آیا حجاب یک حق شهروندی است؟

در بیشتر کشورها افراد اجازه ندارند با هر لباسی در مکان های عمومی حاضر شوند و اگر این کار را انجام دهند به جرم نقض قوانین و نادیده گرفتن حقوق سایر شهروندان سریعاً توسط پلیس بازداشت می شوند.

کد خبر: 32375
تاریخ انتشار : اسفند ۱۶, ۱۳۹۴

به اعتقاد بسیاری از افراد جامعه  پوشش و به طور خاص حجاب یک موضوع کاملا شخصی است و هر کس باید بر اساس سلیقه و اعتقاداتش آن را انتخاب کند. به همین دلیل در ذهن افراد بسیاری حجاب به عنوان نمادی در برابر آزادی است و از نظر افراد بد حجاب مانعی برای پیشرفت محسوب می شود. اما خیلی ساده می توان اثبات کرد که پوشش در همه جوامع جزو حقوق شهروندی است و شهروندان یک جامعه موظف هستند که قوانین مربوط به پوشش را رعایت کنند. البته این قوانین در کشورهای مختلف متفاوت است. در این مقاله سعی شده تا حجاب به عنوان یک حق شهروندی ثابت شود.

 

شهروند کیست؟

 

در همه دوران ها زندگی در شرایط جدید مفاهیمی جدید نیز به وجود می آورد. زندگی در جوامع جدید هم از این قانون مستثنی نیست. شهروند یکی از این مفاهیم است که با گسترش شهرها و پدیده شهرنشینی به وجود آمده است. جامعه شناسان تعاریف متعددی برای این مفهوم ارائه داده اند که یکی از کاملترین این تعاریف را  آنتونی گیدنز در کتاب جامعه شناسی اش مطرح می کند. او می گوید:« در واقع افراد برای این که به عنوان شهروند شناخته شوند نیازمند عضویت در نهادهای مدنی هستند. با عضویت در این گونه نهادها، فرایند اجتماعی شدن افراد در سطحی بالاتر از خانه و مدرسه تداوم می یابد و همبستگی های اجتماعی جدیدی حاصل می شود که لازمه زندگی در شهرهای بزرگ است. در این گونه نهادها، افراد می آموزند که تفاوت ها را بپذیرند، به حقوق دیگران احترام بگذارند، به منافع و علایق دیگران نیز بیندیشند و همچنین اطاعت از قوانین و قواعد مشترک اجتماعی را تمرین کنند و در نهایت به نوعی رفتار مردم سالارانه گردن نهند.»(۱)

در واقع به زبانی ساده تر شهروند کسی است که در ضمن عضویت در نهاد های مختلف یک جامعه قوانین آن نهاد را بپذیرد و به حقوق دیگران احترام بگذارد و هنگام انجام کاری علایق و منافع دیگران را نیز در نظر گیرد.

 

قانون پوشش و لزوم رعایت آن

 

با توجه به آن چه گفته شد شهروندان هر جامعه ایی موظف به رعایت قوانین آن جامعه هستند. یکی از این قوانین که بسیاری از کشورها روی آن تأکید دارند قوانین مربوط به پوشش افراد جامعه است. در بیشتر کشورها افراد اجازه ندارند با هر لباسی در مکان های عمومی حاضر شوند و اگر این کار را انجام دهند به جرم نقض قوانین و نادیده گرفتن حقوق سایر شهروندان سریعاً توسط پلیس بازداشت می شوند. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که حد پوشش ِ ضروری در کشورهای مختلف با توجه به شرایط مذهبی و اعتقادی افراد متفاوت است.

در کشور ما نیز قوانین پوشش با عنوان قانون حجاب شناخته می شود. چرا که اعتقادات دینی مردم ما اینگونه می پذیرد که زن و مرد مسلمان باید حجاب را که حد آن توسط اسلام مشخص شده رعایت کنند و در صورت عدم رعایت آن جامعه و افرادی که در آن زندگی می کنند دچار ضررهای جبران ناپذیری می شوند.

 

آسیب های بدحجابی در جامعه

 

  1. تزلزل خانواده ها: بیش ترین آسیبی که بدحجابی به جامعه وارد می کند تزلزل بنیاد اصلی ترین رکن جامعه یعنی خانواده است.این موضوع را می توان به راحتی از افزایش چشمگیر طلاق و آمار خیانت به همسران در سال هایاخیر متوجه شد.

  2. ابتذال شخصیت زن: درست از زمانی که بدحجابی به عنوان نمادی از امروزی شدن در جامعه ما عنوان شد، نگاه ابزاری به زن نیز به موازات آن و به صورت کاملا زیرپوستی خود را مطرح کرد. بسیاری از افراد سود جو از بدحجابی به عنوان یکفرصت به نفع خودشان بهره بردند و از زنان بدحجاب به عنوان منشی، بازاریاب، فروشنده و… در بازار کسب و کارشان استفاده کردند. تا جایی که امروز بد حجابی در بسیاری از مشاغل جزو شروط اصلی استخدام محسوب می شود.

  3. از بین بردن انگیزه ی ازدواج مشروع: با وجود زنان زیبایی که باآرایش و اندم زیبا مانند مانکن ها در خیابان ها راه می روند، دیگرجوانان انگیزه ایی برای ازدواج ندارند. چرا که یا دختر مورد نظر خود را با آن شرایط ظاهری پیدا نمی کنند و یا این که ترجیح می دهند هر روز با یک دختر زیبا باشند تا اینکه بخواهند زیر بار مسئولیت زندگی مشترک بروند.

  4. بلوغ جنسی زودرس در کودکان: یکی از آسیب هایی که متأسفانه شیوع بدحجابدر جامه به همراه دارد افزایش بلوغ جنسیزودرس درکودکان است. کودکان بادیدن افراد بدحجاب علاوه بر اینکه تلاش می کنند تا شبیه آن ها شوند، سوالاتی نیز در ذهنشان شکل می گیرد که باعث می شود برای پیدا کردن پاسخشان به منابع منحرفی مثل اینترنت و برنامه های ماهواره ایی رجوع کنند. همچنین مادران بد حجابی که به جایی رسیدی به امور فرزندان به ظاهرشانمی رسند زمینه بروز این مشکل رابیشتر فراهم می کنند.

 

بدحجاب ها حقوق شهروندی را نقض می کنند

 

موارد بالا تنها بخشی از صدها آسیبی است که بدحجابی به افراد یک جامعه وارد می کند. افراد بدحجاب از دو جهت حقوق شهروندی را نادیده می گیرند.

الف: در جامعه ما حجاب به عنوان یک قانون درحال اجرا است و تمام افراد جامعه موظف هستند که این قانون را رعایت کنند. افراد بدحجاب بر خلاف تعریف شهروندی قانون جامعه را نقض کرده اند.بنابراین حقوق شهروندی سایر افراد جامعه را نادیده گرفته اند.

ب: با توجه به تمام آنچه در بالا عنوان شد می توان نتیجه گرفت که افرا بدحجاب تنها علائق خود را در نظر گرفته اند و آسیب هایی که  با رفتار اشتباهشان  به سایر افراد جامعه وارد می کنند برایشان اهمیتی ندارد. بنابراین افراد بدحجاب ناقض حقوق شهروندی هستند.

 

پیوست ها:

  • سایت مگ ایران

 

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.