حقیقتی نا گفته در پس انتشار عکس های دانشگاه الزهرا (س)

انتشار این تصاویر چنان به مذاق رسانه های معاند خوش آمده که فرنس ۲۴ در یادداشت کوتاه خود می نویسد: لیدی گاگا شاید برای انتخاب بعدی لباس هایش بخواهد سری به ایران بزند.

کد خبر: 30697
تاریخ انتشار : بهمن ۱۱, ۱۳۹۴

در روایات آمده که در روز قیامت وقتی پرونده اعمال را به دست انسان ها می دهند بعضی فریاد می زند که در پرونده ما قتل نوشته شده است، در صورتی که ما هیچ گاه خون حیوانی را هم در دنیا نریخته ایم چه برسد به انسان، اما در جواب به آن ها گفته می شود که شما با سکوت در برابر فلان ظلم یک ظالم گویی بر آن عمل مهر تایید زدید و درگناه ظالم شریک هستید. این تنها یک تعبیر است که می توان آن را به عموم مسائلی که ما بدون شریک بودن در گناهی و تنها با سکوت و یا انتشار آن در جرم عاملان آن عمل شریک می شویم.

 

یکی از انواع ظلم ها و حق الناس ها بردن آبروی فرد مومن(در معنای عام کلمه) است که در روایات حرمت آن را از حرمت کعبه بالاتر دانسته اند( خصال، ص۲۷). حرمتی که این روزها به مدد پیشرفت علم و تکنولوژی و ایجاد شبکه های اجتماعی در سطح وسیع توسط عده ای برده می شود و کم نیستند تعداد کسانی که با نفوذ در حریم شخصی افراد وبا انتشار تصاویر وفیلم های شخصی صدمات جبران ناپذیری به فرد و فضای عمومی جامعه می زنند.

 

 

جشن بالماسکه دانشجویان ایرانی

 

در هفته های اخیر در کنار اخبار فرجام، برجام و کارشکنی های عربستان و جنگ سوریه خبر”شوی لباس دختران دانشگاه الزهرا(س)” در صدر اخبار بود .خبری که با انتشار تصاویر مربوط به این به اصطلاح “فشن شو” واکنش های متفاوتی را به همراه داشت. در داخل کشور برخی از خبرگزاری ها تنها به انتشار این خبر اکتفا کردند و عده ای دیگر با اعتراض شدید این تصاویر را به دلیل استفاده از آرایش های غلیظ دختران و لباس های نامتعارف به پوشش جشن های هالوین وبالماسکه  تشبیه کردند وبا تاسف شدید آن را مخالف قوانین شرع دانستند. با وجود عکس العمل های مختلف نسبت به این خبر در داخل، رسانه های غربی و شبکه های فارسی زبان نیز که به خوبی اخبار داخلی را رصد میکند و از هیچ خبری هر چند کوچک نمی گذرند و با بزرگنمایی مسائل سعی در نشان دادن تصویری از ایرانیان دارند که از اسلام و آرمان های انقلاب فاصله گرفته و متمایل به فرهنگ غرب شده اند، نیز از این خبر نگذشتند و با انحراف ۱۸۰ درجه ای این خبر، سعی کردند دختران ایرانی را علاقه مند به استفاده از لباس های لیدی گاگا خواننده آمریکایی که به پوشیدن لباسهای نامتعارف معروف است، نشان دهند و به کنایه ایران را مکان خوبی برای انتخاب لباس برای این خواننده دانستند.

 

 

شوی لباس در دانشگاه الزهرا

 

جشن بالماسکه یا ژوژمان داخلی؟

 

دانشجویان رشته هنر با واژه “ژوژمان” به خوبی آشنا هستند چیزی شبیه امتحانات آخرترم که آثار دانشجویان مورد قضاوت استاد قرار می گیرد. به گفته مسئولین و دانشجویان آنچه در دانشگاه الزهرا (س) اتفاق افتاد و با انتشار تصاویر آن توسط برخی از افراد تبدیل به جنجالی خبری که تا رسانه های غربی نیز آن را پوشش داده و به نوعی از آن حمایت کردند، نیز تنها یک ژوژمان لباس« خلاقانه» بوده است که دانشجویان با الگو برداری از داستا ن های مانند شاهنامه و ضحاک و… دست به طراحی لباس برای امتحانات پایان ترم درس “ارائه مد “زدند به طوری که مسئول روابط عمومی دانشگاه الزهرا این مسئله را یک کار کاملا درسی و دانشکده‌ای دانست و بیان داشت :« دانشگاه اجازه دخالت در کلاس درسی استاد را ندارد و یا این که بخواهند اجازه دوربین نبردن به دانشجو سر کلاس را بدهند.» صرف نظر ازتمامی واکنش ها و تحلیل ها که معطوف به خود این ماجرا شده، آنچه مهم است؛ اتفاقی نامبارکی است که به طور نامحسوس در پس انتشار تصاویر این چنینی در طول سال های اخیرشکل گرفته است.

 

انتشار عامدانه یا غیر عامدانه؛مسئله چیز دیگری است

 

به راستی در این حادثه و حوادث این چنینی چه کسانی مقصر هستند؟ آیا در کشور ما  و در هیچ دانشگاهی دیگری اعم از هنری …اعمالی که خلاف موازی اسلام است رخ نمی دهد ؟آیا ژوژمان های این چنینی تا به حال در هیچ دانشگاه هنری رخ نداده است؟

در این جا دوفرض وجود دارد اول این که دانشجویان با فرض محفوظ و یادگاری ماندن این تصاویر نزد خود و دیگر هم کلاسی هایشان این عکس ها را گرفته اندکه قاعدتا خیلی نیز خود را ملزم به داشتن پوشش نمی دانستند؛ مانند گرفتن تصویر در هر جمع دوستانه دیگر، تصاویری که به گفته مسئولین با شیطنت عده دیگری از دانشجویان انتشار پیدا کرد. شیطنتی که منجر به از بین رفتن آبروی آن دست از افرادی شد که حریم شخصی و حیا برایشان مهم بوده و هیچ گاه تصور نمی کردند روزی برسد که تصاویرشان از پسر همسایه تا اقوام و مردان دانشگاه به مدد شبکه های اجتماعی و پوشش خبری دیده شود.

 

 

شوی لباس در دانشگاه الزهرا

 

در فرض دیگر نیز حتی اگر برای دانشجویان ملزم بودن به پوشش وحجاب مناسب و انتشار تصاویر مهم هم  نبوده باشد؛ باز گناه افرادی که با انتشار این تصاویر فضای فرهنگی جامعه را خدشه دار کردند، قابل توجیح نیست، چرا که این تصاویر در هر صورت مختص به حریم شخصی عده ای بوده است که در جمع دوستانه خود و برای یک کار درسی عکس گرفته بودند و اگر رسانه های داخلی به انتشار آن دامن نمی زدند در نهایت بین افراد همان دانشگاه منتشر می شد و بعد از مدتی مانند بسیاری از مسائل فراموش می شد و دیگر کار به “به به و چه چه” رسانه های معاند در تقلید جوانان ایران اسلامی از فرهنگ غرب وتحریف خبر به نفع آن ها نمی شد.

 

سخن آخر

 

از موضوع انتشار تصاویر دختران دانشگاه الزهرا(س) چه با رضایت دانشجویان و چه با نارضایتی آن ها بگذریم چرا که این مسئله تنها یک مصداق است از ظلم به افراد وبردن آبروی افراد با انتشار تصاویر و ویدئوهای که در حریم خصوصی گرفته می شود، حوادث این چنینی پیش از این رخ داده و پس از این نیز رخ خواهد داد. اما آن چه گفتن و تذکر دادن آن مهم است ودر پس این اتفاق مغفول مانده این است که انتشار این تصاویر خلاف اخلاق انسانی و اسلامی بوده و تمام افراد چه حقیقی وچه حقوقی با انتشار این تصاویر و دامن زدن و پر رنگ کردن این حوادث در برابر تک تک کسانی که به آن ها  ظلم شده وچشم هزاران نفر را به حریم امنی که فرد برای خود ساخته باز کرده، مسئول بوده و باید در محضر خداوند پاسخگوی اعمال و رفتار خود باشندودر این بین فرقی نیست میان یک نفر که با دیدن این تصاویر آن را به نفر کناری نشان داده و برایش ارسال میکند و یا یک رسانه جمعی که با انتشار سراسری آ ن زمینه را برای گسترش و دریدن شدن هر چه بیشتر حریم حیای افراد فراهم می کند.

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.