احادیث مربوط به عفاف و پاکدامنی

پیامبر اکرم (ص) فرموده‌اند: هر که عاشق شد و عفت پیشه کرد و در همین حال از دنیا رفت، اجر شهید را دارد. (کنزالعمال، ح ۷۰۰۰)

کد خبر: 31986
تاریخ انتشار : اسفند ۸, ۱۳۹۴

۱- پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله و سلم) فرموده‌اند: زنی که برای حفظ غیرت، استقامت ورزید و برای خدا وظیفه خود را به خوبی انجام داد، خداوند پاداش شهید را به او خواهد داد.

(نوادر راوندی، ص ۳۷ / بحار، جلد ۱۰۳، ص ۲۵۰)

 

۲- پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله و سلم) فرموده‌اند: هر که عاشق شد و عفت پیشه کرد و در همین حال از دنیا رفت، اجر شهید را دارد. (کنزالعمال، ح ۷۰۰۰)

 

۳- امام علی علیه‌السلام فرموده‌اند: پاداش رزمنده شهید در راه خداوند، بالاتر از پاداش انسان پاک‌دامنی نیست که توان انجام گناه را دارد ولی خود را آلوده نمی‌سازد. انسان پاک‌دامن، نزدیک است که فرشته‌ای از فرشتگان الهی گردد.(نهج‌البلاغه، حکمت ۴۷۴)

 

۴- امام علی – علیه السّلام – فرمودند: زکات زیبایی، عفت و پاکدامنی است. (تصنیف غررالحکم، ص ۲۵۶، ح ۵۴۰۹)

 

۵- امام علی علیه السّلام فرمودند: عفت و پاکدامنی، برترین عبادات است. (الکافی، ج ۲، ص ۷۹)

 

۶- امام علی علیه السّلام فرمودند: ثمره عفت و پاکدامنی، محفوظ ماندن از گناه می باشد.(تصنیف غرر الحکم، ص ۲۵۶، ح ۵۴۲۳)

 

۷- امام علی علیه السلام فرمودند: کسی که متصفت به پاکدامنی است، از لغزش ها مصون می ماند.(غررالحکم، ح ۷۳۳۸)

 

۸- امام علی علیه السلام فرمودند: حکمت، با عصمت و پاکدامنی همراه است و هرگاه که حکمت در آدمی تقویت شود، شهوت او تضعیف می گردد. (غررالحکم، ح ۶۳۴)

 

۹- امام علی علیه السلام فرمودند: بازداشتن دل از افکار ناشایسته، بهتر است از روزه داری و خودداری از خوردن غذا. (وسایل الشیعه، ج ۵، ص ۳۷)

 

۱۰- امام علی علیه السلام فرمودند: وقتی دسترسی به حلال میسر شود، شهوت درونی کمتر می شود. (نهج البلاغه، حکمت ۲۳۷)

 

۱۱- امام علی علیه السلام به اصحاب خویش فرمودند: هرگاه زنی نظر شما را جلب کرد، فوراً به همسر خود رجوع کنید، زیرا آنچه که نظر شما را جلب نمود در او نیز است و آن مرد نباید به شیطان مهلت نزدیک شدن به قلب خود دهد و باید دیدگان خویش را از توجه به آن زن «أجنبی» فرو بندد و اگر دارای همسر نیست دو رکعت نماز گزارد و به حمد و ثنای الهی بپردازد و صلوات بر پیامبر و آل وی فرستد و سپس از خدا درخواست کند تا با رحمت و لطف خود او را از راه دستیابی به حلال، از روی آوردن به حرام بی نیاز کند. (نور الثقلین، ج ۳، ص ۵۸۳)

 

۱۲- امام باقر علیه السلام فرمودند: برترین عبادت، عفت و پاکی شکم (از غذاهای نا مشروع) و طهارت دامن است.(وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۲۷۱)

 

۱۳- امام صادق علیه‌السلام فرموده‌اند: (روز قیامت) زن زیبا را که به خاطر زیبایی‌اش در فتنه افتاده است و فریب زیبایی‌اش را خورده (و به بی‌حجابی و بی‌عفتی و گناه آلوده شده) برای حساب می‌آورند. پس به خدا می‌گوید: خدایا، تو خود مرا زیبا خلق کردی و به سبب آن در فتنه افتادم. پس حضرت مریم (سلام الله علیها) را حاضر می‌کنند و ندا داده می‌شود: آیا تو زیباتری یا مریم؟ ما او را در نهایت زیبایی آفریدیم، اما او گناه نکرد. (بحارالانوار، ج ۱۲، ص ۲۴۱)

 

۱۴- امام صادق علیه‌السلام فرموده‌اند: حیا و ایمان، هم‌سنگ و هم‌دوش یکدیگرند، هنگامی که یکی از آن برود، دیگری در پی آن می‌رود. (کافی، ج ۲)

 

۱۵- و امام زمان – عج الله تعالی فرجه الشریف – (در فرازی از مناجات خویش با خداوند) فرمودند: پروردگارا به زنانِ (امت من) حیاء و پاک دامنی ارزانی بدار. (مفاتیح الجنان، ص ۲۱۷)

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.