی با وجود ظاهر بدون تغییرش، رشد کرده باشد و شاید در آینده او را به سنی برسانیم که بخواهد ازدواج کند، اما این تخیل ماست که او را تغییر می‌دهد؛ فیزیک و ظاهر این عروسک همیشه به همین شکل باقی خواهد ماند.

جبلی: من و آقای طهماسب از سال‌ها کودکی و نوجوانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور داشتیم. آنقدر در آنجا ماندیم که وقتی بزرگ شدیم نمی‌دانستند ما را چه کار کنند. از اولین دوره وارد شده بودیم و وقتی ۱۸ ساله شده بودیم باید از آنجا می‌رفتیم اما نرفتیم و ماندیم و شدیم مربی کانون.

مرضیه محبوب : من هر وقت ساخت یک عروسک را شروع می‌کنم انگار اولین باری است که عروسک می‌سازم. با ترس و لرز کارم را شروع می‌کنم و بعد آنقدر به عروسک نگاه می‌کنم و تغییرش می‌دهم تا این‌که در یک لحظه احساس می‌کنم همانی شده که باید می‌شد. بارها عروسک را تغییر می‌دهم، اجزای صورتش را کم و زیاد می‌کنم، چیزهایی را برمی‌دارم یا اضافه می‌کنم تا وقتی که احساسم بگوید این همان چیزی است که می‌خواستی!

جبلی: مدرسه برای ما جای دلچسبی نبود به خاطر همین وقتی می‌رفتیم کانون و می‌دیدیم یک جایی هست که به بچه‌ها احترام می‌گذارند و با آن‌ها حرف می‌زنند لذت می‌بردیم. در مدرسه ۷۰ بچه توی یک کلاس بودند و معلم تا آخر سال اسم بچه‌ها را هم یاد نمی گرفت، اما در کانون مثلا بیضایی کتاب نوشته بود برای بچه‌ها و آن وقت خودش می‌آمد و می‌نشست با بچه‌های کانون درباره کتابش حرف می‌زد. همین شد که در کانون ماندیم و بعد از بزرگ شدن مربی بچه‌ها شدیم و فهمیدیم همان چیزهایی که یاد گرفته‌ایم باید با همان روش به بچه‌ها یاد بدهیم. این رابطه با کودکان و کار کودک از همان کانون شکل گرفت و از آنجا در ما ادامه پیدا کرد.

طهماسب: الان در دنیا یک تفکر می‌گوید آمد بزرگ خیلی مهم است و ارجحیت دارد و باید برایش سرمایه گذاری کرد. تفکر دیگری هم هست که می‌گوید برویم از صداقت کودکانه استفاده کنیم . الان در غرب انیمیشن می‌سازند برای بزرگسالان که آنها را به شادابی دوران کودکی دعوت کنند. ولی در اینجا فعلا آدم بزرگ‌ها خیلی مهم‌تر هستند. شاید ما هم به زودی متوجه بشویم که باید آدم‌ها را سوق بدهیم به پاکی دوران کودکی به هر حال این دو جور روش سیاست گذاری فرهنگی است.

مرضیه محبوب : من برای ماندگار شدن یک عروسک هیچ کاری نمی‌کنم. فقط به این فکر می‌کنم که عروسکم با شخصیتی که برایش تعریف شده، هماهنگی داشته باشد و سر جای خودش قرار‌بگیرد. از اول برای این‌که کارم بگیرد؛ تلاش نمی‌کنم و به این فکر نمی‌کنم طوری عروسکم را بسازم که رو دست نداشته باشد؛ برایم فقط این مهم است که کارم را به بهترین شکل انجام بدهم. در کارگردانی هم همین طور عمل می‌کنم؛ برنامه‌های «بز بز قندی»، «خاله قورباغه» و «موش نمکی» را آن‌طور که دوست داشته‌ام، کارگردانی کرده‌ام.

طهماسب: سیاست‌های غرب در نحوه اداره رسانه این است که پافشاری می‌کنند بر ادامه دادن یک شکلی از بیان هنری، مثلا تام و جری را سال‌ها ادامه می‌دهند. پافشاری می‌کنند و از آن نگهداری می‌کنند تا تبدیلش کنند به یک چیز نوستالوژیک برای همه نسل‌ها. ولی ما این کار را نمی‌کنیم. ما همه چیز را دور ریخته‌ایم. هنرپیشه دور ریخته‌ایم، قصه دور ریخته‌ایم، سریال موفق دور ریخته‌ایم… البته حالا تلویزیون به این نتیجه رسیده از آن چه دارد باید محافظت کند.الان می‌بینید که عمر برنامه‌های کودک دارد بیشتر می‌شود.

طهماسب: من به شما قول می‌دهم زی زی گولو بیشتر از ۲۰ سال هم جذابیت دارد اگر استمرار داشت جذابیتش حفظ می‌شد.

طهماسب: زیاد پیش آمده بود که از علاقه مندان کلاه قرمزی بپرسم الان دوست دارید قصه جدید کلاه قرمزی چه باشد. این‌ها چون همه‌شان بزرگ شده بودند می‌گفتند اگر ازدواج کند یا بچه‌داری کند بامزه می‌شود. فکر کردم خوب این هم جالب است و می‌شود به چنین قصه ای پرداخت . دیدم فکر خوبی است خصوصا که این الان یک معضل داخلی و خارجی است. میل به تشکیل خانواده و بچه‌داری در دنیا به شدت ضعیف شده است.

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.