کشف حجاب موازی در سه کشور بزرگ خاورمیانه

از امان‌الله خان در افغانستان، رضاخان در ایران و آتاترك در تركیه به‌عنوان مهره‌های ترویج فرهنگ سكولار و اشاعۀ غربی‌گرایی در این سه كشور یاد می‌شود. در بین این سه کشور تركیه به‌دلیل مجاورت با اروپا سریع‌تر از ایران و افغانستان شاهد مظاهر فرهنگ غرب بود.

کد خبر: 29298
تاریخ انتشار : دی ۱۶, ۱۳۹۵

انهدام اساس اسلام همیشه یکی از بزرگترین اهداف کشورهای غربی در همه زمان ها بوده و برای رسیدن به این هدف از تمام ابزارها کمک گرفته اند. آن ها با ایجاد جدائی در میان مسلمان، ترویج فرهنگ غرب و رواج ابتذال در جوامع اسلامی سعی کرده اند تا به اهدافشان نزدیک شوند. یکی از اقداماتی که در این جهت برنامه ریزی و اجرا شده پدیده کشف حجاب است. اتفاقی که طبق اظهارات همفری، کارشناس و جاسوس انگلیسی، به عنوان یکی از مؤثرترین روش ها در مبارزه با دولت های اسلامی است.

اما تغییر لباس و کشف حجاب در عصر رضاشاه امری نبود که مختص به ایران باشد بلکه کشورهایی مانند ترکیه، مصر، افغانستان و الجزایر نیز از این تهاجم فرهنگی در امان نبودند که در ادامه به طور مفصل به آن ها خواهیم پرداخت.

از امان‌الله خان در افغانستان، رضاخان در ایران و آتاترک در ترکیه به‌عنوان مهره‌های ترویج فرهنگ سکولار و اشاعۀ غربی‌گرایی در این سه کشور یاد می‌شود. امان‌الله خان ۱٠ سال، آتاترک ۱٨ سال و رضاخان ٢٠ سال بر کشورهای‌شان حکومت کردند. حداقل ٨ سال از این سال‌ها حکومت‌شان همزمان بود (۱٣٠٧-۱٢۹۹) و در این ٨ سال، اقدامات فرهنگی فراوانی به موازات یکدیگر در کشورهای خود به‌وجود آوردند. در بین این سه کشور ترکیه به‌دلیل مجاورت با اروپا سریع‌تر از ایران و افغانستان شاهد مظاهر فرهنگ غرب بود. از این‌رو رضاشاه و امان‌الله خان، بیش از آن‌که بر روحیات آتاترک تأثیرگذار باشند، از او تأثیرپذیر بودند.

بنابراین نمی توان گفت حرکت و تامل رضاخانی علت اصلی تحولات لباس زنان و مردان ایران بوده، بلکه این ثمره تلاش چندین سده عوامل استعمار و اروپاییان بوده و رضاشاه تنها یک مجری و عامل دست نشانده بوده است.

 

اسماعیل پاشا؛ پادشاهی که شیفته سلوک غرب بود

 

در مصر اولین نهضتی که به عنوان آزادی زنان صورت گرفت در اواخر سلطنت اسماعیل پاشا بود، او شیفته سلوک غربیان و تحصیلکرده های اروپا بود. اسماعیل پاشا در مصر که در ۱۸۶۳ میلادی بر تخت سلطنت نشست در ۱۸۷۰ به آزادی زنان با مفهوم اروپائی آن در کشورش رسمیت داد. یکی از قلم بدستان مزدور روزگار پاشا که در زمینه نهضت آزادی زنان فعالیت داشت قاسم بیک بود که این جمله از اوست: شرط هر تحولی رفع حجاب است.

 

در هم شکستن انقلاب مردم با کشف حجاب

 

در الجزایر نیروهای اشغالگر فرانسوی برای در هم شکستن انقلاب مردم، از جمله به مبارزه علیه حجاب زنان روی آوردند. آن ها ماموریت داشتند که اصالت ملی و دینی الجزایر را نابود کنند. هر چادری که دور انداخته می شود افق جدیدی را که تا آن هنگام بر استعمارگر ممنوع بود در برابر او می گشاید. با هر چادری که رها می شود گویی جامعه الجزایر خویشتن را به مکتب ارباب تسلیم کرده است.

 

امان الله خان؛ پیشگام در کشف حجاب در افغانستان

 

در افغانستان نیز بعد از بازگشت امان الله خان از سفر اروپا در سال  ۱۹۲۷ و با تأسیس «انجمن حمایت از نسوان» در ۱۹۲۸، فکر تشبه به اروپاییان و ترویج بی حجابی پایه ریزی شد.  مهم‌ترین اقدامات فرهنگی امان‌الله خان در افغانستان عبارت بود از: دائر کردن مدارس مختلط در کشور، برداشتن تدریجی حجاب از سر زنان، استخدام مستشاران اروپایی، استخدام معلمان فرانسوی و آلمانی، اعزام دانشجویان افغان به اروپا و از جمله اعزام دستۀ بزرگی از دوشیزگان به ترکیه.

امان‌الله خان در ۱٣٠۶ سفری طولانی و ۶ ماهه به مصر، ایتالیا، هلند، بلژیک، فرانسه، سوئیس، آلمان، لهستان، روسیه، مصر و ترکیه انجام داد.

او در همه این مناطق الگوهای فرهنگی کشورها را به‌خاطر سپرد و تلاش کرد تا حتی‌المقدور آن‌ها را در افغانستان به‌نام «اصلاحات» به اجرا درآورد.

اما و پس از بازگشت به افغانستان تلاش کرد تا روند غربی‌گرایی در کشور را که از قبل از سفر دوره‌ای خود آغاز کرده بود، با شدت بیشتری از سر بگیرد. بسیاری از اقدامات امان‌الله خان غیرعقلانی و با زور صورت می‌گرفت از جمله این‌که یک روز اعضای مجلس ملی افغانستان را که از رؤسا و بزرگان قبایل و ایلات و عشایر تشکیل می‌شود به خارج شهر دعوت کرده و در آن‌جا امر کرده بود که ریش‌هایشان را بتراشند و لباس خود را با کت و شلوار فرنگی که خود او از خارجه آورده بود عوض کنند و آن وقت اجازه داده بود که به شهر مراجعت کرده در مجلس حاضر شوند.

زمان زیادی از پایان سفر امان‌الله خان و بازگشت وی به کشورش نگذشته بود که اخبار مربوط به قیام در نقاط مختلف افغانستان را دریافت کرد. این قیام‌ها چنان همه روزه ابعاد بیشتری یافت که ظرف ۴ ماه به سراسر افغانستان کشیده شد. قیام از قبایل مختلف آغاز شد و به‌تدریج از حمایت روحانیون نیز برخوردار گردید. علل اصلی این ناآرامی‌ها آن‌گونه که بعدها فاش شد، مخالفت جامعه با اقدامات فرهنگی و سیاسی امان‌الله خان در کشور بود که به‌نام اصلاحات انجام می‌شد و ارزش‌های اسلامی و سنتی افغانستان را هدف قرار داده بود.

امان‌الله خان نیز از طریق هند به ایتالیا گریخت و در ۱٣٣۹ در ۶٨ سالگی درگذشت. بعدها امان‌الله خان در خاطرات خود به‌خطای دیدگاه و روش خود در تلاش برای انتقال مظاهر فرهنگی غرب به افغانستان و تحمیل اجباری آن به جامعه سنتی این کشور تحت نام «اصلاحات» اعتراف کرده بود.

 

آتاترک یهودی سردمدار کشف حجاب در ترکیه

 

در ترکیه نیز پس از به قدرت رسیدن مصطفی پاشا(آتاتورک) مبارزه جدی و همه جانبه ای بر علیه اسلام و مظاهر اسلامی مانند حجاب آغاز شد. این برنامه‌ای بود که در کنار سایر تصمیمات از جمله منسوخ‌کردن دادگاه های شرعی، تعطیلی مدارس علوم دینی، جایگزین کردن قوانین اروپایی به جای نظام شریعت، رواج رسم‌الخط لاتین، تغییر تاریخ هجری به میلادی، اعلام تعطیلی یکشنبه‌ها به جای جمعه‌ها و … به اجرا گذارده شد.

ضیاء گوکالپ که فردی ملحد بود، اساس فکر وحدت ترکیه ملی را ریخت؛ بدون آنکه اسلام به عنوان مذهب رسمی دولت جدید این کشور معرفی شود، وی اصرار داشت ترکیه از گذشته اسلامی و مذهبی خود گسسته شده و با زیربنای تمدن غربی پی ریزی گردد. آتاترک نیز از مریدان و شاگردان او بود.

آتاترک برای نزدیک نمودن ترکیه به غرب و تجدد نوع اروپایی در اجرای اجباری قانون تغییر کلاه از زورگویی استفاده کرد و برای رسیدن به این مقصد گروهی از علمای دینی را اعدام و برخی را تبعید نمود. وی آموزش های دینی را ممنوع اعلام نمود و مراکز مذهبی را تعطیل ساخت، حجاب زنان را برداشت، برهنگی و آزادی به شیوه غربی زنان و آموزش مختلط دختران و پسران را اجباری نمود، حروف عربی را برانداخت و حروف لاتین را جایگزین آن ساخت و دستور داد اذان به زبان ترکی گفته شود!

گفته می شود مصطفی کمال پاشا مشهور به آتاتورک (پدر ملت ترک!!) اصلاً یهودی و از اهالی سالونیک (از مراکز یهودی نشین ترکیه) بود و سپس عضو فعال فراماسونری شد و رفته رفته سرسپرده اغراض غرب و سرمایه داری صهیونیستی گردید و برای عملی نمودن مقاصدش انگلیسی ها به نحوی عمل کردند تا او را قهرمان ملی و مبارزی وطن پرست جلوه دهند در حالی که وی از اسلامی که مردمان ترک بدان عقیده داشتند نفرت داشت و می کوشید مسلمانان ترکیه از باورهای دینی جدا شوند و به تمدن غرب روی آورند و با اعتقادات و عبادات و احکام خداحافظی کنند!

سرانجام در سال ۱۳۰۴ (۱۹۲۵م) شیخ سعید نامی، انقلابی را علیه آتاتورک ترتیب داد که وی را همچون دادگاه تفتیش عقاید محاکمه و اعدام کردند. دیگر انتقادکنندگان به شیوه های باصطلاح اصلاحی این فرد ضد مذهب، به چنین سرنوشت های اسفباری دچار شدند

 

 

زهرا پورقربان _ تحریریه سایت با حجاب

 

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.