زنانی که اعتماد می‌کنند؛ تصاویری که دردسرساز می‌شوند+ جدول

در جدول اخباری که سایت پلیس فتا در مورد سوء‌استفاده از تصاویر زنان و دختران منتشر کرده است، دیده می‌شود. متهمان که اکثراً مرد و تعدادی زن هستند، با انگیزه‌های مختلفی از قبیل درخواست‌های نامشروع، اخاذی، انتقام، آزار روحی رساندن و جلوگیری از ازدواج اقدام به انتشار تصاویر و جملات نامناسب در فضای مجازی می‌کردند.

کد خبر: 30881
تاریخ انتشار : بهمن ۱۴, ۱۳۹۴

در جدول بالا اخباری که سایت پلیس فتا در مورد سوء‌استفاده از تصاویر زنان و دختران منتشر کرده است، دیده می‌شود. متهمان که اکثراً مرد و تعدادی زن هستند، با انگیزه‌های مختلفی از قبیل درخواست‌های نامشروع، اخاذی، انتقام، آزار روحی رساندن و جلوگیری از ازدواج اقدام به انتشار تصاویر و جملات نامناسب در فضای مجازی می‌کردند.

 

در این گزارش به سوءاستفاده‌هایی که از تصاویر شخصی زنان و دختران در فضای مجازی از ابتدای سال جاری شده، نگاهی انداخته و به بررسی دلایل این عمل می‌پردازیم.

سوءاستفاده از تصاویر شخصی افراد، پیش از گسترش استفاده از فضای مجازی نیز گاهی مطرح می‌شد، اما با رواج استفاده عمومی از فضای مجازی، انتشار تصاویر شخصی در این فضا و اعتماد به افراد ناشناس در این فضا، این مشکل را گسترده‌تر کرده است؛ به‌طوری‌که از ابتدای سال جاری شاهد رسانه‌ای‌شدن ۶۷ مورد سوءاستفاده از تصاویر شخصی زنان و دختران بودیم. جزییات این موارد در جدول زیر آمده است.

 

ردیف

زمان

استان/شهر

تیتر

شرح وقوع جرم

۱

فروردین

اصفهان

دستگیری عامل هتک حیثیت در فضای مجازی

در پی شکایت یکی از شهروندان اصفهان مبنی بر این‌که فردی با انتشار تصاویر شخصی و خانوادگی او در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی موجبات آبروریزی و هتک حیثیت او را فراهم آورده، بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت. شاکی در اظهارات خود بیان داشت مدتی پیش با فردی در فضای مجازی آشنا شده و وی از او درخواست ازدواج کرده، پس از مدتی با بیان جملات زیبا و عاشقانه‌اش فریب او را خورده و بنا به درخواست او مبنی بر ارسال عکس‌ها و فیلم‌های خصوصی، آن‌ها را برای آن شخص ارسال نموده که پس از دریافت اطلاعات خصوصی به یک‌باره تغییر رفتار داده و آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد. با جمع آوری مدارک و مستندات و انجام تحقیقات پلیسی در فضای مجازی متهم شناسایی و پس از هماهنگی با مقام قضایی دستگیر شد.

۲

فروردین

سبزوار

تعمیر لپ تاپ و سوءاستفاده از تصاویر خصوصی دختر جوان

خانمی جوان به پلیس فتای سبزوار مراجعه و تقاضای رسیدگی به شکایت خود مبنی بر افشای عکس‌های خصوصی و ایجاد پروفایلی با عکس‌هایش را داشت. شاکی در تحقیقات به‌عمل‌آمده کارشناسان پلیس فتا اظهار داشت که چند روز قبل توسط یکی از دوستانم مطلع شدم که پروفایلی در یکی از شبکه‌های اجتماعی با تصاویر خصوصی‌ام ایجاد شده که بعد از مشاهده صفحه تصاویرم شوکه شدم و به پلیس فتا مراجعه کردم. کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی‌های لازم فرد متخلف را شناسایی و دستگیر کردند. متهم که مردی ۳۶ ساله بود در مواجهه با ادله دیجیتالی لب به اعتراف گشود و در بازجویی‌های به‌عمل‌آمده اظهار داشت مدتی قبل شاکی برای تعمیر لپ تاپ به تعمیرگاه پسرخاله‌ام مراجعه و درخواست بروزرسانی سیستم عامل و ارتقا ویندوزش را داشت. من هم در فرصتی مناسب با سوءاستفاده از اعتماد و به دور از چشم پسرخاله‌ام وارد سیستم شاکی شده و اطلاعات وی را بر روی فلش کپی کردم و با ایجاد پروفایلی با عکس‌های شاکی در شبکه‌های اجتماعی خودم را با اسم مستعار یک دختر معرفی کردم.

۳

فروردین

سیستان‌وبلوچستان

هتک حیثیت از دختر جوان در فیس‌بوک

زنی به پلیس فتا مراجعه و اظهار کرد فردی با ایجاد پروفایلی به نام او و انتشار مطالب و عکس‌های فتوشاپ‌شده، اقدام به هتک حرمت و ایجاد بدبینی نسبت به او در بین آشنایان و حتی جدایی‌ او از نامزدش شده است. در پی بررسی‌های تخصصی و فنی پلیس در مدت کوتاهی متهم که دانشجو و از همکلاسان شاکی بود شناسایی و دستگیر شد. متهم که انگیزه خود را علاقه به شاکی و جلوگیری از ازدواج او بیان مرد، به همراه پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.

۴

فروردین

فارس

اخاذی اینترنتی از دختر جوان شیرازی

زنی جوان با ارایه مرجوعه قضایی به این پلیس اظهار کرد فردی که عکس‌های شخصی او را در دست دارد، با ارسال ایمیل‌های غیراخلاقی، او را تهدید به انتشار این عکس‌ها در فضای مجازی کرده است. مأموران موفق به شناسایی و دستگیری متهم که از خویشاوندان شاکی بود، شدند.

۵

فروردین

فسا/ فارس

عامل هتک حیثیت همسر قبلی بود

زن جوانی با مراجعه به پلیس فتا اعلام کرد فیلم خصوصی او که مربوط به ازدواج قبلیش بوده است، از طریق نرم‌افزار واتس‌آپ در فضای مجازی منتشر گردیده که این موضوع باعث هتک حیثیتش شده است. متهم پرونده همسر قبلی شاکیه بود که این فیلم را بدون اطلاع او گرفته و با قصد انتقام و جهت ایجاد مشکل در زندگی جدید شاکیه با همسر فعلیش منتشر کرده است.

۶

فروردین

سیستان‌وبلوچستان

پشت پرده انتشار تصاویر خصوصی شهروندان

در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر این‌که تصاویر شخصی او در فضای مجازی منتشر شده است، موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. با توجه به ارتباط دوستانه‌ای که متهم قبل از انتشار تصاویر خصوصی شاکی با او برقرار کرده بود، هویت متهم را شناسایی کردند. متهم پس از مواجه با مدارک و مستدلات غیر قابل انکار پرونده اعتراف کرد که دلیل انتشار تصاویر قربانیان عدم تمکین آن‌ها از خواسته‌های نامشروعش بوده است.

۷

اردیبهشت

کرمان

تهدید عامل برداشت اینترنتی برای انتشار تصاویر خصوصی ناکام ماند

یکی از شهروندان با در دست داشتن مرجوعه قضایی به پلیس مراجعه و اظهار کرد فردی از حساب بانکی‌اش مبالغی برداشت می‌کند و در شبکه اجتماعی واتس‌آپ هم او را تهدید به انتشار تصاویر خصوصی‌اش کرده است. در بررسی‌های اولیه مشخص شد فرد تهدیدکننده، تصویری از تصاویر خصوصی شاکیه را برای او فرستاده است و در خصوص انتشار تصاویر مبالغه نمی‌کند. متهم که یکی از همکاران شاکیه در یک واحد صنفی بود در ابتدا منکر ماجرا می‌شد ولی بعد از رویارویی با قراین و شواهد لب به اعتراف گشود و در اظهارات خود نحوه سرقت تصاویر خصوصی و رمز دوم و شماره کارت شاکیه را دسترسی به لپ‌تاپ وی عنوان کرد.

۸

اردیبهشت

گلستان

انتقام‌جویی از طریق شبکه اجتماعی موبایلی با انتشار تصاویر شخصی

در پی وصول مرجوعه قضایی مبنی بر شکایت فردی مبنی بر ایجاد مزاحمت و انتشار تصاویر خانوادگی او، موضوع در دستور کار قرار گرفت. در تحقیقات انجام‌شده از شاکیه و بررسی‌های مقدماتی، مشخص شد که فردی در یکی از شبکه‌های اجتماعی موبایلی اقدام به ایجاد پروفایل با تصاویر این خانم کرده است. پس از انجام اقدامات، مشخص شد فردی که این پروفایل را ایجاد کرده، یک خانم جوان است و با اقدامات اطلاعاتی، متهم شناسایی و برای انجام تحقیقات تکمیلی به پلیس فتا فراخوانده شد. متهم انگیزه خود از انجام اینکار را انتقام جویی از شاکیه اعلام کرد.

۹

اردیبهشت

کردستان

عامل انتشار تصاویر خانم جوان در فضای مجازی در سنندج دستگیر شد

با طرح شکایت زنی جوان مبنی بر انتشار تصاویر خصوصی‌اش در فضای مجازی، موضوع در دستور کار مأموران پلیس فتا قرار گرفت. مأموران این پلیس با مهندسی اجتماعی و با نام‌های پوششی با متهم ارتباط برقرار و اعتماد او را جلب کرده و پس از هماهنگی‌های لازم با قاضی ویژه رسیدگی به جرایم سایبری، موفق به دستگیری متهم شدند. متهم در اعترافات به آشنایی قبلی با شاکیه اشاره کرد و گفت به دلیل اختلافاتی که با شاکیه داشته‌ام اقدام به انتشار تصاویر در فضای مجازی و همچنین تهدید و اخاذی کرده‌ام.

۱۰

اردیبهشت

فارس

عامل اغفال و اخاذی از دختران نوجوان در فضای مجازی شناسایی شد

مردی میانسال با حالتی مشوش به همراه دختر دبیرستانی خود وارد پلیس فتا شده و عنوان کرد چندی پیش با دیدن تلفن همراه دخترش، به صورت ناخواسته متوجه می‌شود که او در یک گروه از شبکه اجتماعی عضویت دارد که پس از واردشدن به این گروه عکس‌های شخصی دخترش به همراه متن‌هایی تهدیدآمیز و نامربوط مشاهده می‌کند. دختر شاکی نیز بیان کرد مدتی پیش از طریق یکی از دوستانم با این گروه آشنا شده و در آن عضو شدم. سپس با مدیر گروه که خود را پسری جوان معرفی کرد آشنا شده و عکس‌های شخصی خود را برای وی ارسال کردم.

۱۱

اردیبهشت

سیستان‌وبلوچستان

شناسایی عامل هتک حیثیت از دختران جوان در زاهدان

در پی دریافت شکایتی از یک خانم جوان مبنی بر اشاعه اطلاعات خلاف منافی عفت در فضای مجازی از او، رسیدگی به این پرونده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. در بررسی‌های اولیه مشخص شد شاکی از طریق شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط با خواهر و سایر اعضای خانواده و دوستان خود اقدام به ارسال عکس‌های شخصی می‌کرد که مدتی پیش توسط فردی ناشناس مورد تهدید قرار گرفت که در صورت نپرداختن وجه نقد اقدام به سوءاستفاده از عکس‌های او می‌کند که در نهایت مطالبی خلاف منافی عفت را منتشر کرد.

۱۲

اردیبهشت

اردبیل

انتقام از شوهر سابق انگیزه مجرم اینترنتی

به‌دنبال شکایت شهروند اردبیلی مبنی بر این‌که شخصی ناشناس در شبکه‌های اجتماعی اقدام به انتشار تصاویر خانوادگی و خصوصی و نشر اکاذیب کرده و باعث هتک حیثیت و آبروریزی‌اش شده است، بررسی موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت که موفق شدند مجرم اینترنتی که همسر سابق شاکی بود را شناسایی کنند. مجرم اینترنتی جوان در بازجویی‌های صورت‌گرفته و در مواجهه با دلایل و مستندات پلیس، لب به سخن گشوده و به جرم ارتکابی با انگیزه انتقام‌جویی و خصومت شخصی اعتراف کرد.

۱۳

اردیبهشت

فارس/فسا

شناسایی فرد اخاذ در فسا

یک فقره پرونده از طریق دادسرا با موضوع کلاه‌برداری، اخاذی و تهدید به انتشار تصاویر خصوصی اشخاص به پلیس فتا شهرستان ارجاع و موضوع به صورت ویژه در دستور کار مأموران قرار گرفت و متهم در شهرستان شیراز شناسایی و دستگیر شد. متهم در تحقیقات به جرم ارتکابی اقرار و بیان کرد خود را تحت عنوان‌های مختلف معرفی و پس از دادن وعده و ارتباط با شاکیان و تهیه فیلم و عکس، آنها را نسبت به انتشار تصاویر تهدید و سپس اخاذی می‌کرده است. این فرد با روش مذکور مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال اخاذی کرده است.

۱۴

اردیبهشت

نیشابور/ خراسان رضوی

تهدید و اخاذی با انتشار تصاویر خصوصی

زنی جوان با ارایه شکواییه‌ای اعلام کرد که مدتی قبل عکس‌های خصوصی و شخصی خود را در یکی از شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته است که متأسفانه تصاویر توسط فردی سودجو کپی و با تهدید و اخاذی قصد انتشار آن‌ها را دارد.

۱۵

اردیبهشت

فارس

اخاذی اینترنتی با استفاده از شبکه اجتماعی

زنی ساکن شیراز با مراجعه به پلیس مدعی می‌شود که در یکی از شبکه‌های اجتماعی با پسری آشنا شده و پس از چند روز چت‌کردن و گفت‌وگو، فرد اخاذ از او درخواست ارسال چند عکس را می‌کند که پس از ارسال تصاویر شخصیش، تهدیدها شروع شده و متهم برای این‌که این تصاویر را در فضای سایبر منتشر نکند، مبلغ ۸۰ میلیون ریال از وی طلب می‌کند. شاکی نیز برای حفظ آبروی خود مبلغ ۲۰ میلیون ریال در اختیار متهم قرار داده و پس از آن اقدام به شکایت می‌کند.

۱۶

خرداد

اصفهان

اخاذی مرد شیاد از شهروند اصفهانی

در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر این‌که فردی عکس‌های شخصی او را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی همراه با مطالب غیراخلاقی و کذب درج نموده‌اند، بررسی موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت. شاکی در اظهارات خود بیان کرد که در یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی با فردی آشنا شدم که پس از مدتی آشنایی فریب او را خورده و عکس‌های شخصی و خصوصی خود را برای او ارسال نمودم، ولی پس از مدتی من را به قصد اخاذی تهدید کرد که تصاویر خصوصی‌ام را در اینترنت منتشر می‌کند، ولی من به تهدیدهای او بی‌تفاوت بودم و او تهدید خود را عملی کرد.

۱۷

خرداد

فارس

حسادتی که به هتک حیثیت ختم شد

ماجرا از این‌جا آغاز می‌شود که متهم پرونده یک روز به منزل یکی از دوستان قدیمی خود رفته و با وارد شدن به اتاق خوابش در یک فرصت مناسب تصاویر شخصی او را به سرقت برده و به علت حسادتی که به این خانواده داشته است، این تصاویر را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد. این خانواده که از این موضوع اطلاع نداشته‌اند، با دیدن این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی شوکه شده و اقدام به شکایت برای مشخص شدن موضوع می‌کنند.

۱۸

خرداد

فارس

هتک حیثیت به خاطر عشق

شاکی که دختری جوان است با ارایه مرجوعه قضایی به پلیس فتا ادعا کرد مدتی پیش هنگامی که در شبکه اجتماعی فیس‌بوک در حال گذر بوده است، صفحه‌ای با مشخصات خود نظرش را جلب می‌کند که متأسفانه عکس‌های شخصی با متن‌های غیراخلاقی و خلاف عفت عمومی در این صفحه نوشته شده است. در روند بررسی ردپای خواستگار قدیم شاکی که همان متهم است، دیده می‌شود. متهم که خود را عاشق شاکی معرفی می کند در اظهارات خود بیان می کند به خاطر این که شاکی نتواند با فرد دیگری ازدواج کند، با در دست داشتن چندین عکس از او دست به چنین اقدامی زده است.

۱۹

خرداد

تهران

اعتماد بی جا به هتک حیثیت در فیس‌بوک انجامید

خانمی با مراجعه به پلیس فتا و اعلام انتشار تصویر خصوصی‌اش در شبکه‌های اجتماعی درخواست دادخواهی کرد. لذا موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفته و متهم از طریق فضای مجازی در منطقه جوادیه تهران شناسایی شد و در بازجویی‌ها به جرم خود اعتراف کرد و گفت حدود شش ماه پیش از طریق فیس‌بوک با شاکی آشنا شده و با جلب اعتماد او، شماره تلفن و تصویر او را بدست آورده و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.

۲۰

خرداد

کرمانشاه

هتک حیثیت و تهدید با هدف ازدواج

درپی شکایت خانمی مبنی بر این‌که افراد ناشناسی از طریق شبکه‌های اجتماعی وایبر، کیک، اینستاگرام و فیس‌بوک با انتشار تصاویر شخصی و قراردادن پیام‌های تهدیدآمیز علیه او باعث خدشه‌دار کردن وجهه اجتماعی‌اش شده‌اند. کارشناسان متهم را شناسایی کردند و مشخص شد متهم خواستگار سابق شاکیه بوده است که دربازجویی‌ها به بزه انتسابی معترف شد و اظهارکرده که قصد داشته از این طریق شاکیه را جهت ازدواج با خود تحت فشار قراردهد.

۲۱

خرداد

آذربایجان غربی

عامل هتک حیثیت افراد در فضای مجازی در ارومیه دستگیر شد

در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر این‌که فرد یا افراد ناشناسی در یکی از شبکه‌های اجتماعی اقدام به درج تصاویر شخصی او و خدشه‌دارنمودن وجهه اجتماعی‌اش کرده‌اند، موضوع در دستور کار مأموران قرار گرفت، متهم شناسایی، دستگیر، به بزه انتسابی معترف شد و جهت سیر مراحل قانونی پرونده تحویل مراجع قضایی شد.

۲۲

خرداد

گلستان

اختلاف با پسر شاکیه زمینه مزاحمت برای شهروند گلستانی

با مراجعه فردی به پلیس فتا و اظهارات او مبنی بر این‌که فرد یا افرادی در یکی از شبکه‌های اجتماعی موبایلی اقدام به توهین و مزاحمت و انتشار تصاویر شخصی او کرده‌اند، موضوع در دستور کار مأموران قرار گرفت و مشخص شد متهم از آشنایان پسر شاکیه بوده است. متهم علت و انگیزه خود از این اقدام مجرمانه را وجود اختلافات با پسر شاکیه عنوان کرد.

۲۳

خرداد

اصفهان

انتقام‌جویی در شبکه اجتماعی موبایلی

زن جوانی در مراجعه به پلیس اعلام کرد فرد ناشناسی در یکی از شبکه‌های اجتماعی موبایلی صفحه‌ای با نام او ایجاد کرده و در آن تعدادی از تصاویر شخصی و خصوصی‌اش را به نمایش گذاشته که موجبات هتک حیثیت را برایش به‌وجود آورده است. با انجام تحقیقات، متهم شناسایی و دستگیر شد. متهم نیز که زن جوانی بود، به بزه انتسابی اقرار و انگیزه خود را هتک حیثیت و انتقام جویی به علت اختلافات قبلی با شاکی عنوان کرد.

۲۴

خرداد

گلستان

دستگیری منتشرکننده تصاویر شخصی شهروند گرگانی در شبکه اجتماعی موبایلی

در پی وصول مرجوعه قضایی مبنی بر شکایت فردی، دال بر ایجاد مزاحمت و انتشار تصاویر شخصی او، با تحقیقات به‌‌عمل‌آمده از شاکی و بررسی‌های مقدماتی، مشخص شد فردی با ایجاد یک پروفایل در یکی از شبکه‌های اجتماعی موبایلی اقدام به انتشار تصاویر شخصی او کرده است. شاکی اعلام کرد که گوشی تلفن همراه خود را در یک تاکسی داخل شهری جا گذاشته و بعد از چند دقیقه تماس با شماره مورد نظر، گوشی تلفن همراه خاموش بوده است که در تحقیقات تکمیلی مشخص شد همان راننده تاکسی اقدام به ایجاد پروفایل و انتشار تصاویر شاکیه کرده است.

۲۵

تیر

البرز

انتشار تصاویر خصوصی از سوی عاشق شیشه‌ای

به دنبال ارجاع یک فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب کرج به دادخواهی زن جوانی مبنی بر این‌که تصاویر خصوصی و خانوادگی او توسط فرد یا افراد ناشناسی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است پیگیری پرونده در دستور کار قرار گرفت. کارشناسان متهم را زمانی که در حال مصرف ماده روان‌گردان شیشه بود، در یکی از مناطق کرج دستگیر و به منظور تحقیات بیشتر به پلیس فتا منتقل کردند. متهم به جرم خود اعتراف کرده و گفت: زمانی که در دانشگاه مشغول تحصیل بودم با شاکی آشنا شدم و او که کاملاً به من اعتماد داشت عکس‌های خصوصیش را در اختیارم قرار داد من نیز که قصد ازدواج با او را داشتم پس از مدتی با خانواده‌ام به خواستگاری شاکی رفتیم، ولی خانواده او که متوجه اعتیادم به مواد مخدر شده بودند به این ازدواج جواب منفی دادند. متهم پس از شنیدن جواب منفی از شاکی تصمیم گرفت تا به منظور انتقام از دختر مورد علاقه‌اش اقدام به انتشار تصاویر خصوصی او در فضای مجازی کند.

۲۶

تیر

آذرباییجان شرقی

استفاده از تصاویر دیگران با نیت سوء در فضای مجازی

در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر این‌که فردی در یکی از شبکه‌های اجتماعی اقدام به انتشار تصاویر و استفاده از تصاویر شخصی و خصوصی او کرده است، مراتب در دستور کار قرار گرفت. متهم علت اصلی کار خود را آزار روحی و روانی و صدمه به حیثیت شاکی اعلام کرد.

۲۷

تیر

کردستان

انتشار تصاویر خصوصی زن جوان با انگیزه انتقام‌جویی

در این پرونده شاکی مدعی بود که شخصی با ارسال پیامک و انتشار تصاویر شخصی و خانوادگی همسرش در شبکه‌های اجتماعی موجب هتک حیثیت آنان شده و تهدید کرده که عکس‌های بیشتری از همسرش در اختیار دارد و در آینده آن‌ها را منتشر خواهد کرد. متهم اهل و ساکن یکی از استان‌های مجاور بود. او انگیزه خود را از این کار انتقام‌جویی از شاکی و نامزد سابقش (همسر شاکی) اعلام کرد.

۲۸

تیر

لرستان

اخاذی مرد زن‌نما در “واتس‌اپ

زنی با مراجعه به مراجع قضایی اظهار کرد با اعتماد به دوستان خود، در گروهی با خانمی به هویت جعلی (نازگل) آشنا و با ورود در آن محیط شماره تماس خود را برای این شخص ارسال که بعد از مدتی متوجه شده شخص مورد نظر خانم نیست. به گفته شاکی از روز بعد از آشنایی با فرد مورد نظر، هویت جعلی نازگل با ایجاد مزاحمت و عنوان موضوع که عکس پروفایل او را در اختیار همسرش می‌گذارد وی را تهدید به خواسته نامشروع می‌کند.

۲۹

تیر

اصفهان

اخاذی مرد شیاد از شهروند اصفهانی

شاکی در اظهارات خود بیان داشت در یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی با فردی آشنا شدم که پس از مدتی آشنایی فریب او را خورده و عکس‌های شخصی و خصوصی خود را برای او ارسال کردم، ولی پس از مدتی من را به قصد اخاذی تهدید کرد که تصاویر خصوصی‌ام را در اینترنت منتشر می‌کند، ولی من به تهدیدهای او بی‌تفاوت بودم و او تهدید خود را عملی کرد. در این پرونده مشخص شد متهم که از قبل با شاکی رابطه اینترنتی داشته و انگیزه خود را هتک حیثیت شاکی به‌دلیل شنیدن پاسخ منفی در مقابل خواسته‌های او عنوان داشت.

۳۰

تیر

ساوه / اراک

اخاذی با انتشار تصاویر خصوصی در یکی از شبکه‌های اجتماعی

در خصوص موضوع پرونده از شاکیه تحقیق به‌عمل آمد که او بیان کرد: «من از حدود شش سال قبل عضو یکی از شبکه‌های اجتماعی بودم، در آن زمان با شخصی آشنا شدم و پس از گپ وگفت‌های فراوان در اوایل سال جاری بنا به خواسته او در یک شبکه اجتماعی دیگر نیز عضو شدم، ایشان با اعتمادسازی و جلب اطمینان من اطلاعاتی را از من به‌دست آورد و پس از گذشت چند ماه اقدام به ارسال اطلاعاتم در فضای مجازی کرد و با تهدید قصد اخاذی از من را داشت.”

۳۱

تیر

همدان

انتشار تصاویر شخصی به بهانه وصول طلب

در تحقیقات مشخص شد، فردی برای انجام پروژه‌های فنی به منزل شاکی رفته و در پی غفلت صاحبخانه تصاویر شخصی را از رایانه وی به سرقت برده است. متهم انگیزه خود را از این عمل مجرمانه پرداخت‌نشدن طلب گذشته دانست.

۳۲

تیر

مازندران

تهدید به قتل در فضای مجازی با مقاصد انتقام‌جویانه

در پی مراجعه فردی به پلیس فتا استان مازندران مبنی بر اینکه مدتی است شخصی با انتشار تصاویر خصوصی دخترش و ارسال پیام در تلگرام وی را به قتل تهدید می‌کند، موضوع در دستور کار قرار گرفت. متهم که قبلاً خواستگار دختر شاکی بوده پس از گرفتن جواب نه، اقدام به انتشار تصاویر خصوصی فرد مورد علاقه خود در فضای مجازی و تهدید او و خانواده‌اش کرده بود.

۳۳

تیر

آذربایجان شرقی

تهدید و اخاذی با به دست آوردن عکس‌های شخصی

در پی شکایت فردی از شهروندان مبنی بر این‌که در یکی از شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه فردی ناشناس با ارسال پیامی عنوان کرده که عکس‌های شخصی من را از طریق نفوذ به گوشی برداشته و اقدام به تهدید و دعوت به رابطه نامشروع و یا پردخت پنج میلیون ریال وجه نقد کرده است، مراتب در دستور کار قرار گرفت. متهم در اظهارات خود اعلام کرد که مدت پنج ماه است در یکی از شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه فعالیت می‌کند و با شاکیه نیز در این شبکه اجتماعی آشنا شده و ارتباطش در حد مکالمه و دیدار بوده و تصاویر و عکس‌ها را خود او به من ارسال کرده است.

۳۴

تیر

اصفهان

انتقام‌جویی فامیلی در شبکه‌‌های اجتماعی

در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر اینکه فردی ناشناس در یکی از شبکه‌های اجتماعی اینترنت اقدام به ساخت پروفایلی با نام و مشخصات او نموده و تصاویر و فیلم‌های شخصی و محرمانه او را در معرض نمایش گذاشته و با این کار موجب آبروریزی شده است، موضوع در دستور کار این پلیس قرار گرفت. در بررسی‌های صورت‌گرفته مشخص شد متهم پسردایی شاکی است که پس از دستگیری به بزه انتسابی اقرار و انگیزه خود از ارتکاب این عمل را اختلاف انتقام‌جویی از شاکی عنوان کرد.

۳۵

مرداد

اصفهان

انتقام مرد کینه‌جو از نامزدش در شبکه‌های اجتماعی

در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر اینکه فرد ناشناسی با ایجاد پروفایلی در یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی و درج تصاویر شخصی و خانوادگی وی موجب هتک حیثیت و آبروریزی او شده، بررسی موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت. متهم نامزد سابق شاکی بوده و به‌دلیل اختلاف بین آن‌ها و برهم خوردن رابطه بینشان اقدام به انجام این عمل مجرمانه کرده است.

۳۶

مرداد

خمینی شهر / اصفهان

لورفتن سارق با انتشار تصاویر خصوصی در شبکه‌های اجتماعی

در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر این‌که گوشی تلفن همراه او به سرقت رفته و تصاویر خصوصی و خانوادگی او از طریق شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، بررسی موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت. متهم عنوان داشت که با استفاده از گوشی سرقتی، اطلاعات شخصی و عکس‌های خصوصی که در گوشی ذخیره بود را برای مقاصد شوم خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کردم.

۳۷

مرداد

کرمان

باز هم شبکه اجتماعی لاین دردسرساز شد

زنی با در دست داشتن مرجوعه قضایی به پلیس فتا مراجعه و بیان کرد که عکس‌های او در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام بوده و فردی ناشناس از آن‌ها سوء‌استفاده و عکس‌ها را در شبکه اجتماعی لاین منتشر کرده است. در این پرونده مشخص شد متهم یک خانم است که در صفحه اجتماعی واتس‌آپ نیز فعالیت دارد.

۳۸

مرداد

خراسان جنوبی

دلشکسته”، مرد بود

خانمی ۲۶ ساله با در دست داشتن شکایتی مبنی بر این‌که در یکی از گروه‌های لاین که بیش از ۱۰۰ خانم در آن عضو بودند، عضو شدم و فردی به نام “دلشکسته” که در همان گروه بود به صورت خصوصی به من پیام داد. بارها فرد مورد نظر با شاکی چت می‌کند تا این‌که طرف مقابل با ارسال عکس‌های خود اعتماد شاکی را جلب می‌کند و شاکی هم تعدادی عکس برای فرد مقابل خود ارسال می‌کند. این چت ها ادامه داشته تا اینکه عکس‌های شاکی در صفحه عمومی این گروه به اشتراک گذاشته شد و او وقتی متوجه می‌شود که آن فرد (دلشکسته) صفحه خود را از گروه حذف کرده بود. در بررسی‌ها دریافتند فردی که به اسم مستعار “دلشکسته” با شاکی چت می‌کرد، مرد بوده و در طول این مدت خود را به جای زن جا زده و اعتماد شاکی را جلب کرده است و در نهایت او را تهدید کرده که اگر با تقاضای وی برای داشتن رابطه مخالفت کند، عکس‌های او را برای شوهرش ارسال می‌کند.

۳۹

مرداد

فارس

شناسایی عامل هتک حیثیت در شیراز

زنی جوان با ارایه مرجوعه قضایی مدعی شد تصاویر شخصی و خانوادگی او در شبکه اجتماعی اینستاگرام انتشار یافته است که در این راستا به کسی مشکوک نبوده و خواستار رسیدگی به پرونده خود است. در این پرونده مشخص شذ متهم دوست صمیمی و خانوادگی شاکی بود که با توجه به خصومت به وجود آمده بین او و شاکی‌، به فکر انتقام‌گیری از وی می‌افتد.

متهم در اقدام اول با مطرح‌کردن طرح دوستی وارد منزل شاکی شده و در یک فرصت مناسب با در اختیار گرفتن آلبوم شخصی او با استفاده از تلفن همراه خود از تصاویر مربوط به مراسم عروسی شاکی عکسبرداری می‌کند. او در ادامه با ساخت صفحه‌ای جعلی به نام شاکی در اینستاگرام این تصاویر را به همراه مطالبی غیراخلاقی در فضای مجازی انتشار می‌دهد.

۴۰

مرداد

مرکزی

انتقام‌گیری با انتشار تصاویر خصوصی در شبکه‌های اجتماعی

در این پرونده از فردی ناشناس که در یکی از شبکه‌های اجتماعی تصاویر شخصی زنی را قرار داده و اقدام به هتک حیثیت و نشر اکاذیب کرده شکایت شد. پس از تهیه مستندات کافی، متهم که ساکن شهرستان اراک بود دستگیر و تجهیزات رایانه‌ای و مخابراتی وی توقیف شد. او بیان داشت که شاکی از دوستانش بوده و به دلیل اختلافاتی که با او داشته، به قصد انتقام‌جویی اقدام به این کار کرده است.

۴۱

مرداد

اصفهان

اخاذی مرد شیاد از زنان در شبکه‌های اجتماعی

دختر جوانی با حضور در پلیس فتا به تنظیم شکایت خود پرداخت. او در اظهارات خود عنوان داشت که در یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی با فردی غریبه که پیام دوستی برایم می‌فرستاد، آشنا شدم و پس از این‌که مدتی به صورت مجازی با هم در ارتباط بودیم، او به بهانه آشنایی بیشتر برای ازدواج با من مرا فریب داده و من هم عکس‌های خصوصی و خانوادگی‌ام را برایش ارسال کردم. چند روز بعد از این ماجرا با پیام عجیبی از او روبه‌رو شدم؛ او به من پیشنهاد بی‌شرمانه‌ای داد و گفت اگر به خواسته‌اش پاسخ منفی دهم عکس‌هایم را در فضای مجازی منتشر خواهد کرد تا این‌که وقتی به او جواب منفی دادم، کارش را عملی کرد و ایمیلی برایم فرستاد که حاوی انتشار تصاویر خصوصی‌ام همراه با مطالب غیراخلاقی و توهین‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی بود؛ به‌طوری‌که این امر موجبات آبروریزی و هتک حیثیت من و خانواده‌ام را در بین اقوام و آشنایان فراهم کرد و دیگر نمی‌توانم سرم را جلوی دوست و آشنا بالا ببرم.

۴۲

مرداد

مرکزی

انتقام‌جویی به خاطر رد درخواست ازدواج

شاکی از طریق یکی از دوستان خود متوجه انتشار تصاویر شخصی و مطالب توهین‌آمیزی بر علیه خود در فضای مجازی شده است. پس از شکایت این شهروند بلافاصله تحقیقات کارشناسان پلیس برای شناسایی متهم آغاز شد. فرد مورد نظر از همکلاسی‌های شاکی بود که پس از رد درخواست ازدواج او از طرف خانم به قصد انتقام‌جویی اقدام به هتک حیثیت در فضای مجازی کرده است.

۴۳

مرداد

سیستان و بلوچستان

اقدام تلافی‌جویانه خواهرشوهر در فیس‌بوک

زنی به پلیس مراجعه و اظهار کرد که فردی از طریق شبکه اجتماعی فیس‌بوک اقدام به پخش عکس‌های شخصی و نشر اکاذیب در خصوص او کرده است. متهمه که در ابتدا ارتکاب به هرگونه جرمی را انکار می‌نمود، پس از مواجه با مستندات محکم پرونده اعتراف کرد که شاکیه زن برادر من است که مدتی پیش با همسر خود اختلاف پیدا کرده و قصد اخذ مهریه از او را دارد، من نیز به منظور تلافی این اقدام او تصمیم گرفتم از طریق فیس بوک و پخش عکس‌هایش تلافی کنم.

۴۴

مرداد

فلاورجان/ اصفهان

انتقام‌جویی خواستگار کینه‌جو در لاین

فرد شاکی در اظهارات خود عنوان کرد، فرد ناشناسی در شبکه اجتماعی لاین اقدام به ایجاد پروفایلی به نام او و قرار دادن تصاویر شخصی‌اش کرده است. در تحقیقات صورت‌گرفته مشخص شد که فردی اخیراً از شاکی خواستگاری کرده و به‌دلیل منفی بودن جواب وی او را چندین بار تهدید به انتشار تصاویرش کرده است.

۴۵

مرداد

خراسان رضوی

انتقام از همسر سابق با انتشار تصاویر شخصی

با دریافت مرجوعه قضایی توسط خانمی جوان مبنی بر انتشار تصاویر خصوصی‌اش در شبکه‌های اجتماعی تحت موبایل موضوع در دستور کار تیمی از ماموران پلیس فتا قرار گرفت.

کارشناسان پلیس فتا با یک سری تحقیقات در فضای سایبر عامل انتشار تصاویر خصوصی این زن جوان که همسر سابقش بوده را شناسایی و به پلیس فتا احضار کردند. متهم انگیزه خود را انتقام از همسر سابقش عنوان کرد.

۴۶

مرداد

سیستان و بلوچستان

شناسایی عامل انتشار اکاذیب در فیس‌بوک

یکی از شهروندان به پلیس مراجعه و اظهار کرد که فردی با ایجاد پروفایلی به نام او در فیس‌بوک و انتشار مطالب و عکس‌های فتوشاپ شده اقدام به هتک حرمت از او کرده که باعث ایجاد بدبینی نزد آشنایان و حتی جدایی از نامزدش شده است. با پیگیری سرنخ‌های به دست آمده، متهم که از همکلاسان شاکی بود شناسایی و به این پلیس احضار شد. او انگیزه خود را علاقه به شاکیه و جلوگیری از ازدواج او بیان کرد.

۴۷

شهریور

اصفهان

اخاذی مرد شیاد از زنان در شبکه‌های اجتماعی

دختر جوانی که مورد سوءاستفاده مردی شیاد در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته بود، به تنظیم شکایت خود پرداخت. او در اظهارات خود عنوان کرد که در یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی با فردی غریبه که پیام دوستی برایم می‌فرستاد آشنا شدم و پس از این‌که مدتی به صورت مجازی با هم در ارتباط بودیم به او اعتماد و عکس‌های خصوصی‌ام را برایش ارسال کردم. چند روز بعد از این ماجرا با پیام عجیبی از او روبرو شدم او به من پیشنهاد بیشرمانه‌ای داد و گفت اگر به خواسته‌اش پاسخ منفی بدهم، عکس‌هایم را در فضای مجازی منتشر خواهد کرد تا این‌که وقتی به او جواب منفی دادم، کارش را عملی کرد و عکس‌هایم را در فضای مجازی منتشر کرد.

۴۸

شهریور

خراسان شمالی

هتک حیثیت دانشجوی دکترا در تلگرام

فردی اظهار داشت حدود ۴ سال پیش دخترم به عنوان محصل برتر برای ادامه تحصیلات عالیه (دکتری) به کشور فیلیپین سفر کرده و فردی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک با دخترم ارتباط دوستی برقرار می‌کند و پس از وعده ازدواج و اغفال، چند عکس شخصی از دخترم سرقت کرده و بعد از گذشت چند سال تصاویر شخصی را به صفحه شخصی تلگرام خانمم ارسال، که موجب ناراحتی شدید، اختلافات و سوء‌ظن در خانواده ما شده است. متهم در اظهاراتش اذعان داشت از زمان گذشته و طی آشنایی قبلی که با شاکیه داشته است، از اعتماد او سوءاستفاده کرده و نسبت به فعال‌سازی دوربین وب ‌م سیستم شاکیه و گرفتن عکس‌های پنهانی از او و از راه دور اقدام کرده است.

۴۹

شهریور

اصفهان

پایان اخاذی پسرجوان از دختران در فضای مجازی

شاکی در اظهارات خود بیان کرد مدتی پیش در یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی با پسری آشنا می‌شوم که پیشنهاد ازدواج به من می‌دهد و با توجه به پیشنهاد او و پیام‌های عاشقانه از طرف او فریب خورده و بنا بر درخواستش عکس‌های خصوصی و خانوادگی‌ام را برایش ارسال نمودم که پس از آن تغییر رفتار داده و شروع به اخاذی از من کرد تا عکس‌هایم را در فضای مجازی منتشر نکند.

۵۰

شهریور

فارس

هتک حیثیت در فیس‌بوک

زن جوانی با ارایه مرجوعه قضایی مدعی شد فردی ناشناس با داشتن اطلاعات کامل از او، با ساخت یک صفحه جعلی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک به نامش و بارگذاری تصاویر شخصی‌اش، پیام‌های غیراخلاقی و خلاف عفت عمومی برای خویشاوندان و دوستانش ارسال کرده که این امر موجب هتک حیثیت وی شده است. متهم جوانی ۳۰ ساله بود که پس از گذشت دوسال آشنایی و ارتباط اینترنتی هنگامی که با جواب منفی در امر ازدواج از سوی شاکی مواجهه می‌شود به فکر انتقام‌گیری می‌افتد.

۵۱

شهریور

قوچان/ خراسان رضوی

دعوای مجازی و انتشار تصاویر خصوصی دختر جوان

دختری جوان با در دست داشتن مرجوعه قضایی مبنی بر انتشار مطالب کذب و تصاویر خصوصی‌اش در فضای سایبر تقاضایی رسیدگی به پرونده‌اش را می‌کند. متهم جوان به نام مریم که از دوستان مجازی شاکی در یکی از شبکه‌های اینترنتی بود گفت: در یکی از شبکه‌های اینترنتی با شاکی دوست شدم و با توجه به این‌که در خصوص موضوعی با شاکی اختلاف نظر پیدا کردم و شاکی در فضای عمومی چت‌روم به من فحاشی و توهین کرد درصدد انتقام از وی بودم.

۵۲

شهریور

رشت/گیلان

دستگیری عامل تهدید به انتشار تصاویر خصوصی در تلگرام

در پی ارجاع یک فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت به دادخواهی خانم ۲۵ ساله‌ای مبنی بر این‌که فردی ناشناس در تلگرام او را تهدید به انتشار عکس‌های خصوصی کرده و قصد اخاذی از وی را دارد، موضوع در دستورکار پلیس فتا قرار گرفت. متهم که مردی ۳۰ ساله اهل بندرانزلی و ساکن رشت بود گفت که با تهدید به انتشار تصاویر خصوصی شاکی در شبکه اجتماعی موبایلی قصد اخاذی از او را داشته است.

۵۳

شهریور

اردبیل

هتک حیثیت علیه همسر سابق در شبکه اجتماعی تانگو

به دنبال اعلام شکایت زنی مبنی بر این‌که در شبکه اجتماعی تانگو با درج مطالب کذب و توهین‌آمیز و انتشار تصاویر خصوصی، علیه او هتک حیثیت شده، بررسی موضوع در دستور کار قرار گرفت. پلیس فتا موفق شد مجرم اینترنتی ۳۴ ساله که همسر سابق شاکی بود را دستگیر و به پلیس فتا انتقال دهد.

۵۴

مهر

خراسان رضوی

انتقام از همکار با انتشار مطالب کذب در تلگرام

در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر اینکه فرد ناشناسی با ایجاد پروفایلی در شبکه اجتماعی تلگرام و درج تصاویر شخصی و خانوادگی او موجب هتک حیثیت و آبروریزی او شده بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت. در این پرونده مشخص شد متهم که همکار شاکی بوده و به دلیل اختلاف بین آن‌ها اقدام به انجام این عمل مجرمانه کرده است.

۵۵

مهر

گرگان/گلستان

تلگرام، باز هم قربانی گرفت

خانم ۲۴ ساله که ساکن یکی از شهرستان‌های استان خراسان شمالی است، در اظهاراتش به پلیس گفت که مدتی پیش از طریق شبکه اجتماعی تلگرام با شخصی آشنا شد که خود را بهرام معرفی کرد و پس از رد و بدل کردن عکس، ارتباط مجازی ما بیشتر شد. پس از مدتی، بهرام مرا تهدید کرد که اگر به گرگان نیایم و خواسته‌های او را برآورده نکنم، عکسم را همه جا پخش خواهد کرد و آبرویم را می‌برد. این دختر جوان تاکید کرد که برای حفظ آبرویش به گرگان آمده اما در زمان ملاقات با این فرد متوجه شد که فرد مورد نظر در زمان ارسال عکس خودش، برای فریب این دختر جوان، عکس دیگری را ارسال کرده اما با تهدید وی، چند روزی در خانه این فرد زندانی بوده است. این زن نیز در فرصت مناسب و در زمانی که متهم در خانه نبوده، بلافاصله از محل متواری شد و به صاحب مغازه محل پناه برده است. بلافاصله با هماهنگی مرجع قضایی و انجام تعقیب و مراقبت پلیسی، متهم در هنگام پرسه‌زنی در محل، شناسایی و دستگیر شد.

۵۶

آبان

یزد

عامل انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی شناسایی شد

خانمی ۲۵ ساله گفت: مدتی قبل در فضای مجازی با فرد ناشناسی دوست شدم و با وعده ازدواج که توسط او به من داده شد، من هم به او اعتماد کردم و تعدادی از تصاویر خصوصی‌ام را در اختیارش قرار دادم و حالا از طریق یکی از دوستانم متوجه شدم که عکس‌های خصوصی و خانوادگی‌ام در فضای مجازی منتشر شده است.

۵۷

آبان

رشت/گیلان

شناسایی عاملان هتک حیثیت در” اینستاگرام

در پی ارجاع یک فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان به دادخواهی خانم ۱۸ ساله‌ای مبنی بر اینکه صفحات جعلی با سوء‌استفاده از نام و تصویر وی در اینستاگرام ایجاد شده و مطالب توهین‌آمیز و غیر اخلاقی در آن بارگذاری و برای کاربران ارسال می‌شود، موضوع در دستورکار پلیس فتا قرار گرفت. متهمان انگیزه خود را از این کار انتقام‌جویی عنوان کردند.

۵۸

آذر

خراسان جنوبی

جاعل سایبری دستگیر شد

فردی با در دست داشتن شکواییه مبنی بر سوءاستفاده از خط موبایل، تصاویر و هویت او و ساختن اکانت در شبکه‌های اجتماعی با مشخصات او به پلیس فتا مراجعه و اظهار شکایت کرد. متهم بیان کرد که اکانت‌هایی در شبکه‌های اجتماعی با هویت و تصاویر شاکی ایجاد کرده است.

۵۹

آذر

ساری/مازندران

دستگیری عامل هتک حیثیت در شبکه اجتماعی اینستاگرام

در پی مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتای استان مازندران مبنی بر این‌که فردی ناشناس با طراحی صفحه‌ای در شبکه اجتماعی اینستاگرام ضمن توهین نسبت به او اقدام به قرار دادن عکس‌های خانوادگی‌اش در آن کرده، موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. متهم که تعمیرکار سیستم‌های رایانه‌ای بوده، هنگام تعویض سیستم عامل رایانه شاکی عکس‌های موجود در سیستم را برای خود کپی کرده و در فرصتی مناسب اقدام به ساخت ID به نام شاکی و با استفاده از عکس‌های وی کرد.

۶۰

آذر

سنندج/کردستان

پلیس فتای کردستان سه هکر حرفه‌ای را دستگیر کرد

تحقیقات انجام شده از شاکی پرونده که زنی جوان است نشان داد مدتی پیش حساب کاربری تلگرام او هک شده و هکر به اطلاعات ذخیره‌شده در گوشی او اعم از شماره تلفن، فایل و عکس‌های شخصی و خانوادگی و… دسترسی پیدا کرده است و اکنون فرد هکر او را تهدید نموده که اگر به خواسته‌هایش تن نداده و یا مبلغ مشخصی وجه را به حسابش واریز ننماید، تصاویر خصوصی‌اش را در فضای مجازی منتشر خواهد کرد.

۶۱

آذر

اسلامشهر/ تهران

هتک حیثیت دختر اسلامشهری با دخالت پلیس فتا پایان یافت

خانمی با مراجعه به پلیس فتا شهرستان اسلامشهر اعلام کرد صفحه‌ای در فیس بوک به نام او ایجاد شده که با قرار دادن عکس و شماره تلفن او در این صفحه، باعث تماس و ایجاد مزاحمت هزاران نفر شده است. متهم در بازجویی‌ها ضمن پذیرش بزه انتسابی، اعتراف کرد به‌دلیل اختلافاتی که با شاکی پیدا کرده بوده و به انگیزه انتقام‌جویی، تصاویر و شماره تلفن وی را با ایجاد صفحه‌ای و با عناوین نامناسب در شبکه اجتماعی فیس بوک منتشر کرده است.

۶۲

آذر

سیستان‌وبلوچستان

سوءاستفاده از تصاویر خانوادگی در فضای مجازی

با شکایت مادر و دختری در خصوص انتشار تصاویر خانوادگی خود در فضای مجازی پرونده مربوطه تشکیل و در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت. متهم که همکلاسی دختر شاکی بود عنوان کرد که پس از اختلافاتی که با او داشته است، با دسترسی به تلفن همراه وی، تصاویر خانوادگی او را را به تلفن همراه خود منتقل و سپس به انگیزه انتقام آن‌ها را در فضای مجازی منتشر کرده است.

۶۳

آذر

خراسان رضوی

مرگ، پایان شوم یک رابطه مجازی

مادر داغدیده‌ای برای پیگیری شکایت از فردی ناشناس که با انتشار تصاویر دخترش در فضای مجازی باعث افسردگی و اقدام به خودکشی و مرگ فرزندش شده بود به پلیس فتا مراجعه کرد و رسیدگی به آن در دستور کار پلیس قرار گرفت. متهم اعتراف کرد با وجود داشتن همسر و فرزند و داشتن سوابق کاری مفید در یکی از شرکت‌ها با دیدن سایت همسریابی در فضای مجازی این فکر به ذهنم رسید که با ثبت‌نام در این سایت با دختری آشنا شوم. با دختر شاکی آشنا شدم و ارتباط ما به شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه انجامید. با این ترفند که باید بیشتر با هم آشنا شویم، دختر جوان را ترغیب کردم وارد شبکه اجتماعی شود و پس از جلب اعتماد، عکس‌های خصوصی‌اش را برایم فرستاد. این مرد جوان با در اختیار داشتن عکس‌های خصوصی دختر، قصد سوء‌استفاده‌های غیر اخلاقی داشته که با شنیدن پاسخ منفی اقدام به انتشار عکس‌های او در شبکه‌های اجتماعی می‌کند. متاسفانه این اقدام دختر جوان را دچار فشار عصبی شدید کرده که منجر به تصمیم نادرست دیگری شده و دختر خانم به زندگی خود پایان داده است.

۶۴

دی

آذربایجان غربی

هتک حیثیت در نرم افزار “بی‌تالک

فردی با ارایه مرجوعه قضایی، مدعی شد که مدتی است در شبکه اجتماعی بی‌تالک صفحه‌ای ساخته شده که شماره تماس او به همراه مطالب و تصاویر غیراخلاقی و عناوین خلاف عفت عمومی در آن درج شده است. متهم این پرونده انگیزه خود را انتقام‌جویی عنوان کرد.

۶۵

دی

کرمانشاه

رد پیشنهاد ازدواج، انتشار تصاویر شخصی در شبکه‌های اجتماعی

شاکیه بیان کرد که در دانشگاه محل تحصیلش گوشی همراه او که تعدادی عکس خانوادگی در آن ذخیره شده بود به سرقت رفته که پس از گذشت چند هفته شخصی ناشناس ضمن تهدید به انتشار تصاویر درخواست روابط غیراخلاقی داشته و به دلیل بی توجهی او، شخص ناشناس اقدام به انتشار تصاویر کرده است. متهم گفت: هم‌کلاس شاکی هستم که به وی پیشنهاد ازدواج دادم اما او قبول نکرد به همین دلیل به قصد انتقام با همکاری یکی از دوستانم اقدام به سرقت گوشی او کردیم و ضمن تهدید به انتشار تصاویر، به وی پیشنهاد بی‌شرمانه دادم که چون شاکیه نپذیرفت تصاویر شخصی‌اش را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردم.”

۶۶

بهمن

چهارمحال و بختیاری

عامل اخاذی در فضای مجازی دستگیر شد

شاکی در اظهارات خود بیان کرد که مدتی در منزل یکی از اقوام زندگی می‌کردم که حدود دو ماه به طول انجامید و لپ‌تاپم نیز به صورت مشترک استفاده می‌شد. مدتی پیش متوجه شدم که فردی در شبکه اجتماعی لاین باIDبا تمام دوستان و آشنایان من ارتباط برقرار کرده و به صورت خصوصی عکسی برای من فرستاده و قصد اخاذی دارد. با تحقیقات و بررسی‌های انجام شده متهم شناسایی و دستگیر شد و اظهار کرد که بنده باIDشاکیه در شبکه اجتماعی ارتباط برقرار کردم و چون از قبل تعدادی از عکس‌های خصوصیش را در اختیار داشتم از او در قبال حذف تصاویر در خواست اخاذی کردم.

۶۷

بهمن

کرمان

باز هم یک خانم قربانی انتشار تصاویرش در واتس اپ شد

خانمی به دفتر پلیس فتا مراجعه و بیان کرد که شخصی ناشناس در شبکه اجتماعی واتس‌اپ اقدام به انتشار تصاویر خصوصی‌اش کرده و موجب تخریب شخصیت فردی و اجتماعی وی شده است. تحقیقات نشان داد متهم عکس‌ها را از طریق سرقت کارت حافظه گوشی شاکی به‌دست آورده و با هدف اخاذی دست به این عمل زده بود.

در جدول بالا اخباری که سایت پلیس فتا در مورد سوء‌استفاده از تصاویر زنان و دختران منتشر کرده است، دیده می‌شود. متهمان که اکثراً مرد و تعدادی زن هستند، با انگیزه‌های مختلفی از قبیل درخواست‌های نامشروع، اخاذی، انتقام، آزار روحی رساندن و جلوگیری از ازدواج اقدام به انتشار تصاویر و جملات نامناسب در فضای مجازی می‌کردند. متهمان تنها افراد غریبه نیستند، بلکه گاهی حتی همسر سابق فرد نیز با نیت انتقام، اقدام به انتشار تصاویر کرده است. علاوه بر آن دوستان، خویشاوندان و همکاران نیز از متهمان هستند. اغلب متهمان با جلب اعتماد شاکیان، عکس‌های آن‌ها را دریافت کرده بودند، اما گروهی هم به دزدی آن اطلاعات پرداخته بودند.

 

اعتماد بی‌جا مهم‌ترین عامل انتشار تصاویر

 

از ۶۷ پرونده‌ای که از ابتدای سال جاری بررسی شده است، در ۳۰ مورد شاکیان با اعتماد به افراد غریبه عکس‌ها را در اختیارشان قرار داده‌اند یا متهمان به دلیل وجود روابط دوستانه و خانوادگی از اعتماد فرد سوءاستفاده کرده است. ۶ مورد از طریق سرقت گوشی یا عکس، ۳ مورد در زمان تعمیر لپ‌تاپ، ۳ مورد با هک‌کردن، ۳ مورد از طریق برداشتن تصاویر از شبکه‌های اجتماعی فرد مانند تصاویر پروفایل یا تصاویر منتشر شده در اینستاگرام و فیس‌بوک و سه مورد از طریق اعتماد شاکی به متهم و قرار دادن تلفن همراه یا لپ‌تاپ در اختیار او منجر به دسترسی متهم به تصاویر شخصی شده است. در باقی موارد نیز به‌طور مشخص نحوه به دست آوردن عکس‌ها بیان نشده است.

 

انتقام و اخاذی مهم‌ترین عوامل سوءاستفاده از تصاویر شخصی

 

از مجموع پرونده‌های بالا ۲۷ مورد به‌دلیل انتقام، ۱۷ مورد به‌منظور اخاذی و دریافت پول، ۱۰ مورد به‌منظور داشتن درخواست نامشروع، چهار مورد علاقه به شاکی و جلوگیری از ازدواج او با دیگری یا مجبور کردن او به ازدواج با خود و یک مورد به‌منظور آزار روحی رساندن اقدام به انتشار این تصاویر کرده‌اند و گاهی درخواست متهم فراتر از یک خواسته بوده است. در سایر موارد نیز متهم درخواستی نداشته یا به‌طور مشخص درخواستش بیان نشده است.

 

جرایم اخلاقی رتبه دوم جرایم سایبری را دارد

 

سرهنگ علیرضا آذردرخش؛ رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ۳۳ درصد جرایم سایبری را مرتبط با جرایم اخلاقی دانست و گفت: جرایم اخلاقی با ۳۳ درصد رتبه دوم جرایم سایبری را به خود اختصاص داده است و این امر نسبت به گذشته روند صعودی داشته است و دلیل آن را می توان در به وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی و عدم رعایت نکات ایمنی لازم در این شبکه‌ها و اشتراک‌گذاری محتوا دانست. در حال حاضر فقط کافی است کمی دانش با ابزارهای جدید آمیخته شده تا یک جرم سایبری رخ دهد. نمی‌توان مجرمان سایبری را موفق دانست، بلکه سهل‌انگاری و حسن اعتماد بیش از حد کاربران است که زمینه وقوع جرایم سایبری را فراهم می‌کند.

 

۷۵ درصد از کلاهبرداری‌های سایبری به علت سهل‌انگاری است

 

به گفته او ۷۵ درصد از کلاه‌برداری‌های رخ داده به علت سهل‌انگاری قربانیان بوده است. مهم‌ترین عامل در وقوع کلاه‌برداری‌های فضای مجازی به خصوص شبکه‌های اجتماعی، محدودبودن سطح معلومات و همچنین حسن اعتماد بیش از حد هم‌وطنان به دوستان مجازی است.

 

جرم‌انگاری سوءاستفاده از تصاویر افراد در فضای مجازی

 

فصل سوم قانون جرایم رایانه‌ای مربوط به سرقت و کلاه‌برداری مرتبط با رایانه است که در ماده ۱۲ آن آمده است: «هرکس به طور غیرمجاز داده‌های متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک میلیون (۱٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

همچنین فصل پنجم این قانون به «هتک حیثیت و نشر اکاذیب» پرداخته که در ماده ۱۶ آن آمده است: «هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. تبصره ـ چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.»

در ماده ۱۷ این قانون به طور مشخص به انتشار تصاویر شخصی افراد پرداخته شده است و بر اساس آن هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

در ماده ۱۸ نیز با اشاره به نشر اکاذیب آمده است: «هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از این‌که از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 

توصیه‌هایی در استفاده از تکنولوژی‌ها و فضای مجازی

 

به گزارش مهرخانه، موضوع عدم‌اعتماد در فضای مجازی، مسئله‌ای است که شاید تمام افراد آن را تأیید کنند، اما بسیاری از موارد سوءاستفاده به‌دلیل اعتماد نابه‌جای کسانی بوده که هرگز فکر نمی‌کردند دچار چنین مشکلی شوند. در این بین اعتماد زنان و دختران جوان به افراد غریبه آسیب‌های بسیاری را به‌دنبال دارد؛ به‌طوری‌که حتی در یکی از موارد بالا شاهد خودکشی دختر جوان بودیم. به گفته مسئولان پلیس فتا، تعداد مراجعه‌کنندگان زن در پلیس فتا به دلیل انتشار تصاویر خصوصی رو به افزایش است و این مسئله می‌تواند یک هشدار جدی برای خانواده‌ها باشد. از دیگر مسایل، مراجعه‌نکردن اکثر افراد دچار مشکل‌شده به پلیس است؛ درصورتی‌که به توصیه مسئولان پلیس فتا، اگر فردی دچار چنین مشکلاتی شد، بهترین و اولین اقدام باید مراجعه به پلیس باشد.

در پایان جمعی از توصیه‌های پلیس فتا به منظور افزایش امنیت در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی را به صورت خلاصه می‌بینید:
۱٫    دقت در استفاده از شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی موبایلی؛

۲٫    عدم اشتراک تصاویر و دقت در پاسخ به پیام‌های افراد ناشناس؛

۳٫    خودداری از ذخیره عکس و تصاویر خانوادگی بر روی گوشی موبایل؛

۴٫    اجتناب از برقراری رابطه دوستی با افراد غریبه در فضای مجازی؛

۵٫    در اختیار دیگران قرار ندادن تصاویر شخصی و خصوصی؛

۶٫    قرار ندادن عکس‌های خصوصی بر روی پروفایل؛

۷٫    رد و بدل‌نکردن تصاویر شخصی در شبکه‌های اجتماعی؛

۸٫    انتخاب رمزهای عبور قوی که ترکیبی از اعداد، حروف و نشانه است، برای رایانه‌های شخصی؛

۹٫    عدم نگهداری تصاویر شخصی در رایانه‌هایی که چندین کاربر از آن استفاده می‌کنند؛

۱۰٫    عدم اعتماد به سخن دیگران در تالارهای گفت‌وگو (چت) و در اتاق‌های گفتگوی شبکه‌های اجتماعی مجازی؛

۱۱٫    خودداری از به اشتراک‌گذاری تصاویر و فیلم‌های شخصی در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک.

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.