مرزی برای دیدارهای خانوادگی

ارتباط خانواده با دیگران یکى از مسائل مهم در هر خانواده ، ارتباط‏هایى است که با خانواده‏ ها یا افراد دیگر برقرار مى ‏کنند . این مسئله در سرنوشت حیاى خانواده و سلامت آن ، تأثیر فراوان دارد . در این جا دو بحث کلّى مطرح مى ‏شود : یکى این که این رابطه با […]

کد خبر: 2851
تاریخ انتشار : آبان ۸, ۱۳۹۲

ارتباط خانواده با دیگران

یکى از مسائل مهم در هر خانواده ، ارتباط‏هایى است که با خانواده‏ ها یا افراد دیگر برقرار مى ‏کنند . این مسئله در سرنوشت حیاى خانواده و سلامت آن ، تأثیر فراوان دارد . در این جا دو بحث کلّى مطرح مى ‏شود : یکى این که این رابطه با چه کسانى برقرار مى‏ شود ؟ و دیگر ، این که این رابطه به چه شکلى انجام مى ‏شود ؟

ـ رابطه با چه کسانى برقرار مى ‏شود ؟

فرهنگ خانواده‏هایى که با یکدیگر رفت و آمد دارند ، بر هم تأثیر خواهد داشت . به همین جهت ، گزینش طرف‏هاى رابطه و ارزیابى آنان با معیارهاى حیا ، ضرورى به نظر مى‏ رسد . در اسلام ، توصیه شده که تا آن جا که ممکن است ، زنان و دختران ، از خانه‏ هاى خود ، خارج نشوند تا با مردان نامحرم ، برخورد کمترى داشته باشند . خانه ، در حقیقت ، حکم قلعه را براى زنان دارد . امّا در عین حال ، گفته شده است که خطر راه دادن افراد ناباب به منزل ، کمتر از خطر بیرون رفتن زن از خانه نیست . این کار ، مانند راه دادن دشمن به درون یک دژ است . افرادى که فاسق‏اند و یا چشم ناپاک دارند و حدود خود و دیگران را رعایت نمى‏کنند ، شایسته ارتباط نیستند . این گونه ارتباط‏ها ، میزان حیاى خانواده را کاهش مى‏دهد و گاه ممکن است به روابط نامشروع نیز منجر شود . بنا بر این ، گزینش و ارزیابى طرف‏هاى رابطه با معیار حیا ، یکى از اصول مهم در حفظ سلامت خانواده و حیاى افراد است .

283 (1)

ـ رابطه به چه شکلى برقرار مى ‏شود ؟

گذشته از این که بهتر است با افراد ناباب و بى‏ حیا ، رابطه برقرار نشود ، شکل رابطه با افراد و خانواده‏هاى گزینش شده نیز بهتر است مطابق معیارهاى حیا باشد . برخى ارتباط‏ها ممکن است فاقد عنصر حیا باشند . اختلاط زن و مرد ، رعایت نکردن پوشش مناسب ، شوخى با نامحرم ، بلند بودن صداى زنان و نرم و نازک صحبت کردن آنان ، کارهایى از این قبیل ، مواردى هستند که با معیار حیا ، مطابقت ندارند و تأثیرات مخرّبى بر حیاى خانواده خواهند داشت . این شکل از رابطه را نمى‏توان داراى ویژگى حیا دانست . در رابطه ‏هاى مبتنى بر حیا ، کمترین اختلاط با نامحرم ، دیده مى‏ شود و کمترین صحبت با نامحرم ، صورت مى‏پذیرد ، پوشش مناسبْ رعایت مى ‏شود و خلاصه ، از هر عملى که مرزهاى حیا و عفّت را تهدید کند ، پرهیز مى ‏شود .

منبع :  برگرفته از کتاب پژوهشی در فرهنگ حیا،  پدیدآورنده : عباس پسندیده

                                                                      گرد آوری شده توسط گروه خانواده با حجاب

_________________________________________________________________

مطالب مرتبط :

۱٫شرم شیرین خواستگاری

۲٫ اولین رویارویی عروس و داماد

۳٫ مرزبندی حیا در زندگی مشترک

۴٫ راهکارهای ائمه علیهم السلام برای تربیت فرزند با حیا

 

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.