عاشورا به روایت گوگل

ایام محرم سرشار از لحظات زیبا و معنوی است که می توان به کمک هنر عکاسی آن را ثبت کرد و برای جهان گوشه ای از این عظمت را به نمایش گذاشت، و مطمئنا  فعالین این زمینه بیکار ننشسته و در توان خود این زیبایی را به ثبت می رسانند، اما این وظیفه در فضای […]

کد خبر: 3350
تاریخ انتشار : آذر ۲, ۱۳۹۲

ایام محرم سرشار از لحظات زیبا و معنوی است که می توان به کمک هنر عکاسی آن را ثبت کرد و برای جهان گوشه ای از این عظمت را به نمایش گذاشت، و مطمئنا  فعالین این زمینه بیکار ننشسته و در توان خود این زیبایی را به ثبت می رسانند، اما این وظیفه در فضای مجازی به دوش موتورهای جستجوست که نمای واقعی و زیبا را به جهان معرفی کنند، در اینجا بررسی در این موتورها به عمل آمده که در آن تصاویر حاصل از سرچ اینترنتی می توان به تقسیم بندی موضوعی که در ادامه می آید دست یافت؛ مهمترین و قابل توجه ترین نمادی که از عزاداری های شیعیان در رثای امام حسین (ع) در اینترنت برای همه، قابل مشاهده است غیر از تصاویر مربوط به هیئات و دسته های عزاداری، تصاویر نامطلوب و بعضاً منزجر کننده قمه زنی و جاری شدن خون بر زمین، بواسطه لطمه زدن عزاداران بر سر و صورت خویش است.

علاوه بر تصاویر مربوط به قمه زنی ،تصاویر مربوط به سینه زنی مردان در هیئت ها البته بصورت برهنه و بدون پیراهن در مرتبه بعدی بیشترین تعداد، قرار دارد.

 

بعد از این دست تصاویر، تعداد تصاویر مربوط به حضور زنان و دختران بدحجاب در دسته های عزاداری نیز قابل توجه است.

در واقع وجود چنین صحنه هایی، نمای نامناسبی از صحنه های پرشکوه و سرشار از معنویت عزاداری ها بویژه عزاداری های ماه محرم است که می طلبد فعالان ارزشی عرصه فضای مجازی، با بارگذاری تصاویر مناسب تر، چهره ی بهتری از عزاداران وشیعیان ائمه اطهار علیهم السلام به جامعه جهانی معرفی نمایند. البته این تنها راه مقابله با چنین پدیده ای نیست بلکه مبلغان دین وشریعه اسلام، باید از طریق اشاعه ی فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین (ع)، بیش از پیش به فرهنگ سازی و آسیب شناسی عزاداری بپردازند .

 15

تبلور این نکته را می توان در کلام رهبر معظم انقلاب به روشنی یافت :

“من در دو، سه سال قبل از ایــن، راجع بـه قمــه‌ زدن مطلبی را گفتـم و مردم عزیــز ما، آن مطلب را با همه وجود پذیرفتنــد و عمل کردنــد. اخیراً مطلبی را کسی به من گفت که خیلی برایم جالب و عجیــب بود. کسی که بـا مسائل کشور شوروی سابق و ایــن بخشی که شیعه‌نشیــن است(جمهوری آذربایجان) آشنا بــود، می‌گفت: آن زمان که کمونیست ها بــر منطقه آذربایجان شوروی سابـق مسلّط شدند، همه آثار اسلامی را از آن‌جا محو کردنــد. مثـلاً مساجد را به انبار تبدیل کردنــد، سالن های دینی و حسینیــه‌ها را به چیــزهای دیگری تبدیل کردنــد و هیچ نشانــه‌ ای از اسلام و دیــن و تشیّع باقی نگذاشتنــد.
فقط یـک چیــز را اجازه دادنــد و آن، قمــه زدن بــود! دستورالعمل رؤسای کمونیستی به زیــردستان خودشان ایــن بـود که مسلمانان حق ندارند نماز بخواننــد، نماز جماعت برگزار کننــد، قرآن بخواننــد، عزاداری کننــد، هیچ کار دینی نباید بکننــد
اما اجازه دارنــد قمــه بزننــد! چــرا؟ چون قمــه زدن، برای آنها یـک وسیله تبلیغ بر ضــدّ دین و بــر ضدّ تشیع بود. بنابراین، گاهی دشمن از بعضی چیــزها، این گونه علیه دیــن استفاده می‌کند. هرجا خرافات به میــان آید، دیــن خالص بدنام خواهد شد.”

 

 نتیجه بررسی تصاویر مرتبط با عزاداری محرم در فضای مجازی

مشاهدات : با سرچ کلمه عزاداری محرم ۱-هیئت ها و دسته های عزاداری   ۲-قمه زنی ۳- قربانی کردن ۴-نذری ۵-سینه زنی (بدون پیراهن) ۶-زنان بدحجاب عزادار

با سرچ کلمه عزاداری ۱-قمه زنی ۲-هیئت و دسته های عزاداری ۳-گِل به سر گرفتن

با سرچ کلمه عاشورا و محرم فقط طرح های گرافیکی و پوستر مربوط به آنها مشاهده می شود.

در شبکه های اجتماعی افسران، کلوب و نت ایران مطالب مربوط به کربلا و امام حسین و حضرت زینب بیشتر دیده می شود .

البته می توان به تصاویر مناسب و مطالب و دل نوشته هایی که در رابطه با صحن و سرای کربلای معلا و امام حسین (ع) و حضرت زینب (س)، در شبکه های اجتماعی هم اشاره کرد. در واقع هر چه در سرچ تصاویر در موتورهای جستجو به تصاویر نامطلوبی بر می خوریم، در عوض در شبکه های اجتماعی تصاویر مناسب تری توسط کاربران این شبکه ها مورد استفاده است.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

مطالب مرتبط :

چند تذکر دلسوزانه 

غفلت از یار گرفتار شدن هم دارد/کلیپ

هیئت فرصت هرساله ای برای تبلیغ، که می سوزد

درد و دل های یک بچه هیئتی

سران و بزرگان غیرت گم کرده

محبین و مجتهدین سازشکار و خاموش

عوامی که بازیچه بی حیایی سران شده اند

مدعیان خدمت به هوش؛ کمی حیا، کمی غیرت

ویژگی های یک هیئت خوب

جای خالی سوژه های عاشورایی در سریال های ویژه! محرم

حرمت نگه داری قابل تحسین در محرم

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه