آی ملت می خواهم عکس بگیرم؟

 داشتن یادگاری از هر دورانی در زندگی از مواردی است که هر کسی سعی می کند تا به شکل های گوناگون برای خود آن را فراهم نماید. عکس و گرفتن عکس نیز یکی یا بهتر است بگوییم عمده ترین روش برای ثبت خاطرات زندگی انسان می باشد. تا زمانی که می خواهید فقط به داشتن […]

کد خبر: 319
تاریخ انتشار : تیر ۱۸, ۱۳۹۲

 داشتن یادگاری از هر دورانی در زندگی از مواردی است که هر کسی سعی می کند تا به شکل های گوناگون برای خود آن را فراهم نماید. عکس و گرفتن عکس نیز یکی یا بهتر است بگوییم عمده ترین روش برای ثبت خاطرات زندگی انسان می باشد.

تا زمانی که می خواهید فقط به داشتن یک یا دو عکس خانوادگی در مراسم های خانوادگی اکتفا کنید می‌توانید با داشتن یک دوربین عکاسی ثبت خاطره را برای خود و خانواده و دوستانتان فراهم نمایید. هر چند این مساله نیز با دغدغه هایی همراه است.

اما همیشه گرفتن عکس توسط دوربین شخصی ممکن نخواهد بود. در بعضی موارد باید عکس خود را در آتلیه ها بیاندازید. خصوصا اگر برای کارهای رسمی، مراسم های خاص عروسی و نامزدی یا داشتن یک نمونه عکس که در آن دارای زمینه ای حرفه ای و مناسب باشد.

در سطح شهر آتلیه های گوناگون با عناوین و شیوه ها و سبک هایی که در اکثر مواقع سبک و شیوه مشابهی را دنبال می کنند (تا مبادا از قافله بازار و جذب مشتری باز بمانند)، فعالیت می کنند. اما آیا این شیوه ها و سبک ها با منش و دیدگاه فکری و عقیدتی ما همخوانی دارد.

آنچه دغدغه بیشتر خانواده ها و جوانان  مذهبی شده است، رجوع به یک آتلیه ای می باشد که در گرفتن عکس، برخورد به عنوان مشتری، سبک ها وشیوه هایی عکس ها و … به اصول و عقاید مذهبی ـ دینی توجه گردد.

شاید عنوان شود که جامعه فعلی ایران، جامعه ای مذهبی و اسلامی می باشد که بر تمامی موارد گفته شده نظارت دارد و چندان مشکلی پیش نخواهد آمد.

ولیکن نباید فراموش کرد، در هر صنف یا هر جامعه کاری قواعد و روش های نانوشته ای وجود دارد که تنها مجریان و کاسبان آن صنف، برایشان تعریف شده است، و به صورت عادی با آن برخورد می کنند.

متاسفانه امروزه در بسیاری از آتلیه ها از شیوه و سبک های غربی استفاده می شود که همخوانی با فرهنگ و مذهب جامعه ندارد. البته تنها این موارد در سبک ها و شیوه عکاسی نهفته نیست بلکه در برخورد کسانی که این شغل را انتخاب کرده اند نیز دیده می شود.

عکاسانی که با تیپ ها و مدل های آرایشی خاص در این مراکز کار می کنند و هنگام مراجعه به آتلیه، برای اینکه شما را با ژست مورد نظر و متناسب با صحنه هماهنگ نمایند، تمام اعضا و جوارح شما را همچون عروسکی جابه جا می کنند، بدون توجه به این که آیا این فرد با من نسبتی دارد که بخواهم او را تنظیم کنم؟ آیا این امکان وجود ندارد که به خود فرد ژست را توضیح بدهند تا خودش را متناسب با آن در بیاورد؟

در مراسم های عروسی و نامزدی هم این مساله خود را به خوبی نشان می دهد، مراجعه به آتلیه ها و هماهنگ کردن خود با مدل هایی که اکثر مواقع غربی هستند و با نوعی بی اخلاقی و بی حیایی همراه است، معضله ای است که بسیاری از زوج های جوان، خصوصا طیف مذهبی با آن مواجه می باشند.

از سویی در گرفتن عکس های داخل منزل که به وسیله دوربین خانگی هم گرفته می شود، نوعی نگرانی وجود دارد، اینکه عکس هایی که در آن به صورت آزادانه از نظر پوشش گرفته می شود،آیا در هنگام چاپ، در آرشیو آتلیه خواهد ماند یا به صورت کامل به خود فرد باز خواهد گشت.

در مجموع می توان مشکلات خانواده ها یا حتی دختران و پسران جوان مذهبی و اخلاقی جامعه کنونی را در مراجعه به آتلیه های عکاسی این چنین بیان نمود: عدم رعایت موازین اخلاقی ـ پوششی از سوی عکاسان( چه زن و چه مرد)، توجه به سبک های غربی در مدل های عکاسی، نادیده گرفتن فرهنگ ایرانی ـ اسلامی در عکاسی، عدم نظارت بهیه از سوی مراکز نظارتی این صنف، بالا بودن هزینه و از همه مهمتر نبود افراد مذهبی فعال در این صنف و … .

یکی از بهترین راهکار های موجود در این زمینه، فعال بودن طیفی از دختران و پسران مذهبی که قیودات مذهبی را رعایت می کنند. فعال کردن این طیف می تواند با برقراری کلاس های آموزشی از سوی مراکز رمسی همچون فنی حرفه ای یا از سوی مراکز آموزش عالی برای ارائه دادن آموزش تخصصی آکادمیک صورت بگیرد. از سویی لازم است تا در میان گروه عکاسان به نوعی اخلاق گرایی و توجه به موازین اخلاقی رواج داده شود هر چند این مساله به نوعی شخصی و به تربیت خانوادگی فرد باز می گردد ولیکن ایجاد نوعی حساسیت در میان اعضای این طیف،آن هم از سوی مسئولین صنفی و یا حتی اساتید این گروه می‌تواند از به وجود آمدن مسائل غیر اخلاقی و رو آوردن به شیوه های غربی جلوگیری به عمل بیاید.

 safe6344409140361

کاری از گروه سیک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.