کودکانه هایی به رنگ بی حیایی

تقلید بعضی از رفتار بزرگترها در کودکان بعضا جالب و دلنشین به نظر می رسد، اکثر مادران بریده گویی کودکانی که تازه شروع به حرف زدن کرده اند را تقلید می کنند و بچه ها با پوشیدن کفش های والدنیشان تقلید کردن را به صورت عملی نشان می دهند، اما در این میان استفاده از پوشش و نوع نگاه به زندگی جزو ضروریات زندگی است که در بعضی موارد مورد نظر قرار نمی گیرد.

کد خبر: 329
تاریخ انتشار : تیر ۱۸, ۱۳۹۲

 

گرفتن عکس در آتلیه های کودک، یکی از این موارد است. در این صورت کودک می بایست ژست های مختلفی را که از او خواسته می شود، بگیرد تا عکس مناسب و خاطره انگیزی از او گرفته شود، در این صورت است که این عکس ها بیشتر از آنکه جنبه خاطره انگیز بودن و ثبت لحظات را داشته باشد، جنبه زیبایی آن اهمیت پیدا می‌کند.

اما در دسته بندی کلی این نوع از عکاسی، عکاسی کودک در دو قالب فردی و دونفره انجام می شود که هر کدام در کنار زیبایی های خود، مخاطراتی را نیز به همراه دارد.85919150547158191677

ویژگی مشترک این نوع عکس ها (در دو قالب) تلقین نوع خاصی از پوشش است که به صورت ناخودآگاه در ضمیر  کودک شکل می گیرد، بویژه اگر این عکس ها در معرض دید همگان قرار گیرد و یا بعضی از آن‌ها در اتاق ها نصب شود، به نوعی ورود به عرصه خصوصی افراد و در نهایت حیازدایی را در پی خواهد داشت.

 از طرفی چنین عکس هایی باعث می شود که توجه به اندام و ظاهر فرد، افزایش بیابد و با هر بار دیدن این عکس‌ها توجه به جلوه های ظاهری فرد بر توانایی های فکری و فردی فرد در پس ظاهرش پنهان می شود و تلقین چنین فکری در نظرش قوی شود که «باید زیبا بود، خوش فکری اهمیت خاصی ندارد.»

از سوی دیگر شاید ویژگی ظاهری برجسته ای در دوران کودکی وی و در عکس وجود داشت که در سنین جوانی از بین رفته است، بر اساس همان خود ایده آل، فرد به دنبال تغییر ظاهر خود و شبیه سازی کردن خودش به همان دوران کودکی است که در بعضی موارد به همراه عمل جراحی های سنگین صورت می گیرد که نتیجه اگر مطلوب نباشد، افسردگی و سرخوردگی منتظر این دسته از افراد است.

 مشکل دیگر، در عکاسی با فرد دوم یا به اصطلاح «هم عکس» است، عکس هایی که بیشتر حالت عاشقانه و رمانتیک دارد. انداختن چنین عکس هایی که «هم عکس» غریبه است، غریبه هایی که مشخص نیست از کجا و چطور با این افراد آشنا شده اند و عکس انداخته اند، این احتمال را ایجاد می کند که در آینده دختر یا پسر دنبال هم عکس خود بگردد و تخیل جای استدلال عقلی را بگیرد و کودکی که سوژه این نوع عکس ها می شود، دچار چه لطمات روحی و جسمی خواهد شد؟

123351306714

از نظر روانشناسی شخصیت این احتمال وجود دارد که وی هرگاه که به این عکس نگاه کند، خود رویایی یا آرمانی‌اش را در چنین قالبی ببیند و به دنبال یافتن همسری با چنین ویژگی های ظاهری باشد، این چنین تربیتی برای نوجوان و یا جوانی که در زندگی اجتماعی و با حضور هزاران انسان های هزاران رنگ وجود دارد، چندان مناسب به نظر نمی رسد.

سوال بعدی در خصوص رعایت حریم ها این است که اگر هم عکسِ دختر و پسر، محرمش باشد، انداختن عکس‌های عاشقانه و دیدن آن در تمام طول عمر و در بزرگسالی چه حریم هایی از عفاف و حجاب را را از بین خواهد برد؟

کاری از گروه سیک زندگی باحجاب

ارسال
چاپ
1 نظر
کلید واژه : ,
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه