با این 12 نکته در شغل فروشندگی، حریم ها حفظ می شود

طراحی اتاق پرو و محفوظ بودن آن بستگی به خود فروشنده دارد. یک فروشنده متعهد می بایست به این مورد توجه ویژه داشته باشد و فضا و امکانات لازم را برای اتاق پرو در نظر بگیرد تا شرایط را برای رعایت حریم ها توسط مشتریان عفیف و محجوب فراهم کرده باشد.

کد خبر: 32744
تاریخ انتشار : فروردین ۹, ۱۳۹۶

همزمان با تغییر فرهنگ در جامعه، فرهنگ کاسبی نیز دچار تغییرات بسیاری شده است. با نگاهی به فرهنگ کاسبی در گذشته، در میابیم که اصل معنویت در کار مهمترین اصل بوده است و بر مبنای همین اصل بوده که روابط کاسب و خریدار و محرم و نامحرم هم بخوبی رعایت می شده است.

برای مثال حیا و احترام به مشتری، حرف اول را برای کاسب قدیم می‌زد و بعد راهنمایی در خرید جنس و نگه داشتن مشتری، اما امروز آنچه در کاسبی حرف اول را می‎زند یک زبان چرب و نرم برای جلب نظر مشتری و سود بیشتر است و تفاوت‎های زیادی می‎توان میان فروشندگی در گذشته و امروز مشاهده کرد.

بازاری های قدیمی که اغلب به اینکه روزی هر کس دست خداست، باور و اعتقاد قلبی داشتند، برای موفقیت در کار و تجارت، خود را ملزم می دانستند که معارف دینی مربوط به کار خود را بیاموزند، اینگونه بود که کتاب «مکاسب» در برخی مساجد بازارها توسط روحانیون و علما آموزش داده می شد. در نتیجه این باور و اعتقادی که یه دستورات و حدود الهی داشتند، در هنگام خرید و فروش روابط محرم و نامحرم را نیز به درستی رعایت می کردند.

اگرچه در قدیم بیشتر خریدهای خانه توسط مردان انجام می گرفت اما وقتی خانمی هم برای خرید به بازار می رفت، کسبه به او مانند ناموس خود احترام می گذاشتند. امروزه با گسترش مرکز خریدها و به ویژه پاساژها که همگی بر مبنای فرهنگ غربی بنا می شوند، و با افزایش مصرف گرایی در بین افراد، حضور زنان در بازارها بسیار زیاد شده و متأسفانه در کنار آن حریم های محرم و نامحرم به شدت نادیده گرفته می شود.

در چنین شرایطی یک فروشنده مؤمن و متعهد برای اینکه بتواند هم در کسب و کار موفق باشد و هم بتواند غیرت و پاکدامنی خود را حفظ کند، لازم است نکاتی را همواره مدنظر قرار دهد. در این مقاله سعی شده است مواردی را صرفاً برای یادآوری و تأکید بیشتر ارائه نماییم.

 

۱-برای موفقیت مادی و معنوی در کار و تجارت همواره دعا کند و از خداوند متعال و اهل بیت علیهم السلام یاری بجوید. هر روز را با یاد خدا و توکل بر روزی رسانی او آغاز نماید و سعی کند در همه ی معاملات خود خدا را همواره بخاطر داشته باشد.

 

۲-احترام به مشتری یکی از مهمترین اصول کار فروشندگی است که امروزه نیز بسیاری از فروشندگان به این اصل توجه می کنند، اما تفاوت این احترام و احترامی که بر مبنای حیا و پاکدامنی باشد با یکدیگر متفاوت است. ارتباط با مشتری بر مبنای حیا ثمراتی را برای خود فروشنده به دنبال خواهد داشت که شیرینی آن را در وجود خود حس خواهد کرد.

 

۳-یک فروشنده مؤمن و مقید برای فروش کالاهای مربوط به بانوان حتی الامکان از یک خانم در مغازه استفاده نماید تا مجبور نباشد که در گفتگوی مداوم با خانم ها قرار بگیرد.

 

۴-یک کاسب با غیرت می بایست به رعایت حریم عفاف در حیطه کاری خود حساس باشد. لذا حتی الامکان تلاش کند شرایط را در مغازه اش به گونه ای تدارک ببینیند که مشتریان بی مبالات هم نتوانند حریم ها را زیر پا بگذارند.

 

۵-اجازه ندهد مشتریان در بیرون از اناق پرو، لباس یا روسری خود را پرو کنند. مغازه محدوده اختیارات فروشنده است و یک فروشنده عفیف و با غیرت می تواند از روی تدبیر از این فرصت برای جلوگیری از بی حیایی استفاده نماید.

 

۶-طراحی اتاق پرو و محفوظ بودن آن بستگی به خود فروشنده دارد. یک فروشنده متعهد می بایست به این مورد توجه ویژه داشته باشد و فضا و امکانات لازم را برای اتاق پرو در نظر بگیرد تا شرایط را برای رعایت حریم ها توسط مشتریان عفیف و محجوب فراهم کرده باشد.

 

۷-از تهیه و فروش لباس هایی که نمادهای غیر دینی و غیر اخلاقی دارند خودداری کند. چرا که ممکن است در ظاهر اینگونه کالاها برای فرد سود داشته باشد اما در حقیقت برکت را از مال کاسب بیرون خواهد کرد.

 

۸-لباس ها و کالاهایی را ارائه دهد که در عین جذابیت از ویژگی های اسلامی نیز برخوردار باشند. این انتخاب نیز می تواند برکت در مال را برای فروشنده  به ارمغان بیاورد.

 

۹-کنترل نگاه از مهمترین راه های حفظ عفاف و پاکدامنی است که در کار فروش معمولاً اجتناب ناپذیر است. یک کاسب مؤمن می بایست با کوتاه کردن نگاه و پرهیز از نگاه های اضافی، خود را معرض خطاهای بعدی قرار ندهد.

 

۱۰-همچنین یک فروشنده مؤمن می بایست در حد نیاز و برحسب درخواست منطقی مشتری، کالاهای خود را معرفی نماید اما از مبالغه و چاپلوسی در مورد کالا خودداری نماید. این روش او را از خطاهای بعدی نیز حفظ خواهد کرد.

 

۱۱-متأسفانه برخی فروشندگان به بهانه کمک به مشتری سعی می کنند سایز مشتری های خانم را نیز تشخیص دهند. این کار برای یک فرد با ایمان شایسته نیست و قبح گناهان دیگر را نیز در نظر انسان کاهش می دهد.

 

۱۲-یک کاسب مسلمان می تواند آمر به معروف نیز باشد، بازاریان در زمان های قدیم فقط کاسب و فروشنده نبودند بلکه آمران به معروف و ناهیان از منکر نیز بودند. برخی حتی به زنانی که پوشش مناسبی نداشتند جنس نمی فروختند و با زبان و رفتار خود آنها را امربه معروف می کردند. یک کاسب در مغازه و فروشگاه خود آزادی و قدرت تصمیم گیری دارد و می تواند از این فرصت برای ترویج حجاب و حیا استفاده نماید.

 

 

تحریریه سایت با حجاب_ زینب نیکبخت

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.