مردم چه چیزهایی را منکرات می دانند؟

امروز دست هایی تلاش می ‏کنند تا فساد را به صورت نامحسوس، نه آن طوری که شما در خیابان آن را ببینید و بفهمید و مشاهده کنید، به شکل‏ های گروهکی ، ترویج کنند و جوانان را به فساد بکشانند؛ پسرها را به فساد بکشانند؛ مردم را به بی اعتنایی بکشانند. منکرات این‏هاست؛ منکرات اخلاقی، […]

کد خبر: 3394
تاریخ انتشار : آذر ۴, ۱۳۹۲

امروز دست هایی تلاش می ‏کنند تا فساد را به صورت نامحسوس، نه آن طوری که شما در خیابان آن را ببینید و بفهمید و مشاهده کنید، به شکل‏ های گروهکی ، ترویج کنند و جوانان را به فساد بکشانند؛ پسرها را به فساد بکشانند؛ مردم را به بی اعتنایی بکشانند. منکرات این‏هاست؛ منکرات اخلاقی، منکرات سیاسی، منکرات اقتصادی (رهبر معظم انقلاب)

 

11

آیا مردم شناخت درستی نسبت به معروفات و منکرات در جامعه دارند تا به ترویج یا به مقابله با این معروفات و منکرات بپردازند؟

قطعا برای اینکه بتوان به راحتی یک معروف را ترویج کرد و با یک منکر به مبارزه برخواست این است که همه مردم با یک تعریف و باور همگانی و مشترک به این نکته آگاه شوند که فلان کار منکر و گناه است.

این کار نیاز به یک خیز فرهنگی ـ تبلیغی عظیمی دارد تا بر اساس آن مردم چه از لحاظ شرعی و چه از لحاظ حقوقی، فرهنگی متفقاً به منکر بودن عملی حداقل در دل اذعان داشته باشند.

همان طور که همه حرکات دور از مبادی آداب رفتار اجتماعی مثل … را کاری دور از ادب می دانند.

بر همین اساس یکی از کارهای مهمی که باید برای احیای دوباره و قدرتمند امر به معروف و نهی از منکر انجام دهیم، موضوع تبلیغ برای معرفی معروفات و منکرات است. باید ببینیم چه منابعی می تواند به بهترین شیوه اشاعه دهنده مفاهیم برای شناخت ارزش‏ها و ضد ارزش ها باشد.

 

12

به نظر نمی رسد که امروزه ذهنیت روشنی نسبت به مصادیق منکر در جامعه وجود داشته باشد و هرفرد که در جامعه زندگی می کند بر اساس درک خود از دین و شرع و یا قوانین بعضی از موارد را منکر می داند و برخی را نه! امری که امروزه ما در سطح عام مردم بسیار با آن درگیریم؛ مثل نوع حجاب که هرکس عدم رعایت حدی از آن را مصداق منکر می‏داند و یا بحث موسیقی، که یکی خواننده زن را فقط مصداق منکر می‏داند و دیگری آن را به عنوان منکر نمی شناسد.

از این رو با توجه به همین تضادهاست که اجرای امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه با مشکلاتی روبرو شده است، چرا که جدا از بحث لجاجت و عناد با دین، برخی از روی سهل انگاری و به خاطر ترویج اباحهگری دینی در چند سال اخیر بسیاری از کارها را منکر و گناه نمی دانند.

 

13

در یک گپ و گفت میدانی با افرادی از قشرهای مختلف مردم با سطوح فرهنگی اقتصادی و مذهبی مختلف، نکات جالبی درباره شناخت مردم از منکرات از صحبت ها خارج شد که باید مورد توجه قرار گیرد. مردم درباره خودشان و منکراتی که در بین همه مردم رواج پیداکرده از موارد زیر یاد می‏کنند:

رعایت نکردن ارزش‏های اسلامی، بی بند وباری، بدحجابی، گرایش به تجمل و مد، فقر فرهنگی و مادی دزدی و کلاهبرداری، دروغگویی، مصرف و قاچاق مواد مخدر، فساد در بین جوانان و بدگمانی نسبت به هم،  از ۱۰منکر اساسی و رایج در میان کلام مردم است که هرکدام از افراد برحسب درگیری با یکی از این موارد آن را در ابتدای سایر موارد معرفی می‏کرد.

دسته بعدی منکرات بر اساس ذهنیت مردم منکرات موجود بین مسئولین است که تحت عناوین زیر مطرح می شود :

اختلاس، دزدی، گرفتن رشوه و ربا بی توجهی به مشکلات مردم، پارتی بازی و باند بازی عدم حس مسئولیت و وجدان کاری ریا دروغگویی و شعار گرایی، روابط به جای ضوابط، نداشتن تخصص عدم برنامه‏ریزی، ثروت اندوزی و زندگی تجملی، سوء استفاده از منصب بی تقوایی و عدم رعایت موازین اسلامی، تجسس در کار دیگران و جنگ قدرت را از منکرات رایج بین مسئولین می دانستند.

در اینجا نیز اولویت بندی منکر در بین مسئولین از زبان مردم به میزان وقوع یکی از این پدیده ها در تعاملات شان با مسئولین بستگی دارد.

وقتی که درهریک از امور بالا چه در میان منکرات بین مردم یا مسئولین وارد عمل می شویم مردم با اعتراض به افراد در اصطلاح عامیانه می گویند: بروید جلوی دزدی و قاچاق رو بگیرید و یا با اصطلاحات دیگر سعی میکنند خطاب را از خود و خانواده شان بردارند و معطوف به منکراتی کنند که به زعم خودشان بزرگتر است.

قطعا این امر باید مورد توجه قرار گیردکه با وجود چنین ذهنیتی در مردم ابتدا با اصلاح این تفکر از طریق تبلیغ رسانه آن ها را متوجه این موضوع بکنیم که هر کدام از منکرات را در جای خود سهیم در انحراف و اضمحلال جامعه و ارزش های دینی در مردم بدانیم.

از طرف دیگر اقدامات سازمانی هم باید برای برطرف کردن این شبهه، به طور همه جانبه انجام شود تا مردم هم شاهد این تلاش همه جانبه باشند، تا اجرای امر به معروف ونهی از منکر در جامعه موثرتر واقع شود. نه اینکه تنها به تذکر در مورد سطحی ترین منکرات بمانند و از لایه های زیرین غافل بمانند. که نتیجه آن همین دیدگاه مردم می‏شود. به اصطلاح هرکه زور و قدرتش بیشتر نهی از منکرش کمتر!

از دید مردم برای شیوه‏های معرفی منکر و ترویج نهی از منکر؛ دو روش مؤثر وجود دارد، یکی از  آن ها آگاهی دادن به مردم درباره کارکرد این فریضه و جا انداختن اهمیت این موضوع است، همان طور که با هجم وسیعی از تبلیغ از تشویقی گرفته تا تنبیهی و فرهنگ سازی، موضوع بستن کمربند ایمنی در ماشین تا حد زیادی حل شود؛ جاافتادن و عادی شدن امر به معروف و نهی از منکر هم کار چندان سختی به نظر نمی‏رسد.

راه دیگری هم که همه به آن اذعان داشتند کلام دوستانه و صمیمی، ادب شخصی است که می تواند اثرگذار باشد.

به هرحال شناساندن منکرات و ارائه تعریف واحد، و از طرف دیگر جا انداختن بحث امر به معروف و نهی از منکر و تبلیغ، با استفاده از هر ابزار تبلیغی و نه انجام کارهای یک جانبه و غیر همسو، اثر بسیاری در ترویج نهی از منکر دارد.

کاری از گروه  دین و فرهنگ باحجاب


 

مطالب مرتبط :

مهندسی فرهنگی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه

ترک واجب به بهانه شرایط یا تحمل هزینه های امر به معروف

آسیب شناسی اجرای یک واجب شرعی کم رنگ شده

راه هتاکی به ناهیان از منکر را اینگونه مسدود کنیم.

اخلاق لازمه امر به معروف

تیزرها و بیلبورد های اشاعه معروف کجا هستند؟

حجه السلام فروزش (جانباز امر به معروف) : فقط تکلیف خودم را انجام دادم.

تبیین جامع امر به معروف/آیت الله مصباح

فیلترینگ ؛گشت ارشاد مجازی

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه