راه رهایی از عواقب خطرناک برخی خوابگاه های دانشجویی

روزانه اخبار زیادی از اتفاقات ناگواری چون اعتیاد به مواد مخدر و حتی رابطه های نامشروع در خوابگاه ها؛ مخابره می شود، که به علل مختلفی چون؛ قرار گرفتن دانشجو در محیطی بدون نظارت والدین، اختلاط فرهنگ ها و عواملی این چنینی و نیز در اثر عدم کنترل کافی مسئولین مربوطه اتفاق می افتد، که […]

کد خبر: 3755
تاریخ انتشار : آذر ۲۳, ۱۳۹۲

روزانه اخبار زیادی از اتفاقات ناگواری چون اعتیاد به مواد مخدر و حتی رابطه های نامشروع در خوابگاه ها؛ مخابره می شود، که به علل مختلفی چون؛ قرار گرفتن دانشجو در محیطی بدون نظارت والدین، اختلاط فرهنگ ها و عواملی این چنینی و نیز در اثر عدم کنترل کافی مسئولین مربوطه اتفاق می افتد، که گاهی همین عدم نظارت به موقع می تواند جوان ما را به قهقرا بکشاند!

فساد جنسی و انحرافات اخلاقی از جمله آسیب های مکان مورد بحث ما است. دانش آموزی که تا سال گذشته هیچ ارتباطی با جنس مخالف نداشته؛ اکنون بدون وجود ناظر و ایراد گیرنده ای در کنار جنس مخالف در یک کلاس می نشیند، با او هم صحبت می شود، و گاهی به علت دوری از خانواده، کمبود عاطفه؛ دچار دوگانگی فکری و اخلاقی شده و و به جهت پر کردن خلا مذکور با وی هم صحبت شده و خود را در دام دوستی نامشروعی که کمترین ارمغانی که برای یک دختر جوان می تواند داشته باشد سوء استفاده روحی و در مواردی جنسی است می اندازد!

 

روابط2

جوانی که هنوز نیاز به راهنمایی و تذکر دلسوزانه دارد اکنون به حال خود رها شده، بدون این که توجه شود چه خطراتی ممکن است در انتظار وی باشد. آسیب مذکور (دوستی با جنس مخالف) که متاسفانه به علت تبلیغات ماهواره و تهاجم فرهنگی غرب به امری طبیعی و گاها نشانه روشن فکری مبدل شده است منشاء بسیاری از انحرافات اخلاقی گشته است. البته شایان ذکر است؛ عواملی چون؛ وضعیت کسالت بار و بی‌‌روح خوابگاه از طرفی و غنی نبودن برخی دانشجویان از نظر تربیتی، مذهبی و فرهنگی عواملی هستند که دست به دست هم میدهند تا جوانی که به دنبال الگویابی و تاثیر پذیری و مورد توجه بودن است در میان دوستان خوابگاهی خود (که ممکن است در یک فضای باز و با کمترین نظارتی از سوی والدین بزرگ شده است ) به دنبال الگو بگردد و گاها از این آزادی نسبی که در اثر دوری از خانواده و عدم نظارت بر او مستولی شده است سوء استفاده کرده و خود را در دام چنین افرادی بیاندازد.

 

Question mark inside of man's head

یکی از آسیب هایی که از خوابگاه به یک دختر یا پسر دانشجو منتقل  میشود عدم توجه به هویت دینی و بی علاقگی شدن برخی از دانشجویان به مباحث هویتی دینی و مذهبی است؛ چه بسا جوانی که تا کنون به علت تذکرات والدین نمازی دست و پا شکسته می خوانده اکنون با کوچکترین اشاره دوستان خوابگاهی اش آخرین طناب وصل شدن به پروردگار را می گسلد و تارک و کاهل  نماز می شود و ذهنش محلی از انباشت شبهاتی می شود که کسی پاسخگوی آنها نیست، بی حجاب و یا سست حجاب می شود، پرده‌های حیا را می درد، عفاف را پای مال می کند و به نوعی خود را همرنگ جماعت می کند تا مورد استهزاء قرار نگیرد! همرنگ افرادی که خود را تابع بی چون و چرای غرب می دانند، افرادی که در محیط خانواده بدون هیچ محدودیتی به تماشای شبکه های ماهواره می پردازند و کور کورانه از طرز پوشش، حرکات و رفتار ایشان تقلید می کنند، دختر یا پسری که در خانواده از چنین رفتار هایی منع شده، اکنون به علل مختلف سعی می کند هرچه بیشتر خود را به این افراد شبیه کند تا مانند ایشان؛ نقطه توجه گروه همسالان قرار بگیرد! و از آنجایی که در محیط خوابگاه، ناظری بر اعمال خود نمی بیند، از ایمان ضعیفش لطمه خورده و در طی مدت تحصیل این طرز پوشش، رفتار و اخلاق در وی نهادینه شده و به راحتی آموزه‌های والدین را به دست فراموشی می سپارد ! و وقتی به خانه برمی گردد این رفتار نهادینه شده و  و این ریشه اختلافات او با خانواده گشته و صدمات جبران ناپذیر دیگری گریبان گیر او می شود. اینها بخشی از آسیب های خوابگاه بود، البته نه هر خوابگاهی!

 

راهکار کاهش آسیبهای مذکور چیست؟        

اول؛ از همه اینکه والدین بایستی با افزایش معقول آموزش های دینی و مذهبی، روحیه توکل و توسل را در فرزندان خود افزایش دهند. با تربیت صحیح، خود را به فرزندان نزدیک کنیم تا در مواقع بروز مشکلات و یا افتادن در دام چنین افرادی و عدم تصمیم گیری مناسب؛ بتوانند به ما روی آورند و ما را محرم راز خود بدانند، چراکه افتادن در چنین موقعیت هایی برای هر جوانی احتمال دارد و اگر با راهنمایی های دوستانه والدین مواجه شوند، می توانند به راحتی از این بحران عبور کرده و خود را به صراط مستقیم بکشانند ولی اگر به محض شنیدن چنین اموری با واکنش شدید و غیر کارشناسانه ای از سوی والدین مواجه شوند چه بسا از روی ترس و یا حتی لجبازی خود را به دام افراد ناباب انداخته و گرفتارشوند، پس بر والدین است که با جوان خود به بحث و گفتگو بنشینند و در مورد مشکلات با او صحبت کرده و آمادگی خود را برای حمایت کردن عاقلانه از جوان، اعلام داشته و از استرس های احتمالی او بکاهند، چرا که برخی استرس ها نیاز به تخلیه روانی دارد و در صورتی که تخلیه نشود به شدت مضر خواهد بود.

دوم؛ اینکه حتی در دانشگاه نیز بر دوست یابی فرزندان خود نظارت کنند و نباید با تصور اینکه دیگر بزرگ شده او را به حال خود رها کنند! چه بسا بسیاری از ضرباتی که بر یک جوان دانشجو وارد می شود به جهت تاثیر پذیری از دوست بد است. لذا لازم است به فرزندمان گوشزد کنیم که دنبال دوستی بگردد که از لحاظ فرهنگی و مذهبی هم سطح او باشد و اگر بالاتر که چه بهتر، و برخی اوقات فاصله طبقاتی نیز برای برخی دوستی ها اثرات سویی دارد.

سوم؛ بایستی به فرزند خود گوشزد کنند که هیچ فرصتی را برای کسب علم و دانش از دست ندهند و حتی اوقات فراغت خود را هم با برنامه سپری کنند و از کارهای لغو و بیهوده و هم صحبتی با افرادی که نشانه های یک دوست خوب را دارا نیست بپرهیزند. البته این نکته نیز قابل ذکر است که والدینی موفق ترند که فرزندان مستقل و قوی تحویل جامعه بدهند و نباید طوری با ایشان برخورد شود که به محض کوچکترین شکستی دچار بحران روحی شده و راه را از چاه تشخیص ندهند.

چهارم؛ والدینی که فرزندان خوابگاهی دارند هر از چند گاهی به محل سکونت ایشان رفته و به طور غیر مستقیم بر ایشان نظارت کنند، گاه از طریق دیداری و گاه از طریق وسایل ارتباطی از اوضاع فرزندان خود مطلع شوند.

البته این نکته هم قابل ذکر است که این نظارت نباید به گونه ای باشد که قدرت تصمیم گیری از آنها گرفته شود و افرادی منفعل و وابسته شوند، بلکه یک پدر و مادر خوب باید نقش مشاوری وابسته را برای فرزند دلبند خود ایفا کند و در تمام تصمیمات زندگی، او را به نحو احسنت راهنمایی و هدایت کند.

 

نقش خوابگاه و دانشگاه در جلوگیری از آسیب مورد بحث ؛

تقویت و اعمال مدیریت صحیح و روانشناسانه و کارشناسانه در خوابگاه است آیا ایرادی دارد هرخوابگاه مدیر مسئول دانا و کاردانی داشته باشد که یا از مددکاران اجتماعی باشد یا یک فرد روانشناسی خوانده یا حدالاقل فردی که از نظر مذهبی و ایمانی پخته باشد و بتواند رابطه خوبی با دانشجویان (علی الخصوص دانشجویانی که مشکل فرهنگی داشته و از تربیت درست دینی برخوردار نیستند و می توانند برای اکثر افراد خوابگاه یک زنگ خطر محسوب شوند) برقرار کنند و کسی باشد که به جای مادر برای دانشجویان دلسوزی کرده و ایشان را از گرفتار شدن در دام های مختلف آگاه کند.

استفاده از افراد حوزوی و سخنرانان خبره و خوش سخن به بهانه های مختلف و در مراسمات متنوع تبلیغی، آموزشی، مذهبی که به منظور احیاء، حفظ و ترویج فرهنگ اسلامی در محیط خوابگاه برگزار می شود به هدایت این آینده سازان میهن عزیز کمک شایانی می کند البته حضور این دست افراد خوش مشرب و متعهد در برنامه های دوره ای در این اتاق ها نیز می تواند کمک خوبی به این جمع ها و هدایت این گروه ها باشد، که در کنار والدین آنها را در رسیدن به اهداف بالایی که به آن منظور وارد دانشگاه شده اند یاری می ‏رسانیم.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه