حجاب آن طوری نیست که شما می بینید

در دوران معاصر ، ابزارهای مختلف و متنوع رسانه ای مثل ماهواره ها ، سینما ، تلویزیون و ... در سرتاسر جهان، در برنامه های مختلف خود برای مردم نسبت به حوادث و مسایل زاویه دید ایجاد می کنند، یعنی آنها را گاهی زشت تر، گاهی زیباتر، گاهی سخت تر و گاهی آسان تر نشان می دهند تا بتوانند بر مخاطب تاثیر بگذارند.

کد خبر: 32903
تاریخ انتشار : فروردین ۱۵, ۱۳۹۵

انسان می تواند از زوایای مختلف به پدیده های گوناگون و متنوع زندگی نگاه کند و برداشت های متفاوتی داشته باشد. نشاط آورترین بخش زندگی را می تواند از زاویه ای بنگرد که کسالت آور باشد و بالعکس می تواند به مساله ای که خیلی کسل کننده است از زوایه ای نگاه کند که زیبا جلوه کند و با نشاط با آن روبرو شود. انسان هوشمند، عاقل و زیرک انسانی است که از بهترین راه به پدیده های عالم نگاه کند.

در دوران معاصر ، ابزارهای مختلف و متنوع رسانه ای مثل ماهواره ها ، سینما ، تلویزیون و … در سرتاسر جهان، در برنامه های مختلف خود برای مردم نسبت به حوادث و مسایل، زاویه دید ایجاد می کنند، یعنی آنها را گاهی زشت تر، گاهی زیباتر، گاهی سخت تر و گاهی آسان تر نشان می دهند تا بتوانند بر مخاطب تاثیر بگذارند.

 

تغییر زاویه دید نسبت به حجاب

 

حجاب هم جزو مسائلی است که از قانون تغییر زاویه دید مستثنی نیست. حجت الاسلام پناهیان درباره این موضوع می گوید:«در جامعه ما حجاب، خوب تعریف نشده است. خیلی مهم است که مردم به حجاب، زیبا نگاه کنند. مراجع مهم و اثر گذار برای نشان دادن زیبایی های حجاب متولیان عرصه هنر و رسانه و آموزش و پرورش و… هستند که باید با باز کردن زاویه های جدید که تاکنون مورد بحث قرار نگرفته‌اند و انجام کار هنری متناسب با آن ، این مساله مهم را حل کنند.»

طبق فرمایشات ایشان رسانه یکی از ابزارهایی است که در دنیای امروز در دسترس همگان قرار دارد. به همین دلیل همه دنیا در تلاش هستند تا به وسیله این ابزار عقاید و افکارخود را به دیگران القا کرده و سایرین را با خود همسو کنند.

به همین منظور می توان با استفاده صحیح و به جا از رسانه، دید منفی و اشتباهی که درباره حجاب به وجود آمده را تغییر داد و مفاهیم اصلی آن را در جامعه جا انداخت. در ادامه چهار مفهومی را بیان می کنیم که در بطن حجاب وجود دارد ولی متأسفانه کسی به آن ها توجهی نمی کند.

 

حجاب، مهربانی است

 

یکی از زوایایی که می توان از آن به حجاب نگاه کرد این است که حجاب را مهربانی بدانیم. شاید در ابتدا برقراری ارتباط بین حجاب و مهربانی کار دشواری باشد اما یک تحلیل بسیار ساده نشان می دهد که حجاب قطعا نوعی مهربانی است.

استاد پناهیان حجاب را از زاویه مهربانی این گونه تشریح می کند:« مهربانی در مساله حجاب به این معناست که یک خانم به نوع رفتار و عقیده خود در مساله حجاب، ‌فردی نگاه نکند و فقط خودش و خواسته هایش را در نظر نگیرد و همواره دو گروه را مدنظر داشته باشد که غافل شدن از یکی از این دو گروه بعضاً، صدماتی جبران ناپذیر بر اجتماع وارد میسازد.گروه اول زنان دیگر و دومین گروه که دختران و زنان در تعاملات اجتماعی خود باید به آن توجه کنند و با آنها مهربان باشند، مردان هستند.»

۱- در توضیح گروه اول باید گفت که زنان بی حجاب با بی حجابی خود دختران وزنان دیگر را به عرصه رقابت دعوت می کنند. دلیل این رقابت هم این است که عموما دختران جوان سعی میکنند در زیبا جلوه دادن خود، از دیگران پیشی بگیرند و نام آن را هم دلبری میگذارند اما این رفتار دلبردن نیست بلکه دلشکستن است و نامهربانی کردن بر بقیه زنان است.

آن ها با این کارشان رقابتی ایجاد می کنند که که در این رقابت زنان مسن تر و گروهی از دختران دچار محرومیت از زندگی سالم و با نشاط و همچنین محرومیت از همسر میشوند، چرا که در مسابقه سنگین جلوه گری و جلب توجه مردان، از رقابت جا مانده اند.

 نگاه فردمحور این دسته از زنان مثل راننده ماشینی است که در روز بارانی به سرعت از میان چاله های داخل جاده عبور میکند و و بر افرادی که داخل پیاده رو هستند آب میپاشد و آنها را خیس میکند و بعدش میگوید به من ربطی ندارد میخواست کنار بایستد، در حالیکه اصلا متوجه نیست که مردم در پیاده رو و مسیر صحیح خود حرکت میکردند و این خود اوست که دیگران را دچار اذیت کرده است. یعنی کسی که دیگران را در نظر نگیرد و بر بقیه انسانها نامهربان باشد خیلی رفتارها میتواند داشته باشد.

یکی از متخصصان مغز و اعصاب میگوید: مصرف قرص اعصاب میان زنان بین سی تا چهل سال بسیار وحشتناک است چون این زنان، فکر میکنند همسرانشان دیگر به آنها توجه ندارند و به گزینه های دیگر می‌اندیشند.

۲- دومین گروهی که دختران و زنان در تعاملات اجتماعی خود باید به آن توجه کنند و با آنها مهربان باشند، مردان هستند. مهربانی کردن با مردان یعنی در مقابل مردان دلبری نکرده و فکر و روح آنها را درگیر نکنند.

حجت الاسلام پناهیان در این باره می گوید:« فرض کنید اصلا رقابتی در کار نیست. اگر زنان حجاب را رعایت کنند، ذهن مردان را آزار نمی دهند. در نتیجه مردان بهتر می توانند درس بخوانند ، کار کنند و تمرکز بیشتری بر فعالیت های فردی و اجتماعی داشته باشند. این نکته مهمی است. متأسفانه در جامعه ما  زنان، مردان را نمیشناسند. اگر خانمها آقایان را بشناسند، حجاب را رعایت می کنند تا آنها را آزار ندهند. یک خانم با محبت و مهربان، با حجاب است. این کلام عمیق و ریشه داری است که هنوز نتوانسته ایم آن را توضیح دهیم.

در جوامع غربی با اینکه حجاب رواج ندارد ولی آدمهای معمولی معمولا این چیزها را رعایت میکنند، همه جا خودشان را تزیین نمی کنند، همه جا شروع به دلبری و دل شکستن نمی‌کنند ولی در جامعه ما متاسفانه حرص و ولع ویژه ای در این زمینه وجود دارد، باید این فرهنگ تغییر کند.

در بعضی فیلمهای ساخت یهودیان ، می‌بینیم که حتی وسط سرویس مدارس و دانشگاهها پرده‌ای کشیده‌اند که دختران و پسران را از هم جدا میکند. چون میدانند بی‌حجابی جلوی تمرکز فکری و رشد علمی را میگیرد.»

این ها همه نتیجه رقابت های سختی است که در موضوع حجاب مشاهده میشود. حجاب جلوی رقابت های شکننده را می گیرد و جلوی نامهربانی کردن به مردان را هم می گیرد. انسان باید بزرگوار و مهربان باشد.

 

با حجاب بیشتر از زندگی تان لذت ببرید

 

زاویه دید دیگر این است که زن و مرد، حجاب را عامل لذت بیشتری از زندگی تصور کنند. اگر جوان مجرد، دختر باشد یا پسر ، چشم خود را به حرام آلوده کند، بعدها زندگی مشترک موفقی نخواهد داشت و عشق در زندگی آنها از بین خواهد رفت. زندگی بسیاری از زوج های جوان تنها به دلیل نگاه مرد به یک زن بی حجاب از هم پاشیده شده است.  اگر حجاب نباشد زن و مرد حتی از لذت جنسی هم محروم میشوند. پس از ناحیه لذت، حجاب عامل رشد و بهبود زندگی است. این اتفاق از این جهت رخ می دهد که  مرد و زن بدون داشتن احساس رقابت، رفع نیاز های عاطفی و جنسی شان را در چهارچوب خانواده می دانند.

 

حجاب عاملی برای اقتدار زن

 

استاد پناهیان یکی دیگر از زاویه های حجاب را اقتداری برای زن معرفی می کند. ایشان می گوید:«از زاویه دید دیگری هم میتوان حجاب را بررسی کرد. در رابطه بین زن و مرد، مردان ضعیف ترند، به همین دلیل خداوند مدیریت رابطه زن و مرد را به زنان سپرده است و از این زاویه دید، حجاب عامل اقتدار زن میگردد، لذا زنی که حجاب را رعایت نکند تضعیف میشود.»

 

در امان ماندن از نگاه های نامناسب

 

در بعضی کشورها مثل لبنان حجاب از اهمیت زیادی برخوردار است به طوری که زنان غیر محجبه برای با حجاب شدن، جشن حجاب برگزار میکنند و پس از آن ، چه ارتباط عاشقانه ای با حجاب برقرار میکنند وجه تعابیر زیبایی درباره آن به کار میبرند. حجت الاسلام پناهیان زاویه دیگری از حجاب را اینگونه بیان می کند: «در لبنان در منزلی مهمان بودیم که بعضا زنان آن منزل ، محجبه نبودند. در آن جمع ، چون بنده روحانی بودم، میپرسیدند که چه مناسبت میلاد یا جشنی در آن ماه یا ماه های بعد هست تا همان روز را جشن حجاب بگیرند و محجبه شوند. از یکی از آنها که در سال قبل محجبه شده بود انگیزه باحجاب شدنش را پرسیدم، گفت : میدانستم که در اسلام حجاب هست اما حوصله حجاب گرفتن را نداشتم. تا اینکه از بس  مردها به من نگاه میکردند، خسته و متنفر شدم چون دوست نداشتم مردها به من نگاه  کنند، به همین خاطر تصمیم گرفتم حجاب داشته باشم.»

همین مساله، خودش یک زاویه دید جدید است که مغفول مانده است. بسیاری از زنان جامعه ما ازنگاه های نامناسب مردان بیماردل، گله مندند در حالی در اکثر موارد خود آنها با حجاب نامناسب شان زمینه این نگاه ها را فراهم می کنند. در حالیکه اگر حجاب را به عنوان یک سپری بدانند که از آن ها در برابر این نگاه ها محافظت می کند، آنگاه بسیار آسان آن رامی پذیرند.  امیدواریم که این زوایای جدید از حجاب مورد توجه قرار بگیرد.

 

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.