از طریق اینترنت ایران را شناختم و شیعه شدم

كنجكاو شدم كه ايران كجاست و چرا اينقدر عليه آن گفته مي‌شود بعد متوجه شدم كه ايراني‌ها مذهب تشيع دارند و همين باعث شد تا بيشتر در مورد تشيع اطلاعات جمع كنم.

کد خبر: 36715
تاریخ انتشار : تیر ۵, ۱۳۹۵

  نیکی هارمان زن تازه مسلمان هلندی است، که بعد از تشرف به اسلام نام خود را فاطمه نهاد. وی از جمله مسلمانانی است که از طریق  اینترنت با اسلام اشنا شد و تغییر دین داد  فرصتی دست داد  تا با وی گفتگو داشته باشیم ولی به علت اینکه با فارسی چندان آشنایی نداشت به واسطه سایت رهیافتگان و با کمک همسر وی حجت الاسلام حمید مقدم صحبت کردیم.

 

خانم نیکی (فاطمه) هارمان چه شد که تصمیم  گرفتید به اسلام بگروید و مسلمان شوید؟

ذهن کنجکاو و پرسوالی داشتم از همان نوجوانی احساس می‌کردم حقیقتی وجود دارد که کسی باان اشنا نیست در وجودم تحولاتی روحی ایجاد شده بود  و هرچه از دیگران سوال می‌کردم  کسی جواب قانع کننده‌ای به من نمی‌داد برای همین خودم به دنبال تحقیق ومطالعه رفتم از انجایی که رسانه‌های غربی به خصوص فضای مجازی هجمه‌های سنگینی علیه اسلام وارد کرده بودند کنجکاو شده بودم که این اسلام چیست و مسلمانان چه کسانی هستند که این چنین هجمه‌ای علیه شان شده است حتی قرانی با ترجمعه هلندی هم تهیه ‌کرده  و می‌خواند  همین باعث شد تا درباره اسلام علاقه‌مند شوم  در اینترنت به دنبال مطالب بیشتری می‌گشتم  و در اخرسال ۲۰۰۷ بود که مسلمان شدم.

 

یعنی از طریق اینترنت با اسلام آشنا شدید؟

بله انجا کسی نبود تا بااو حرف بزنم و اطلاعاتی بگیرم هرچه می‌خواستم بفهمم از طریق اینترنت بود  و خوب ابتدا به دلیل تبلیغات رسانه‌ای وهابیون به انها پیوستم و طبق مبنای اهل تسنن ایمان آوردم و احکام و دستورات اولیه را  یاد گرفتم ولی‌ آنها فضای بازی نداشتند.

 

چطور به مذهب تشیع گرایش پیدا می کند؟

از آنجا که مدام رسانه‌های غربی علیه ایران هجمه‌های زیادی داشتند کنجکاو شدم که ایران کجاست و چرا اینقدر علیه آن  گفته می‌شود بعد متوجه شدم  که ایرانی‌ها مذهب تشیع دارند و همین باعث شد تا بیشتر در مورد تشیع اطلاعات جمع کنم. از آن طرف کسی پاسخی به من نمی‌داد به دنبال تحقیقاتی که داشت کتاب خانم مستشرقی  به دستم می‌افتد  که نویسنده آن کتاب بی‌طرفانه تاریخ صدر اسلام را نوشته بود از وقایع بعد از رحلت پیامبر و ماجرای شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها  در ان کتاب خیلی بی‌طرفانه ‌حق را به  حضرت زهرا داده بود همین باعث شد  تا از طریق اینترنت درباره ایشان بیشتر تحقیق کنم و برای همین فهمیدم که تشیع کاملتر است و شیعه شدم. البته  قبل از تشرف به تشیع یک بار خوابی دیده بودم  به این صورت که در مسجدی دوازده عکس نورانی نصب کرده بودند که عکس پیامبر و عکس دوازدهم نسبت به بقیه نورانی‌تر بود این در ذهنم بود تا اینکه بعد از تحقیق درباره تشیع متوجه شدم  شیعیان معتقد به دوازده امام و پیامبر هستند و این هم  چراغی برای هدایتم شد.

 

جمعیت شیعیان در هلند چقدر است؟

هلند کشوری با حدود ۱۶ میلیون جمعیت است که اغلب لاییک هستد و تعداد کمی شیعه دارد آنها هم جلسات و برنامه‌های کوتاهی دارند برای همین بیشتر اطلاعات خود را از اینترنت  گرفتم حتی مرجع تقلید خود را هم از اینترنت انتخاب کردم که  حضرت ایت الله سیستانی  بود و از دستورات و احکام ایشان استفاده می کردم.

 

صفحات اینترنتی شیعه در هلند به چه زبانی است؟

بیشتر به زبان انگلیسی است؛ البته منابع و صفحات هلندی هم درباره شیعه هست ولی خیلی کم هستند.

 

آقای مقدم ازدواج شما هم از طریق اینترنت بود؟

همسرم بعد از تشرف به اسلام در یکی از شبکه‌های اجتماعی  با خواهرم آشنا شد و ارتباط گرفت به عنوان شیعه سوال و جواب‌هایی بین آنها ردو بدل می‌شد بعد از ان ایشان به ایران سفر می‌کند و اینجا بود که  با هم آشنا می‌شویم و ازدواج می‌کنیم.

 

همسرشما صفحه فیس بوک هم دارند؟

بله؛  صفحه‌ای است که  اغلب هلندی‌ها عضو آن هستند  و او هم  عضویت دارد البته بعد از ازدواج و بچه‌داری مسایل خانه حضورش کمتر شده است وقتی باردار شد عضو صفحه خانم‌های باردار شد انجا خانم‌ها با هم درباره مسایل مربوط به بچه و باراداری ارتباط دارند که همسرم هم درلابه لای مطالب از اسلام احادیث، ایران و تشیع پست می‌گذاشت که دوست داشتند و ابزارعلاقه می‌کردند البته از کشورهای مختلف عضو این صفحه هستند همسرم کم و بیش عضویت دارد  برخی مسلمان و برخی هم  لاییک هستند اما در کل مطالب خانمم  من باز خورد  خوبی داشت.

 

 

نیکی هارمان

 

 

در صفحات فیس بوک  از  طرف طیف یا گروه خاصی اذیت نمی‌شدید؟

البته بیشتر به صورت خصوصی بین دوستان بود ولی قبل از ان که صفحه بصورت عمومی بود گاهی وقتی پستی می‌گذاشتنم سلفی‌ها کامنت‌های توهین آمیز و تهدید برایم می‌گذاشتند انها در فضای مجازی خیلی فعال هستند برعکس شیعه که چندان فعالیت ندارد.

 

شما الان در سایر شبکه‌های اجتماعی هم حضور دارند؟

نه  فرصت نمی کنند بیشتر همان صفحه بارداری پست می گذارد از طرفی سرعت اینترنت  در ایران اجازه این کار را هم نمی‌دهد.

 

از خانواده شما فرد دیگری هم مسلمان شده است؟

نه همه لاییک هستند.

 

فعالیت هلندی‌ها در یوتیوپ چگونه است؟

بیشتر در فیس‌بوک هستند.

 

درمورد فضای فرهنگی وضعیت هلند چگونه است؟

هلند یکی از کشورهایی است که بیش از بقیه کشورهای اروپایی سعی میکند خود را با امریکا و سبک زندگی امریکایی همسو کند. به همین لحاظ و بخاطر جو لائیک که در هلند حاکم است بحثهای اخلاقی هم انجا مناسب نیست حتی در آمستردام خیابان معروفی وجود دارد که از اول تا انتها پشت ویترین  زن و مرد برای امور جنسی عرضه می شود به نوعی که جاذبه توریستی هم شده است. این موضوع در کل اروپا فقط در هلند وجود دارد و این نشان دهنده عمق بحث فساد در این کشور است. هرچند مسیحیان دو آتیشه تبشیری دارند اما اکثریت لائیک‌اند مثلا در خانوداه خود من هیچکس مسیحی نیست و نگاه دین گریزانه مانند خیلی از مردم کشورم در خانواده‌ام حاکم است.

 

چه تاثیری حضور شیعیان در فضای مجازی دارد؟

خیلی موثر است چون با توجه به هجمه‌ای که علیه اسلام می‌شود کمبودهای زیادی در فضای مجازی احساس می‌شود باید کار کرد و اطلاعات ارائه داد اگر ما به اندازه وهابیت تبلیغات رسانه‌ای داشتیم می‌توانستیم حقیقت تشیع را بیشتر به گوش دنیا برسانیم.

 

فعالیت وهابیت در فضای مجازی چگونه است؟

خیلی فعال هستند و متاسفانه اغلب به خیال این‌که اسلام اینها حقیقت است جذب شان می‌شوند  در هلند بزرگترین اجتماع سلفی‌ها وجود دارد و خیلی از جوانان عضو آنها شده‌اند و حتی راهی عراق و سوریه هم شده‌اند ولی بعد از مدتی پشیمان برگشته‌اند و می‌گویند حقیقتی که از اسلام گفته شده بود برای آنها با آنچه دیدند فرق دارد‌. تکفیری‌‌ها  در فضای مجازی  یک سایت برای تبلیغ  و ترویج عقاید  خود دارند و یک سایت اختصاصی برای ایجاد شبهه و تخریب شیعه دارند که به شدت هم روی آن کار می‌کنند.

 

در هلند چند مرکز شیعه وجود دارد؟

تاانجایی که اطلاع دارم  دو صفحه فیس بوک فعالیت دارند یکی صفحه ای هست به نام اهل بیت  که  اغلب عراقی و افغانی هستند در میان آنها گرایش به فرقه شیرازی‌ها وجود دارد گروه‌های دیگر هم هستند که فعالیت دینی انجام می‌دهند اما جهت گیری خاصی درباره ایران و انقلاب اسلامی بین آنها نیست متاسفانه از ایران تا به حال مراکز اسلامی ندیدم‌. اخیرا  گروه منتسب به عراقی‌ها  متونی را ترجمه کرده‌اند و در فضای مجازی گذاشته‌اند  که درباره  تربیت فرزند و خانواده و معارف شیعه این طور موارد است. اما در این گروه کسانی هستند گرایش به فرقه شیرازی ها دارند.

 

فضای تبلیغی ایران در هلند چگونه است ؟

خیلی ضعیف و کم است همسرم می‌گفت من یک به سفارت مراجعه کردم  در سفارت تا به او بدهند آخر سر یک نسخه از فیلم مریم مقدس را که داشتند به او دادند البته آثار سینمایی ما  انجا ترجمه نشده  زیرنویس انگلیسی دارد همسرم هم  سریال مختارنامه را با زیر نویس انگلیسی دیده است. چون زبان دوم هلندیها انگلیسی است و حتی برنامه های تلویزیون را با زبان انگلیسی نگاه می‌کنند.اما به ایشون گفتند در ساختمان کنسولی ما در شهر لاهه  جلساتی به زبان انگلیسی و هلندی و فارسی برای معرفی شیعه برگزذاری مشود اما مکان جلسات نسبت به محل زندگی همسرم دور بود و هزینه رفت و امد انجا هم خیلی بالاست.

 

 به نظر شما اگر بخواهیم برای مردم هلند در زمینه اسلام کار کنیم با زبان ا نگلیسی بهتر است یا همان هلندی؟

مردم هلند  انگلیسی خوب می دانند و در فضای مجازی و فیس بوک خیلی حضور دارند اغلب آنلاین هستند و صفحات خود را چک می کنند و همین به نظرم فضای مستعدی برای کار در این عرصه است من وقتی پستی در باره تشیع و احادیث و اسلام می‌گذارم عمو و دایی همسرم بااینکه لاییک هستند دوست دارند و ابزار علاقمندی می‌کنند.

 

آیا ایران در لیست سفر توریست‌های هلندی هست؟

بله؛ خیلی زیاد اما عمدتا پیر و بازنشسته‌اند زیرا یک عمر کار کرده اند وقت بازنشستگی قصد سفر و حضردارند با این وجود خیلی می‌توان روی همین توریست‌ها هم کاتر کرد  چون حق پذیر و آزاده‌ای  هستند.

 

 جناب مقدم همسر شما تا به حال شده است تا در فضای مجازی باکسی بحث کند و از شما و علمتان که در خوزه تحصیل کرده اید استفاده کنند در یان مباحث؟

بله در فیس بوک  برخی سلفی‌ها  می‌آمدند  و وقتی پست‌های او را می‌دیدند می‌خواستند حذفش کنند  یا جذبش نمایند آنها گاهی از شبهاتی بسیار دقیق از کتابهایی چون تفسیر البرهان استفاده می‌کردند که  همسرم از من سوال می‌کرد و جواب را به او می‌دادم  گاهی هم مجبور می‌شدم از استادان خودم در حوزه راهنمایی بگیرم  تا جوابشان را بدهد.

 

درمورد نامه مقام معظم رهبری چه فعالیتهایی داشتید؟

من می‌خواستم نامه اقا برای جوانان اروپا و امریکای شمالی  را در صفحه شیعیان هلندی که درمرودش گفتم خدمتتان بگذارم ولی آنها که تفکرشان بیشتر با شیرازیهاست اجازه بارگذاری ندادند اما برای عمو  و دایی همسرم فرستادم خیلی دوست داشتند و محتوای منطقی ان را که رهبری فاراد را به تحقیق دعوت نموده بودند تایید کردند.

 

در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟

باید احادیث اهل بیت را به صورت تصویری ارائه دهیم چون خیلی جاذبه و تاثیر دارد و از فرصت ایجاد شده در فضای مجازی برای نشر اسلام شیعی بیشتر و قوی‌تر بهره ببریم.

 

 

منبع: رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)

 

 

 

 

ارسال
چاپ
0 نظر
کلید واژه :
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.